Svet vmes: Prenova atrija Gimnazije Poljane

OUTSIDER, 4. september 2017 ― Svet vmes že poznamo kot arhitekturni biro, ki se je uveljavil preko prenov slabo uporabnih, temačnih in večkrat pozabljenih vmesnih prostorov in prostorskih ostankov. S svojim poseganjem v prostor postavljajo pod vprašaj obstoječe razumevanje in dojemanje prostorov vmes v izobraževalnih in javnih ustanovah ter razkrivajo njihov oblikovni in prostorski potencial. Projekti raznolikih meril in oblik…

Skrajnosti - od oblike do simbola

Kamra.si, 4. september 2017 ― Slovanska knjižnica, enota Mestne knjižnice Ljubljana, vas med 7. 9. in 6. 11. 2017 vabi na ogled zanimive knjižne razstave Skrajnosti – od oblike do simbola.  Avtorja razstave, bibliotekarja mag. Kristina Košič Humar in Pablo Juan Fajdiga, predstavljata gradivo iz zbirke miniaturnih knjig dr. Martina Žnideršiča ob drugem dragocenem ali relevantnem gradivu Slovanske knjižnice.  Miniaturna oblika knjige pogosto kaže posebno ljubezen, natančnost, iznajdljivost in skrb pri izdelavi. Zelo pogosto miniaturna oblika knjige niti ne dovoli več branja s prostim očesom. Tako se nam knjiga začne kazati kot simbol. A nič manj oblikovne različnosti ne opazimo pri drugačnih izdajah knjig, najsi gre na primer za faksimile, natančne posnetke prvih izdaj ali rokopisov, najsi za zelo velike formate. Obe obliki – najmanjša in največja – vsaka na svoj način največkrat opozarjata prav na vsebino: prva tako, da jo nadvse očitno in ljubko očem prikriva, druga tako, da jo razkrije, poudari in naredi še bolj dostopno. Razstava se opira na naslove posebno znamenitih del iz svetovne, slovenske oziroma evropske duhovno-kulturne dediščine ali književnosti, ki s pomočjo bogastva fonda Slovanske knjižnice omogočajo prikaz skrajnosti knjižnega formata – od najmanjšega do največjega.
Veliko vsebine, malo poezije

Veliko vsebine, malo poezije

Literatura v živo, 4. september 2017 ― V letošnjem izboru za Veronikino nagrado prav nobena zbirka ne dosega najvišjih zahtev, nobene ne moremo označiti za presežek v slovenski poeziji, posebej pa nobena bralcu ne ponuja zgoščene in resnično izpiljene pesniške besede.

ANDANTE (9.9.2017 20:00)

Španski borci, 4. september 2017 ― Po lanskoletnem izjemnem odzivu publike se direktno iz Londona v Ljubljano vračata Igor in Moreno ter celotna ustvarjalna ekipa novonastajajočega projekta, da bi v našem gledališču ustvarili in nato pred-premierno predstavili delo ANDANTE. Izjemno ponosni smo, da boste ravno vi, slovenska publika, tisti, ki si boste lahko prvi ogledali njuno najnovejšo stvaritev.
Najavljamo No Border Jam 2017!

Najavljamo No Border Jam 2017!

SPRP, 4. september 2017 ― Eden od slovenskih alternativnih festivalov z najdaljšo tradicijo (več kot 20 let) je ponovno vstal iz spanca. Namreč, No Border Jam bo letos potekal 8. in 9. septembra 2017 od 16 ure naprej na dvorišču mariborske Pekarne ter v dvorani Gustaf. Festival v tem letu prinaša veliko kvalitetnih (ne zgolj) pank rock bendov, brezplačno kampiranje, Festival Rock 'n' Roll filma, delavnice, pank market, skejt session, itd. Za več glasbe in manj meja! No Border Jam festival ima dolgo zgodovino. Pravzaprav se je vse skupaj začelo leta 1992, ko je alternativna glasbena založba Front rock, skupaj z avstrijskimi partnerji izdala kompilacijsko zgoščenko, ki so jo nato s skupnimi koncerti izvajalcev promovirali. Tako je No Border Jam postal prvi underground festival v samostojni Sloveniji, hkrati pa je to postala prva plošča založbe Front Rock, ki danes deluje pod okriljem Subkulturnega azila Maribor in se še vedno ukvarja z izdajo alternativne glasbe na različnih nosilcih zvoka in promocijo njenih avtorjev. Številne izdane plošče so ravno kompilacijske zgoščenke "No Border Jam", ki še vedno predstavljajo vrhunce alternativne in punk glasbe ne le pri nas, marveč tudi v svetu. Med nastopajočimi so se tekom let znašla najpomembnejša imena underground ustvarjalcev iz vsega sveta. Nastopili so denimo Melvins in Marky Ramone, kot tudi Oi! Polloi!, Anarchocrust, Citizen Fish in mnogi,mnogi drugi. Pogosti gostje so bili seveda pank bendi iz bivše skupne države, denimo KUD Idijoti, Hoću?Neću! ali Goblini. No Border Jam pa je gostil tudi najvidnejše predstavnike slovenske alternative,od CZD in Pridigarjev, preko Strelnikoff in Demolition group, do Dicky B. Hardy in 2227, služil pa je tudi kot odskočna deska za dosti takrat še neznanih bendov, med katerimi so danes nemara najbolj vidni Elvis Jackson in Scuffy dogs, kateri pa danes sicer ne igrajo več (vemo zakaj). Letos zgodaj spomladi je izšla zbirkaNo Border Jam 8. Foto: Front Rock Letošnji nastopajoči so:Track The Lia

A propos… Kultura in gospodarstvo: Lendava, Vinarium, Igor Kolenko in Dorizs Faricz.

Radio Kaos, A propos, 4. september 2017 ― Oddaja A propos; Kultura in gospodarstvo je del celoletnega projekta Radia KAOS s katerim smo na javnem medijskem razpisu uspeli pridobiti podporo Ministrstva za kulturo Republike Slovenije; Tokrat smo jo pripravili v Lendavi, kjer se je minulo soboto končal Festival Vinarium v okviru katerega so pripravili raznovrsten kulturni, etnološki in turistični program; Če je bilo […]
Jesenska Kinoteka v znamenju oktobrske revolucije in nekaterih novosti

Jesenska Kinoteka v znamenju oktobrske revolucije in nekaterih novosti

Misli, 4. september 2017 ― S predstavljanjem zmagovalnih filmov Festivala slovenskega filma, ki bo prihodnji teden doživel jubilejno izvedbo, je Slovenska kinoteka ob nekaterih programskih spremembam zakorakala v novo sezono. Dvorana bo po novem odprta ob nedeljah, po zgledu muzejskih ustanov pa zaprta ob ponedeljkih. Jesenski program bo v znamenju oktobrske revolucije.
Umrl slikar Štefan Planinc

Umrl slikar Štefan Planinc

Misli, 4. september 2017 ― V soboto je v starosti 91 let umrl slikar Štefan Planinc, poroča Radio Slovenija. Akademski slikar in dolgoletni profesor na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost velja za enega najpomembnejših slovenskih slikarjev fantastične in nadrealistične figuralike ter mojstra knjižne ilustracije.
Na 65. Ljubljana Festivalu leto jubilejev

Na 65. Ljubljana Festivalu leto jubilejev

Marijan Zlobec, 4. september 2017 ― Tik pred ohladitvijo in dežjem smo se v Preddverju Križank še v topli poletni noči poslovili od letošnjega 65. Ljubljana Festivala. Bilo je dolgo, naporno, lepo, mednarodno, programsko pestro in privlačno, v celoti realizirano in dobro obiskano. Darko Brlek je dosegel srebrno poroko s svojim Festivalom Ljubljana, vse fotografije Marijan Zlobec Kaj bo rekel končni finančni […]
Novice: Cvetje - Mengore, v viharju vojne 1915-1917 - Predstavitev knjige Lovra Galića

Novice: Cvetje - Mengore, v viharju vojne 1915-1917 - Predstavitev knjige Lovra Galića

Tolminski muzej, 4. september 2017 ― Ob 100-letnici preboja soške fronte je v založbi Ustanove "Fundacija Poti miru v Posočju" izšla monografija z naslovom Cvetje - Mengore, v viharju vojne 1915-1917, ki obravnava eno pomembnejših bojišč soške fronte. Vsebina knjige temelji na uradnih vojaških poročilih in predstavlja celovit in podroben pregled dogodkov na omočju t. im. Tolminskega mostišča. Njen avtor Lovro Galić je marsikomu na ...
Pazi, sveža grafika! #7

Pazi, sveža grafika! #7

MGLC Ljubljana, 4. september 2017 ― Borut Krajnc: Resnica in laž: primer beguncev 6. 9.–2. 10. 2017 odprtje: sreda, 6. september, ob 17. uri TAM-TAMova Ulična galerija na Vegovi (nasproti Glasbene matice) Borut Krajnc (1964, Ljubljana) je dokumentarni fotograf in fotoreporter, ki je v preteklosti delal za različne slovenske časopise, kot so Tribuna, Demokracija in Mladina; pri slednji deluje vse od leta 1991. Krajnc je razvil izjemno senzibilnost za lokalne in globalne socialnopolitične pojave. Poglobljeno obravnava odnose med politiko in gospodarstvom, pri čemer uporablja tako konceptualne kot dokumentarne fotografske pristope. Leta 2015 je budno spremljal begunski in migracijski val, ki je potekal tudi skozi Slovenijo. Borut Krajnc: Otrok in konj: Rigonce, 27. oktober 2015.
še novic