Zorana Baković: Daj no, Martin!

OUTSIDER, 2. avgust 2018 ― Nekega dne se je mlad budist z dolge poti vračal v svoj hram in naletel na široko reko. Ure je razmišljal, kako bi jo prečkal, toda voda je bila globoka, valovi pa so se penili, tako da si nikakor ni upal zakorakati vanjo. Že je nameraval odnehati, ko je na nasprotnem bregu nenadoma uzrl velikega…
Mesta mestom #6: Igraj se in se razvijaj

Mesta mestom #6: Igraj se in se razvijaj

Inštitut za politike prostora, 2. avgust 2018 ― Vključujoča prenova zelenih urbanih površin Macerata, Italija 43.000 prebivalcev otroška igrišča, prenova, zelene površine Otroška igrišča na javnih zelenih površinah so osnovna infrastruktura za igro in gibanje otrok na prostem. Poleg tega so igrišča prostori, na katerih se prebivalci, uporabniki igrišč in spremljevalci otrok, spoznavajo med seboj in razvijajo sosedske vezi. Pri urejanju in vzdrževanju […]

Miloš Kosec: Gradovi kot stanovanjske zadruge?

OUTSIDER, 2. avgust 2018 ― Kaj narediti s propadajočimi slovenskimi gradovi in dvorci? V svetovnem letu kulturne dediščine smo tudi na Outsiderjevih spletnih straneh predstavili nekaj alternativnih pogledov na reševanje in novo uporabo nepremične kulturne dediščine: od uspešne francoske pobude »crowdfundinga«, pri kateri lahko solastniški delež gradu de la Mothe-Chandeniers pridobite že za 50 eur in s tem prispevate k…

Superform: Proti soncu

OUTSIDER, 31. julij 2018 ― Mansardno stanovanje v Ljubljani je zaživelo v novi, svetlejši in sodobnejši podobi. Proti soncu so ga usmerili arhitekti iz biroja Superform. Na podstrešju stare meščanske hiše, v prostoru z 275m2, so se arhitekti srečali z obstoječo konstrukcijo zidanih dimnikov in vešal, ki nosijo ostrešje, njen ritem pa sredi prostora nadaljuje stopnišče, po katerem se na…
Ana Kučan: Obzorje

Ana Kučan: Obzorje

Dnevnik, 31. julij 2018 ― Pred leti sem stala na rtu Espichel. Ni sicer najzahodnejša točka Evrope, a se zdi, kot da je. Na koncu naravnega rezervata Arrabida dobrih 130 metrov nad morjem se je z vrha klifa pred menoj razgrinjalo neskončno obzorje. Medtem ko je v obraz bil ...

Robert Dolinar: Pismo o lepoti

OUTSIDER, 30. julij 2018 ― Dragi Outsider, kako naj bi človek pisal o lepoti in kako o nebeški lepoti? In zakaj izbiraš mene, ki o tem tako malo vem? Vendar če si upaš ti, potem bom tudi jaz. Vsaj poskusil. Začenjam z mislijo, ki ni moja. Nadaljujem s štirimi, pravzaprav petimi besedami. Vsaki od njih dodam nekaj misli iz navadnega…

Še več barv: heroal in Les Couleurs® Le Corbusier

OUTSIDER, 28. julij 2018 ― Zahvaljujoč ekskluzivnemu partnerstvu z Les Couleurs® Le Corbusier ponuja heroal še večjo raznolikost barv za okna, vrata in fasade. Barvni dizajn sistemskih rešitev za zasebne in komercialne objekte omogoča oblikovalcem, investitorjem in arhitektom svobodo oblikovanja, ki je ENOSTAVNO. BOLJŠA.    Polychromie Architecturale  »Barva je v arhitekturi prav tako močno orodje kot tloris in rez.« –…

Arhitekturno zapeljevanje

OUTSIDER, 26. julij 2018 ― Ljubezensko zapeljevanje je mnogo bolj zahtevno in manj prefinjeno, odkar so arhitekti v stanovanja uvedli hodnike. Temu bi nedvomno pritrdil Jean-Francois de Bastide, francoski rokokojski pisatelj in dramatik, ki nam je zapustil enega izmed najbolj nenavadnih literarnih spojev arhitekture in erotike.  V mikavnih in dekadentnih zadnjih desetletjih starega režima, ko je po Franciji grozeče odmevala…

Urbane džungle

OUTSIDER, 23. julij 2018 ― Moja stara mama je imela poleg ciklam zelo rada sobne rastline. Žal tudi orhideje. Če sem jo vprašal, zakaj jih imamo po hiši toliko, je odgovorila Ker so lepe. Tudi jaz danes nimam boljšega odgovora. Prejšnji mesec sem s kolesom domov pritovoril nekaj lončkov, v njih pa nekaj sobnih rastlin. Že prej sem predčasno podedoval…

Ambient: Hribarjeva dvorana na Ljubljanskem gradu

OUTSIDER, 23. julij 2018 ― V arhitekturnem biroju Ambient so zasnovali prenovo Hribarjeve dvorane na Ljubljanskem gradu, ki je prejemnica letošnje Plečnikove medalje za aktualno realizacijo.   Če se z dvorišča Ljubljanskega gradu ozremo proti jugu, se nam pogled ustavi na stavbi, v kateri je danes Gostilna na gradu, nekoč pa so jo med drugim uporabljali tudi kot orožarno, konjušnico…
Mikrofon MD9 v MoMA

Mikrofon MD9 v MoMA

Dnevnik, 23. julij 2018 ― Na pravkar odprti razstavi »H konkretni utopiji: Arhitektura v Jugoslaviji, 1948–1980« v Muzeju za moderno umetnost v New Yorku (MoMa) je predstavljen tudi znameniti namizni dinamični mikrofonom MD9 oblikovalca Marka Turka. Že leta 1963 je bil kot...
še novic