Znani so rezultati in nagrajenci likovnega natečaja za kreativne izdelke 2021-2022, ki ga razpisuje Ekošola.  

Fakulteta za dizajn, 1. avgust 2022 ― V natečaju je sodelovalo 168 mentorjev in preko 2000 otrok, učencev, dijakov in študentov. Prejeli smo izdelke iz 108 ustanov. Pri projektu so sodelovali študentje 1. in 2. letnika smeri Dizajn management […] The post Znani so rezultati in nagrajenci likovnega natečaja za kreativne izdelke 2021-2022, ki ga razpisuje Ekošola.   appeared first on Fakulteta za dizajn.

Odisejevo zatočišče 3 – Vabilo na rezidenčni program za uveljavljajoče se scenariste

Društvo slovenskih pisateljev, 1. avgust 2022 ―   ODISEJEVO ZATOČIŠČE 3     Objava vabila: 29. julij 2022 Rok za oddajo: 29. avgust 2022   Za kaj gre? THE ULYSSES’ SHELTER: BUILDING LITERARY RESIDENCIES NETWORK je tretja faza projekta, ki ga sofinancira Evropska izvajalska agencija za izobraževanje in kulturo (EACEA) v okviru programa Ustvarjalna Evropa 2021–2027. Mreža literarnih rezidenc je sedaj razširjena […]

Pavlovčeva galerija gosti Matejko Belle in Lokesha Sonija

Notranjsko primorske novice » Kultura, 1. avgust 2022 ― Pavlovčeva galerija gosti Matejko Belle in Lokesha Sonija Featured Ilirska Bistrica – V Pavlovčevi galeriji v Ilirski Bistrici je 29. julija svoja dela na ogled v sodelovanju z radžastanskim slikarjem Lokeshem Sonijem postavila kraška akademska kiparka Matejka Belle. Naslov razstave je Hodil po zemlji sem vaši in lahko bi rekli, da se je porodil ob pogledu na tlakovano pot iz sedmih tlakovcev, v katere je ustvarjalka vdolbla odtise stopal do take popolnosti, da se zdi, kot da so ti nastali v pogrezanju stopal popotnika na nekakšni nikoli dokončani poti. Razstava, kiparka Matejka Belle, Pavlovčeva galerija, Ilirska Bistrica, 29. julij–30. avgust 2022 Foto: Petar Nikolić Matejka izbira med kamninami s Krasa. Iz Koprive so med drugim pripeljani stari obdelani leseni tramovi, ki služijo kot svojevrstne klopi. Na dve je posedla kamniti skulpturi, na tretji pa je z zlato obarvano vdolbino prikazala odsotnost ´nekoga´, ki je tam sedel stoletja. In še in še. Matejka rada sodeluje z indijskim slikarjem Lokeshom Sonijem in tokrat sta moči združila v razstavi, ki je kot celota obarvana z njegovimi duhovitimi portreti. Na svečanem odprtju razstave, ki ga je vodil kustos galerije Rajko Kranjec, je o ustvarjalni poti obeh avtorjev in o ogleda vredni razstavi spregovorila likovna kritičarka umetnostna zgodovinarka Polona Škodič. Razstavo si obiskovalci lahko ogledajo vse do 30. avgusta. Matejka Belle je študirala kiparstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Po daljših študijskih potovanjih po Indiji, Avstraliji in Afriki se je vrnila v Koprivo na Krasu, kjer živi in dela kot samostojna ustvarjalka in ima svojo galerijo. Imela je že 48 samostojnih razstav, sodelovala na več kot 250 skupinskih razstavah, ustvarjala je na številnih kiparskih simpozijih doma in v tujini. Nanjo močno vplivajo starodavne kulture eksotičnih dežel, v svoje izdelke vnaša tudi različne zgodbe in odnose med ljudmi. Pri srcu ji je preprostost. Indijski slikar

"Ali ste ta avto kupili ali ste ga sami naredili?"

Loški muzej, 1. avgust 2022 ― Prva leta po vojni so si osebni avtomobil lahko privoščili le redki, s povečevanjem kupne moči tekom 60. let pa je začela naraščati tudi prodaja avtomobilov. Med njimi je bil izjemno priljubljen fičo, "tisto malo vozilo, ki je motoriziralo Jugoslavijo", s katerim so kljub njegovi majhnosti na drugi konec države potovale celotne družine.

Načrti za Baragovo semenišče

Arhiv RS, 1. avgust 2022 ― Na prostoru opuščenega pokopališča pri sv. Krištofu za Bežigradom je ljubljanska škofija v tridesetih letih 20. stoletja načrtovala gradnjo nove stavbe semenišča, ki bi ga poimenovala po slovenskem misijonarju Frideriku Baragi. Izdelavo načrtov je naročila pri arhitektu Jožetu Plečniku. Ta je naredil le idejne načrte. Ker ti niso zadostovali za pričetek gradnje, se je bolj natančnih načrtov lotil Anton Suhadolc. Kljub Plečnikovemu nestrinjanju z izvedbenimi načrti lahko v dokončani stavbi nesporno vidimo njegov pečat.

LUCIJA ROSC: SUPERPOZICIJE / SUPERPOSITIONS

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 30. julij 2022 ― Pravilo superpozicije je v polju geologije izraz za metodo določanja starosti fosilov, ki sledi pravilu, da se mlajše plasti usedlin vedno nalagajo na starejše. S tem terminom Lucija Rosc opisuje lastno delo, saj v njeni različici superpozicij novo vedno nastaja v relaciji do starega. Z raziskovanjem pomena arhiviranja in ohranjanja predmetov iz svojega družinskega okolja ustvarja družinski album, mešanico fotografskih kompozicij iz navidezno naključnih predmetov in svojih umetniških intervencij. Na samostojni razstavi v Galeriji Škuc predstavlja fotografska dela, ki jih tokrat združuje z instalacijo, videom in interaktivno videoigro, večmedijska razstava pa vzpostavlja odnos med njenimi spomini in otroškimi vtisi ter njeno sedanjo estetiko. V novih delih, deloma nastalih v kontekstu umetničine magistrske naloge, prvič eksplicitno pokaže intimno plat svojega ustvarjanja, saj so njene prepoznavne živobarvne kompozicije postavljene ob bok družinskim fotografijam starih staršev iz umetničinega zgodnjega otroštva. Prav dedek in babica sta z nenehnim zbiranjem raznovrstnih predmetov ključno vplivala na njeno umetniško prakso, ki temelji na poveličevanju navidez neuporabnih ali nezanimivih, vsakdanjih predmetov. Skupki različnih materialov, ki izvirajo iz njenega otroštva ali pa jo nanj spominjajo, imajo v kompozicijah osrednje mesto. Naj gre za pest frnikol, čopičev, plastično igračo ali staro kolebnico, v vpadljivo osvetljenih konstrukcijah postajajo vsi avtonomni subjekti. Njen pristop k fotografiranju, ki z bleščečo osvetljavo spominja na oglaševalsko fotografijo, z izborom preprostih (a za umetnico sentimentalnih) predmetov vseskozi deluje kot igra. Poleg fotografskih kompozicij, s katerimi Rosc gradi svojo prepoznavno estetiko, se na razstavi Superpozicije bolj kot kadarkoli posveča konceptu spomina in tvorjenja fiktivnih pripovedi. V videoigri Udén[1] je prizorišče njenega otroštva njiva starih staršev v Zgornji Savinjski dolini, ki jo najemata že iz časa pred njen

Julijske novosti v Knjižnici SEM

SEM, 30. julij 2022 ― V julijskem izboru prispelih knjig v Knjižnico SEM izpostavljamo naslednje: V Knjižnici SEM smo prejeli povabilo k izmenjavi publikacij z muzejem MUDEC (Museo delle Culture) iz Milana. Muzej so odprli leta 2015 v nekoč močno industrializirani četrti Porta Genova, v preurejeni tovarni jekla. Arhitekt je bil sloviti David Chipperfield. Muzej so zasnovali kot muzejsko in razstavno središče, ki je namenjeno interdisciplinarnemu raziskovanju svetovnih kultur. V knjižnico smo dobili muzejski katalog Objects of encounter (MUDEC, 2016), ki prikazuje etnografsko zbirko tega muzeja. Museo ceramica Manises (Disputació De València, 2021) je muzejski katalog istoimenskega muzeja, ki orisuje dediščino keramičarske obrti mesta Manises v Valenciji. Hranijo več kot 5000 kosov najrazličnejših kosov keramike, ki časovno sega od 14. stoletja do danes. Publikacija Batik: traces throught time: batic collections in the National museum - Náprstek museum (National Museum, 2021) raziskuje javanški batik tekstilne zbirke Narodnega muzeja v Pragi. Seznam novosti - julij 2022 (pdf, 100 KB)

izPOSTAVI se V javni PROSTOR (VIDEO)

Ana Monro, 30. julij 2022 5. 7. so se na Gornjem trgu v Ljubljani javno(sti) predstavili udeleženci mladinske izmenjave izPOSTAVI se V javni PROSTOR, ki smo jo v sodelovanju s srbsko organizacijo Cirkusfera in s podporo programa Evropske unije ERASMUS+ ter Zavoda za razvoj aktivnosti mladih MOVIT, v začetku poletja izvedli v Ljubljani, septembra pa bo v Beogradu potekal še ... The post izPOSTAVI se V javni PROSTOR (VIDEO) appeared first on Ana Monro.
še novic