Čebelarska kultura in umetnost Slovenije v Muzeju lepih umetnosti Xi’an Qujiang na Kitajskem
SEM,
24. september 2024
―
Sporočilo za javnost Slovenski etnografski muzej Ljubljana, 23. september 2024
Odprtje gostujoče razstave Slovenskega etnografskega muzeja
Slovenski etnografski muzej z razstavo Čebelarska kultura in umetnost Slovenije med oktobrom 2024 in marcem 2025 gostuje na Kitajskem v znamenitem Muzeju lepih umetnosti v Xi'anu (Xi'an Qujiang Museum of Fine Arts, Xi’an, Provinca Shaanxi, Kitajska). Odprtje razstave bo ponedeljek, 30. septembra 2024 . Na slavnostnem odprtju razstave bodo iz SEM prisotni Natalija Polenec, direktorica Slovenskega etnografskega muzeja, Barbara Sosič, soavtorica, kustosinja za kmečko gospodarstvo in promet v SEM, ter Gregor Kos, vodja oddelka za konserviranje in restavriranje v SEM.
Razstava na Kitajskem gostuje s podporo Ministrstva za kulturo RS. Na ogled bo 68 predmetov čebelarske kulturne dediščine, med njimi 60 izvirnih poslikanih panjskih končnic, panji in modeli za male kruhke.
Sodelovanje med muzejema se je vzpostavilo na pobudo Barbare Ravnik, nekdanje direktorice Narodnega muzeja Slovenije, in kolegov iz Xi'ana. NMS je namreč z Muzejem lepih umetnosti iz Xi'ana že sodeloval in tam gostoval leta 2019. Med SEM in Muzejem lepih umetnosti Xi’an Qujiang so stekli dogovori in po dveh letih bo razstava sedaj realizirana. Predstavniki Muzeja lepih umetnosti Xi’an so SEM tudi obiskali in si gradivo za razstavo ogledali. Slovenska čebelarska dediščina jih je navdušila, predvsem ljudska umetnost in poslikave panjskih končnic.
Predstavitev slovenske čebelarske umetnosti kitajski javnosti
Kustosinji SEM dr. Bojana Rogelj Škafar in Barbara Sosič z izborom predmetov in besedili predstavljata kitajski javnosti Slovenijo kot domovino avtohtone kranjske čebele in odličnih čebelarjev z večstoletno tradicijo, ter ljudsko umetnost ne le kot izraz čebelarske kulture, temveč načina življenja večinskega slovenskega prebivalstva v 19. stoletju. Razstava pripoveduje o vrhunski in edinstveni ustvarjalnosti na slovenskih tleh in z avtentič