Živi pesek: Maja in njenih trinajst razlogov zakaj

Živi pesek: Maja in njenih trinajst razlogov zakaj

Konteksti (Tomaž Bešter), 24. julij 2019 ― vir slike: emka.si Najbrž je naključje hotelo, da v zadnjih nekaj tednih berem knjige, ki so sicer na različne načine obtežene z moralnimi izzivi in prav tako na različne načine odstirajo temine, ljubezni, šibkosti in pokvarjenosti človekove narave, a imajo pa skupno stičišče, da se kar nekaj pokrajine njihovih fabul dogaja na sodišču. Sodna veja oblasti je očitno še vedno zanimiva, ker s svojo načelno neodvisnostjo, a natanko zaradi absolutno poudarjene moči zanimiva, intrigantna v iskanju dvoma vanjo. Pri meni zaradi dveh reči: zaradi tega, ker so tudi sodišča ljudje in zaradi tega, ker v sprejemanju pravnih odločitev prekrivajo življenje družbe tudi v etičnem oziru. Zato ne dvomim, da so zanimiva tudi piscem in piskam. Prva v tej mini poletni seriji, ki sem si jo privoščil, je na voljo že nekaj časa. Na police so nam pri Mladinski knjigi postavili Živi pesek avtorice Malin Persson Giolito, v prevodu Petre Piber. Gre za izvrstno in napeto branje, ki nas pelje v življenje višjega razreda sodobne švedske mladine, njihovega soočanja z družbenimi problemi in osebnimi težavami, iskanje ljubezni in bogataško razvajenost, ki zabeljeno z izjemno slabim odnosom staršev pripelje do katastrofe epskih razsežnosti. Knjiga vodi v sunkovito in razburljivo potovanje, kjer se prepletajo spomini Maje in dogajanja na sodišču, ki Maji sodi. Kot udeleženki grozljivega zločina, pri katerem je edina ostala živa. V celotni knjigi, če sem prav štel, se le na dveh mestih pojavi naslovna besedna zveza živi pesek. In med obema je le nekaj paragrafov besedila. Maja, ki sedaj že nekaj časa sedi na zatožni klopi, se za nas in za predelovanje svojih misli spominja zadnje zabave pri svojem fantu Sebastianu, na večer pred masakrom. Spominja se njegovega vedenja, njegovih odločitev, popolnega moralnega zloma, ki mu je bila priča. Temu In pogreznila sem se naravnost v živi pesek je sledil boj za lastno treznost, varnost, prisebnost, pozornost in prekinitev s tem tokom, ki bi sledi
Avdio-vizualna kompozicija Tadeja Droljca

Avdio-vizualna kompozicija Tadeja Droljca

PIFcamp, 24. julij 2019 ― Slovenski interdisciplinarni umetnik in kreativni programer Tadej Droljc bo na PIFcampu razvijal dele svojega najnovejšega avdio-vizualnega projekta. Multidisciplinarno delo bo združevalo elektroakustično glasbo, digitalne vizualije, po meri oblikovan odrski objekt/instrument, meglico, zračne kompresorje in svetlobo iz različnih virov (laser, svetila z gibljivo glavo, zatemnilniki in stroboskopske luči), vsi ti elementi pa bodo medsebojno prepleteni in … Preberi več o Avdio-vizualna kompozicija Tadeja Droljca The post Avdio-vizualna kompozicija Tadeja Droljca appeared first on PIFcamp.

1945 – Truman Stalinu razkrije obstoj atomske bombe

Zgodovina na dlani, 24. julij 2019 24. julija leta 1945 je med konferenco v Potsdamu (17.07.–02.08.1945) ameriški predsednik Harry Truman sovjetskemu voditelju Josifu Visarionoviču Stalinu sporočil, da so ZDA uspešno razvile novo destruktivno orožje. Truman je kasneje dejal, da Stalin ni bil presenečen. “24. julija sem omenil Stalinu, da imamo novo orožje nenavadno uničujoče sile. Ni… Preberi The post 1945 – Truman Stalinu razkrije obstoj atomske bombe appeared first on Zgodovina na dlani.

Recenzije muzejskih razstav

Društvo za domače raziskave, 23. julij 2019 ― Dieta od aprila 2019: enkrat mesečno recenzija muzejske razstave v časopisu Dnevnik. Razstave so v muzejski dejavnosti le vrh ledene gore, a tudi o njem je treba razmišljati. Pri likanju besedil in določanju naslovov člankov pomaga urednica Tanja Lesničar Pučko. [april 19] Moja Ljubljanica Bogata preteklost, nasmetena sedanjost Moja Ljubljanica na Vrhniki je edina stalna muzejska razstava, posvečena slovenski reki. Obiskovalcu ponuja topografski vpogled v civilizacijske dosežke prebivalstva, ki je živelo oziroma še živi v njenem porečju od prazgodovine do danes … https://www.dnevnik.si/1042883865 Razstavišče: Kulturni center Vrhnika Producent: Muzej in galerije mesta Ljubljane Kustosinja: Irena Šinkovec http://mojaljubljanica.si/ [maj 19] Šport …

Hana Černivec: Opravek

Koridor, 23. julij 2019 ― Še zmeraj nisem zašil luknje v žepu svojega plašča. Vsako šesto, sedmo jutro pozabim nanjo, in ko na poti, kamorkoli že, sežem po vžigalniku, moja dlan zatipa le mrzel zrak. Ne bom je zašil danes. The post Hana Černivec: Opravek appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Zunanji delovni prostori na PIFcampu

Zunanji delovni prostori na PIFcampu

PIFcamp, 23. julij 2019 ― Imate dovolj zaprtih prostorov? Pridružite se Oliviji Kotsifi in si ustvarite svoj lasten studio v naravi! Olivia Kotsifa je oblikovalka, ustvarjalka in arhitekta, ki veliko potuje, zato je večina njenega umetniškega dela usmerjena v preučevanje in oblikovanje mobilnih delovnih okolij. Na letošnjem PIFcampu se bo osredotočila na izdelavo zunanjega pohištva, ki bo udeležencem tabora omogočalo … Preberi več o Zunanji delovni prostori na PIFcampu The post Zunanji delovni prostori na PIFcampu appeared first on PIFcamp.

Odprtje Razstavišča IZUM s fotografsko razstavo Rudija Urana z naslovom »Pot redukcije in odkrivanje sublimnega«

COBISS, 23. julij 2019 ― Foto: Rudi Uran: Fotelj za vse čase, 2018 V sredo, 15. 5. 2019, ob 18. uri se je uradno odprlo Razstavišče IZUM. Kultura v IZUM-u Arhitekt Ivan Kocmut je zgradbo, v kateri ima danes sedež Institut informacijskih znanosti (IZUM), zasnoval z mislijo, da bi obogatila kulturno dogajanje v Mariboru. To je kmalu okrepila tudi bogata … Preberi več "Odprtje Razstavišča IZUM s fotografsko razstavo Rudija Urana z naslovom »Pot redukcije in odkrivanje sublimnega«"
1933 Gorenje Otave – Nastopajoči v igri Razvalina življenja

1933 Gorenje Otave – Nastopajoči v igri Razvalina življenja

Stare slike (Cerknica), 23. julij 2019 ― Gledališka skupina Društva kmečkih fantov in deklet Gorenje Otave, iz leta 1933. Na sredini sedita učitelj Metod Mervič in njegova žena Pavlina. Prva v stoječi vrsti je Marija Repar oziroma Katernova Mima, zadnji v tej vrsti pa je eden od Srnelovih fantov – Kovačič Jože ali Janez. Drugih na fotografiji sedanja generacija ni prepoznala. Za dvig […]
Javni program kongresa IFA

Javni program kongresa IFA

[A] Infoshop, 22. julij 2019 ― Javni program kongresa IFA Med 24. in 28. julijem Federacija za anarhistično organiziranje vabi na serijo pogovorov s tovarišicami in tovariši z vsega sveta, ki so del Internacionale anarhističnih federacij, s spremljevalnim zabavnim programom. Pogovarjali se bomo predvsem o izzivih anarhističnega organiziranja v različnih delih sveta in širših družbenih gibanjih. Sreda, 24.7.  >>Menza pri koritu, Metelkova, 20:00-21:30 Gender struggles: predstavitev feminizma v Argentini, sledi diskusija in video Četrtek, 25.7.  >>Park Tabor, 20:00-21:30Populizem in avtoritarizem v Latinski Ameriki in drugje po svetu (s fokusom na Brazilijo)>>Tabor, 21.30-24.00Akustični koncert in neformalno druženje v parku pred osrednjim prizoriščem Petek, 26.7. >>Menza pri koritu, Metelkova, 20:00-21:30Ekološki boji in vpetost anarhističnega gibanja vanje>>Gromka, Metelkova, od 21:30 daljeVečer cirkuškega kabareta, sledi DJ Dino – balkan/world elektro beats Sobota, 27.7. >>Menza pri koritu, Metelkova, 20:00-21:00Kaj je Internacionala anarhističnih federacij? Konkretni primeri delovanja anarhistične skupnosti z vseh koncev sveta>>Menza pri koritu, Metelkova, 21:00-22:00Punk v Braziliji: Zgodovina, perspektive in izzivi>>Gromka, Metelkova, od 21:30 daljeKoncert (punk, HC + our very own trap Strategia Tensie), sledi Let’s party like it’s 1872 skupnostni dogodek FB>>>
PIFhrana

PIFhrana

PIFcamp, 22. julij 2019 ― Vključenost v naravni habitat alpskega območja je že od samih PIFcamp začetkov namigovala, da bodo prehranjevalne navade tehnološko motiviranih udeležencev v veliki meri določene z bližnjo okolico. To se je zgodilo postopoma in brez posebnega načrta. Skozi čas je proces PIFhrane fermentiral iz sedimentov in danes kliče po destilaciji v nove oblike. PIFhrana kot taka … Preberi več o PIFhrana The post PIFhrana appeared first on PIFcamp.
Begunje 1967/68 – 1. b razred

Begunje 1967/68 – 1. b razred

Stare slike (Cerknica), 22. julij 2019 ― Učenci 1.b razreda, ki so kot prvošolci zakorakali v šolske klopi leta 1967, so se pred fotografa postavili proti koncu šolskega leta. Razred je štel 23 učencev, v katerem so prevladovali dečki s 13 proti 10-tim deklicam. Z njimi je razredničarka Korlinca Strle. To je bil njen prvi razred, njeni prvi učenci po končanem šolanju. […]
še novic