750 let od omembe minoritskega samostana v Mariboru

Kamra.si, 10. oktober ― Kulturna četrt Minoriti vas ob 750-letnici prve pisne omembe minoritskega samostana v Mariboru vabi na dva dogodka: 12. oktobra 2024 ob 19. uri bo v Veliki dvorani Lutkovnega gledališča Maribor projekcija italijanskega filma Frančišek, pevec božji z uvodnim predavanjem dr. Aleša Mavra z Oddelka za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. 16. oktobra 2024 se bo ob 9. uri v Sodnem stolpu začel simpozij, posvečen 750-letnici omembe minoritskega samostana. Prisrčno vabljeni!

»Od habsburških Brionov do medvojnega Celja: zgodba družine Turk«

Kamra.si, 10. oktober ― Osrednja knjižnica Celje  v sodelovanju z Mestno knjižnico in čitalnico Pulj in Slovenskim kulturnim društvom Istra Pulj vabi ... Program 14. oktober - 5. november 2024 Ponedeljek, 14. oktober, 17:30 OKC, oddelek Glasba Film Naslov predavanja: "Habsburška smetana na Brionih: Državna služba kot ključ do vstopa." Predavateljica: doc. dr. Daša Ličen, ZRC SAZU Odprtje razstave: Osrednja knjižnica Celje - petek, 18. 10. 2024 – ob 12. uri Od habsburških Brionov do medvojnega Celja: zgodba družine Turk Avtorji razstave: redni profesor, dr. Andrej Rahten,  ZRC SAZU, doc. dr. Daša Ličen, ZRC SAZU, dr. Alenka Hren Medved, Domoznanski oddelek Osrednje knjižnice Celje V kulturnem programu odprtja bo nastopil Mešani pevski zbor Encijan Slovenskega kulturnega društva Istra - Pula. Spremni dogodek: Petek, 18. oktober, 18:00, Velika dvorana Narodnega doma Celje Koncert Mešanega pevskega zbora Encijan iz Pulja in citrarja prof. Petra Napreta Mešani pevski zbor Encijan deluje pri Slovenskem kulturnem društvu Istra - Pula od leta 2005. Redno nastopa na kulturnih prireditvah v mestu Pulj in hrvaškem, med drugim se v domovini udeležuje Tabora slovenskih peskih zborov v Šentvidu pri Stični, revije pevskih zborov Primorska poje, prireditve Dobrodošli doma (Ljubljana, Škofja Loka, Ptuj, Murska Sobota, letošnje poletje v Celju). PETER NAPRET, doma iz Sedraža nad Laškim, je po osnovni izobrazbi violinist. Obiskoval je Glasbeno šolo Hrastnik, Srednjo glasbeno in baletno šolo ter Akademijo za glasbo v Ljubljani. S citrami se je srečal v srednješolskih letih in se kmalu navdušil nad tem zapostavljenim glasbilom. Po violinski diplomi leta 1993 je veliko časa posvečal raziskovanju citrarstva doma in po svetu, študiral citre na Tirolskem deželnem konservatoriju v Innsbrucku, se udeleževal citrarskih seminarjev ter se kasneje poleg violine lotil tudi poučevanja tega inštrumenta. Poučuje na glasbenih šolah Fran Korun Koželjski Velenje in Ljubljana Moste – Polje, vodi pa tudi nekaj citrarskih skupin.

Komedija Pivo

Kamra.si, 9. oktober ― PIVO je komedija o očetu in sinu ter njunem odnosu skozi šest desetletij življenja. S polno mero subtilnega humorja in topline izriše sodobne karakterje in nas vodi skozi situacije, ki smo jih mnogi preživeli s starši ali z našimi otroki. Igra o ljubezni, ki jo radi gledajo tako moški kot ženske, se šarmantno poigrava z medgeneracijskimi odnosi, igralca Gojmir Lešnjak - Gojc in Jaša Jamnik pa kreirata prepričljiva lika, ki ju boste zagotovo vzljubili. Avtor: Miro Gavran Prevod, režija in scenografija: Samo M. Strelec KDAJ: 23. oktober 2024, ob 19.30 KJE: Ptuj, Stara Steklarska (Šalamunova ul. 1)
Knjiga kolesarskih vpisov v Celju

Knjiga kolesarskih vpisov v Celju

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 7. oktober ― Zgodovinski arhiv Celje, ki je prvi sosed začetka nove kolesarske povezave Celje-Štore-Šentjur, je tudi institucija regionalnega značaja, obenem pa hrani tudi nekaj prvovrstnega gradiva na temo kolesarstva. Zato je ob nedavnem odprtju nove kolesarske poti zopet dozorel čas za novo akcijo. Iniciativi, ki je bila pred leti kronana s posebno zunanjo zgodovinsko razstavo in knjižno […] The post Knjiga kolesarskih vpisov v Celju first appeared on Zgodovinski arhiv Celje - Hiša pisanih spominov.

ZNANSTVENI SIMPOZIJ Življenjske in literarne poti Franca Ksaverja Meška

Kamra.si, 5. oktober ― Knjižnica Franca Ksavra Meška Ormož, Oddelek za slovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani, Inštitut za kulturno zgodovino ZRC SAZU, Slavistično društvo Maribor, Knjižnica Ksaverja Meška Slovenj Gradec, Zgodovinsko društvo Ormož in Celjska Mohorjeva družba vas vabijo na ZNANSTVENI SIMPOZIJ Življenjske in literarne poti Franca Ksaverja Meška, ki bo potekal v soboto, 19. oktobra 2024, od 9.00 do 16.00 v Beli dvorani Grajske pristave Ormož. Simpozij sofinancira in podpira Ustanova dr. Antona Trstenjaka. Pisatelj Franc Ksaver Meško (1874‒1964), rojen v Ključarovcih pri Sv. Tomažu nad Ormožem, je svojo  duhovniško službo vse do pozne starosti opravljal v različnih krajih na Koroškem. Bil je sodobnik Ivana Cankarja in po Stanku Vrazu prvi vidnejši pisatelj iz vzhodnoštajerskega območja. Kot mnogi slovenski pisatelji se je tudi sam najprej predstavil s pesmimi in se nato uveljavil kot pripovednik. Posvečal se je tudi dramatiki in mladinski književnosti. V okviru kratke proze je ustvaril poseben tip lirsko-meditativne črtice. V njegovi literaturi pristno zaživita panonski del Slovenskih goric in koroška pokrajina z vso svojo zemljepisno, narodno, zgodovinsko  in socialno specifiko. Motivno je posegal v kmečko in malomeščansko življenje, pisal o zastrti erotiki, spominih na mladost, narodni in domovinski problematiki, socialnih krivicah in nabožnih temah. Z izjemno občutljivostjo in s človeško toplino se je vživljal v usode šibkih, zapostavljenih in izrinjenih ljudi, še posebej žensk in otrok. Franc Ksaver Meško je še vedno pogosto prezrt, čeprav je v svojem času  veljal za enega najbolj  branih slovenskih literarnih  ustvarjalcev. Izjemna vrednost njegove veličine pa je predvsem v njegovem dojemanju sveta in človeštva. Navdih je črpal iz svoje jasno postavljene narodnostne pripadnosti, kljub temu da so njegovo dušo pogosto upogibali in jo želeli ukloniti, se njegovo slovenstvo ni nikoli niti za hip zama

Razstava Kicar z okolico

Kamra.si, 4. oktober ― Knjižnica Ivana Potrča Ptuj vabi na odprtje razstave Kicar z okolico, ki bo v četrtek, 10. oktobra 2024, ob 18. uri v razstavišču knjižnice. Razstava likovne kolonije, ki je bila leta 2023 in 2024 v Kicarju, bo predstavila najnovejša dela članov likovne sekcije dr. Štefke Cobelj kulturnega društva DPD Svoboda Ptuj. Kurator razstave je Jože Foltin, v kulturnem programu pa se bosta predstavili Cecilija Bernjak, prav tako članica sekcije, s svojimi pesmimi in Julija Berlič z glasbeno točko. Razstava bo na ogled do 29. novembra 2024.

Pogovor o spominih zdravnika dr. Ivana Jurečka

Kamra.si, 4. oktober ― Vljudno vabljeni, da se nam v torek, 8. oktobra 2024, ob 17. uri  v Glazerjevi dvorani Univerzitetne knjižnice Maribor pridružite na pogovoru o avtobiografskih spominih mariborskega zdravnika dr. Ivana Jurečka, ki so kot jubilejni 50. zvezek izšli v zbirki Gradivo za zgodovino Maribora, ki jo od leta 1975 izdaja Pokrajinski arhiv Maribor. Z avtorjem monografije dr. Gregorjem Antoličičem ter z direktorico Pokrajinskega arhiva Maribor mag. Nino Gostenčnik se bo pogovarjala mag. Nina Hriberšek Vuk. Veselimo se srečanja z vami!

Raznolikost občutenj in čustev v ilustracijah Kristine Krhin

Kamra.si, 4. oktober ― V Krajevni knjižnici Mirna se bomo v torek, 15. 10. 2024 ob 19.00 prepustili Raznolikostim občutenj  in čustev v ilustracijah Kristine Krhin in v pogovoru z domačo ilustratorko ob izbranih ilustracijah spoznali njen bogat ustvarjalni opus in njeno delo. Pogovor bo usmerjala Patricija Tratar. Za glasbeno popestritev dogodka bo poskrbel Mladinski pevski zbor Osnovne šole Mirna. Prireditev sofinancira Občina Mirna  v okviru projekta Praznujemo (okrogle) obletnice domoznancev – Ustvarjalni opus Kristine Krhin. Vabimo vas, da si ogledate tudi razstavo Pravljični svetovi domačega kraja v Kulturnem domu Mirna. Ogled je možen do konca leta v dogovoru s upravnikom KD Igorjem Kašičem (040 708 025). Več o Kristini Krhin si lahko preberete na povezavi. Vabljeni!
Lea Culetto - Ostanki (2024) Avtorski video

Lea Culetto - Ostanki (2024) Avtorski video

DIVA nove pridobitve, 2. oktober ― Lasje. Cenjeni, dokler so živi. Dokler rastejo na ustreznih delih telesa. Zaželeni, dokler so ustrezne barve, strukture, gostote, pravilne oblike in dolžine. Dokler so ukroteni. Dokler ne izpadejo. Mrtvi so nezaželeni. Vzbujajo neprijetne občutke, sram in celo gnus. Z izjemo namerno odstranjenih. Prvi odrezan koder otroških las v spominski knjigi. Pramen las odsotne ljubljene osebe v medaljonu. Postanejo predmet, ki presega materialno telo. Spomin z DNK. Talisman. (Vir: Lea Culetto)Video je nast...

Dopolnilno strokovno izobraževanje (21. 11. 2024): Elektronsko arhiviranje računovodske dokumentacije

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 2. oktober ― Na podlagi 39. člena Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (ZVDAGA, Ur. list RS, št. 30/2006, 51/2014) in v skladu z 10. členom Pravilnika o strokovni usposobljenosti za delo z dokumentarnim gradivom (Ur. list RS, št, 66/2016) bomo v Zgodovinskem arhivu Celje organizirali dopolnilno strokovno izobraževanje za uslužbence javnopravnih oseb, ki upravljajo […] The post Dopolnilno strokovno izobraževanje (21. 11. 2024): Elektronsko arhiviranje računovodske dokumentacije first appeared on Zgodovinski arhiv Celje - Hiša pisanih spominov.

Dopolnilno strokovno izobraževanje (7. 11. 2024): Hibridno poslovanje organov javne uprave

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 2. oktober ― Na podlagi 39. člena Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (ZVDAGA, Ur. list RS, št. 30/2006, 51/2014) in v skladu z 10. členom Pravilnika o strokovni usposobljenosti za delo z dokumentarnim gradivom (Ur. list RS, št, 66/2016) bomo v  Zgodovinskem arhivu Celje organizirali dopolnilno strokovno izobraževanje za uslužbence javnopravnih oseb, ki upravljajo […] The post Dopolnilno strokovno izobraževanje (7. 11. 2024): Hibridno poslovanje organov javne uprave first appeared on Zgodovinski arhiv Celje - Hiša pisanih spominov.
še novic