V Slovenski kinoteki podelili Štigličeve nagrade

V Slovenski kinoteki podelili Štigličeve nagrade

Misli, 19. februar ― Društvo slovenskih režiserjev in režiserk je nocoj v Slovenski kinoteki podelilo Štigličeve nagrade. Nagrado Franceta Štiglica za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije so letos namenili režiserki Nadji Velušček. Podelili so tudi pet nagrad Štigličev pogled za režijo posameznega avdiovizualnega dela.
Odtisi: iQwood

Odtisi: iQwood

OUTSIDER, 19. februar ― Slovensko podjetje iQwood se že dobro desetelje ukvarja s prozivodnjo mozničenih lesenih panelov. Alternativa drugih prefabriciranih konstrukcijskih elementov se od slednjih razlikuje prav po enostavni in tehnološko dovršeni izdelavi brez uporabe lepil ali drugih umetnih snovi. S svojim delom se zavzemajo za vse širšo uporabo lesa v gradbeni industriji. Surovine, ki ugodno prispeva k zmanjšanemu […]
NAŠA LIKOVNA SNOVANJA 2025

NAŠA LIKOVNA SNOVANJA 2025

Muzej Žiri, 19. februar ― ✅ Vabljeni na odprtje likovne razstave Naša snovanja v Mali galeriji Muzeja Žiri, v četrtek, 20. 2, ob 18.00 v sodelovanju Muzejskim društvom Žiri in JSKD Škofja Loka. V kulturnem programu bo sodeloval mladi violinist Žiga Jereb 🎻. 📅 Razstava bo odprta za ogled do 30. marca 2025, ob nedeljah od 15.00 do 17.00. ▶️ Vljudno vabljeni! #muzejziri #ziri #JSKD #slovenija #kultura #glasba #umetnost #slike #zigajereb #razstava #dogodek #otvoritev 

Razpis za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja v Sloveniji 2025

Asociacija, 19. februar ― Z velikim veseljem v letu 2025 v društvu tako objavljamo prvega v vrsti štirih nacionalnih razpisov za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja! Z razpisom bomo podprli razvoj in izvedbo umetniških ali kulturnih projektov, katerih cilj je izboljšati zdravje in dobro počutje posameznikov ali skupnosti in izkazujejo zavedanje pomena interdisciplinarnega sodelovanja in … Preberi več o Razpis za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja v Sloveniji 2025

Čira Čara / Gal Šnajder in Hana Jelovšek

UGM, 19. februar ― Čira Čara / Gal Šnajder in Hana JelovšekUGM Šop, Strossmayerjeva ulica 6 2. oktober 202511. januar 2026otvoritev: četrtek, 2. oktober, 18.00 kustosinja: Živa Kleindienst Čira Čara (ali) Gal Šnajder in Hana Jelovšek je skupna praksa, ki se nahaja na presečišču med odnosom in obliko. Zasleduje širši pogled na grafično oblikovanje, ki se osredotoča na obliko, vsebino, proizvodnjo in distribucijo informacij. Prek stalnega dialoga z umetniki, kustosi, pisci in drugimi sodelavci uporablja proizvodne procese in produkcijo kot nenehno obliko eksperimentiranja ter, kot način obvladovanja negotovosti, ki je pogosto prisotna v umetniški produkciji. Oba sta vpisana v podiplomski program grafičnega oblikovanja, Hana Jelovšek na YALE School of Art v New Havenu v ZDA, Gal Šnajder pa na Estonski akademiji umetnosti v Talinu. Njuna praksa se združi v Mariboru.
Festivalski utrip iz leta v leta živahnejši

Festivalski utrip iz leta v leta živahnejši

SiGledal, 19. februar ― V ponedeljek, 3. februarja, se je z gostujočo predstavo Punce v režiji Tjaše Črnigoj in produkciji HNK Ivana pl. Zajca, Kolektiva Igralke ter Zavoda VIDNE zaključil regionalni gledališki festival Ruta, ki je med 29. januarjem in 3. februarjem četrtič potekal v Ljubljani.

Dolenjsko narečje in folklorno izročilo v njem

Kamra.si, 19. februar ― Skupaj s Slavističnim Društvom Dolenjske in Bele krajine vas ob mednarodnem dnevu maternega jezika vabimo v novomeško knjižnico na jezikovno predavanje Dolenjsko narečje in folklorno izročilo v njem. Predavala bo redna profesorica na Oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, dialektologinja in raziskovalka prof. dr. Vera Smole. Torek, 25. februar 2025, ob 17. uri, Trdinova čitalnica

Slovenci.si, 19. februar ― Člani Slovenskega društva »Drago Čeh« iz Bora so s primernim programom obeležili največji kulturni praznik Slovencev – Prešernov dan. V društvu so pripravili prispevek o dogodku.   Program sta začela z branjem verzov iz Prešernovega »Pozdrava«, biografije in zanimivosti iz…

Jože Šubic

UGM, 19. februar ― Kot je Šubicu že v preteklosti bilo blizu, svoja stara dela na papirju reciklira in v učinkovito novo celoto povezuje akvarel z grafiko, risbo in akrilom.

Yana Naidenko / Iz skicirke

UGM, 19. februar ― Prizore z ulice, železniške postaje, portrete družinskih članov in prijateljev pogosto najprej fotografira, šele nato jih s pomočjo kemičnih svinčnikov, flomastrov, akvarelov, temper in pastelov prenese na papir.
Komuniciranje o podnebnih spremembah s socialno izključenimi odraslimi, usposabljanje

Komuniciranje o podnebnih spremembah s socialno izključenimi odraslimi, usposabljanje

SEM, 19. februar ― SEM vas prijazno vabi na usposabljanje Komuniciranje o podnebnih spremembah s socialno izključenimi odraslimi v četrtek, 27. februarja, in petek, 28. februarja 2025, med 9.00 in 16.30, v Upravno hišo Slovenskega etnografskega muzeja, na Metelkovo 2, v Ljubljani. Kako pritegniti socialno izključene odrasle v razprave o podnebnih spremembah? Kako jih spodbuditi, da prepoznajo svojo moč in možnosti za ukrepanje? Kako prisluhniti in se učiti o njihovih perspektivah, izkušnjah in razumevanju podnebnih sprememb? Komuniciranje o podnebnih spremembah je pogosto zahtevno in zapleteno. Poseben izziv so razprave o podnebju s socialno izključenimi odraslimi, ki jih redko vidimo kot razpravljalce na to temo, pogosto pa se tudi sami ne prepoznavajo v tej vlogi. Na usposabljanju bomo povezali teoretična spoznanja s praktičnimi pristopi in preizkusili konkretna orodja za izboljšanje komuniciranja o podnebnih spremembah za izbrane skupine. Teme podnebnih sprememb in družbene vključenosti bomo spoznavali s klimatologinjo Lučko Kajfež Bogataj, komunikatorko znanosti Zarjo Muršič in novinarjem, pisateljem ter romskim aktivistom Sandijem Horvatom. Usposabljanje bosta izvedli muzejska pedagoginja, kustosinja Katarina Nahtigal in kustosinja Tina Palaić iz Slovenskega etnografskega muzeja. Usposabljanje je namenjeno kustosom pedagogom, kustosom, komunikatorjem znanosti, raziskovalcem in različnim nevladnim organizacijam, ki izvajajo programe za socialno izključene odrasle. Udeležba je brezplačna, število udeležencev pa je zaradi zagotavljanja kvalitete usposabljanja omejeno. Obvezna je prijava na: tina.palaic@etno-muzej.si. Usposabljanje smo pripravili v sklopu projekta Združimo se! Spodbujanje socialno vključujočega izobraževanja o podnebnih spremembah za odrasle, ki ga financira Erasmus+ program Evropske unije.
[PRESTAVLJENO] Komuniciranje o podnebnih spremembah s socialno izključenimi odraslimi, usposabljanje

[PRESTAVLJENO] Komuniciranje o podnebnih spremembah s socialno izključenimi odraslimi, usposabljanje

SEM, 19. februar ― SEM vas prijazno vabi na usposabljanje Komuniciranje o podnebnih spremembah s socialno izključenimi odraslimi v ponedeljek, 10. marca, in v ponedeljek, 24. marca 2025, med 9.00 in 16.30, v Upravno hišo Slovenskega etnografskega muzeja, na Metelkovo 2, v Ljubljani. Kako pritegniti socialno izključene odrasle v razprave o podnebnih spremembah? Kako jih spodbuditi, da prepoznajo svojo moč in možnosti za ukrepanje? Kako prisluhniti in se učiti o njihovih perspektivah, izkušnjah in razumevanju podnebnih sprememb? Komuniciranje o podnebnih spremembah je pogosto zahtevno in zapleteno. Poseben izziv so razprave o podnebju s socialno izključenimi odraslimi, ki jih redko vidimo kot razpravljalce na to temo, pogosto pa se tudi sami ne prepoznavajo v tej vlogi. Na usposabljanju bomo povezali teoretična spoznanja s praktičnimi pristopi in preizkusili konkretna orodja za izboljšanje komuniciranja o podnebnih spremembah za izbrane skupine. Teme podnebnih sprememb in družbene vključenosti bomo spoznavali s klimatologinjo Lučko Kajfež Bogataj, komunikatorko znanosti Zarjo Muršič in novinarjem, pisateljem ter romskim aktivistom Sandijem Horvatom. Usposabljanje bosta izvedli muzejska pedagoginja, kustosinja Katarina Nahtigal in kustosinja Tina Palaić iz Slovenskega etnografskega muzeja. Usposabljanje je namenjeno kustosom pedagogom, kustosom, komunikatorjem znanosti, raziskovalcem in različnim nevladnim organizacijam, ki izvajajo programe za socialno izključene odrasle. Udeležba je brezplačna, število udeležencev pa je zaradi zagotavljanja kvalitete usposabljanja omejeno. Obvezna je prijava na: tina.palaic@etno-muzej.si. Usposabljanje smo pripravili v sklopu projekta Združimo se! Spodbujanje socialno vključujočega izobraževanja o podnebnih spremembah za odrasle, ki ga financira Erasmus+ program Evropske unije.
V Slovenski kinoteki bodo podelili Štigličeve nagrade

V Slovenski kinoteki bodo podelili Štigličeve nagrade

Misli, 19. februar ― Društvo slovenskih režiserjev in režiserk bo drevi v Slovenski kinoteki podelilo Štigličeve nagrade. Nagrado Franceta Štiglica za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije so letos namenili režiserki Nadji Velušček. Podelili bodo tudi pet nagrad Štigličev pogled za režijo posameznega AV dela.

Premiera ≈ [približno enako kot] v režiji Maše Pelko

SNG Maribor, 19. februar ― SPOROČILO ZA JAVNOST ZA TAKOJŠNJO OBJAVO MARIBOR, 18. FEBRUAR – Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor bo v petek, 21. februarja 2025, na Malem odru premierno uprizorila ≈ [približno enako kot], sodobno komično švedsko dramo, kjer na eni strani enačbe stoji kapital, na drugi pa vrednost našega življenja, izpod peresa Jonasa Hassna Khemirija v režiji Maše […]
1966 Kettara – Nastanitev in začetek gradbenih del

1966 Kettara – Nastanitev in začetek gradbenih del

Stare slike (Cerknica), 19. februar ― 1966 Kettara – Nastanitev Fotografija prikazuje pogled na rudnik Kettara s pripadajočimi objekti, približno 32 km severozahodno od Marakeša v Maroku in je iz albuma mojega sorodnika Uroša Domicelja, univ. dipl. inž. gradbeništva, ki je bil leta 1966 na delu v Maroku. Slika je bila posneta 14. aprila 1966 oziroma je to panoramo spretno sestavil naš […]
še novic