Predstavitev projekta Razvozlajmo medgeneracijsko uganko INTER-PUZZLE

Knjižnice.si, 5. november ― Šolski center Slovenske Konjice-Zreče organizira srečanje za knjižničarje na temo domoznanstva in medgeneracijskega povezovanja v sklopu Erasmus+ projekta Razvozlajmo medgeneracijsko uganko INTER-PUZZLE. V projektu so zbrali zgodbe 100 oseb starejših od 55 let, ki živijo v Sloveniji, Italiji, na Češkem in na Portugalskem s katerimi so se pogovarjali o tem, kako so živeli nekoč, o tradiciji, običajih, naravi, izobraževanju, delu. Na podlagi njihovih zgodb je nastala tudi medgeneracijska igra s karticami v 4 EU jezikih. Projektni blog: https://interpuzzle.splet.arnes.si/ Srečanje bo potekalo 10. 12. 2024 od 9.30 do 14.30 na naslovu Tattenbachova 2a, 3210 Slovenske Konjice. Vabilo in program najdete TUKAJ. Program srečanja: Predstavitev Erasmus+ projekta INTER-PUZZLE Predstavitev materialov in orodij nastalih v projektu: e-zbirke v katerih smo zbrali 100 zgodb starejših od 55 let iz 4 EU držav ter medgeneracijska igra s karticami Domoznanstvo in medgeneracijsko povezovanje Obisk Splošne knjižnice Slovenske Konjice Ogled starega mestnega jedra Potrebna je registracija do 5. 12. 2024, na povezavi: https://forms.office.com/e/Hw44LNLZFs Število mest je omejeno. Vabljeni! The post Predstavitev projekta Razvozlajmo medgeneracijsko uganko INTER-PUZZLE appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

Izšla je 120. številka revije Otrok in knjiga

Knjižnice.si, 15. oktober ― Mariborska knjižnica vas obvešča, da je izšla nova, 120. številka revije Otrok in knjiga. Gre za edino slovensko revijo, ki se posveča vprašanjem otroške in mladinske književnosti, književne vzgoje in s knjigo povezanih medijev. Namenjena je literarnim strokovnjakom, učiteljem, knjižničarjem, prevajalcem, kritikom in ustvarjalcem. Tokratna številka se posveča večernici, slovenski literarni nagradi za najboljše otroško in mladinsko delo preteklega leta, katere solastnica je revija Otrok in knjiga z Mariborsko knjižnico. Intervjuji z nominiranimi avtorji in predstavitve njihovih del so objavljeni v rubriki Večernica. Revija Otrok in knjiga je na festivalu Oko besede v sodelovanju z društvom Argo pripravila simpozij Duh čas in duh globine. Osrednja tema je bila cenzura v duhu politične korektnosti. Vabimo vas k branju simpozijskih prispevkov avtoric Barbare Pregelj, Nike Susman, Alenke Veler in Janje Vidmar, ki jih najdete v rubrikah Razprave – članki, Pregledi – Pogledi in Pogled na svoje delo. Rubrika IBBY novice tokrat prinaša poročilo mednarodnega kongresa Mednarodne zveze za mladinsko književnost – IBBY, ki je letos potekal v Trstu pod naslovom Pridruži se revoluciji: Dati vsakemu otroku dobre knjige. Rubrika Ocene – poročila se med drugim osredotoča na knjižne in tudi filmske recenzije ter poročila o nagradi desetnica in nagradi Vasje Cerarja za najkakovostnejše prevode mladinskih leposlovnih besedil. Prav tako vključije zapis o 23. evropski konferenci o pismenosti z naslovom Pismenost za vse: novi izzivi, nove perspektive.  Posebno pozornost namenjamo novi rubriki in izjemnemu uvodniku z naslovom Učna ura o vojni in otok svetlobe, ki ga je za nas zapisal Peter Svetina.   Vabimo vas, da se naročite na revijo Otrok in knjiga in tako podprete njeno delovanje. Naročilnico najdete na spletni strani Mariborske knjižnice, kjer je revija  podrobneje predstavljena. Posamezne številke so na voljo tudi v knjigarnah: Mariborka, Vodnikova domačija in Lutkovno

24. Pravljični dan

Knjižnice.si, 11. oktober ― Mariborska knjižnica vabi na že 24. Pravljični dan, ki bo potekal v torek 5. novembra 2024. Projekt zajema tri literarne prireditve pod skupnim naslovom Krajine slovenskih ljudskih pravljic: Pravljično jutro za otroke, Pravljično dopoldne za mladostnike in Pravljični večer za odrasle. Več o prireditvah najdete v vabilu in na strani Mariborske knjižnice. Vse prireditve so brezplačne. Projekt sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije. The post 24. Pravljični dan appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

Simpozij Duh časa in duh globine

Knjižnice.si, 11. september ― V času od 12. do 14. septembra 2024 bo v Murski Soboti potekal literarni festival Oko besede. Na festivalu se bo v petek, 13. septembra med 15.00 in 18.30 v Hotelu Zvezda v Murski Soboti odvijal simpozij pod naslovom Duh časa in duh globine, osredotoča pa se na cenzuro v duhu politične korektnosti. V sodelovanju z društvom Argo, organizatorjem festivala Oko besede, ga vsebinsko pripravlja revija Otrok in knjiga z Mariborsko knjižnico. Osrednji dogodek literarnega festivala bo podelitev večernice, slovenske literarne nagrade za najboljše otroško ali mladinsko literarno delo minulega leta. Svečana podelitev bo v petek, 13. septembra ob 19.00 v Gledališču Park v Murski Soboti. Dobitnica 28. večernice je Marjana Moškrič z romanom Sneg, (KUD Sodobnost International). Druga nominirana dela so: Ambrož Kvartič: Rimana kaša (ilustriral Matija Medved), Miš založba Feri Lainšček: Življenje nima naslova (ilustriral Jure Engelsberger), Slovenska matica Lovro Matič: Mali črv Oto in druga golazen, Mladinska knjiga Sebastijan Pregelj: Zmaj nad mestom (ilustriral Jure Engelsberger), Miš založba   Vabljeni! The post Simpozij Duh časa in duh globine appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine 2024

Knjižnice.si, 6. september ― Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije tudi letos organizira Dneve evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine, ki bo potekal med 28. septembrom in 12. oktobrom 2024. Letošnja tema je Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav. V središču teme je misel, da nam lahko naša dediščina v snovni in nesnovni obliki veliko pove o tem, kako so bili narodi, skupnosti in države dolgo povezani in kako so še vedno povezani s skupnimi vrednotami, skupnimi praksami ter željo po ohranjanju in izmenjavi zgodb in z njimi povezane nepremične in premične dediščine, ki sestavljajo našo individualno in kolektivno zgodovino in identiteto. Celodnevni dogodek ob odprtju bo 25. septembra v Novi Gorici s slovesnostjo ob 17. uri v frančiškanskem samostanu Kostanjevica v Novi Gorici. Na voljo je Program prireditev in dejavnosti, kjer najdete načrtovane dogodke na vašem območju, med drugimi tudi dogodke v knjižnicah. Več informacij najdete na spletni strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Vabljeni! The post Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine 2024 appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

Nacionalni mesec skupnega branja 2024

Knjižnice.si, 3. september ― Nacionalni mesec skupnega branja – NMSB 2024 – bo letos potekal od 8. septembra do 7. oktobra 2024. Osrednja tema je branje v javnem prostoru.  Branje v javnem prostoru ustvarja edinstvena okolja, ki navdihujejo in ustvarjajo skupnosti. Organizatorji želijo branje, predvsem branje za užitek, približati vsem in ga pripeljati izza domačih zidov in knjižnic.  Še posebej spodbujajo najrazličnejše oblike branja v galerijah, muzejih in drugih kulturnih prostorih, kavarnah, nakupovalnih središčih, zdravstvenih domovih, bivanjskih soseskah in trgih, na otroških igriščih, v parkih, celo v gozdu, da bi tako v svet branja povabili tudi tiste, ki še ne poznajo njegovega bogastva. Nacionalni mesec skupnega branja 2024 poteka pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO. Natančnejše informacije najdete na spletni strani NMSB. The post Nacionalni mesec skupnega branja 2024 appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

Humor kot najpopolnejša svoboda duha

Knjižnice.si, 9. avgust ― Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Kras ob 120-letnici rojstva književnikov Srečka Kosovela in Bogomira Magajne ter svoji 15. obletnici organizira celodnevni simpozij z naslovom Humor kot najpopolnejša svoboda duha. Simpozij bo v soboto, 7. septembra 2024 v Ljudski univerzi Sežana. Kotizacija za udeležence je 60 EUR, za dijake, študente in upokojence 30 EUR. Prijave sprejemajo do zasedbe mest oz. najkasneje do 26.8.2024. Na voljo sta natančnejši PROGRAM in PRIJAVNICA. Prijavnico pošljite na naslov: DRUŠTVO UTŽO KRAS, Gorjansko 84, 6223 KOMEN ali na elektronski naslov: nadja.mislej-bozic@guest.arnes.si Informacije: 031 716210 Vabljeni! The post Humor kot najpopolnejša svoboda duha appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

ZGODBE MOJEGA KRAJA: Prva ljubezen

Knjižnice.si, 3. julij ― Mestna knjižnica Ljubljana v sodelovanju s knjižnicami Osrednjeslovenske regije razpisuje natečaj za najboljšo zgodbo z naslovom Zgodbe mojega kraja: Prva ljubezen, ki  poteka od 1. junija do 31. oktobra 2024. Vsi, ki so dopolnili 60 let in radi pišejo, so vabljeni, da do 31. oktobra 2024 pošljejo kratko, resnično zgodbo povezano s spomini na prvo ljubezen, pa naj bo to mladostna simpatija, štirinožni prijatelj ali prostočasna aktivnost. Zaželeno je, da k zgodbi priložijo tudi kakšno fotografijo, povezano z zgodbo, ni pa to pogoj za sodelovanje. Pisci lahko sodelujejo le z eno zgodbo, ki naj bo napisana v slovenskem jeziku. Besedilo naj obsega najmanj eno in največ pet strani v pisavi Times New Roman velikosti 12. Razmik med vrsticami naj bo 1,5. Oddajo jo lahko tipkano ali v elektronski obliki na naslov Mestna knjižnica Ljubljana, Kersnikova 2, 1000 Ljubljana, s pripisom »za natečaj Zgodbe mojega kraja« ali po elektronski pošti na mojkraj@mklj.si, ter hkrati posredujejo ime in priimek avtorja zgodbe, leto rojstva, stalni naslov, morebitni e-naslov in telefonsko številko. Prispevke bo v novembru 2024 ocenila žirija in izbrala deset najboljših, ki bodo nagrajeni in objavljeni na spletni strani Mestne knjižnice Ljubljana (www.mklj.si) in na portalu digitalizirane kulturne dediščine slovenskih pokrajin Kamra (www.kamra.si). Dodatne informacije najdete na https://www.mklj.si/zgodbe-mojega-kraja/ , lahko pa pokličete na 01 308 56 15 ali pišete na e-naslov mojkraj@mklj.si. The post ZGODBE MOJEGA KRAJA: Prva ljubezen appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

Beremo zeleno

Knjižnice.si, 2. julij ― Mestna knjižnica Ljubljana vas vabi, da se med 1. julijem in 30. septembrom 2024 pridružite bralni akciji Beremo zeleno.  Pri akciji sodelujete tako, da preberete pet knjig s predlaganih področij ter prek spleta ali v eni od enot MKL oddate obrazec, v katerega ste zabeležili prebrane knjige ter svoje vtise o njih. Tukaj najdete VABILO in Priporočilni bralni seznam. Več informacij najdete tudi na spletni strani MKL. Vabljeni!   The post Beremo zeleno appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

Pridobitev statusa kompetenčnega centra

Knjižnice.si, 17. junij ― Knjižnicam, ki želijo pridobiti status kompetenčnega centra sporočamo, da so se spremenili kontaktni podatki za morebitna dodatna vprašanja. Pošljite jih Mateju Strgaršku na naslov matej.strgarsek@zdruzenje-knjiznice.si, odgovori pa bodo pripravljeni v okviru komisije za kompetenčne centre.  Poziv knjižnicam za pridobitev statusa kompetenčnega centra z vlogo je objavljen na strani Razpisi, na zavihku Pozivi. Rok za prijavo je odprt, brez časovne omejitve. Vsi podatki in navodila za prijavo so v besedilu vloge. The post Pridobitev statusa kompetenčnega centra appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

Izšla je nova številka revije Otrok in knjiga

Knjižnice.si, 31. maj ― Z veseljem vas obveščamo, da je izšla nova, 119. številka revije Otrok in knjiga. Gre za edino slovensko revijo, ki se ukvarja s vprašanji otroške/mladinske književnosti, književne vzgoje in s knjigo povezanih medijev. Namenjena je literarnim strokovnjakom, učiteljem, knjižničarjem, prevajalcem, kritikom in ustvarjalcem. Nekaj vsebinskih poudarkov iz tokratne številke: Mateja Gomboc: Novi izzivi pri poučevanju književnosti v gimnaziji Jerneja Stoviček: Bralna pismenost v trenutnem osnovnošolskem okolju – pogled iz prakse Alicja Wang: Poljska slikanica za otroke po letu 2020 Lea Hedl: 15 let projekta Pravljični Večeri za odrasle BOLOGNA 2024   Več o vsebini je objavljeno na spletni strani Mariborske knjižnice, kjer najdete tudi naročilnico. Starejše številke revije Otrok in knjiga so dosegljive na Digitalni knjižnici Slovenije. Posamezne številke so na voljo tudi v knjigarnah: Mariborka, Vodnikova domačija in Lutkovno gledališče Ljubljana. The post Izšla je nova številka revije Otrok in knjiga appeared first on Združenje splošnih knjižnic.

Nagrada Združenja splošnih knjižnic za najboljše projekte splošnih knjižnic 2019

Knjižnice.si, 20. september 2019 ― Združenje splošnih knjižnic v letu 2019 podeljuje 2 nagradi za najboljša projekta knjižnice ali skupine knjižnic, s katerima se je:  uvedla nova,  inovativna storitev za uporabnike    uvedlo nove pristope k strokovnemu delu knjižnice, izboljšalo delovne procese, uvedlo nove prakse vodenja, realiziralo povezovanje knjižnic in uvajanje novih partnerstev, organiziralo skupne projekte, strokovna srečanja. …  ZSK […]

Branju prijazna občina – vabilo na predstavitev dobrih praks

Knjižnice.si, 12. marec 2019 ― Vabimo vas na predstavitev razpisne dokumentacije za prijavo na natečaj Branju prijazna občina v letu 2019, ki bo v ponedeljek, 25. marca 2019, ob 10. uri v dvorani v pritličju Ministrstva za kulturo RS. Namen in dokumentacijo natečaja bodo uvodoma predstavili: Marjan Gujtman in Nataša Bucik, Ministrstvo za kulturo RS Vesna Horžen, Združenje splošnih knjižnic. […]

3. natečaj “Branju prijazna občina” za leto 2019

Knjižnice.si, 8. februar 2019 ― Občine ponovno vabljene k prijavi na natečaj, ki poteka od Prešerna do Prešerna, od 8. februarja do 3. decembra. Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije so danes ponovno na svojih spletnih straneh objavili  javni natečaj, na katerem se bodo občine že tretjič potegovale za naziv Branju prijazna občina. Projekt […]

10 občin prejelo naziv Branju prijazna občina

Knjižnice.si, 7. december 2018 ― Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije so danes v prostorih Levstikove dvorane v Velikih Laščah ob zaključku drugega javnega natečaja podelili 10 občinam nazive Branju prijazna občina. Nazive je prejela ena mestna občina, in sicer Mestna občina Celje ter devet  občin, in sicer Brežice, Divača, Dolenjske Toplice, Domžale, Grosuplje, […]
še novic