17. junija 1926 je umrl Anton Foerster (Förster), skladatelj ...

Kamra.si, 17. junij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...17. junija 1926 je v Novem mestu umrl Anton Foerster (Förster), skladatelj in dirigent češkega rodu. Rodil se je 20. decembra 1837 v Osenici pri Jičínu (Češka).  Rodil se je v družini, kjer so bili že po tradiciji učitelji. Prvo glasbeno vzgojo je dobil pri očetu, ki ga je učil igrati na orgle. Skupaj z brati je sodeloval kot sopranist v očetovem cerkvenem zboru, pri desetih letih pa je že pomagal očetu tudi kot organist. Nižjo gimnazijo je končal v nižji Mladi Boleslavi, višjo pa v Čeških Budejovicah v južni Češki. Tu se je razvil v znamenitega tenorista. Po maturi je krajši čas preživel v cistercijanskem samostanu Vyšší Brod, kjer se je posvečal glasbenemu študiju in kjer je ustvaril tudi prvo ohranjeno skladbo (samospev Isti žal). Od tam je odšel v Prago na pravno fakulteto in jo leta 1863 končal. Nato je dobil službo domačega učitelja. Na Češkem si je Foerster pridobil osnovno glasbeno znanje. Odločilen vpliv na njegov glasbeni razvoj je imel Bedřich Smetana, pri katerem se je izpopolnjeval v kompoziciji in klavirski igri.

17. junija 1895 se je v Veržeju rodil Slavko Osterc, skladatelj ...

Kamra.si, 17. junij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...17. junija 1895 se je v Veržeju rodil Slavko Osterc, skladatelj in pedagog. Umrl je 23. maja 1941. Slavko Osterc se je rodil v Veržeju pri Ljutomeru. Poleg Marija Kogoja je začetnik slovenske sodobne glasbe. Pomembna prelomnica na njegovi glasbeni poti je njegov odhod v Prago. Tam je študiral kompozicijo, dirigiranje in operno režijo. Po vrnitvi v Ljubljano, leta 1927, je do svoje smrti leta 1941 poučeval na Konservatoriju in Akademiji za glasbo. Vir: http://eucbeniki.sio.si/gum9/3231/index3.html Več na povezavi http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi398266/

15. junija 1867 se je rodil Ivan Grohar, slovenski slikar

Kamra.si, 15. junij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...15. junija 1867 se je v Spodnji Sorici rodil Ivan Grohar, slovenski slikar. Umrl je  19. aprila 1911 v Ljubljani. Slovenski slikar, poleg Riharda Jakopiča najpomembnejši med slovenskimi impresionisti. Spada v sam vrh slovenske likovne umetnosti 20. stoletja. Vidno je vplival na razvoj slovenskega slikarstva, ko je skupaj z ostalimi impresionisti prelomil z realistično tradicijo 19. stoletja in utiral pot moderni umetnosti. Zapustil nam je nekaj vrhunskih del, povezanih s Škofjo Loko in okolico. 
Otroške in mladinske knjige v tujih jezikih

Otroške in mladinske knjige v tujih jezikih

Goriška knjižnica Franceta Bevka, 14. junij 2018 ― V prihodnjih dneh v izposojo prihajajo otroške in mladinske knjige v angleščini, nemščini, španščini in francoščini. Konec maja nam je mag. Tilka Jamnik predstavila izbor naslovov z letošnje razstave Bologna po Bologni, med njenimi priporočili pa smo izbrali tiste, za katere verjamemo, da bodo našle pot med mlade bralce naše knjižnice. Corinna Lukyne: The Book of Mistakes Britta Teckentrup: The Egg Britta Teckentrup: Night-time around the world Moon City Mazes Raul Nieto Guridi: Dos Caminos Sam Usher: Rain  (njegovo Sneg lahko beremo v slovenščini)Felicitas Horstschäfer, Johannes Vogt: Haus     Oliver Jeffers: Here we are     Malala Yousafzai: Malala's magic Pencil   Rebecca Smith: Where's Jane?   Anke de Vries: Antonia   Kristen Hall: The HoneybeeIllustrators Annual 2018   Meine ganze FamilieDie verflixten sieben GeissleinThe rhythm of the rain Little mouse and the red wall Čakamo samo še francosko slikanico Le Ruban. Sejem otroških knjig z vsega sveta vsako leto poteka spomladi v Bologni, prodajno razstavo Bologna po Bologni pa malo pred poletjem pripravijo v Ljubljani v sodelovanju Mladinska knjiga, Mestna knjižnica Ljubljana in Slovenska sekcija IBBY, kjer predstavijo izbor kakovostnih in nagrajenih knjig.

Filozofija in simbolna zgodovina srca – mag. Marko Ogris

Mestna knjižnica Ljubljana, 13. junij 2018 ― Zakaj je prav srce pri naših prednikih v zgodovini različnih starih kultur predstavljalo središče človeka in sedež duše ali njegove osebnosti?  Kako na posameznikovo ozavedenje lastnega življenja in dejavno iskanje odgovora na vprašanje "Čemu bivam?" ali "Kdo je ta - jaz sem?" – še danes vpliva prav človekovo občutenje bitja lastnega srca, ki je del telesa, do katerega imamo ljudje izjemno subtilen odnos? Večina od nas namreč ob telesnih tegobah marsikaj potrpi, pripravljeni smo iti preko bolečin v glavi, želodcu, sklepih, mišicah, itd. Prav stiske« srca in kakršnikoli občutki okrog srca pa imajo v zgodovini religije, literature in umetnosti nasploh nek poseben status. Zakaj ne tudi v zgodovini filozofije?

Planet Carmina: predstavitev knjige

Kamra.si, 13. junij 2018 ― Pred kratkim je Večerova kulturna novinarka in publicistka Melita Forstnerič Hajnšek izdala za Maribor zelo dragoceno knjigo. Planet Carmina je poglobljena študija razvoja mariborskega pevskega zbora Carmina Slovenica in njegove dirigentke ter umetniške vodje Karmine Šilec. Z avtorico knjige, ki je nastala s prepletom konkretne izkušnje in mnogih publicističnih refleksij, se bo o zborovih izvirnih raziskovalnih pristopih v glasbi in scenski umetnosti ter o njegovem glasbenem "misijonarjenju" po vsem svetu v četrtek, 14. junija 2018, ob 18. uri v Salonu uporabnih umetnosti pogovarjala Zora A. Jurič. Vljudno vabljeni!
Moč branja

Moč branja

UKM, 13. junij 2018 ― Furedi, Frank Furedi v knjigi Moč branja elegantno pokaže, da je branje komunikacijsko orodje, s pomočjo katerega poteka ključni proces človekove socializacije. Zato ima izvorni in konstitutivni pomen za širši kulturni, ekonomski in politični napredek človeštva. (ovoj) COBISS.SI ID 290906880 Branje Založba:  UMco Letnica:  2017 Področje:  bibliotekarstvo

13. junija 1899 se je rodil Anton Slodnjak, slovenski literarni zgodovinar ...

Kamra.si, 13. junij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...13. junija 1899 se je v Bodkovcih rodil Anton Slodnjak, slovenski literarni zgodovinar, kritik, pisatelj in prešernoslovec. Umrl je 13. marca 1983 v Ljubljani. Anton Slodnjak je izhajal iz kmečke družine v Bodkovcih v Slovenskih goricah. Po končani gimnaziji v Mariboru se je odločil za slavistični študij na ljubljanski univerzi, kjer je diplomiral in leta 1925 tudi doktoriral. Po dveh letih slovenskega lektorata na univerzi v Krakovu sredi dvajsetih let je leta 1927 začel svojo profesorsko delo na Trgovski akademiji v Ljubljani, kjer je poučeval slovenščino do leta 1945. Med drugo svetovno vojno je bil kot pristaš in sodelavec OF trikrat aretiran ter za daljši čas zaprt (1941, 1942, 1945). Leta 1947 je nadaljeval profesuro na zagrebški univerzi in nato od leta 1950 do upokojitve leta 1959 delal kot redni profesor za slovensko književnost na ljubljanski univerzi. Predavateljsko delo ga je za nekaj semestrov v letih 1961–1965 vodilo še v Frankfurt ob Majni. 

13. junija 1898 se je rodil Anton Podbevšek, slovenski pesnik ...

Kamra.si, 13. junij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...13. junija 1898 se je na Grmu pri Novem mestu rodil Anton Podbevšek, slovenski pesnik in esejist. Umrl je 14. novembra 1981 v Ljubljani. Anton Podbevšek velja za prvega slovenskega avantgardnega književnika, vzornika Srečka Kosovela in kasneje slovenskih modernistov. Po maturi na novomeški gimnaziji leta 1917 je odšel na italijansko fronto, po vojni pa je nadaljeval šolanje na Filozofski fakulteti v Zagrebu in v Ljubljani, kjer je študiral slavistiko. 
še novic