Ljoba Jenče v zelški cerkvi predstavila arhetipe v ljudski pesmi

Ljoba Jenče v zelški cerkvi predstavila arhetipe v ljudski pesmi

Notranjsko primorske novice » Kultura, 6. september 2018 ― Zelše, Cerknica – V cerkvi svetega Volbenka v Zelšah je Ljoba Jenče z Juretom Goručanom na sobotnem koncertu z naslovom Od Marije Cerkniške predstavila arhetipe v slovenski ljudski pesmi. Koncert je posvetila evropskemu letu kulturne dediščine, z njim pa želi ohraniti slovensko in notranjsko kulturno dediščino. Jenčetova jutri odhaja v Argentino, kjer bo arhetipe predstavila tamkajšnjim Slovencem in drugim. Koncert Od Marije Cerkniške, Ljoba Jenče in Jure Goručan, cerkev sv. Volbenka, Zelše, 1. september 2018 Foto: Tine Šubic Znana notranjska pevka in zbirateljica ljudskega izročila se je tokrat posvetila arhetipom v slovenski ljudski pesmi. »Tematiko je podprlo ministrstvo za kulturo; ljudska pesem je ogrožena, obenem pa razsvetljuje korenine slovenskega izročila in našo vpetost v širšo, evropsko in globalno okolje,« pravi Jenčetova, ki je cerkev sv. Volbenka napolnila s svoji glasom in zvoki, ki jih je izvabila iz kristalne sklede in gonga. Na vibrafonu jo je spremljal pianist Jure Goručan. »Pesmi interpretiram a cappella, samo z glasom, grem pa tudi v sodobne interpretacije, ker to zahteva sodobni oder to od nas zahteva.« Koncert je naslovila po Mariji, ki ji je posvečena cerkniška cerkev. »Je zaščitnica celega polja, ena od pesmi obelodanja prav ljubezen ljudi do Marije, ki jih varuje skozi stoletja. Vsaj en koncert sem želela posvetiti Mariji, ki je sicer vedno nekako zakrita.« Ob koncu je Jenčetova zapela še pesem s preprostim naslovom Travnički so že zeleno, za katero pa sam pravi, da v sebi nosi celo slovensko dušo. »Slišala sem jo peti na Jezeru od enega ata; včasih so jo peli po vaseh, vendar je ugasnila. S takimi koncerti želim doseči, da bi se slovenske ljudske pesmi ohranile in pele naprej,« je povedala Jenčetova. »Tako pa so ljudje zaljubljeni v dalmatinske pesmi – nimam nič proti njim, tudi meni so všeč –, čeprav bi lahko ohranili našo ljudsko, ki nas nahrani z vsemi silami prednikov in bi jo morali bolj spoštovati.« S pesmijo Tr

6. septembra 1923 se je rodil Peter II. Karađorđević, jugoslovanski kralj

Kamra.si, 6. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...6. septembra 1923 se je rodil  Peter II. Karađorđević, jugoslovanski kralj. Umrl je 3. novembra 1970 v Denverju, Kolorado, ZDA. Bil je sin kralja Aleksandra I., ki je bil ubit v atentatu leta 1934. Ker je bil tedaj še mladoleten, je v skladu s kraljevo oporoko oblast do njegove polnoletnosti prevzelo kraljevo namestništvo pod vodstvom kneza Pavla Karađorđevića. Kralj je postal 27. marca 1941, ko so ga pučisti generala Dušana Simovića oklicali za polnoletnega. Ob napadu sil osi na Jugoslavijo aprila 1941 se je z vlado umaknil v Kairo in nato v London. Namesto njega so odločali srbski politiki v emigrantski vladi. Leta 1943 mu je AVNOJ prepovedal vrnitev v domovino do ljudske odločitve po vojni. 29. novembra 1945 je Ustavodajna skupščina Demokratične federativne Jugoslavije odpravila monarhijo in mu odvzela vse vladarske pravice.  

6. septembra 394 - končana bitka pri Mrzli reki (začetek 5. septembra) (danes potok Hubelj v Vipavski dolini); zmaga vojske vzhodnorimskega cesarja Teodizija I. nad vojsko samozvanca Evgenija

Kamra.si, 6. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...6. septembra 394 - končana  bitka pri Mrzli reki (začetek 5. septembra) (danes potok Hubelj v Vipavski dolini); zmaga vojske vzhodnorimskega cesarja Teodizija I. nad vojsko samozvanca Evgenija Bitka pri Frigidu je bila ena najpomembnejših bitk v poznem obdobju Rima, ki se je odvijala 5. in 6. septembra 394 ob reki Frigidus, ki je verjetno latinsko ime Vipave. Zahodnofrankovski poveljnik Arbogast je skupaj z rimskim senatom pripravil upor proti cesarju Teodoziju I., ki je Rimskemu imperiju vladal iz Konstantinopla. Čeprav upori barbarskih federatov v nemirnem 4. stoletju niso bili nič novega, je bil upor poseben zaradi nasprotja med poganstvom in krščanstvom, ki je bilo prisotno znotraj njega. Njegov izid je v zahodnem delu cesarstva utrdil krščanstvo. Bitka se po pomembnosti primerja z bitko pri Milvijskem mostu, saj je zmaga krščanstva tako za poražence kot za zmagovalce pomenila dokaz obstoja krščanskega boga, posledica tega pa je bila prevlada krščanstva. Arbogast je s svojimi poganskimi četami užival podporo rimskega senata, ki se je že več kot dve generaciji prepiral s krščanskimi cesarji v Konstantinoplu. Pisali so pisma in si prizadevali za vrnitev poganstva, vendar jim to ni uspevalo, saj so se zatekali le k pogovoru, ne pa k dejanjem. Senat je postavil novega cesarja, Evgenija, vendar je v resnici upor usmerjal Arbogast. Teodozij se je z vojsko več kot 20.000 Gotov, ki so le malo pred tem postali federati po porazu v bitki pri Adrianoplu, odpravil iz Konstantinopla proti zahodu.
Otvoritveni koncert Orkestra Slovenske filharmonije

Otvoritveni koncert Orkestra Slovenske filharmonije

ARS Svet kulture, 6. september 2018 ― Orkester bo vodil mednarodno priznani dirigent Marko Letonja Danes v oddaji izpostavljamo koncert ob odprtju nove sezone Slovenske filharmonije. Njen orkester bo nastopil pod vodstvom svojega dolgoletnega glasbenega znanca in svetovno priznanega dirigenta Marka Letonje. Na gradu Gloggnitz v Gloggnitzu v spodnji Avstriji pa  je na ogled mednarodna razstava z naslovom Tartini sreča Vivaldija, na kateri sodeluje 11 umetnikov iz Slovenije in spodnje Avstrije. Z njo želijo poglobiti kulturno sodelovanje med državama… V  oddaji pa tudi več o sodobni malteški književnosti ter dokumentarnem filmu Alejandra, portretu argentinske pisateljice slovenskih korenin Alejandre Laurencich, ki ga bodo nocoj predvajali v Slovenski kinoteki v Ljubljani.
U – July 22 (2018)

U – July 22 (2018)

Deseta umetnost, 6. september 2018 ― Kot je že iz naslova razvidno, se film U – July 22 odvija 22. julija 2011, na dan ene največjih tragedij v zgodovini Norveške; desničarski skrajnež Anders Berhing Breivik je namreč podtaknil bombo v Oslu, nato pa krenil na morilski pohod po počitniškem kampu Lige delavske mladine (AUF) na otoku Utoya, kjer je umoril več […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Fantastično potovanje fakirja, ki je obtičal v ikeini omari  Mud (2013)  The Raid 2: Berandal (2014)  Citizen Kane (1941)  Wonder (2017) Copyright © Deseta umetnost [U - July 22 (2018)], All Right Reserved. 2018.

Fantastično potovanje fakirja, ki je obtičal v ikeini omari

Deseta umetnost, 6. september 2018 ― Aja že vse življenje tiči v skromni soseski v Mumbaju, kjer se preživlja kot ulični čarodej in prevarant in mimoidoče prepričuje, da ima magične sposobnosti. Po nenadni smrti matere se s ponarejenim bankovcem za 100 evrov poda iskat očeta, ki ga nikdar ni poznal. Pri tem najde ljubezen v Ikeini prodajalni v Parizu, se znajde […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Avengers: Infinity War (2018)  Insidious: The Last Key (2018)  Spirited Away (2001)  I Feel Pretty (2018)  [Pozor, hud prizor] - Midnight Cowboy (1969) Copyright © Deseta umetnost [Fantastično potovanje fakirja, ki je obtičal v ikeini omari], All Right Reserved. 2018.
Skozi žilo v tekst

Skozi žilo v tekst

LUD Literatura, 6. september 2018 ― »Zares« se je začelo z romantiki. Droge in njihovi uživalci so dobili posebno mesto v literaturi – ne zgolj kot postranski pojavi, liki ali motivi – bili so osrediščeni, posvečene so jim bile številčne strani, postali so tekstualna podlaga za neizrekljive, ubežne misli, fantazme in imaginacijske kreacije.

Predstavitev monografije o Martinu Kojcu

Kamra.si, 6. september 2018 ― Knjižnica Franca Ksavra Meška Ormož vabi na predstavitev monografije o Martinu Kojcu, avtorice Helene Srnec. Srečali se bomo  v torek, 18. 9. 2018, ob 19. uri v Knjižnici Ormož. Z avtorico Heleno Srnec se bo pogovarjala Marijana Korotaj. Pisatelj in psiholog Martin Kojc se je rodil 14. 9. 1901 v Središču ob Dravi. Umrl je v Mariboru leta 1978. Svoje življenje je posvetil proučevanju psihologije in parapsihologije, bil je pisatelj in nesporni mojster življenja in mišljenja. Njegove knjige,  ki jih je uporabljal pri svojih psiholoških posvetovanjih kot lekcije, so postale uspešnice. Vabljeni!

Ormož nekoč, danes, jutri

Kamra.si, 6. september 2018 ― Knjižnica Franca Ksavra Meška Ormož prireja v četrtek, 13. 9. 2018, ob 19. uri domoznanski večer Ormož nekoč, danes, jutri. Knjižnica Franca Ksavra Meška Ormož se danes nahaja na prostoru, kjer je v srednjem veku stal frančiškanski samostan z bogato knjižnico. Še danes lahko vidimo ostanke obzidja, ki nas spominjajo na preteklost. O  usodi samostana, njegove knjižnice in frančiškanih, bo predaval dr. Branko Vnuk, kustos Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož, ki je doktoriral na temo Srednjeveška arhitektura beraških redov na območju nekdanje vojvodine Štajerske. Vabljeni!

SMG v novi sezoni o umetniku kot državljanu

SiGledal Novice, 6. september 2018 ― Slovensko mladinsko gledališče (SMG) bo v novo sezono vstopilo s sloganom Jaz, umetnik. Jaz, državljan. Z njim želijo odpreti vprašanja o vlogi in nalogi umetnikov ter na odru pokazati tisto, kar v družbi ni vidno, je na četrtkovi predstavitvi povedal umetniški vodja gledališča Goran Injac. Program bo segal od motiva Don Juana do Platonove Države.

Svetinov Botticelli

Vrabec Anarhist, 6. september 2018 ― Da, lepota. Sliši se patetično, morda je glas zaostalega, toda prav ta Svetinova zbirka mi je odkrila lepoto v poeziji – namreč estetizirano, senzualizirano lepoto. The post Svetinov Botticelli appeared first on Vrabec Anarhist.

Tovariš Ivo

Vrabec Anarhist, 6. september 2018 ― Edino z njim sem se tedaj lahko pogovarjal o tem, čemur danes rečemo poetika. Tako kot si dva gospodinjca pripovedujeta drobne kuhinjske finte. The post Tovariš Ivo appeared first on Vrabec Anarhist.
Vračanje poezije k sebi

Vračanje poezije k sebi

Vrabec Anarhist, 6. september 2018 ― Vsaj na področju erotične poezije skromnost gotovo ni lepa čednost in vse do danes pri nas Iva Svetino v razkošnosti in čutni nazornosti erotičnih podob nihče ni prekosil. Pravzaprav se mu ni niti približal. The post Vračanje poezije k sebi appeared first on Vrabec Anarhist.

125 let ptujskega muzeja

Kamra.si, 6. september 2018 ― Pokrajinski muzej Ptuj - Ormož vabi na osrednjo slovesnost ob 125. obletnici ptujskega muzeja, ki bo v soboto, 15. septembra 2018, ob 18. uri v slavnostni dvorani ptujskega gradu. Častni pokrovitelj prireditve je gospod Borut Pahor, predsednik Republike Slovenije.  Glasbeni gostje bodo Godalni kvartet Feguš in ambasador evropske kulturne dediščine Rok Terkaj. Ob tej priložnosti bomo od Knjižnice Ivana Potrča Ptuj v dar prejeli faksimile manj znanega dela slovitega Žiga Herbersteina Gratae posteritati iz leta 1560. Po uradni slovesnosti bo na zgornjem grajskem dvorišču (v primeru slabega vremena v romanskem palaciju) sledilo druženje s pogostitvijo ob glasbeni spremljavi basista Tadeja Kampla s svojimi glasbenimi kolegi. Vljudno vabljeni!

Razpis za tutorje študente 2018/2019

Fakulteta za dizajn, 6. september 2018 ― Obveščamo vas, da Fakulteta za dizajn razpisuje mesta za: tutorje za študente in študente s posebnim statusom, tutorje za tuje študente. Rok za prijavo na razpis je 17. 9. 2018. Prijavnico z ostalo dokumentacijo lahko oddate: po elektronki pošti na naslov maja.cergol@fd.si, po navadni pošti na naslov Fakulteta za dizajn, Prevale 10, 1236 Trzin s pripisom “za tutorstvo”, osebno […]
še novic