Ljubljansko podzemlje ali sindrom vkopa

OUTSIDER, 10. oktober 2017 ― Ljubljana deluje manjša, kot v resnici je. Merim na dejstvo, da se javno življenje meščanov na površini giblje v presenetljivo podobnih prostorskih okvirih kot pred stoletjem, stoletjem in pol. Je treba oddati paket na pošto? Stara cesarska izpostava nas čaka na vogalu Slovenske in Čopove. Gremo v Dramo ali Opero? V obeh primerih se namestimo…

Leseno srce kamnite hiše

OUTSIDER, 9. oktober 2017 ― Stara stanovanja so tako kot obnove nasploh ena najbolj hvaležnih arhitekturnih nalog. Patina preteklosti, skozi desetletja ali celo stoletja nabrane usedline nepravilnosti, funkcionalnih sprememb in dozidav pri današnjem pretežno »minimalističnem« okusu poskrbijo za nujno potrebno motnjo prevladujočega generičnega videza. Arhitekt ni ničesar bolj vesel kot kakšne neuporabne niše ali zazidanega okna. Takšen arheološki pristop k…

Mesta in krožno gospodarstvo – Od urbanih primerov in politik do novih priložnosti sodelovanja

Inštitut za politike prostora, 7. oktober 2017 ― Vabimo vas na konferenco, ki bo 19. oktobra 2017 potekala v Mariboru. Z njo želimo poudariti potencial mest za prehod v krožno gospodarstvo. Seznanili se bomo s prizadevanji vlade in ministrstev ter Mestne občine Maribor. Tuji strokovnjaki in praktiki bodo predstavili nove urbane prakse, ki pomembno prispevajo k prehodu mest v krožno gospodarstvo in pri […]
Sistem urejanja javnih zelenih površin

Sistem urejanja javnih zelenih površin

Inštitut za politike prostora, 6. oktober 2017 ― Maja Simoneti Skoraj vsak teden lahko v časopisih beremo o tem, kako so prebivalci v nekem slovenskem nasleju vznemirjeni zaradi ravnanja z drevjem v njihovem okolju. Ravnanje z javnim drevjem je del sistema urejanja javnih zelenih površin za katerega so odgovorne občine. Kaj se dogaja, da urejanje javnih zelenih površin povzroča toliko vznemirjenja, se sprašujejo […]

Posvet o urejanju javnih zelenih površin

Inštitut za politike prostora, 5. oktober 2017 ― Maja Simoneti Urejanje zelenih površin je tista dejavnost, ki zagotavlja, da parki in zelenice, drevoredi in posamezna drevesa v naseljih ustvarjajo zdravo in privlačno bivalno okolje. Beseda urejanje se je uveljavila v praksi za poimenovanje dejavnosti povezanih z vzdrževanjem. V Sloveniji so za urejanje javnih zelenih površin zadolžene občine, urejanje zelenih površin je del obvezne […]

Monstera Bistro

OUTSIDER, 5. oktober 2017 ― Bistro, tip majhne in nepretenciozne restavracije, naj bi se razvil iz kletnih kuhinj pariških gospodinj, ki so razen za svoje najemnike začele kuhati tudi za zunanje goste. Novi bistro Monstera v srcu nekdanje ljubljanske aristokratske četrti na Gosposki ulici je uspel majhen križanec med preprostim interierjem in domačo kuhinjo, kljub na prvi pogled hladnemu koloritu,…

Publikacija Living With Water

MAO, 5. oktober 2017 ― Publikacija, del slovenskega paviljona na 16. mednarodni arhitekturni razstavi v Benetkah, teme krajine, vode in arhitekture raziskuje skoz širok nabor besedil ter poskuša predstaviti različne pristope k njihovemu razumevanju.

Pogovor o Plečniku: Dr. Damjan Prelovšek

OUTSIDER, 4. oktober 2017 ― Dr. Damjan Prelovšek je posvetil svoje življenje raziskovanju Plečnika in njegovih del. Je vnuk inž. Matka Prelovška, direktorja gradbenega urada mesta Ljubljana v času, ko je Plečnik gradil svojo Ljubljano. Med drugim je prezidal in opremil tudi vilo na Poljanah, kjer Damjan Prelovšek živi. Poleg raziskovalnega dela, številnih člankov, publikacij in monografij je sistematično zbiral…

Pogovor o Plečniku: Dr. Peter Krečič

OUTSIDER, 4. oktober 2017 ― Dr. Peter Krečič je v svoji dolgi in plodoviti akademski karieri preučeval slovensko umetnost in arhitekturo 19. in 20. stoletja, umetnostno kritiko v času med vojnama, vprašanja slovenske avantgarde v evropskih okvirih ter od osemdesetih naprej življenje in delo arhitekta Jožeta Plečnika. Njegov stari oče je bil gradbeni inženir Anton Suhadolc, ki je s Plečnikom…
še novic