27. februar 1960 - prvo Ptujsko kurentovanje

Kamra.si, 27. februar 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...Na pustno soboto, 27. februarja 1960, kmalu po tretji uri popoldan je bilo na Ptuju izvedeno prvo Ptujsko kurentovanje.  Pripravilo ga je Zgodovinsko društvo Ptuj skupaj z etnografsko skupino iz Markovcev. Karnevalsko ceremonijo je vodil Lojze Simonič, predsednik TVD Partizan iz Markovcev. Trg mladinskih delovnih brigad (danes Mestni trg), Titov trg (danes tržnica) in vse glavne ptujske ulice je napolnilo okoli 5.000 ljudi, dogajanje je snemala tudi RTV Ljubljana.  Na čelu pustne povorke so plesali kopjaši ob spremstvu domače godbe, sledili so jim orači, rusa, medved, vile, piceki in kurenti. Na tržnici je bila postavljena improvizirana kmečka domačija, na pragu katere je stala gospodinja, ki si je ogledovala pustne šeme. 60-članska folklorna skupina iz Markovcev je gledalcem prikazala pustne igre: kopjašem, ki so metali kopja visoko v zrak, sta zaigrala godca, orači so peli in orali, kurenti so neutrudno zvonili, tekali okrog gledalcev in se z njimi rokovali, vile so prepevale in želele ljudem veliko dobrega... Napovedovalec je po zvočniku pojasneval početje mask in govoril o izvoru kurenta in drugih mask. Snemalec RTV Ljubljana je po navodilih režiserja Franja Žižka iz vseh strani snemal prizorišče dogajanja. Zamisel o organiziranem kurentovanju modernega časa sega v petdeseta leta dvajsetega stoletja. Takrat se je Dragu Haslu, ravnatelju Študijske knjižnice v Ptuju, etnologinji in umetnostni zgodovinarki dr. Štefki Cobelj ter drugim porodila ideja, da bi na Ptuju vsako leto organizirali večjo pustno prireditev, s katero bi preprečili izumiranje še obstoječih pustnih običajev. Prireditev etnografskega značaja so poimenovali Ptujsko kurentovanje, po kurentu, najbolj znani maski Ptujskega polja. Več o ptujski pustni dediščini se lahko poučite v digitalni zbirki Pustni liki Ptuja in okolice. (Pripravila: Melita Zmazek)    
Simon Sellars

Simon Sellars

Radio Študent, 27. februar 2020 ― Simon Sellars je avstralski pisatelj, urednik, skrbnik spletnega portala Ballardian in avtor knjige Applied Ballardianism: Memoir from a Parallel Universe pri založbi Urbanomic.

Literarni večer z Mitjem Čandrom

Kamra.si, 27. februar 2020 ― Knjižnica Ivana Potrča Ptuj vas v četrtek, 5. marca 2020, ob 19. uri vabi na literarni večer z Mitjem Čandrom, ki bo predstavil svoj roman Slepec.Roman govori o slabovidnem moškem srednjih let, intelektualcu, ki se poda v politiko. Slepota kmalu postane večplastna. Čander s svojim literarnim protagonistom na kritičen in humoren način utira pot političnemu romanu, ki je redkost v sodobni slovenski literaturi. Z avtorjem se bo pogovarjal Orlando Uršič, urednik založbe Litera.    
Sen poštenega kolonialista

Sen poštenega kolonialista

LUD Literatura, 27. februar 2020 ― Peščeni planet Franka Herberta je ena tistih knjig, ki še vedno čaka na primerno filmsko adaptacijo. Če so čilskemu fantastu Alejandru Jodorowskemu odrekli financiranje njegovega 7-urnega surrealističnega kolosa (Orson Welles, Dalí, Pink Floyd …), David Lynch pri svoji filmski adaptaciji ni imel pravice zadnjega reza.

Ptuj : Odsev Kurentovanja v arhivskih virih

Štajerski tednik, 27. februar 2020 ― V Qlandii je na ogled razstava o Kurentovanju v arhivskih virih, iz različnih arhivskih zbirk, na katero je povabila Zveza društev kurentov v sodelovanju z Zgodovinskim arhivom Ptuj. Temelji na osnovi razstave Zgodovinskega arhiva Ptuj iz leta 2011, na kateri so zgodovino ptujske pustne prireditve prav tako predstavili pod naslovom Ko zavlada Ptuju kurent.

Matej Bogataj: Ko z užitkom rečeš še

Sodobnost, 27. februar 2020 ― Matej Bogataj Ko z užitkom rečeš še Simona Semenič: to jabolko, zlato. Režija Primož Ekart, koprodukcija Cankarjev dom, SNG Drama Ljubljana in Zavod Imaginarni. Ogled decembra v Cankarjevem domu.   Semenič je – med domačimi nagrajevanimi in pogosto uprizarjanimi avtorji,…

Lukas Bärfuss: Politika mrtvih

Sodobnost, 27. februar 2020 ― Lukas Bärfuss Politika mrtvih O Sofoklejevi Antigoni   Kdor se odloči, da bo nekaj napisal o Sofoklejevi Antigoni, potrebuje za to dobre razloge. Komajda kakšno delo v zgodovini literature je bilo razlagano tolikokrat kot ta drama. Kot razlog za to…

Barica Smole: Prijatelja

Sodobnost, 27. februar 2020 ― Barica Smole   Prijatelja Prežihov Voranc in Ciril Kosmač   Ko bralec prebira dela slovenskih (ali tujih) klasikov, mu oko drsi po vrsticah, da bi ujelo zgodbo, podobe, vzdušje, misli, čustva … in morda resnico. Prav lahko to, zadnjo, zanemari…

Tomo Podstenšek: Bobi

Sodobnost, 27. februar 2020 ― Tomo Podstenšek Bobi * Morala bi oditi na počitnice; imela sva celo že letalski karti in plačano sobo v hotelu, Monika si je kupila nove kopalke, jaz pa sončna očala, kremo za sončenje in še nekaj malenkosti. Potem mi je…

Uroš Zupan: Poezija in ambicija

Sodobnost, 27. februar 2020 ― Uroš Zupan Poezija in ambicija   Pred leti sem bral intervju, ali pa mogoče slišal v nekem pogovoru za javnost, da je imel najbolj prevajani slovenski pesnik že na samem začetku, ko je šele vstopal v poezijo in se prepoznaval…
še novic