Digitalne veštine u bibliotekama

COBISS, 23. januar 2023 ―  “Digitalna kompetencija obuhvata pouzdanu, kritičku i odgovornu upotrebu i angažovanje digitalnih tehnologija za učenje, posao i učešće u društvu. Uključuje informacionu pismenost i veštinu pri korišćenju podataka, komunikaciju i saradnju, medijsku pismenost, kreiranje digitalnog sadržaja (uključujući programiranje), sigurnost (uključujući digitalnu dobrobit i kompetencije u vezi s kibernetičkom bezbednošću), pitanja u vezi sa intelektualnom svojinom, rešavanje … Preberi več "Digitalne veštine u bibliotekama"
Prvi računalniki v Sloveniji, 12. del – tretja generacija in zdravstvo

Prvi računalniki v Sloveniji, 12. del – tretja generacija in zdravstvo

Računalniški muzej, 21. januar 2023 ― Nadaljujemo s serijo objav iz zgodovine računalništva v Sloveniji, ki je rezultat izvirnih raziskav kustodiata Računalniškega muzeja. Pregled vsebine: Nadaljujemo s predstavitvijo burnega dogajanje v letih med 1971 in 1976. V tokratni objavi dajemo poudarek družbeno pomembnemu projektu uvajanja računalništva v našem zdravstvu. Podrobno pa obravnavamo tudi prihod prvih računalnikov tretje generacije k nam in […] The post Prvi računalniki v Sloveniji, 12. del – tretja generacija in zdravstvo first appeared on Računalniški muzej.
Prvi računalniki v Sloveniji, 11. del – prvi koraki do medmrežja

Prvi računalniki v Sloveniji, 11. del – prvi koraki do medmrežja

Računalniški muzej, 14. januar 2023 ― Nadaljujemo s serijo objav iz zgodovine računalništva v Sloveniji, ki je rezultat izvirnih raziskav kustodiata Računalniškega muzeja. Pregled vsebine: V tokratni objavi pišemo o terminalskih omrežjih in konceptu oddaljene obdelave podatkov, ki se je na začetku sedemdesetih uveljavil tudi pri nas. Predstavljamo stanje našega telefonskega omrežja v tem času, nekaj prvih zanimivih primerov oddaljenih povezav […] The post Prvi računalniki v Sloveniji, 11. del – prvi koraki do medmrežja first appeared on Računalniški muzej.

Uporabniška izkušnja kot gonilna sila storitev Centralne ekonomske knjižnice

COBISS, 12. januar 2023 ― Tudi visokošolske knjižnice smo ves čas v primežu hitro se spreminjajočega okolja v matičnih institucijah ter v samem globalnem svetu. Spremembe narekujejo stalno prilagajanje storitev potrebam in ustvarjanje knjižnic po meri uporabnikov, prav gotovo si vsaka knjižnica želi ustvariti tudi najboljšo »uporabniško izkušnjo«. Kaj je uporabniška izkušnja? Poglejmo si nekaj teorije in definicij uporabniške izkušnje … Preberi več "Uporabniška izkušnja kot gonilna sila storitev Centralne ekonomske knjižnice"
Prvi računalniki v Sloveniji, 10. del – Cyber 72 in javna uprava

Prvi računalniki v Sloveniji, 10. del – Cyber 72 in javna uprava

Računalniški muzej, 7. januar 2023 ― Nadaljujemo s serijo objav iz zgodovine računalništva v Sloveniji, ki je rezultat izvirnih raziskav kustodiata Računalniškega muzeja. Pregled vsebine: Tokrat obravnavamo začetke računalništva in avtomatske obdelave podatkov v javni upravi, od prvih posameznih projektov po občinah in v nekaterih državnih organih, do modernizacije statistično-informacijskega sistem, ki ga je ob pomoči OECD izvajal Zavod za statistiko […] The post Prvi računalniki v Sloveniji, 10. del – Cyber 72 in javna uprava first appeared on Računalniški muzej.
E-demokracija.si

E-demokracija.si

Računalniški muzej, 4. januar 2023 ― V društvu Računalniški muzej zbiramo tudi spletišča in zbirke podatkov, ki so bistveno vplivale na informatizacijo slovenske družbe. Objavljamo jih v obliki rekonstrukcij izvirnikov ali, kjer to ni mogoče, kot neinteraktiven posnetek(snapshot). Portal e-demokracija.si je bil prvi slovenski poskus sistemskega spremljanja razvoja področja vključevanja informacijskih tehnologij v procese političnega odločanja, ki so nosili skupen naziv […] The post E-demokracija.si first appeared on Računalniški muzej.
Prvi računalniki v Sloveniji, 9. del – prvi procesni računalniki

Prvi računalniki v Sloveniji, 9. del – prvi procesni računalniki

Računalniški muzej, 31. december 2022 ― Nadaljujemo s serijo objav iz zgodovine računalništva v Sloveniji, ki je rezultat izvirnih raziskav kustodiata Računalniškega muzeja. Pregled vsebine: V tokratni objavi se bomo ustavili pri avtomatizaciji, ki se je po zaslugi elektronike in procesnih računalnikov konec šestdesetih začela uveljavljati na vseh področjih. Leta 1969 naj bi bilo po svetu v vodenje industrijskih procesov vključenih […] The post Prvi računalniki v Sloveniji, 9. del – prvi procesni računalniki first appeared on Računalniški muzej.
Zanimivi programi za DOS – 3.del

Zanimivi programi za DOS – 3.del

Računalniški muzej, 28. december 2022 ― Zanimivih programov nam še ni zmanjkalo! Objavljamo še zadnji tretji sklop slovenskih programov za DOS. Našli smo: MS-DOS se je v Evropi razširil šele po letu 1984 z različico 3.0. Osnovne značilnosti operacijskega sistema so takrat z izrednim razmahom uporabe usodno zaznamovale temeljno razumevanje računalnika in njegovega delovanja že pri milijonih uporabnikov. Ena izmed teh […] The post Zanimivi programi za DOS – 3.del first appeared on Računalniški muzej.
Prvi računalniki v Sloveniji, 8. del – prva računalniška mreža in šolstvo

Prvi računalniki v Sloveniji, 8. del – prva računalniška mreža in šolstvo

Računalniški muzej, 24. december 2022 ― Nadaljujemo s serijo objav iz zgodovine računalništva v Sloveniji, ki je rezultat izvirnih raziskav kustodiata Računalniškega muzeja. Pregled vsebine: S tokratno in prihodnjimi objavami bomo nekoliko drugače predstavili burno dogajanje med leti 1971 in 1976. Temu obdobju se bomo približali manj kronološko, iz več različnih zornih kotov s poudarkom na družbeno še posebej pomembnih projektih. […] The post Prvi računalniki v Sloveniji, 8. del – prva računalniška mreža in šolstvo first appeared on Računalniški muzej.
še novic