1957 – Odprtje prve modernistične osnovne šole v Ljubljani

Zgodovina na dlani, 12. oktober 12. oktobra leta 1957 je bila odprta prva modernistična osnovna šola v Ljubljani, poimenovana po narodnem heroju Tonetu Tomšiču. Šolske zgradbe v Ljubljani že stoletja arhitekturno in urbanistično močno zaznamujejo prostor, šole kot objekti izobraževanja pa imajo tudi v slovenski arhitekturni misli od nekdaj posebno mesto. S svojo zunanjo podobo pričajo o preteklih zgodovinskih obdobjih,... Nadaljuj z branjem The post 1957 – Odprtje prve modernistične osnovne šole v Ljubljani appeared first on Zgodovina na dlani.

Ruska vojska napade poslopje Vrhovnega Sovjeta

Zgodovina na dlani, 4. oktober 4. oktobra 1993 je na ukaz predsednika Borisa Jelcina vojska odprla ogenj na poslopje Vrhovnega Sovjeta – parlamenta Rusije (Belo hišo). Več o krvavnih dogodkih jeseni 1993 v Moskvi pa v našem članku 30 let od »črnega oktobra« v Moskvi. The post Ruska vojska napade poslopje Vrhovnega Sovjeta appeared first on Zgodovina na dlani.

2010 – Velike poplave prizadanejo Ljubljano

Zgodovina na dlani, 28. september 28. septembra leta 2010 so velike poplave prizadele Ljubljano, posebej pa četrt Vič. V ljubljanski zgodovinski zavesti velja, da je nekoč poplavljala zgolj Ljubljanica. Toda pozabljamo, da so nevarni tudi manjši pritoki in drugi vodni viri, ki ob dolgotrajnem nalivu presežejo svoje bregove. Tako se je zgodilo tudi leta 1926 na jugu Ljubljane konec septembra... Nadaljuj z branjem The post 2010 – Velike poplave prizadanejo Ljubljano appeared first on Zgodovina na dlani.
Operacija Bagration ali vzhodni Dan D

Operacija Bagration ali vzhodni Dan D

Zgodovina na dlani, 15. september ― Obeležujemo osem desetletij od operacije Bagration, enega največjih spopadov v zgodovini človeštva, ki pa pogosto, predvsem na Zahodu, ostaja spregledana. Junij 1944. Sile osi so v defenzivnem položaju na vseh frontah. Zdi se, da je izid vojne že odločen, ampak Nemčija in njene zaveznice imajo še vedno na voljo milijone vojakov in konca vojskovanja vseeno... Nadaljuj z branjem The post Operacija Bagration ali vzhodni Dan D appeared first on Zgodovina na dlani.

1943 – Konec bitke pri Kursku

Zgodovina na dlani, 23. avgust 23. avgusta leta 1943 se je končala bitka pri Kursku, ki jo štejemo za največji tankovski spopad v zgodovini človeštva. Več pa v našem članku 80 let od največje tankovske bitke. The post 1943 – Konec bitke pri Kursku appeared first on Zgodovina na dlani.
Pol stoletja od smrti enega največjih generalov

Pol stoletja od smrti enega največjih generalov

Zgodovina na dlani, 18. avgust ― Letos mineva 50 let od smrti enega največjih vojaških poveljnikov v zgodovini – Georgija Žukova. Georgij Žukov se je rodil 1. decembra leta 1896 v vasici Strelkovka v tedanji kaluški guberniji, očetu Konstantinu in mami Ustinji. V času ko nižjim slojem kmetov in delavcev ni bilo omogočeno višje izobraževanje, je Žukov vseeno uspel izdelati tri... Nadaljuj z branjem The post Pol stoletja od smrti enega največjih generalov appeared first on Zgodovina na dlani.

1912 – Rojena Mira Mihelič

Zgodovina na dlani, 14. julij 14. julija leta 1912 se je v Splitu rodila slovenska, hrvaška in jugoslovanska pisateljica ter prevajalka Mira Mihelič. Mira Mihelič je bila velika pisateljica meščanstva 20. stoletja. Rodila se je v klasični meščanski družini očetu podjetniku Slovencu in mami operni pevki Hrvatici. Zaradi življenja na tujem se je šele v poznem otroštvu naučila dobro slovensko.... Nadaljuj z branjem The post 1912 – Rojena Mira Mihelič appeared first on Zgodovina na dlani.

2009 – Umre Peter Božič

Zgodovina na dlani, 10. julij 10. julija leta 2009 je v Ljubljani umrl slovenski pisatelj, novinar, športni funkcionar, dramatik in politik Peter Božič. Star je bil 76 let. Peter Božič je kot ljubljanski mestni svetnik širši slovenski in mestni javnosti postal znan potem, ko je leta 2009 kot odgovor na predlog najmočnejše slovenske desne stranke, da naj se zbrišejo vsa... Nadaljuj z branjem The post 2009 – Umre Peter Božič appeared first on Zgodovina na dlani.
80 let od desanta na Drvar

80 let od desanta na Drvar

Zgodovina na dlani, 19. maj ― Mineva 80 let od ene najpomembnejših bitk v okviru narodnoosvobodilnega boja v okupirani Jugoslaviji v II. svetovni vojni, desanta na Drvar, znanega tudi kot operacija Konjičkov skok (Rösselsprung). Leta 1944 so bile Nemčija in sile osi na večini bojišč v defenzivnem položaju, še zdaleč pa ne premagana vojaška sila. Pomanjkanje vojakov, predvsem v primerjavi z... Nadaljuj z branjem The post 80 let od desanta na Drvar appeared first on Zgodovina na dlani.
Dva generala, štirje spomeniki

Dva generala, štirje spomeniki

Zgodovina na dlani, 29. marec ― Ljubljana je prve spomenike vojskovodjam dobila v 19. stoletju. V tem mestu pa sta imela dva generala celo dva lastna spomenika. Prvi od teh je bil znameniti avstrijski feldmaršal, češkega rodu, Josef grof Radetzky, tudi častni meščan Ljubljane. Radetzky marš Manj znano je, da mu je Johann Strauss starejši posvetil znamenito koračnico Radetzky marš, ki... Nadaljuj z branjem The post Dva generala, štirje spomeniki appeared first on Zgodovina na dlani.
Kosigin, eden najpriljubljenejših socialističnih voditeljev

Kosigin, eden najpriljubljenejših socialističnih voditeljev

Zgodovina na dlani, 21. marec ― Februarja smo obeležili 120 let od rojstva enega najvplivnejših, a pogosto pozabljenih socialističnih politikov iz obdobja hladne vojne, Alekseja Kosigina. Aleksej Kosigin se je rodil 21. februarja leta 1904 v St. Peterburgu. Že kot otrok je kazal velik talent za matematiko in imel odlične ocene, njegov oče pa je upal, da bo postal uspešen bančnik.... Nadaljuj z branjem The post Kosigin, eden najpriljubljenejših socialističnih voditeljev appeared first on Zgodovina na dlani.

1953 – Umre Josif Visarionovič Stalin

Zgodovina na dlani, 5. marec 5. marca leta 1953 je umrl gruzijski in sovjetski revolucionar ter voditelj Josfil Visarionovič Džugašvili Stalin. Več pa v članku, ki smo ga na našem portalu objavili ob 70. obletnici državnikove smrti. The post 1953 – Umre Josif Visarionovič Stalin appeared first on Zgodovina na dlani.
80 let od konca bitke za Leningrad

80 let od konca bitke za Leningrad

Zgodovina na dlani, 28. januar ― Mineva 80 let od konca bitke za Leningrad, verjetno najbolj herojske in hkrati tragične usode kateregakoli mesta v zgodovini vojskovanja. 22. junija leta 1941 so sile osi sprožile operacijo Barbarossa in s preko tremi milijoni mož ter tisoči letal in oklepnih vozil napadle ZSSR. Napad je potekal v treh smereh. Armadna skupina-jug je krenila proti... Nadaljuj z branjem The post 80 let od konca bitke za Leningrad appeared first on Zgodovina na dlani.
še novic