Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Zreli poslovni mikroračunalniki

Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Zreli poslovni mikroračunalniki

Računalniški muzej, 14. oktober ― V novi seriji prispevkov smo se podrobneje posvetili mikroračunalniški revoluciji. Spremljamo pojav prvih mikroračunalnikov pri nas in razvoj domače mikroračunalniške proizvodnje. Obravnavamo različne razvojne stopnje in vidike mikroračunalništva, njegov vpliv na razvoj osebnega računalništva, splošne povezljivosti in računalniške kulture v družbi. Med 8-bitnimi mikroračunalniki je postopno dozorela bolj zmogljiva vrsta poslovnega mikroračunalnika. Po pravilu je […] The post Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Zreli poslovni mikroračunalniki first appeared on Računalniški muzej.

Vsebinska analiza in umetna inteligenca – ali bodo v prihodnosti namesto nas predmetno označevali roboti?

COBISS, 11. oktober ― V sodobnih knjižničnih sistemih je normativna kontrola nepogrešljiva. V spletnih knjižničnih katalogih se za iskanje po vsebini kot glavni pripomoček uporabljajo kontrolirani slovarji in klasifikacijske sheme. Z razvojem umetne inteligence so algoritmi za iskanje po besedilnih datotekah dobili nepredvidene razsežnosti. Zdi se, da je kompleksnost jezika postala manj omejujoča. Latentno semantično indeksiranje (LSI) je spodbudilo … Preberi več "Vsebinska analiza in umetna inteligenca – ali bodo v prihodnosti namesto nas predmetno označevali roboti?"

Srečanje pionirjev slovenskega računalništva v Računalniškem muzeju

Računalniški muzej, 3. oktober ― V torek, 1. 10. 2024, je na pobudo Računalniškega muzeja v Ljubljani potekalo prvo srečanje pionirjev in pionirk slovenskega računalništva, ki se ga je udeležilo preko 40 predstavnic in predstavnikov prvih generacij računalnikarjev iz vse Slovenije in zamejstva. Prisotne je v imenu naše osrednje institucije, katere poslanstvo je ohranjanje in predstavljanje informacijske dediščine pozdravila direktorica […] The post Srečanje pionirjev slovenskega računalništva v Računalniškem muzeju first appeared on Računalniški muzej.

COBISS Ela uspešno našla pot do bralcev e-knjig

COBISS, 2. oktober ― V prvih treh mesecih delovanja COBISS Ela beleži prek 9.200 rednih uporabnikov, ki lahko izbirajo med več kot 2.400 naslovi e-knjig različnih slovenskih založnikov. Izposoja e-knjig prek platforme COBISS Ela je za člane splošnih knjižnic brezplačna. Poleg vseh oseminpetdesetih splošnih knjižnic so v sistem COBISS Ela vključene še Narodna in univerzitetna knjižnica Ljubljana, Univerzitetna knjižnica … Preberi več "COBISS Ela uspešno našla pot do bralcev e-knjig"
Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Vgradni mikroračunalniki

Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Vgradni mikroračunalniki

Računalniški muzej, 30. september ― V novi seriji prispevkov smo se podrobneje posvetili mikroračunalniški revoluciji. Spremljamo pojav prvih mikroračunalnikov pri nas in razvoj domače mikroračunalniške proizvodnje. Obravnavamo različne razvojne stopnje in vidike mikroračunalništva, njegov vpliv na razvoj osebnega računalništva, splošne povezljivosti in računalniške kulture v družbi. Mikroprocesorska tehnologija je v obliki vgradnih sistemov trajno in temeljito preobrazila številna področja, ne […] The post Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Vgradni mikroračunalniki first appeared on Računalniški muzej.
še novic