90 let od rojstva Daneta Zajca in 1600 od smrti sv. Hieronima

90 let od rojstva Daneta Zajca in 1600 od smrti sv. Hieronima

ARS Kulturna panorama, 20. oktober 2019 ― S simpozijema so obeležili pomen pesnika temnega modernizma in Hieronima kot prevajalca Svetega pisma V oddaji vas bomo seznanili s poudarki dveh simpozijev, eden je potekal ob 90. obletnici rojstva Daneta Zajca, drugi ob 1600. obletnici smrti sv. Hieronima, ki je s svojim prevodom Svetega pisma iz izvirnih jezikov v latinščino, imenovanem Vulgata, neizbrisno zaznamoval evropsko duhovno zgodovino in kulturo. V nadaljevanju se bomo sprehodili po zgodovinskih razstavah: v Kranju je na ogled postavitev Po sili vojak o prisilnih mobilizirancih, v Kobariškem muzeju pa so prenovili stalno postavitev in odprli občasno razstavo o avstro-ogrski vojski v Zgornjem Posočju. Prelistali bomo tudi monografijo o kiparski družini Straub in pogledali, kateri projekti bodo zaznamovali hrvaško Reko, ko bo Evropska prestolnica kulture. Vabljene in vabljeni k poslušanju!
Dane Zajc (1929-2005)

Dane Zajc (1929-2005)

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 20. oktober 2019 ― Ob 90-letnici pesnikovega rojstva Osemindvajsetega oktobra je minilo 90 let od rojstva pesnika Daneta Zajca (umrl je leta 2005). Za pesnikov enkratni ustvarjalni opus je značilno tesnobno videnje sveta, ki ni le filozofsko, temveč tudi osebno. To potrjuje tudi dragoceni posnetek razmišljanja z naslovom Občutja, ki ga je leta 1984 za oddajo Naši umetniki pred mikrofonom prebral pesnik Dane Zajc sam.
Svet kulture

Svet kulture

ARS Svet kulture, 19. oktober 2019 ― Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko. Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko.
Mantovanijeva Italija

Mantovanijeva Italija

ARS Filmska glasba, 19. oktober 2019 ― italijanski skladatelj in aranžer Annunzio Paolo Mantovani Del njegovega genija je bil v spoznanju, da imamo dve ušesi in naši možgani lahko sprejemajo zvoke, ki prihajajo iz različnih smeri – danes se to načelo, torej stereozvoka, zdi nekaj samoumevnega, toda v obdobju monotehnike je bil Mantovanijev zvok naravnost osupljiv.
O, partigiano – vseevropska retrospektiva partizanskega filma na Viennalu

O, partigiano – vseevropska retrospektiva partizanskega filma na Viennalu

ARS Gremo v kino, 19. oktober 2019 ― Spored v naših kinodvoranah ponuja vrsto jesenskih uspešnic, kjer med počitnicami vrtijo tudi enega najbolj nagrajevanih mladinskih filmov – nizozemsko Kickbokserko Ogledali smo si tudi zadnji film ameriškega režiserja Richarda Linklaterja Kam si izginila, Bernadette?, se ustavili na Dunaju, na Viennalu, ki ga je letos dobesedno zavzel slovenski film, in v češki Jihlavi, kjer so v ospredju vzhodnoevropski dokumentarci.
Za en bokal muzike

Za en bokal muzike

ARS Za en bokal muzike, 18. oktober 2019 ― Poslušamo posnetke ljudske glasbe iz starejših oddaj Slovenska zemlja v pesmi in besedi in iz arhivov naše radijske postaje ter Glasbeno narodopisnega instituta. Poslušamo posnetke ljudske glasbe iz starejših oddaj Slovenska zemlja v pesmi in besedi in iz arhivov naše radijske postaje ter Glasbeno narodopisnega instituta.
Alenka Koželj: Lovilci sanj

Alenka Koželj: Lovilci sanj

ARS Izšlo je, 18. oktober 2019 ― Poznavalka francoske srednjeveške književnosti je napisala zbirko intrigantnih kratkih zgodb Alenka Koželj je letos doktorirala z disertacijo Kulturnofilozofski kontekst francoskih romanov o gralu v 12. in 13. stoletju in objavila svojo prvo zbirko zgodb Lovilci sanj. Z objavljenimi zgodbami se je predstavila kot pretanjena portretistka različnih literarnih likov in njihovih psiholoških stanj, hkrati pa ni zanemarila fabule. Pisateljica se loteva težkih tem, med drugim spolne zlorabe, vendar zmerom znova izbrano temo izpelje prepričljivo in berljivo. K živosti njenih zgodb pripomorejo tudi posrečene prispodobe. Več o zbirki in zgodbah bo povedala avtorica v oddaji Izšlo je, v pogovoru z Markom Goljo. Vabljeni k poslušanju.
Svet kulture

Svet kulture

ARS Svet kulture, 18. oktober 2019 ― Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko. Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko.
Trst, Celovec, Ljubljana: Trubar v današnjem zamejskem prostoru

Trst, Celovec, Ljubljana: Trubar v današnjem zamejskem prostoru

ARS Arsov forum, 18. oktober 2019 ― Po skoraj 500 letih od Trubarjevih tržaških pridig slovenskim vernikom so letos v Trstu prvič pripravili luteransko bogoslužje v slovenščini Življenjska pot Primoža Trubarja je bila tesno povezana z območjem današnje avstrijske Koroške in Furlanije – Julijske krajine. V Trstu je bil Trubar posvečen v duhovnika in se izobraževal pod vplivom škofa Petra Bonoma. Na svojih potovanjih po Württemberškem in spet nazaj v Ljubljano je zmeraj prečkal Koroško – ozemlje, na katerem je v 16. stoletju živelo veliko Slovencev, ki so jih duhovno dvigali njegovi katekizmi in postile. Trubarjevo pot v tem prostoru bodo osvetlili dr. Jonatan Vinkler, glavni urednik Zbranih del Primoža Trubarja, Aleksander Erniša, vodja evangeličansko luteranske skupnosti v Trstu, in Domink Kert, učitelj na Dvojezični zvezni trgovski akademiji v Celovcu. Oddajo ob prazniku dneva reformacije pripravljamo skupaj Radio Trst A, slovenski program ORF v Celovcu in program Ars.
Čas, prostor in glasba

Čas, prostor in glasba

ARS Čas, prostor in glasba, 17. oktober 2019 ― Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je ne obhoden. Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je ne obhoden.
Skladatelj tedna

Skladatelj tedna

ARS Skladatelj tedna, 17. oktober 2019 ― Oddaja zaznamuje jutra na Programu Ars. Vsak teden je v znamenju enega izmed svetovno znanih ustvarjalcev. Izbor skladateljev pripravljajo uredniki in sodelavci glasbenega programa. Oddaja zaznamuje jutra na Programu Ars. Vsak teden je v znamenju enega izmed svetovno znanih ustvarjalcev. Izbor skladateljev pripravljajo uredniki in sodelavci glasbenega programa.
Prekmurščina med evangeličani

Prekmurščina med evangeličani

ARS Jezikovni pogovori, 16. oktober 2019 ― Pred praznikom dneva reformacije in ob 100-letnici priključitve Prekmurja matičnemu narodu. Evangeličansko bogoslužje v Prekmurju ni nikoli v celoti potekalo v slovenskem knjižnem jeziku, ampak tudi v prekmurščini. Zakaj evangeličani v Prekmurju uporabljajo dva različna jezikovna zapisa, kako to vpliva na njihovo dojemanje duhovnega in kateri so zgodovinski razlogi za takšno jezikovno rabo, v oddaji pred praznikom dneva reformacije in ob 100-letnici priključitve Prekmurja matičnemu narodu. Gosta oddaje: mag. Geza Erniša, škof Evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi na Slovenskem, in jezikoslovec prof. dr. Marko Jesenšek. V oddaji smo najprej osvetlili današnjo rabo prekmurščine v evangeličanskem bogoslužju in molitvah, v nadaljevanju pa smo se ozrli v zgodovino, tudi v čas, ko so imeli protestanti zadržke do jezikovnega poenotenja slovenskega prostora, ker so ga povezovali z rekatolizacijo prostora med Muro in Rabo.
Mara Kralj – o njenem opusu in lutkah

Mara Kralj – o njenem opusu in lutkah

ARS Oder, 16. oktober 2019 ― 110 let od rojstva vestranske umetnice, ki se je našla v lutkovnem gledališču Likovna dela Mare Kralj, za katera velja, da so nastala »pod patronatom« njenega moža Toneta Kralja, čeprav se je hotela izviti njegovemu ekspresionističnemu vplivu, poznamo zelo slabo, saj so izgubljena, v zasebni lasti, redka pa počivajo v galerijskih depojih. Po bivanju v Parizu se je njen slog nekoliko osamosvojil, saj je postajal barvit, realističen, bolj mehek in topel, kot je bil pred tem. Zvedava umetnica, ki je prehajala od keramike in kiparstva do slikarstva, je moževi senci uhajala tudi s slikanjem na belo svilo z belgijskimi barvnimi svinčniki, najbolj pa je živela za lutkovno gledališče, saj je po letu 1952 likovno zasnovala več kot 230 lutk, številne med njimi je izdelala sama. Zato v oddaji Oder predvsem o njenih marionetah in mimičnih lutkah iz pene in ljubezni do ustvarjenih lutk. Matjaž Loboda je denimo v starih zapisih našel besedilo, ki ga je zapisala Mara o sebi: “Danes se mi zdi, kot da so spomini na začetek dela z lutkami kot prelepe sanje, sanje o neki dobi iskanja najlepšega. Zelo rada slikam, vendar sem po duši in srcu predvsem lutkarica.” Poleg dramaturga in lutkovnega režiserja Matjaža Lobode bodo v oddaji z Univerzo za tretje življenjsko obdobje sodelovale raziskovalke študijskega umetnostnozgodovinskega krožka »Spoznajmo svoje mesto in domovino«, ki deluje v okviru Univerze za tretje življenjsko obdobje: umetnostna zgodovinarka in zgodovinarka mag. Olga Paulič, dr. Vesna Koželj Oblak in Mojca Slana.    
Protestantski napevi kot vez z evropsko glasbeno kulturo/2.oddaja

Protestantski napevi kot vez z evropsko glasbeno kulturo/2.oddaja

ARS Skladatelj tedna, 16. oktober 2019 ― Le predstavljamo si lahko, kako pomembni so bili zato napevi, v katere sta bila strnjena krščanska veroizpoved in Očenaš. Približno polovico vseh knjig v času slovenske reformacije je ustvaril Primož Trubar – poleg Katekizma in Abecednika sta pomembna tudi prevod Svetega pisma Jurija Dalmatina in prvi slovenski pravopis Zimske urice Adama Bohoriča. A kaj bi brez petja, saj glasba še kako vpliva na človeška čustva, tudi religiozna. Martin Luther je bil mnenja, da se mora bogoslužje približati človeku in zato opravljati v domačem jeziku. Sestavni del liturgije pa je tudi glasba. »Kajti kedar mi pojemo ali pridigujemo od božje pravice , od ojstrih kazni« je zapisal Trubar v uvodu k Protestantski pesmarici iz leta 1584,  »s tejm se opominjamo, de v pokori, v božjem strahu, v božji pokorščini vedno prebivamo, de ne bomo tim hudim, od katerih mi pojemo, enaki, de na životu inu na duši na tim svejtu inu vekomaj v pekli ne bomo ž njimi vred štrafani. Zatu je tu pejtje, ti psalmi, molitve inu pridige od Buga postavlenu.« Le predstavljamo si lahko, kako pomemben so bili zato napevi, v katere sta bila strnjena krščanska veroizpoved in Očenaš.
Esej na radiu

Esej na radiu

ARS Esej na radiu, 15. oktober 2019 ― Esej, ki uporablja poezijo ali prozo drugih avtorjev, da bi iz nje zgradil svet, ki bi omogočal razumevanje tistega, o čemer razpravlja. Esej, ki uporablja poezijo ali prozo drugih avtorjev, da bi iz nje zgradil svet, ki bi omogočal razumevanje tistega, o čemer razpravlja.
France Štiglic in njegov opus

France Štiglic in njegov opus

ARS Ars humana, 15. oktober 2019 ― Oddaja ob 100. obletnici režiserjevega rojstva Filmski režiser France Štiglic je ustvaril prepoznaven in priljubljen opus celovečernih filmov. Ob 100. obletnici njegovega rojstva bodo več o njem in njegovem opusu povedali filmski režiser Tugo Štiglic, televizijska avtorica Majda Širca, avtor filmološke študije o Štiglicu Tone Frelih in filmski zgodovinar Peter Stanković. V oddaji Ars humana v živo, v pogovoru z Markom Goljo. Nikar ne zamudite.
Protestantski napevi kot vez z evropsko glasbeno kulturo/1.oddaja

Protestantski napevi kot vez z evropsko glasbeno kulturo/1.oddaja

ARS Skladatelj tedna, 15. oktober 2019 ― Oddaja Skladatelj tedna bo tokrat v znamenju bližajočega se dneva reformacije, praznika, s katerim se spominjamo reformnih dogodkov daljnega, a hkrati ne tako oddaljenega 16. stoletja. Oddaja Skladatelj tedna bo tokrat v znamenju bližajočega se dneva reformacije, praznika, s katerim se spominjamo reformnih dogodkov daljnega, a hkrati ne tako oddaljenega 16. stoletja.  Primož Trubar je takrat napisal in objavil  prvo slovensko knjigo– to je bil znameniti Katekizem iz leta 1550, ki je prva knjiga v slovenskem jeziku. »Anu kratku podučene s katerim vsaki človik more v nebo priti«, je zapisal v njej in jo namenil vsem mladim in preprostim ljudem naše dežele; skupaj z njo še droben, domiselno sestavljen napotek za branje – Abecedarium, ki je, kot se je sam izrazil »od enega prijatelja vseh Slovencev«. Sodobniki so mu sledili in v letih zatem je nastalo še več prevodov biblijskih besedil in celotne biblije. Katekizem Primoža Trubarja pa je hkrati tudi prva slovenska pesmarica – vanjo je namreč vnesel šest pesniških besedil, ki razlagajo temeljne verske resnice. Prav pesem naj bi bila namreč po njegovem najboljši način za dojemanje verskih resnic.
še novic