SEM,
17. oktober
―
Danes (
17. 10. 2024) prvič obeležujemo Mednarodni dan nesnovne kulturne dediščine, ki ga je v lanskem letu razglasila Generalna skupščina Unesca.
Na ta dan svojo pozornost posvečamo nesnovni kulturni dediščini, katere varovanje usmerja mednarodni dokument, ki ga je do sedaj sprejelo 183 držav podpisnic, med njimi tudi Republika Slovenija. Glavni nameni Unescove Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine (2003) so varovati nesnovno kulturno dediščino, zagotoviti njeno spoštovanje, dvigniti zavedanje o njeni pomembnosti tako na lokalni, nacionalni kot mednarodni ravni ter zagotoviti medsebojno spoštovanje te dediščine, zagotoviti mednarodno sodelovanje in pomoč.
Konvencija nesnovno kulturno dediščino opredeljuje kot »prakse, predstavitve, izraze, znanja, veščine in z njimi povezana orodja, predmete, izdelke in kulturne prostore, ki jih skupnosti, skupine in včasih tudi posamezniki prepoznavajo kot del svoje kulturne dediščine« (2. člen). Razvršča jo na ustna izročila in izraze, vključno z jezikom kot nosilcem nesnovne kulturne dediščine, uprizoritvene umetnosti, družbene prakse, rituale in praznovanja, znanje in prakse o naravi in svetu in tradicionalne obrtne veščine.
V letošnjem letu na ta dan v Slovenskem etnografskem muzeju, ki opravlja naloge Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine, dajemo poudarek plesu kot tisti družbeni prvini, ki v naše vsakdanje in praznično življenje vnaša veselje in nas med seboj povezuje. V oktobru smo v SEM odprli razstavo Ples - živa dediščina Evrope v gibanju, ki poudarja vlogo plesne dediščine in krepi razumevanje o njenem pomenu v Evropi. Razstava na interaktiven način predstavlja dva plesa iz prekmurskega prostora, sotiš in šamarjanko, ki sta še vedno živa in se plešeta spontano ob različnih priložnostih. Plesa sta bila na pobudo lokalne skupnosti v letu 2021 vpisana tudi v Register nesnovne kulturne dediščine.
Vabljeni, da se skupaj z nami naučite nekaj plesnih korakov!