Pika Basaj: stol – odločitev // misel – vozel
Izjemni decembrski POPUSTI v KAPSULI & Galeriji P74
Center in Galerija P74,
8. december
―
Foto: Arhiv Galerije P74
Prostor KAPSULE v decembru razglašamo za prosto območje velikih zimskih popustov.
–25% na vse publikacije (knjige, knjige umetnika, zini) in -15% na vse umetniške edicije v trenutni ponudbi.
Za spletni nakup pri plačilu uporabite kodo: Publikacije: BOOK25 Edicije: EDITION15
Popusti veljajo v času med 9. decembrom in 30. decembrom 2025 .
Več & nakup na: https://www.zavod-parasite.si/trgovina/
Laž
Center in Galerija P74,
6. november
― 9. – 30. 12. 2025 , Galerija P74
Tin Dožić: Dromomania
Center in Galerija P74,
1. oktober
― 6. – 27. 11. 2025 , Galerija P74
Artissima 2025
Center in Galerija P74,
22. september
―
Mladen Stilinović, a, b, c, 2009
Špela Škulj, Kunming Zoo, 2014
31. 10. – 2. 11. 2025 , predogled 30. 10. 2025
_____
Galerija P74 z veseljem napoveduje udeležbo na umetnostnem sejmu Artissima 2025, vodilnem italijanskem sejmu, ki je v celoti posvečen sodobni umetnosti. Sejem bo potekal na prizorišču Oval – Lingotto Fiere v Torinu, od petka, 31. oktobra, do nedelje, 2. novembra 2025 , s predogledom v četrtek, 30. oktobra.
Galerija P74 na sejmu predstavlja izbor umetniških del (omejene izdaje/edicije, grafike, multipli, instalacije in dela na papirju) umetnikov iz svojega programa. Predstavitev, ki združuje tako uveljavljene ustvarjalce kot mlajše generacije, se navezuje na raziskovalni in eksperimentalni duh, ki zaznamuje sejem Artissima. Tema sejma za leto 2025, »Priročnik za vesoljsko ladjo Zemlja« (Manuale operativo per Nave Spaziale Terra), ki jo je navdihnil vizionarski mislec Buckminster Fuller, poudarja idejo planeta kot skupne »vesoljske ladje« in kolektivne odgovornosti vseh, ki smo na krovu.
Izbor galerije P74 na sejmu vključe nova dela in pomembne nedavne omejene izdaje umetniških edicij umetnikov, ki jih zastopa: Polonca Lovšin, Mladen Stilinović, Mina Fina, Tadej Pogačar, Sanja Iveković, Dejan Habicht, Špela Pkulj, Small but dangers, itd…
Na sejmu Artissima 2025 bo sodeluje 176 galerij iz Italije in tujine, ki prihajajo iz 36 držav in 5 celin. Tema sejma spodbuja razmislek o trajnostnem razvoju, skupnih sistemih, interdisciplinarnem sodelovanju ter o vlogi umetnosti pri soočanju z izzivi sodobnega sveta. Za galerijo P74 ta izdaja sejma predstavlja pomembno platformo v enem najbolj dinamičnih umetniških tednov v Evropi, kar ponovno potrjuje Torino kot ključno vozlišče mednarodne mreže sodobne umetnosti.
Galerija P74 Razstavni prostor: AE3, FUXIA, Artissima 2025, Oval, Lingotto Fiere, Torino 31. oktober – 2. november 2025 , predogled 30. o
OM produkcija: 50 koncev začetka
Center in Galerija P74,
18. september
― 2. – 24. 10. 2025 , Galerija P74
Umetniška kavarna: Galerija P74
Center in Galerija P74,
11. september
―
Foto: Arhiv Galerije P74
Četrtek, 18. 9. 2025 , 20.00 Goethe-Institut Beograd, Biblioteka, Beograd „Menjačnica“ Gallery, Knez Mihailova 50, 11000 Beograd, Srbija
_____
Sodelujejo:
Tadej Pogačar, umetnik in ustanovitelj galerija Miško Šuvaković, teoretik umetnosti Selman Trtovac, Goethe Institut v Beogradu
V okviru nove izdaje Umetniške kavarne predstavljamo Galerijo P74 in njen razvoj skozi desetletja. V pogovoru s Tadejem Pogačarjem in Miškom Šuvakovićem bomo kontekstualizirali delo galerije in njene posebnosti.
Sodobna umetnost je v devetdesetih letih v Sloveniji doživela preporod in mednarodno priznanje. V sredini in drugi polovici devetdesetih so nastale številne nevladne organizacije, kot so Kapelica (1995), Alkatraz (1996/1997), Galerija P74 (1997). Slovenski umetniki so bili vabljeni na Manifesto (1996), Documento X (1997), Muenster (1997), After the Wall (1999). Poleg velikih organizacij so pomembno vlogo odigrale tudi male, neodvisne organizacije. One so bližje vsakodnevnemu življenju, poznajo njegovo naravo in zahteve. So spontane in fleksibilne. Male organizacije niso del tiste umetniške skupnosti, ki je obsedena z znanjem, močjo in velikostjo.
Galerija P74 je nastala kot prostor, ki ga vodi umetnik (artist run space), ustanovil pa ga je Tadej Pogačar. Galerija je ponudila nov tip diskurzivnega razstavnega prostora, ki je razstavam dodal raziskovanje in s tem sporočil, da je to nekaj več kot zgolj prostor za obešanje umetniških del.
Galerija P74 je odigrala pomembno vlogo producenta pri pomembnih mednarodnih umetniških dogodkih, kot so bili 49. bienale v Benetkah (2001), 27. bienale v Sao Paulu (2006), 10. istanbulski bienale (2007) in Manifeste 9 (2012). V Ljubljani so prvič samostojno razstavili dela Gorana Trbuljaka (2004), Sanje Iveković (2006), Dalibora Martinisa (2007), Hito Steyerl (2009), Antonija Muntadasa, Grupe 143, platforme Provisional SALTA Ensemble idr.
Leta 2003 je
Vienna Art Book Fair #3
Center in Galerija P74,
28. avgust
―
17. – 19. 10. 2025 dieAngewandte – University of Applied Arts Vienna, Dunaj
_____
Tretji dunajski umetniški knjižni sejem v treh dneh ponuja platformo za umetnike, kolektive, samozaložnike, male založbe, antikvarijate, umetniške knjižnice, ustanove, tiskarje, zbiratelje in vse, ki so predani mediju knjige.
Ta konec tedna se bo razstavišče Expositur Vordere Zollamtsstraße 7 spremenilo v pustolovski park za ljubitelje umetniških knjig. Knjiga umetnika kot demokratično umetniško delo bo v središču pozornosti VABF-a. Zato je za nas zelo pomembno, da dogodek ostane brezplačen in odprt za javnost.
Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. (Galerija P74 in KAPSULA) je neodvisni neprofitni kulturni producent in založnik, ki deluje od leta 1997. Leta 2004 smo začeli nov program, osredotočen na umetniške knjige in izdaje, in v zadnjem času sodelujemo z znanimi lokalnimi in mednarodnimi umetniki in umetniškimi skupinami, kot so: Sanja Iveković, OHO Group, Mladen Stilinović, Tadej Pogačar, Temporary Services, Dan Perjovschi, Dejan Habicht, Mina Fina, Small but dangers… Od leta 2008 smo redno prisotni na sejmih knjig umetnika in umetnostnih sejmih po vsem svetu.
Urnik petek, 17. oktober, 17h – 21h sobota, 18. oktober, 13h 19h nedelja, 19. oktober, 12h – 18h Več: https://viennaartbookfair.com/About
Lokacija dieAngewandte – University of Applied Arts Vienna / Dunaj Vordere Zollamtsstraße 7 1030 Dunaj, Avstrija PROST VSTOP
Sound Explicit 2025
Center in Galerija P74,
4. avgust
―
15. – 16. 9. 2025 Cukrarna
_____
PONEDELJEK, 15. 9. 2025 , ob 20.00
Filip Šijanec in Natasha Giordano
Gašper Piano
Julius Gabriel
TOREK, 16. 9. 2025 , ob 20.00
Nulla
Milko Lazar
Julien Desprez
Več info >>
Dnevna vstopnica: 15 EUR Festivalska vstopnica: 20 EUR
Organizator: Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. / Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, 1000 Ljubljana Prizorišče: Cukrarna, Poljanski nasip 40, Ljubljana E-mail: p74info@zavod-parasite.si Vodja projekta: Boštjan Simon Oblikovanje: Tjaša Cizej
V sodelovanju z: Muzej in galerije mesta Ljubljane, Cukrarna S podporo: Mestna občina Ljubljane – Oddelek za kulturo, Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije
HABICHT HAM: Brez urnika, brez zastav
Center in Galerija P74,
2. avgust
― 2. – 23. 9. 2025 , Galerija P74
Izbrana intermedijska projekta na javnem razpisu Zavoda P.A.R.A.S.I.T.E.
Center in Galerija P74,
1. avgust
―
Foto: Arhiv Galerije P74
Na javnem razpisu za intermedijske umetnice in umetnike je Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. v letu 2025 izmed prispelih predlogov izbral dva: projekt (z delovnim naslovom) audioVENA Nastje Ambrožič in Gregorja Krpiča ter projekt Dinamo prvak SFRJ 1982 Špele Škulj. Izvedena bosta v okviru razstavnega programa Centra in Galerije P74 v letu 2026.
Vsem sodelujočim avtoricam in avtorjem se zahvaljujemo za poslane predloge, izbranima umetnicama in umetniku pa iskreno čestitamo.
Foto: Hana Jošić
Nastja Ambrožič je mentorica, pedagoginja in sveža entiteta v polju intermedijske umetnosti, ki raziskuje presečišča umetnosti, biologije, ekologije in DIY tehnologije. V svoji praksi pogosto sodeluje z živimi organizmi – glivami, rastlinami in mikroorganizmi – ter razvija interaktivne, izkustvene formate za vse generacije. Njeno raziskovanje temelji na več-kot-človeškem razumevanju sveta in se osredotoča na senzorične, izkustvene in kritične oblike soustvarjanja. Njeni projekti povezujejo znanstvene metode z umetniškimi pristopi, predstavljeni pa so bili v galeriji Kapelica (v sodelovanju s Tarom Knoppom), na festivalu Creatures (Sevilla), Svetlobni gverili, v xCentru (Nova Gorica) in Galeriji Velenje.
Foto: Saša Huzjak
Gregor Krpič je diplomiral iz elektronike na Fakulteti za elektrotehniko UL. Razvija lastne senzorične elektronske instrumente za zvočno raziskovanje in že od leta 2018 sodeluje z umetniki, kot so Staš Vrenko, Zoran Srdić Janežič, Špela Petrič, Mojca Založnik, Tanja Vujinović, Brane Zorman. V okviru projektov Galerije Kapelica, Cone in Društva Ljudmila deluje kot tehnični sodelavec, mentor in razvijalec senzornih sistemov, soustvarjalec eksperimentalnih zvočnih okolij in vodja izobraževalnih delavnic. S Stašem Vrenko
Uroš Potočnik: Vedute: Zgodovina in kontrolirano nasilje
Center in Galerija P74,
31. julij
― 20. 8. 2025 , 19.00 – 21.00, Galerija P74
Poletni premor 2025
Center in Galerija P74,
7. julij
―
Foto: Arhiv Galerije P74
Obveščamo vas, da sta zaradi obnove in poletnega premora razstavna prostora Galerija P74 in KAPSULA zaprta od 7. 7. do 15. 8. 2025 .
Za vse informacije smo ves čas dosegljivi na 040 370 199 (Uroš) in 041 911 397 (Nina).
Se vidimo v avgustu 2025!
HABICHT HAM: R A Z S T A V A
Center in Galerija P74,
13. junij
― 2. – 23. 9. 2025 , Galerija P74