Spregledani vidiki vsakdana

Spregledani vidiki vsakdana

ARS Likovni odmevi, 18. april 2020 ― Pogovor s Tanjo Lažetić Delo umetnice Tanje Lažetić je raznoliko, pomembno pa jo zaznamuje razmislek o vsakdanu, dejstvih in pojavih, ki jih večinoma spregledamo. V zgodnejših delih je pogosto tematizirala dom – tega v času, ko smo doma več kot prej, čutimo in razumemo drugače. Prav na začetku epidemije pa je Tanja Lažetić na rezidenci v Nemčiji razmišljala o dotiku.
Charlie Chaplin, skladatelj filmske glasbe I.

Charlie Chaplin, skladatelj filmske glasbe I.

ARS Filmska glasba, 18. april 2020 ― Potepuh - v podobi Charlija Chaplina - z brčicami v širokih hlačah, s cilindrom, prevelikimi čevlji in palico je lik, ki se je za vedno zapisal v zgodovino filma. Chaplin v večini svojih filmov ni le igral, napisal je tudi scenarij, režijo, produkcijo, montažo in glasbo. Bil je filmar v popolnem pomenu besede. Njegov prvi celovečerni film Deček je bil posnet leta 1921, sledili so mu Parižanka (1923), Zlata mrzlica (1925) in Cirkus (1928). Danes bomo spoznavali odlomke iz prvega in iz zadnjih dveh.

Opus bratov Coen, Night Fishing, začetki ustvarjanja Karpa Godine, Erotikon

ARS Gremo v kino, 18. april 2020 ― Najboljša dela slovitih bratov Coen, kratki film Parka Chan-wooka in Chan-kyonga, restavrirani filmi Karpa Godine na spletu, film z Ito Rino v glavni vlogi Kinematografi ostajajo zaprti, k sreči pa lahko filme gledamo tudi na domačih zaslonih. Na Televiziji Slovenija v rubriki Kinoteka začenjajo cikel filmov bratov Joela in Ethana Coena – v oddaji bomo poročali o tem, zakaj vrsto njunih filmov uvrščamo med sodobne klasike. Na Kinodvorovi spletni strani si lahko ogledamo več filmov – med drugim kratki film Night Fishing, nagrajen z zlatim medvedom na Berlinskem filmskem festivalu. Film sta posnela Park Chan-wook (Stari, Služkinja) in njegov brat Chan-kyong. Na spletni strani Baza slovenskih filmov pa je na ogled vrsta restavriranih del Karpa Godine z začetka šestdesetih in sedemdesetih let. V čast nekdanjemu direktorju Slovenske Kinoteke Silvanu Furlanu in njegovi 15 obletnici smrti pa si lahko na Kinodvorovi spletni strani ogledate klasiko nemega filma Erotikon, v katerem nastopa prva slovenska filmska zvezda Ita Rina. O vsem tem in še več v tokratni oddaji Gremo v kino. Vabljeni k poslušanju!
John Lewis /5/

John Lewis /5/

ARS Skladatelj tedna, 18. april 2020 ― Cikel oddaj o pianistu in skladatelju Johnu Lewisu ob stoletnici rojstva Cikel Skladatelj tedna bo ta teden posvečen ustvarjanju Johna Lewisa, enega najpomembnejših pianistov in skladateljev dvajsetega stoletja. Letos zaznamujemo stoletnico njegovega rojstva. Njegov slog igranja je bil ritmično razgiban, natančen, melodičen in prefinjen. V svojem komponiranju je povzel tudi prvine baročne glasbe – še posebej uspešno v zasedbi Modern Jazz Quartet. V zadnji oddaji bomo poslušali predvsem skladbe Johna Lewisa, ki jih je navdihnila glasba Johanna Sebastiana Bacha.
Benečija, fantovske pesmi

Benečija, fantovske pesmi

ARS Za en bokal muzike, 17. april 2020 ― Ob koncu šestdesetih let jih je med zamejskimi Slovenci v Italiji posnel Pavle Merku. V oddaji Za en bokal muzike bomo tokrat slišali fantovske pesmi, kakor jih je večinoma ob koncu šestdesetih let med zamejskimi Slovenci v Italiji posnel Pavle Merku. Oddajo je pripravil Tomaž Rauch.
Marij Čuk: Črni obroč

Marij Čuk: Črni obroč

ARS Izšlo je, 17. april 2020 ― Prvi roman o požigu Narodnega doma v Trstu. Črni obroč Marija Čuka, sodobnega slovenskega pesnika, pisatelja, kritika, dramatika, novinarja, pred bralca postavi v Trst poleti leta 1920. Zaljubljenica Otto in Flora prideta z Dunaja v to obmorsko mesto, ki od prve svetovne vojne naprej ni več avstroogrsko, temveč italijansko. Trst se obiskovalcema kaže kot očarljivo, privlačno sredozemsko središče, kraj uživanja in prijetnih sprehodov, vendar hkrati odkrivata vedno bolj utesnjujoče, zagatne in na koncu strašljive poteze kraja, v katerem se krepijo ideje iredentizma, vsakršnega sovraštva proti Slovencem, Slovanom, pa tudi Avstrijcem in drugim tujcem. Fašizem začenja svoj uničujoči pohod na začetku katerega je prav požig slovenskega Narodnega doma 13. julija 1920 v Trstu. O tem torej beremo v prvem romanu, ki se osredotoča na čas, ko je gorel Narodni dom v Trstu, ki ga v oddaji Izšlo je predstavlja avtor Marij Čuk v pogovoru s Tadejo Krečič. Roman Črni obroč je izšel pri založbi Mladika v Trstu.
O romanu Snežane Brumec Eden izmed nas

O romanu Snežane Brumec Eden izmed nas

ARS Svet kulture, 17. april 2020 ― Pa tudi o pomoči Evropske komisije na področju kulturnega in ustvarjalnega sektorja Snežana Brumec, s katero se je za oddajo Svet kulture pogovarjal Marko Golja, je izdala roman o pilotu Alojziju Knapu. Gre za biografsko delo o enem prvih slovenskih letalcev, ki je prastric avtorice, v njem pa ta razkrije tudi ljubezensko plat Knapovega življenja. V oddaji danes tudi preverjamo, kakšno pomoč je za reševanje težav v kulturnem in ustvarjalnem sektorju pripravila Evropska komisija; ukrepe pa bodo morale sprejeti posamezne države članice. Vabljene in vabljeni k poslušanju!
John Lewis /4/

John Lewis /4/

ARS Skladatelj tedna, 17. april 2020 ― Cikel oddaj o pianistu in skladatelju Johnu Lewisu ob stoletnici rojstva Cikel Skladatelj tedna bo ta teden posvečen ustvarjanju Johna Lewisa, enega najpomembnejših pianistov in skladateljev dvajsetega stoletja. Letos zaznamujemo stoletnico njegovega rojstva. Njegov slog igranja je bil ritmično razgiban, natančen, melodičen in prefinjen. V svojem komponiranju je povzel tudi prvine baročne glasbe – še posebej uspešno v zasedbi Modern Jazz Quartet. V četrtek bodo na vrsti skladbe Johna Lewisa iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja.
Pesnika Chopin in Schumann

Pesnika Chopin in Schumann

ARS Čas, prostor in glasba, 16. april 2020 ― Oba sta bila pianista, oba sta veliko in ves čas ustvarjala za klavir. Frédéric Chopin in Robert Schumann; oba sta bila pianista, oba sta veliko in ves čas ustvarjala za klavir. Schumann je svoj opus razširil, Chopin se je večinsko zapisal svojemu inštrumentu. Glasba obeh vélikih mojstrov je imela poetični navdih. In kako razume njuno glasbo kitajski pianist Lang Lang?
Sredini koncerti na turnu Narodnega doma Maribor

Sredini koncerti na turnu Narodnega doma Maribor

ARS Svet kulture, 16. april 2020 ― Danes koncertira Duo Ofak & Mori Pozornost bomo danes namenili koncertom na turnu oziroma stolpu Narodnega doma Maribor. Gre za koncertne dogodke s prenosom na družbenem omrežju Facebook, ki uvajajo poletni festival Lent. Prelistali bomo tudi sveži roman o požigu Narodnega doma v Trstu, ki ga je napisal Marij Čuk, ter se dotaknili plesne umetnosti, 29. april je namreč svetovni dan plesa. »Bolj kot kdaj koli prej moramo plesati z namenom, da bi svet opomnili, da človečnost še vedno obstaja,« je ob letošnji poslanici zapisal plesalec, koreograf in igralec iz Južne Afrike Gregory Maqoma.
John Lewis /3/

John Lewis /3/

ARS Skladatelj tedna, 16. april 2020 ― Cikel oddaj o pianistu in skladatelju Johnu Lewisu ob stoletnici rojstva Cikel Skladatelj tedna bo ta teden posvečen ustvarjanju Johna Lewisa, enega najpomembnejših pianistov in skladateljev dvajsetega stoletja. Letos zaznamujemo stoletnico njegovega rojstva. Njegov slog igranja je bil ritmično razgiban, natančen, melodičen in prefinjen. V svojem komponiranju je povzel tudi prvine baročne glasbe – še posebej uspešno v zasedbi Modern Jazz Quartet. Za več desetletij so postali vodilna zasedba komornega jazza, znameniti po izjemno uspelem zlitju evropske klasične in sodobne jazzovske forme. S svojim izjemno uglajenim igranjem in nenazadnje tudi ugledno pojavo – vsi oblečeni v frake in metuljčke – so zelo prosperirali tudi med ljubitelji klasične glasbe.
Kje pa vas jezik žuli?

Kje pa vas jezik žuli?

ARS Jezikovni pogovori, 15. april 2020 ― Prva pomoč iz Jezikovne svetovalnice Monografija »Kje pa vas jezik žuli?« med drugim ponuja prvi celovit prikaz jezikovnih zadreg, ki so postale očitne v vprašanjih uporabnikov Jezikovne svetovalnice ZRC SAZU. Ta empirično preverljiva osnova je v monografiji nadgrajena, saj jemlje vprašanja in odgovore v Svetovalnici zgolj kot orientacijsko točko, jezikovna vprašanja pa predstavlja kot sinteze jezikoslovnih spoznanj zadnjega desetletja. O odprtih vprašanjih slovenske slovnice, pravopisa in slovarja in knjigi »Kje pa vas jezik žuli?« bodo v tokratni oddaji Jezikovni pogovori razmišljali avtorji: Helena Dobrovoljc, Tina Lengar Verovnik, Urška Vranjek Ošlak, Mija Michelizza, Peter Weiss in Nataša Gliha Komac.
Grega Mastnak in njegov Princ Ki-Ki-Do

Grega Mastnak in njegov Princ Ki-Ki-Do

ARS Svet kulture, 15. april 2020 ― Pogovor z animatorjem, režiserjem in scenaristom serije, ki je na ogled na spletni strani Slovenskega filmskega centra Mastnakova serija Princ Ki-Ki-Do prinaša številne zgodbe o pogumnem piščančku. Gre za animacijo, ob kateri lahko uživajo najmlajši, pa tudi nekoliko starejši gledalci. Animirani filmi nam v teh dneh, ko nas okoliščine silijo, da veliko več časa preživimo doma, nudijo priložnost za zabavo, nekateri izmed njih pa imajo tudi poučni potencial. V oddaji bomo pogledali tudi čez mejo, v Italijo, kjer osrednji italijanski dnevnik Corriere della Sera iz Milana namenja kar dve strani svoje prestižne priloge o knjigah in avtorjih pisatelju Borisu Pahorju. Tržaški ustvarjalec je tokrat zanimiv zaradi tega, ker je leta 1918 kot petleten otrok preživel epidemijo španske gripe, sedaj pa preživlja pandemijo Covida-19.
Ana pod oknom

Ana pod oknom

ARS Oder, 15. april 2020 ― Gledališče Ane Monro med izolacijo ter pred in po njej »Vsak prostor spremenimo v gledališče« je njihov slogan. In čeprav veliko nastopajo v dvoranah, je Gledališče Ane Monro posebej znano kot ulično gledališče. V 80. letih prejšnjega stoletja sta ga začela igralec Andrej Rozman Roza in kipar Marko Kovačič. Danes je to ustvarjalna ustanova, ki med drugim ponuja izobraževanja, sodeluje v številnih mednarodnih projektih in organizira festivale. Le kdo ne pozna Ane Desetnice, festivala uličnega gledališča, ki vsako poletje polni ulice slovenskih mest? Tudi v času izolacije v Gledališču Ane Monro ne počivajo – pripravili so projekt Ana pod oknom. In kdo ve, morda predstavo uprizorijo prav pod vašim. Ob tej priložnosti je vodjo gledališča Gorazda Osojnika pred mikrofon povabil Žiga Bratoš.
John Lewis /2/

John Lewis /2/

ARS Skladatelj tedna, 15. april 2020 ― Cikel oddaj o pianistu in skladatelju Johnu Lewisu ob stoletnici rojstva Cikel Skladatelj tedna bo ta teden posvečen ustvarjanju Johna Lewisa, enega najpomembnejših pianistov in skladateljev dvajsetega stoletja. Letos zaznamujemo stoletnico njegovega rojstva. Njegov slog igranja je bil ritmično razgiban, natančen, melodičen in prefinjen. V svojem komponiranju je povzel tudi prvine baročne glasbe – še posebej uspešno v zasedbi Modern Jazz Quartet. v drugi oddaji bomo predvajali nekaj posnetkov z njihovega ljubljanskega koncerta leta 1960.
še novic