
Sem medijsko pismen?
Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto,
16. marec
―
V sklopu SOS točke – Skupaj Osvojimo Splet opozarjamo tudi na pomen varne in odgovorne uporabe sodobne tehnologije in spleta. Z gostjami okrogle mize Sem medijsko pismen? dr. Sonjo Merljak Zdovc, dr. Vesno Vuk Godina in Doro Pal smo se pogovarjali o tem, kaj je medijska pismenost, zakaj je pomembna, katere so pasti prekomerne uporabe sodobne tehnologije in predstavili antropološki pogled v prostor virtualne resničnosti. Tematika je izredno aktualna za vse starostne skupine, tokrat pa smo se odločili, da nagovorimo predvsem pedagoške in svetovalne delavce ter starše, saj so največkrat žrtve spletnih neresnic in prevar otroci in mladostniki, ki so bolj vodljivi ter nujno potrebujejo podporo in pomoč pri varnem vstopu v digitalni svet. Iz omenjenega razloga je še posebej pomembno, da smo dobro medijsko in informacijsko pismeni tudi vsi, ki se na kakršen koli način ukvarjamo z otroki. Izvedeli smo tudi več o prvem spletnem časopisu za otroke Časoris, ki jim v njihovem jeziku podaja verodostojne informacije o aktualnem dogajanju v svetu, slišali pa smo tudi nekaj predlogov za izboljšanje šolskega sistema, da bi bil bolj prilagojen današnji realnosti.
Toplo vam priporočamo ogled posnetka okrogle mize, ki so ga pripravili na TV Vaš kanal: https://vaskanal.com/sem-medijsko-pismen-2/
Navajamo pa tudi nekaj poudarkov gostij okrogle mize:
dr. Sonja Merljak Zdovc, novinarka, pisateljica, raziskovalka literarnega novinarstva in medijske pismenosti ter ustanoviteljica in urednica Časorisa, prvega spletnega časopisa za otroke pri nas
»Medijsko pismen človek sem, če se zavedam, da informacije, ki jih dobim na spletu in so brezplačne, niso vse, kar potrebujem.«
»Pomembno je spremljati medije, ki jim zaupaš, in ob tem ves čas kritično razmišljati.«
»Za začetek bi bila zadovoljna, da prepoznamo potrebo, da dostopamo do vsebin, ki jim lahko zaupamo in da vemo, da imajo te vsebine tudi svojo ceno.«
»S Časorisom sem želela narediti nov medij, brez preteklosti, z