Tudi IZUM je partner v Mreži občanske znanosti

COBISS, 11. marec ― V številnih državah po svetu tisoči prostovoljcev brez finančnega nadomestila zbirajo, komentirajo in analizirajo podatke v okviru skupnih projektov. So del svojevrstnega mednarodnega gibanja, ki mu pravimo občanska znanost. Poleti 2023 je tudi IZUM postal partner v Mreži občanske znanosti, saj podpira načela in prakso odprte znanosti, zato namerava v prihodnje podpirati občanske raziskovalce pri … Preberi več "Tudi IZUM je partner v Mreži občanske znanosti"

Domoznansko gradivo v Univerzitetni knjižnici Maribor

COBISS, 4. marec ― Domoznanska dejavnost ima v Univerzitetni knjižnici Maribor (dalje UKM) dolgoletno tradicijo, saj je knjižnica nastala iz domoznanskih potreb. Tako je leta 1903 nastala Knjižnica Zgodovinskega društva za slovensko Štajersko, ki je bila specialna zgodovinska, domoznanska in znanstvena knjižnica. Leta 1958 je bil sprejet statut, v katerem je bila Študijska knjižnica opredeljena kot osrednja znanstvena knjižnica … Preberi več "Domoznansko gradivo v Univerzitetni knjižnici Maribor"
Application for 10th PIFcamp are open!

Application for 10th PIFcamp are open!

PIFcamp, 28. februar ― Open call for the festive 10th edition of PIFcamp is out! You can find all the information on how to apply in the APPLY HERE menu section. Catch the early bird price by applying until March 15th. Open call will be open until middle of April. Since we are making slight changes in the participation, we kindly ask you … Continue reading Application for 10th PIFcamp are open! The post Application for 10th PIFcamp are open! appeared first on PIFcamp.
Računalniška omrežja: Prva omrežja s paketnim preklapljanjem

Računalniška omrežja: Prva omrežja s paketnim preklapljanjem

Računalniški muzej, 24. februar ― V novi seriji prispevkov smo se podrobneje posvetili pojavu računalniških omrežij. Razpiramo celovit pogled na to kako so se razvojne stopnje in posamezni vidiki računalniških omrežij dotaknili domačega računalništva in kako se v računalniških omrežjih na edinstven način kaže in udejanja tesna prepletenost računalništva, informatike in telekomunikacij. Terminalska omrežja so bila toga in centralizirana, zato […] The post Računalniška omrežja: Prva omrežja s paketnim preklapljanjem first appeared on Računalniški muzej.

Konferenca SC23 – The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis

COBISS, 20. februar ― Z vami bi rada delila svoje izkušnje ob obisku SC23, Mednarodne konference za visoko zmogljivo računalništvo, omrežje, shranjevanje in analizo, ki je potekala teden dni (od 11. do 17. novembra 2023) v Denverju, ZDA. SC23 je bila odlična priložnost za spoznavanje najnovejših dosežkov in trendov na področju visoko zmogljivega računalništva (angl. high performance computing ali … Preberi več "Konferenca SC23 – The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis"
Računalniška omrežja: Državno računalniško omrežje

Računalniška omrežja: Državno računalniško omrežje

Računalniški muzej, 17. februar ― V novi seriji prispevkov smo se podrobneje posvetili pojavu računalniških omrežij. Razpiramo celovit pogled na to kako so se razvojne stopnje in posamezni vidiki računalniških omrežij dotaknili domačega računalništva in kako se v računalniških omrežjih na edinstven način kaže in udejanja tesna prepletenost računalništva, informatike in telekomunikacij. Do začetka osemdesetih so terminalska omrežja pomembnejših družbenih […] The post Računalniška omrežja: Državno računalniško omrežje first appeared on Računalniški muzej.
Računalniška omrežja: Rast informacijskih sistemov

Računalniška omrežja: Rast informacijskih sistemov

Računalniški muzej, 10. februar ― V novi seriji prispevkov smo se podrobneje posvetili pojavu računalniških omrežij. Razpiramo celovit pogled na to kako so se razvojne stopnje in posamezni vidiki računalniških omrežij dotaknili domačega računalništva in kako se v računalniških omrežjih na edinstven način kaže in udejanja tesna prepletenost računalništva, informatike in telekomunikacij. Razvoj informacijskih sistemov se je pri nas okrepil […] The post Računalniška omrežja: Rast informacijskih sistemov first appeared on Računalniški muzej.
Ob 40. obletnici Macintosha

Ob 40. obletnici Macintosha

Računalniški muzej, 7. februar ― Ob proslavitvi 40. rojstnega dne Macintosha smo v Računalniškem muzeju priredili mini slavje. Ta revolucionarni računalnik je tehnološko izražanje dvignil na nov nivo človeške kreativnosti in tako v svetu kot v Sloveniji spodbudil razvoj raznolikih storitev, tehnologij in miselnih tokov. Iz muzejskega depoja smo na plan potegnili vse Apple eksponate in prikazali preko njih razvojno […] The post Ob 40. obletnici Macintosha first appeared on Računalniški muzej.

Po novo znanje v spletno učilnico – izkušnja s spletnim tečajem Osnove obdelave gradiva za bibliografije raziskovalcev

COBISS, 6. februar ― Med 13. in 16. 11. 2023 je IZUM izvedel spletni tečaj Osnove obdelave gradiva za bibliografije raziskovalcev, ki se ga je udeležilo 14 udeležencev. Sama sem se s tovrstno obliko tečaja srečala prvič in po začetnem skepticizmu lahko rečem, da sem navdušena. Tečaj je namenjen knjižničarjem, ki vodijo bibliografije raziskovalcev v sistemu COBISS, in obsega naslednje tematike: … Preberi več "Po novo znanje v spletno učilnico – izkušnja s spletnim tečajem Osnove obdelave gradiva za bibliografije raziskovalcev"
še novic