Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Samogradni mikroračunalniki

Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Samogradni mikroračunalniki

Računalniški muzej, 28. oktober 2024 ― V novi seriji prispevkov smo se podrobneje posvetili mikroračunalniški revoluciji. Spremljamo pojav prvih mikroračunalnikov pri nas in razvoj domače mikroračunalniške proizvodnje. Obravnavamo različne razvojne stopnje in vidike mikroračunalništva, njegov vpliv na razvoj osebnega računalništva, splošne povezljivosti in računalniške kulture v družbi. Koncept samogradnje je v mikroračunalništvu prisoten od samega začetka. S težnjo k ceneni izdelavi […]

Odprli smo prijave na Mrežo znanja 2024

ARNES, 25. oktober 2024 ― Konferenca Mreža znanja 2024 bo od 3. do 5. decembra v hotelu Mons potekala v treh tematskih sklopih, v katerih bodo priznani predavatelji spregovorili o odprti znanosti, superračunalništvu in inovacijah v digitalizaciji izobraževanja.

Ogrodje z Janom Žoržem

Računalniški muzej, 24. oktober 2024 ― Danes je v Računalniškem muzeju potekalo prav posebno snemanje tehnološko razvijalskega podcasta Ogrodje. Častni gost tokratne epizode je Jan Žorž, ki je s sabo pa je prinesel nekaj prav posebnega iz zgodovine računalništva na Slovenskem… Komaj čakamo, da bo epizoda na voljo za poslušanje.
Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Poslovni mikroračunalniki

Prvi mikroračunalniki v Sloveniji: Poslovni mikroračunalniki

Računalniški muzej, 14. oktober 2024 ― V novi seriji prispevkov smo se podrobneje posvetili mikroračunalniški revoluciji. Spremljamo pojav prvih mikroračunalnikov pri nas in razvoj domače mikroračunalniške proizvodnje. Obravnavamo različne razvojne stopnje in vidike mikroračunalništva, njegov vpliv na razvoj osebnega računalništva, splošne povezljivosti in računalniške kulture v družbi. Med 8-bitnimi mikroračunalniki je postopno dozorela bolj zmogljiva vrsta poslovnega mikroračunalnika. Po pravilu je […]

Vsebinska analiza in umetna inteligenca – ali bodo v
prihodnosti namesto nas predmetno označevali roboti?

COBISS, 11. oktober 2024 ― V sodobnih knjižničnih sistemih je normativna kontrola nepogrešljiva. V spletnih knjižničnih katalogih se za iskanje po vsebini kot glavni pripomoček uporabljajo kontrolirani slovarji in klasifikacijske sheme. Z razvojem umetne inteligence so algoritmi za iskanje po besedilnih datotekah dobili nepredvidene razsežnosti. Zdi se, da je kompleksnost jezika postala manj omejujoča. Latentno semantično indeksiranje (LSI) je spodbudilo … Preberi več "Vsebinska analiza in umetna inteligenca – ali bodo v prihodnosti namesto nas predmetno označevali roboti?"
še novic