Slovenska narodna čitalnica v Clevelandu

COBISS, 2. april ― V okviru 3-mesečnega raziskovalnega dela na Kent State University (Ohio, ZDA) sem si želela, da se na cvetno nedeljo leta 2022 odpravim v Cleveland. Cvetna nedelja je med ameriškimi Slovenci in njihovimi potomci znana po tem, da se za ta praznik oblečejo v slovenske narodne noše in v slovesnem sprevodu v cerkev nosijo zelenje, cvetje … Preberi več "Slovenska narodna čitalnica v Clevelandu"

Biografska skica o dr. Tvrtku Matiji Šercarju ob njegovi 85-letnici

COBISS, 27. marec ― Dr. Tvrtko Šercar kljub častitljivemu življenjskemu jubileju vsak dan prihaja na Institut informacijskih znanosti v Mariboru, kjer ima še zmeraj svoj delovni prostor z računalnikom. Tam študira, razmišlja in piše, kar ga v življenju resnično veseli in izpolnjuje. Ta zapis, ki predstavlja le skico njegove bogate poklicne poti, objavljamo na njegov rojstni dan. S tem … Preberi več "Biografska skica o dr. Tvrtku Matiji Šercarju ob njegovi 85-letnici"

Rezultati ankete Uporaba COBISS Cat

COBISS, 22. marec ― Aplikacija COBISS Cat je v produkciji že od februarja 2023, zato smo po dobrem letu (v drugi polovici februarja 2024) med slovenskimi katalogizatorji izvedli anketo o uporabi te aplikacije. Zanimalo nas je, v kolikšni meri so knjižnice seznanjene s programsko opremo COBISS Cat, koliko jo uporabljajo, ali so pri tem razlike glede na vrsto knjižnice, … Preberi več "Rezultati ankete Uporaba COBISS Cat"

Tudi IZUM je partner v Mreži občanske znanosti

COBISS, 11. marec ― V številnih državah po svetu tisoči prostovoljcev brez finančnega nadomestila zbirajo, komentirajo in analizirajo podatke v okviru skupnih projektov. So del svojevrstnega mednarodnega gibanja, ki mu pravimo občanska znanost. Poleti 2023 je tudi IZUM postal partner v Mreži občanske znanosti, saj podpira načela in prakso odprte znanosti, zato namerava v prihodnje podpirati občanske raziskovalce pri … Preberi več "Tudi IZUM je partner v Mreži občanske znanosti"

Domoznansko gradivo v Univerzitetni knjižnici Maribor

COBISS, 4. marec ― Domoznanska dejavnost ima v Univerzitetni knjižnici Maribor (dalje UKM) dolgoletno tradicijo, saj je knjižnica nastala iz domoznanskih potreb. Tako je leta 1903 nastala Knjižnica Zgodovinskega društva za slovensko Štajersko, ki je bila specialna zgodovinska, domoznanska in znanstvena knjižnica. Leta 1958 je bil sprejet statut, v katerem je bila Študijska knjižnica opredeljena kot osrednja znanstvena knjižnica … Preberi več "Domoznansko gradivo v Univerzitetni knjižnici Maribor"

Računalniška omrežja: Lastniške omrežne tehnologije

Računalniški muzej, 2. marec ― V novi seriji prispevkov smo se podrobneje posvetili pojavu računalniških omrežij. Razpiramo celovit pogled na to kako so se razvojne stopnje in posamezni vidiki računalniških omrežij dotaknili domačega računalništva in kako se v računalniških omrežjih na edinstven način kaže in udejanja tesna prepletenost računalništva, informatike in telekomunikacij. Uveljavljeni proizvajalci računalniške opreme so v sedemdesetih razvijali […] The post Računalniška omrežja: Lastniške omrežne tehnologije first appeared on Računalniški muzej.
Application for 10th PIFcamp are open!

Application for 10th PIFcamp are open!

PIFcamp, 28. februar ― Open call for the festive 10th edition of PIFcamp is out! You can find all the information on how to apply in the APPLY HERE menu section. Catch the early bird price by applying until March 15th. Open call will be open until middle of April. Since we are making slight changes in the participation, we kindly ask you … Continue reading Application for 10th PIFcamp are open! The post Application for 10th PIFcamp are open! appeared first on PIFcamp.
Računalniška omrežja: Prva omrežja s paketnim preklapljanjem

Računalniška omrežja: Prva omrežja s paketnim preklapljanjem

Računalniški muzej, 24. februar ― V novi seriji prispevkov smo se podrobneje posvetili pojavu računalniških omrežij. Razpiramo celovit pogled na to kako so se razvojne stopnje in posamezni vidiki računalniških omrežij dotaknili domačega računalništva in kako se v računalniških omrežjih na edinstven način kaže in udejanja tesna prepletenost računalništva, informatike in telekomunikacij. Terminalska omrežja so bila toga in centralizirana, zato […] The post Računalniška omrežja: Prva omrežja s paketnim preklapljanjem first appeared on Računalniški muzej.
še novic