Knjižničarstvo na Domžalskem: pregledna razstava

Kamra.si, 1. november 2024 ― Vabimo vas na ogled  razstave Knjižničarstvo na Domžalskem, kjer boste lahko raziskali bogato zgodovino in razvoj knjižnic v Domžalah. Spoznali boste prve korake knjižničarstva, ki segajo v leto 1904, in se podali skozi različna obdobja ter ključne dogodke, ki so oblikovali knjižnico kot središče znanja, kulture in druženja v skupnosti.
Prepoznate te afriške maske?

Prepoznate te afriške maske?

SEM, 30. oktober 2024 ― Dr. Boris Kuhar (1929–2018), dolgoletni direktor Slovenskega etnografskega muzeja (1963–1987), je posnel precej filmov na terenih po Sloveniji in na potovanjih v Afriko. Filmsko produkcijo je poznal, ker je bil pred tem zaposlen na Televiziji Ljubljana. Po njegovi smrti je njegova hčerka Mateja Logar muzeju predala njegov dragoceni arhiv, v katerem smo odkrili tudi kratek filmski posnetek afriških mask. Raziskava je pokazala, da maske niso iz zbirk SEM, niti iz Foitove zbirke Muzeja Velenje, niti iz zbirke Franca Tretjaka v Koroškem pokrajinskem muzeju. Želimo ugotoviti njihov izvor. Boris Kuhar je maske mogoče posnel v enem od afriških ali evropskih muzejev ali pa jih je dokumentiral v kakšni monografiji o afriških maskah. Če maske prepoznate, se priporočamo za informacije (kontakt: dr. Nadja Valentinčič Furlan, kustodinja za etnografski film v SEM, nadja.valentincic@etno-muzej.si).

Jetniki svobode

Kamra.si, 30. oktober 2024 ― Zgodovinski arhiv na Ptuju vabi na predstavitev nove knjige dr. Boštjana Marka Turka Jetniki svobode: Slovenci, Jugoslavija in Osvobodilna fronta, ki bo v sredo 6. novembra 2024, ob 18. uri v prostorih ptujskega arhiva (Vičava 5, Ptuj). Knjiga govori o dilemah sedanjega trenutka v domovini ter o aktualnostih in v zvezi z njimi povezano preteklostjo. Posvečena je padlim v vojni za samostojno Slovenijo. Avtor knjige, univerzitetni profesor dr. Boštjan Marko Turk, je doktoriral na Univerzi Sorbona v Parizu. Od leta 2021 je bil prodekan Evropske akademije znanosti in umetnosti (EASA) v njenem 1. razredu, sedaj pa opravlja dela in dolžnosti dekana v istem razredu. V tem svojstvu je tudi področni urednik njenega znanstvenega časopisa (PEASA). Je tudi član drugih evropskih akademij. Njegove knjige so do sedaj izšle že v petih jezikih, nabor prevodov pa se še širi.

Perunova sekira

Kamra.si, 30. oktober 2024 ― Knjižnica Ivana Potrča Ptuj vabi na literarni večer s predstavitvijo romana Perunova sekira, ki bo v četrtek, 7. novembra 2024, ob 18. uri v razstavišču knjižnice. Priznana avtorica za otroke in mladino Aksinja Kermauner ter pisatelj, mojster borilnih veščin in Ptujčan Silvester Vogrinec sta moči prvič združila v mladinskem romanu Orfejeva lira, prvem delu trilogije Srebrna sekira. Letos je izšlo nadaljevanje Perunova sekira. Pogovor z avtorjema bo vodila Sanja Selinšek.
Nova vpisa v Register

Nova vpisa v Register

SEM, 29. oktober 2024 ― Na predlog Slovenskega etnografskega muzeja, ki opravlja naloge nacionalnega Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine, je Ministrstvo za kulturo v Register vpisalo dve novi enoti – Priprava mežerlov in Prostovoljno gasilstvo. Mežerli so koroška jed iz pečene drobovine prašiča, kruha, začimb in jajc, ki jo v kmečkem okolju pripravljajo zlasti ob kolinah v poznem jesenskem in zimskem času, vse leto pa jo svojim gostom ponujajo številne gostilne na Koroškem. Ob enoti je bilo identificiranih več nosilcev, ki pa se v Registru zaradi njihove množičnosti ne bodo evidentirali. Pobudo za vpis v Register je podala Gostilna Murko iz Slovenj Gradca. Prostovoljno gasilstvo je društvena dejavnost, povezana s preprečevanjem in gašenjem požarov ter odpravljanjem posledic naravnih, prometnih in drugih nesreč. Na podeželju gasilska društva skrbijo tudi za družabno življenje in sosedsko pomoč. Člani društev so gasilke in gasilci različnih starosti. Ob enoti je bil evidentiran en nosilec – Gasilska zveza Ribnica, ki je tudi pobudnik vpisa v Register. V letošnjem letu je bilo do konca oktobra v Register vpisanih 8 novih enot. Register trenutno šteje 123 enot in 374 evidentiranih nosilcev nesnovne kulturne dediščine. Naslednji rok za oddajo pobud za vpis novih enot v Register je 15. 1. 2025, nosilci pa lahko pobude oddajo kadarkoli tekom leta. Več informacij najdete na povezavi.

1954 Gorenje Poljane – Po vojni le delno obnovljene

Stare slike (Cerknica), 29. oktober 2024 ― Na sliki so Gorenje Poljane leta 1954. Fotografijo je z zahodne strani posnel Vinko Toni. Na levi zgoraj se za gozdom sluti vrh zvonika cerkve sv. Andreja, spodaj pa je videti nekaj obnovljenih poslopij. V Kebetovi knjigi so za predvojne Gorenje Poljane navedene štiri domačije: Zgornji in Spodnji Matičnovi, Hostovi in Mežnarjevi. Na istem filmu … … Nadaljujte z branjem→
še novic