Prilagojen odpiralni čas Grajske kavarne

Prilagojen odpiralni čas Grajske kavarne

Loški muzej, 11. oktober ― V tem tednu bodo od ponedeljka, 14. 10. do srede, 16. 10. vrata Grajske kavarne izjemoma ostala zaprta. Od četrtka dalje bo kavarna ponovno na voljo za obisk po ustaljenem odpiralnem času, in sicer: ponedeljek – četrtek: 10.00 – 22.00 petek: 10.00 – 23.00 sobota: 9.00 – 23.00 nedelja in prazniki: 9.00 – 22.00
Deseta konferenca in podelitev nagrade živa

Deseta konferenca in podelitev nagrade živa

Loški muzej, 1. oktober ― V preteklem tednu je od 25. do 29. septembra v Regionalnem etnografskem muzeju na prostem ETAR v Gabrovem v Bolgariji potekala konferenca in podelitev nagrad živa za najboljši slovanski muzej ter najboljši slovanski kulturni in naravni spomenik. Ob 10. obletnici je bilo za nagrado letos nominiranih 20 muzejev iz 10 držav, med njimi tudi trije slovenski muzeji: Blejski grad, Muzej novejše zgodovine v Celju (Fotohiša Pelikan) in naš Loški muzej. Nagrado za najboljši slovanski muzej je letos prejel Deželni zgodovinski muzej Ruse iz Bolgarije. Nagrada za najboljše območje slovanske dediščine je bila podeljena Blejskemu gradu (Bled, Slovenija), častno priznanje za promocijo nesnovne kulturne dediščine je prejel Muzej Bećarac (Pleternica, Hrvaška).  
Usoda Strahlove zbirke (3. del)

Usoda Strahlove zbirke (3. del)

Loški muzej, 30. september ― Za ogled del iz Strahlove zbirke umetnin moramo danes obiskati več nacionalnih in lokalnih muzejev po Sloveniji. Zbirka, ki še danes velja za največjo in najobsežnejšo zbirko 19. stoletja na Kranjskem, je bila leta 1930 prodana tako institucijam kot zasebnikom, čeprav naj bi se Karl Strahl že v začetku 20. stoletja zavzemal, “da po njegovi smrti ta dragocena zbirka ne pojde iz Kranjske dežele”, kot je leta 1909 poročal časnik Dom in svet.
Uršulinske šole

Uršulinske šole

Loški muzej, 25. september ― Od avgusta je v stalni zbirki Gradovi postavljen Fokus, ki govori o uršulinskih šolah v Škofji Loki. Sestre uršulinke so v Škofjo Loko prišle leta 1782. Nastanile so se v nekdanjem samostanu klaris, ki so ga preuredile, in se začele ukvarjati z izobraževanjem deklet. V 19. stoletju so se uršulinske šole v Škofji Loki vse bolj razvijale in obiskovalo jih je vse več deklet. Kmalu so bili potrebni novi prostori za širitev vzgojnega zavoda. Tako so sestre leta 1890 kupile Loški grad ter ga v naslednjih letih temeljito prezidale in prilagodile svojim potrebam.
Odpiralni čas oktobra

Odpiralni čas oktobra

Loški muzej, 24. september ― Muzej bo oktobra odprt po poletnem delovnem času, to je od torka do nedelje od 10. do 18. ure. Galerija Ivana Groharja na Mestnem trgu bo odprta od torka do nedelje od 10. do 14. ure, ob sredah do 18. ure. Vabljeni na obisk!
Poletne likovne delavnice z Loškim muzejem

Poletne likovne delavnice z Loškim muzejem

Loški muzej, 17. september ― Med poletnimi počitnicami je Loški muzej za otroke, ki so obiskovali počitniško varstvo v organizaciji Društva prijateljev mladine Škofja Loka, pripravil pester nabor različnih delavnic. Vse delavnice so bile povezane z muzejskimi zbirkami Loškega muzeja in so vključevale tudi kratke oglede posameznih zbirk. 
34. Dnevi evropske kulturne dediščine in 12. Teden kulturne dediščine

34. Dnevi evropske kulturne dediščine in 12. Teden kulturne dediščine

Loški muzej, 9. september ― Dnevi evropske kulturne dediščine (DEKD) so namenjeni ozaveščanju širše javnosti o pomenu kulturne dediščine ter spodbujanju njenega varovanja in trajnostnega razvoja. Letošnja tema je dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav. Program DEKD na Škofjeloškem se prične 27. septembra, pripravljenih pa je kar 20 dogodkov, ki se bodo odvili od 27. 9. do 12. 10. 2024. Dogodke je oblikovalo 16 kulturno-izobraževalnih zavodov in društev z dvema glavnima organizatorjema Občino Škofja Loka in Zavodom 973. Na osnovnih šolah bodo v sklopu DEKD potekali s kulturno dediščino obarvani projektni tedni, namenjeni učencem.
Sodobni umetniki in umetnice v Strahlovi zbirki (2. del)

Sodobni umetniki in umetnice v Strahlovi zbirki (2. del)

Loški muzej, 29. avgust ― Poleg umetniških del starejših dob je Edvard Strahl v svojo zbirko vključeval tudi dela slovenskih sodobnih slikarjev in slikark. Sodeč po seznamu umetnikov in umetnic, ki ga je v Katalog Strahlove galerije vključil Karel Strahl, je zbirka vključevala umetnine dvanajstih sodobnih umetnikov in umetnic na Kranjskem, od katerih je po večini neposredno pridobil okoli 77 del.
Vabljeni v Galerijo Franceta Miheliča

Vabljeni v Galerijo Franceta Miheliča

Loški muzej, 23. avgust ― Galerija Franceta Miheliča je dislocirana enota Loškega muzeja in se nahaja v prvem in drugem nadstropju nekdanje Kašče na Spodnjem trgu v Škofji Loki. Do konca septembra 2024 je odprta ob petkih od 10.00 do 18.00. V galeriji si lahko ogledate razstavo del Združenja umetnikov Škofja Loka Zbirka v nastajanju (v prvem nadstropju) ter zbirko del velikega slovenskega slikarja, grafika in ilustratorja Franceta Miheliča (v drugem nadstropju).
Odpiralni čas septembra

Odpiralni čas septembra

Loški muzej, 18. avgust ― Muzej je septembra odprt od ponedeljka do nedelje od 10. do 18. ure, Škoparjeva hiša na grajskem vrtu pa ob sobotah in nedeljah od 10. do 18. ure. Galerija Ivana Groharja na Mestnem trgu je odprta od torka do nedelje od 10. do 14. ure, ob sredah do 18. ure, Galerija Franca Miheliča na Spodnjem trgu pa ob petkih od 10. do 18. ure. Vabljeni na obisk!
Strahlova zbirka umetnin (1. del)

Strahlova zbirka umetnin (1. del)

Loški muzej, 1. avgust ― Pobuda za nastanek Strahlove zbirke so bila tudi dela iz zbirk predhodnih staroloških graščakov. Ko sta Edvard Strahl (1817–1884) in njegova sestra Henrieta Strahl (1816–1856) leta 1833 podedovala graščino v Stari Loki, so v njej že hranili 56 slik: portretov, krajin, slik letnih časov in tihožitij z lovskimi motivi in motivi sadja. Raziskovalci so izvor teh umetnin postavili v čas Strahlovih posestnih prednikov iz 17. in 18. stoletja; v 18. stoletju je Starološki grad posedovala družina Erberg, katere baročni portreti baronov in baronice ter skupinski družinski portret so skupaj z graščino prešli v roke Edvarda Strahla, danes pa slike hranita Gorenjski muzej in Loški muzej Škofja Loka.
Freisinški trg Gutenwerd

Freisinški trg Gutenwerd

Loški muzej, 31. julij ― V atriju Narodnega muzeja Slovenije je od 30. januarja 2024 na ogled razstava z naslovom Oživljeni Gutenwerd, pri kateri sodeluje tudi Loški muzej. Tako Gutenwerd kot Škofja Loka sta bila namreč del freisinških posesti na Slovenskem, kar se odraža tudi v svetu predmetov. Za omenjeno razstavo smo posodili nekatere predmete z opuščenega gradu na Kranclju nad Škofjo Loko, in sicer raznovrstno kovaško orodje, škarje z ušesci, bronast svečnik v podobi služabnika itd. Ti predmeti dobro odražajo del materialne kulture poznega srednjega veka na Slovenskem.
Odpiralni čas avgusta

Odpiralni čas avgusta

Loški muzej, 18. julij ― Muzej je avgusta odprt od ponedeljka do nedelje od 10. do 18. ure, Škoparjeva hiša na grajskem vrtu pa ob sobotah in nedeljah od 10. do 18. ure. Galerija Ivana Groharja na Mestnem trgu je odprta od torka do nedelje od 10. do 14. ure, ob sredah do 18. ure, Galerija Franca Miheliča na Spodnjem trgu pa ob petkih od 10. do 18. ure. Vabljeni na obisk!
Mala Groharjeva kolonija skozi čas: videointervju z organizatorjem kolonije Janezom Jocifom

Mala Groharjeva kolonija skozi čas: videointervju z organizatorjem kolonije Janezom Jocifom

Loški muzej, 18. julij ― Vabimo vas na ogled razstave Mala Groharjeva kolonija skozi čas v Okroglem stolpu na Loškem gradu. Na razstavi predstavljamo fotografsko in dokumentarno gradivo, izbor otroških del, pa tudi kataloge, časopisne objave in posebej za to priložnost posnet videointervju z organizatorjem kolonije Janezom Jocifom. Sedaj je video na voljo tudi na našem YouTube kanalu in na naši spletni strani.
še novic