Dimitrij Jeraj: Podobe resnice

OUTSIDER, 11. januar 2018 ― Prenovljena istrska hiša je bila nekoč šola. Naročnika, ki sta jo želela prenoviti, sta učitelja, upokojena. Načrte za prenovo sem naredil jaz, ki sem v času tega izziva tudi sam postal učitelj. Ne metaforično, temveč zares. Pedagog (ali andragog) – agogos –  pa je strokovanjak za poti, vodnik, ki se ukvarja s tem, da posameznike…
Schönwerthove pravljice: učeče pričevalke in pripovedovalke duha časa

Schönwerthove pravljice: učeče pričevalke in pripovedovalke duha časa

Konteksti (Tomaž Bešter), 11. januar 2018 ― vir slike:miszalozba.com Slovensko okolje je za Franza Xaverja von Schönwertha slišalo že nekaj časa nazaj. Nikakor ne vem seveda, kdaj točno. A na to ime sem tudi sam naletel pred leti, ko sem se ukvarjal in več bralnega časa posvetil bratoma Grimm, ki sta s svojo zbirko Otroških in hišnih pravljic od leta 1812 naprej naredila veliko delo in zaznamovala kulturno odraščanje marsikaterega otroka. Grimmove pravljice so bestseller in s prevodi, ki so jih bile deležne tudi v slovenski jezik, so se trdno usidrale v zavest ljudi. Schönwerth je tudi sam bil velik zbiralec pravljic, ki je gradivo zbiral na območju Oberpfalz na Vzhodnem Bavarskem. Obstaja dober razlog, zakaj ga ostareli Jacob Grimm omenja v pismu, ki ga pošilja v odgovor na povabilo v Ljubljano, ko ga je Historično društvo za Kranjsko leta 1958 postavilo za častnega člana. Obstaja dober razlog, zakaj ga tudi drugje omenja z veliko naklonjenostjo. To bo bralec spoznal tudi po zaslugi izdaje Schönwerthovih pravljic v slovenščino, v odličnem prevodu Tine Štrancar in z izjemnimi ilustracijami Hane Stupica in bogato opremljenim spremnim aparatom (predvsem seznam pravljic z ATU tipologijo in povezavami na ustrezne Grimmove KHM), ki je lani jeseni izšla pri založbi Miš.O tej zbirki se lahko pogovarjamo na mnogo načinov. Prav tako, kot imajo že pravljice same pred sabo mnoštvo tipologij različnih bralcev. In ker so tudi pravl Po pravljicah posegajo otroci, ker jim s svojo sporočilnostjo tako po zgledu zgodovine nalagajo starši ali stari starši, dasiravno tudi sami zlahka uvidijo, da moralnih naukov iz njih venomer ni najlažje izvleči. Berejo jih starši, ker tudi sami v njih presenečeno najdejo vsakokrat nove svetove, med njimi tudi spoznanja, da so te pravljice starejše, kot so si predstavljali. Mnogo starejše. Berejo jih akademiki, ker v njih iščejo rdeče niti, ki so konstitutivni del tega, kar sestavlja zgodovino samo. In beremo jih konec koncev tudi vsi tisti, ki so prepričani, da pravljice predstavlja
Filmska recenzija: Krčenje

Filmska recenzija: Krčenje

MMC Film, 11. januar 2018 ― Alexander Payne, veliki portretist ameriškega srednjega razreda, v satiri kapitalizma Krčenje pokaže, kaj bi se zgodilo, če bi ljudje dobili nov, svež "izvod" svojega starega planeta, ki smo ga že . . .

PRIDRUŽIL SE NAM BO MINISTER ZA KULTURO

Šola in muzeji, 11. januar 2018 ― Priprave na konferenco potekajo v intenzivnem tempu. Prve prijave za udeležbo smo že prejeli. Bi pa še enkrat opozorili na rok za prijavo aktivnih udeležencev : to je najkasneje do 25. januarja. Prijavnico boste našli nekoliko nižje; pri čemer aktivne prijavitelje prosimo, da prav tako do 25. januarja pošljejo še kratek povzetek svojega referata (do […]
Pod soncem nič novega

Pod soncem nič novega

LUD Literatura, 11. januar 2018 ― Vzporejanje človeka in narave ne vzdrži do konca, v naravi ni (teorij) zarote, a podobnosti so vseeno osupljive. Zaraščena, prekošata, pregosto vejnata oljka preslabo rodi, muči se, ne diha, vene v bojih sama s sabo. Tako kot človek, ki ne čisti svoje notranjosti, ki pusti, da se tam razraščajo strasti, ki jih ne smemo razumeti ozko, kot nekakšno erotično neustavljivo pohoto, temveč kot nekaj, kar na splošno diši po bolezni, patologiji.

Sara Pavlović: Zmeda – Utter Confusion

Koridor, 11. januar 2018 ― Nisem eno, nisem drugo. Ne vem kaj sem. Ne vem kje sem srečna. Ne vem niti, če sem sploh sposobna biti srečna. Ampak vsi naj bi bili. Naj bi bili. Kaj pa vem. Počutim se srečno. Prav tako pa tudi nesrečno. Tako to je. Stanje globoke zmedenosti.   Pesem je objavljena v sodelovanju z Layerjevo […] The post Sara Pavlović: Zmeda – Utter Confusion appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
O Bičkovi Družini

O Bičkovi Družini

Radio Študent, 11. januar 2018 ― Z režiserjem Rokom Bičkom in glavnim igralcem Matejem Rajkom o filmu Družina (prejmnikom nagrade vesna za najboljši film Festivala slovenskega filma 2017).

Letos bo padla prva klapa petih igranih celovečercev s podporo SFC

Misli, 11. januar 2018 ― Letos bo padla prva klapa petih slovenskih igranih celovečercev, ki jih sofinancira Slovenski filmski center (SFC). Snemati bodo začeli režiserji Matjaž Ivanišin, Martin Turk, Andrej Košak, Damjan Kozole in Matej Nahtigal. Končanih pa bo po besedah direktorice SFC Nataše Bučar šest igranih celovečercev, od tega trije prvenci.

Maruša Bradač: Plan(et) B

OUTSIDER, 11. januar 2018 ― Nikoli bolj kot po zadnjih volitvah v Združenih državah Amerike se nisem spraševala o planu B. Ostati v državi A ali pobegniti v državo B? Toda takoj se pojavi še večje vprašanje. Kateri je plan(et) B? Njihov (ker moj že ni) predsednik namreč očitno hoče uničiti naš plan(et) A, pa ne samo z izstopom iz pariškega…
še novic