Arhivska zapuščina Karla Smolleja

Arhiv RS, 1. oktober ― Pred kratkim smo v Arhiv RS prevzeli pisno zapuščino Karla Smolleja. Predstavljamo nekaj zanimivih dokumentov, npr. volilni listek, s katerim je Smolle dokazoval, da kot zvezni poslanec na volitvah predsednika Republike Avstrije leta 1986 ni volil Kurta Waldheima. Ali pa anonimno pismo, ki priča, da je bila protislovenska klima na avstrijskem Koroškem še 15 let nazaj lahko precej strupena.

Arhiv Republike Slovenije končal prvi del selitve v nove prostore

Arhiv RS, 30. september ― Arhiv Republike Slovenije je med 2. in 27. septembrom 2024 izpeljal prvi del selitve v nove prostore na Poljanski cesti 40. Arhivsko gradivo, ki je bilo v času selitve nekaj časa nedostopno, je v arhivski čitalnici na Zvezdarski ulici 1 spet na voljo uporabnikom. Arhivska čitalnica bo sicer v času selitve še naprej odprta po poletnem delovnem času, od ponedeljka do petka od 8. do 14. ure.

Potrditev privilegijev samostanu klaris Mekinje

Arhiv RS, 1. september ― Na slovenskem etničnem ozemlju so klarise med letoma 1300 in 1782 ustanovile šest samostanov. Najstarejši in najpomembnejši je bil v Mekinjah pri Kamniku, ki je prvi deželnoknežji privilegij prejel že leta 1338. Tokrat iz serije mekinjskih listin izpostavljamo 300 let star privilegij cesarja Karla VI. (1711–1740), s katerim je samostanu potrdil »stare pravice, svoboščine in dobre navade«.

O odgonu Wilhelma Palza iz Ljubljane

Arhiv RS, 1. avgust ― Domovinska pravica je omogočala nemoteno bivanje v občini. Posameznik jo je prejel z rojstvom ali poroko, lahko tudi s prošnjo občinskemu odboru, ko je v občini bival štiri leta. Odgon pa je bil ukrep, s katerim so lokalne oblasti reševale težave z nezaželenimi subjekti, ki naj bi na okolico metali slabo luč. Iskanje domovinske občine umetnika Wilhelma Palza je brez uspeha trajalo polnih šest let.

Mednarodni dan arhivov v znamenju jesenske selitve iz Gruberjeve palače

Arhiv RS, 7. junij ― Letošnji Mednarodni dan in teden arhivov sta v Arhivu Republike Slovenije v znamenju jesenske selitve v novo stavbo. V četrtek, 6. junija, je direktor arhiva dr. Andrej Nared podpisal primopredajni zapisnik o zaključku gradbenih in rekonstrukcijskih del na stavbi nekdanje kasarne na Poljanski 40 v Ljubljani ter prevzel nove prostore, ki so bili državnemu arhivu namenjeni že pred 30 leti.

Antisemitizem v upravi Moške kaznilnice na Ljubljanskem gradu

Arhiv RS, 1. junij ― V zadnjih desetletjih 19. stoletja je bil v Evropi in na Slovenskem opazen izrazit vzpon antisemitizma. Ta je bil vraščen v vse sloje slovenske družbe ne glede na ideološke ali stanovske razlike, ni pa bil tuj niti avstrijski državni upravi. O precej bizarnem primeru pričajo dokumenti iz procesa zoper Abrahama Diamanta iz leta 1887, ki so ohranjeni v fondu Državnega tožilstva v Ljubljani.

»Hudiči so usmrtili čarovnico Marino«

Arhiv RS, 1. junij ― V 17. stoletju je bilo gospostvo Hrastovec eno od središč čarovniških procesov. O procesu proti Marini Vukinec je ohranjeno izčrpno poročilo, ki ga je 20. decembra 1673 napisal krvni sodnik Volk Lovrenc Lampertič. Lampertiča je na grad Hrastovec poklical Erazem Friderik grof Herberstein, da je nadaljeval sojenje Marini, ki je bila tam od 1. decembra zaprta skupaj z možem in drugimi osumljenimi.
še novic