Ana Kučan: Baltazar

Ana Kučan: Baltazar

Dnevnik, 18. julij 2017 ― V risanki o uri je življenje sprva spokojno. Meščani vsake toliko pogledajo na stolp, ki stoji sredi mesta, in si po uri, vidni daleč naokoli, naravnajo svoje. Pogled navzgor, pogled na ročno uro in življenje teče po ustaljenih tirnicah. Ve se, kdo...

Na divje gostuje na Onkraj

Onkraj gradbišča, 14. julij 2017 ― Utrinki s počitniškega programa Na divje, ki je julija deloma potekal tudi na Onkraj gradbišču. Program spodbuja raziskovanje narave in ustvarjanje na prostem. Otroci so med drugim ustvarjali geodezične strukture iz bonbonov, naredili novo klopco in hiške za netopirčke ter … Nadaljujte z branjem→

Mali veliki stolp

OUTSIDER, 7. julij 2017 ― Aljažev stolp vrh Triglava je slovenski ikonični arhitekturni objekt par excellence. V njem je združena vrsta nasprotij, ki bi v kakšnem drugem objektu ali izdelku morda ustvarjala skoraj komičen konflikt, v majhnem pločevinastem valju na alpskem vršacu pa so se preobrazila v edinstveno sintezo. Začnimo kar z oznako »stolp«. Obrambni stolpi, televizijski stolpi, razgledni stolpi,…

Črni, laški topol – Populus nigra »Italica«

OUTSIDER, 5. julij 2017 ― Laški topol. Populus nigra »Italica«. Pokončen in skoraj geometrično pravilen. Tako zelo, da ga je še Plečnik, kljub krhkosti vej, mnogokrat uporabil v svojih zasaditvah. Tako en ob drugem zakrivajo fasado Šentjakobske cerkve in se v krajših nizih vijejo ob Ljubljanici: za Slovensko filharmonijo in dalje ob Tromostovju ter naprej ob Mesarskem mostu. Še pred…

Eksotična magija skupnosti

OUTSIDER, 4. julij 2017 ― Letošnji paviljon galerije Serpentine je zasnoval v Berlinu delujoči arhitekt Francis Kéré, ki se je rodil v Burkini Faso. (Z njim smo naredili obsežen intervju v 8. številki revije Outsider.) Kéré je tako prvi afriški arhitekt, ki je zasnoval katerega izmed vsakoletnih paviljonov v londonskem Hyde parku in se tako pridružil ugledni vrsti imen začenši…

Kdo so prejemniki nagrad za dobre prakse?

Inštitut za politike prostora, 29. junij 2017 ― Kaj imajo skupnega Barcelona, Tampere in Dupnitsa? Ne veliko, boste verjetno pomislili. Barcelona je globalno mesto z mednarodno prepoznavnostjo na področju inovacij, gastronomije in kulture. Tampere je srednje veliko mesto na Finskem, zgodovinsko povezano z industrijsko revolucijo te države. Dupnitsa pa je majhno somestje na zahodu Bolgarije ob vznožju najvišje balkanske gore. Kaj jim je [...]

Ha ha efekt

OUTSIDER, 29. junij 2017 ― Ko Velika Britanija počasi zapušča evropsko družino, je prav, da se ozremo na nekatere njene prispevke evropski civilizaciji, brez katerih bi vsekakor težje shajali. Med njimi so gotovo »stiff upper lip«, Marmite, pogovori o vremenu, obsedenost s klobuki in neulovljiva kombinacija čaščenje ekscentričnih osebnosti ter splošne medčloveške zadržanosti. Na področju krajinske arhitekture pa mora prvo…

Častnost Maksa Fabianija

OUTSIDER, 27. junij 2017 ― Nedavne polemike v zvezi s podelitvijo naslova častnega občana občine Komen so spet opomnile, da le malokateri arhitekt ostaja več kot pol stoletja po svoji smrti tako ambivalentna figura kot ravno Maks Fabiani. Iz dolgoletne margine, ki je mejila na pozabo, ga je proti koncu dvajsetega stoletja rešilo povečano zanimanje za secesijo, Ljubljanski potres leta…
še novic