Kuhano vino

Kuhano vino

Biblio terminologija, 28. december 2017 ― Te dni se po središčih mest, kjer se zbirajo turisti, domača zijala in vsi drugi, ki nočejo zamuditi konca leta (konec sveta so že parkrat prestavili!), ob vonjavah čevapčičev, pleskavic, palačink in druge nezdrave prehrane vije še en značilen vonj, tisti po vinu, klinčkih in cimetu. Ja, seveda, v zraku je to, kar je ušlo iz kotlov za kuhano vino, značilno zimsko in zlasti prednovoletno pijačo Slovencev in drugih predvsem srednjeevropskih narodov (ker Sandinavci dodajo še nekaj žganice, da tako nastali glögg bolj prime!). Pri nas kuhamo belo ali rdeče vino z dodatkom vode, sladkorja in značilnih začimb, med katere sodijo predvsem klinčki in cimet, lahko pa še kaj drugega, npr. pomarančne ali limonine lupine ipd. Nemci kuhajo praviloma samo rdeče vino in imajo natančne predpise o tem, kaj se sme prodajati kot kuhano vino, ki mu laho dodajajo tudi nekatere posebne dodatke (npr. z rumom natopljeni žgani sladkor, tako nastane Feuerzangenbowle), pri nas pa za razliko od njih nimamo predpisa, ki bi določal, kaj natanko je kuhano vino, kaj se kot kuhano vino sme prodajati ter kaj vanj sodi in kaj ne. Temu primerno je seveda (najpogosteje obupno) stanje za šanki… Poljaki ne bi bili Poljaki, če ne bi poskušali narediti tudi kaj iz piva in grzane piwo je menda prav odlično. Nekateri narodi na ohlajeno kuhano vino prisegajo tudi v poletnem času. Zakaj pa ne? Kuhanček, kot to pijačo najpogosteje imenujemo (vem, da marsikdo med vami iz dna duše sovraži in prezira to besedo, ampak kaj čemo, udomačila se je), je seveda hvaležna materija tudi novinarjem in njihovim medijem za prednovolotno mašilo in vsak leto se o tem razpiše dnevno časopisje, njegovo kakovost preverjajo in komentirajo televizijci in celo etnologi, POP TV-jev 24ur Inšpektor pa je zastavil že skoraj projekt Test kuhanega vina! V sodelovanju z Biotehniško fakulteto v Ljubljani in Fakulteto za kmetijstvo in biosistemske vede so v Ljubljani in Mariboru opravili senzorično oceno po treh vzorcev, potem pa vse

Ka je láni ne bilo ... da letosz bode tiszto!

Kamra.si, 28. december 2017 ― V prekmurski starejši periodiki pogosto zasledimo tudi pesmi, zapisane za in ob različnih priložnostih. Prav posebne so vsekakor bile novoletne, ki so bralce spodbudno popeljale v začetek novega leta ... tako tudi ta, v kateri je avtor Franc Talanyi ob koncu zaželel: Ka je láni ne bilo Da letosz bode tiszto! (Kar ni bilo lani, naj se to v tem letu zgodi!)

Pohod po poti Ivana Potrča in Matije Murka

Kamra.si, 27. december 2017 ― Društvo Zreli vedež Ptuj,  Planinsko društvo Ptuj in Knjižnica Ivana Potrča Ptuj vas v torek, 2. januarja 2018, vabijo na 18. pohod po poti Ivana Potrča in Matije Murka. Zbor udeležencev bo ob 9. uri zjutraj na dvorišču ptujske knjižnice. Po krajšem kulturnem programu in novoletnem pozdravu se bomo odpravili na pohod do Potrčeve rojstne hiše na Štukih. Po kratkem postanku bomo pot nadaljevali po Mestnem Vrhu do Drstelje, kjer bomo obiskali rojstno hišo dr. Matija Murka. Zaključek pohoda bo v Drstelji, pri »Turizmu na vasi Lacko«, kjer se bo mogoče okrepčati in družiti s prijatelji. Vabljeni!
Dan samostojnosti in enotnosti

Dan samostojnosti in enotnosti

Biblio terminologija, 26. december 2017 ― Pred 27 leti se je na referendumu "za" izreklo 1.289.369 prebivalcev Slovenije. © ALADIN Newsletter 26 Te dni mineva že 27 let od prelomnega 23. decembra 1990, ko je na plebiscitu od 93,2 odstotkov udeleženih volivcev na vprašanje »Ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država?« okoli 95 odstotkov odgovorilo pritrdilno (tj. 88,5 odstotka vseh volivcev), s čimer se je začela zgodovinska osamosvojitev Slovenije. Rezultate plebiscita so uradno razglasili tri dni pozneje, zato zaznamujemo 26. december kot državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti. Do leta 2005 se je praznik imenoval le dan samostojnosti, takrat pa so ga poslanci s spremembo zakona dopolnili v dan samostojnosti in enotnosti, saj naj bi na ta dan Slovenci pokazali največjo mero enotnosti v vsej svoji zgodovini. Kako naš dan samostojnosti in enotnosti pimenujejo v drugih jezikih? angleško Independence and Unity Day belorusko Дзень незалежнасці і адзінства češko Den samostatnosti a jednoty francosko Journée de l'indépendance et de l'Unité hrvaško Dan neovisnosti i zajednosti italijansko Giorno dell'Indipendenza e dell'Unità Slovena madžarsko A függetlenség napja nemško Tag der Unabhängigkeit und Einigkeit nizozemsko Dag van de Onafhankelijkheid en Eenheid portugalsko Dia da Independência e União rusko День независимости и единства slovensko dan samostojnosti in enotnosti srbsko Дан независности и jединства, Dan nezavisnosti i jedinstva švedsko Sloveniens självständighets- och enhetsdag

Bralne vezi

Mestna knjižnica Ljubljana, 23. december 2017 ― Izjemen roman Eleganca ježa francoske pisateljice Muriel Barbery o dragocenosti pravega prijateljstva in sposobnosti uzreti »veličino v majhnih stvareh« bralca spodbudi k razmišljanju, kaj dela življenje vredno življenja. Pogovor o knjigi vodita Ksenja Grešak in Darinka Županec Ivanovski.

Lačna življenja – Anja Baš

Mestna knjižnica Ljubljana, 23. december 2017 ― »Nikoli si nisem mislila, da bo moja največja bolečina postala moja največja inspiracija«. To je stavek, ki do popolnosti opisuje Anjo Baš, njena čustva in zgodbo. Avtorica bo v predavanju o motnjah hranjenja za starše osnovnošolskih otrok predstavila svojo izkušnjo o premagovanju bulimije.

Ob svetu otroške duše – Avati Grabeljšek

Mestna knjižnica Ljubljana, 23. december 2017 ― Sobivati z otrokom ali otroki je poslanstvo odraslih, ki v sebi živimo otroškost skozi iskreno raziskovanje nepoznanih področij sebe in sveta, široko sprejemanje raznolikosti, skozi produktivno čudenje ter ustvarjalno delovanje oz. souresničevanje stalno svežih idej. Ker smo vendarle odrasli, otroški svet živimo zavestno, pri čemer je knjiga Ob svetu otroške duše lahko navdih.
še novic