Junijske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje
SEM,
12. julij
―
Iz Knjižnice SEM vam prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:
Knjigo s posrečenim slovenskim prevodom naslova Bulšihti: teorija (*cf., 2024) je ameriški antropolog in politični aktivist David Graeber (1961–2020) napisal na osnovi etnografskih podatkov, ki jih je pridobil iz odziva na kratek esej o fenomenu delovnih mest, ki so sama sebi namen. Ker take nesmiselne službe tudi ekonomsko niso upravičljive, avtor sklene, je njihova funkcija očitno politična, saj je manj verjetno, da se bodo ljudje, zaposleni z že nekakšnim redno in solidno plačanim bulšihtom, politično aktivirali. Na ta način pa tudi sami prispevajo k moralni dinamiki ekonomije, ki ohranja moč finančnega kapitala.
Zbornik Želite, prosim?: trgovina, gostinstvo in turizem Zgornjega Posočja (Tolminski muzej, 2024) prinaša 21 prispevkov, s katerimi so avtorji poskušali predstaviti različne plati in resničnost trgovskega in gostilniškega življenja od srede 19. stoletja do osamosvojitve Slovenije. Predstavljena je široko razvejana mreža vaških trgovin in gostiln, predvsem skozi osebne in družinske zgodbe trgovcev in gostilničarjev, ki pa so bili večinoma prisiljeni opustiti svojo dejavnost zaradi sodobnega načina življenja. Avtorica večine prispevkov in urednica zbornika je kustosinja Karla Kofol, ki je tudi avtorica istoimenske razstave.
Kot zapiše v uvodu urednica Katarina Keber, lahko monografijo Epidemije in zdravstvo : zgodovinski pogled (Založba ZRC, 2024) vsaj deloma razumemo kot odziv slovenskega zgodovinopisja na pandemijo covida-19. V 13 poglavjih avtorji in avtorice obravnavajo različne vidike epidemij, nalezljivih bolezni in razvoj zdravstva v obdobjih med srednjim vekom in 20. stoletjem na območju današnje Slovenije in Hrvaške. Zbrana besedila na novo vrednotijo dosedanje razumevanje epidemij v slovenskem zgodovinopisju, dopolnjujejo in izboljšujejo dosedanje poznavanje določenih tematik ali pa sploh prvič obravnavajo določeno problematiko.
Preverit