Dobre prakse NVO: Svetlobna gverila

Asociacija, 14. julij 2019 ― V avgustovskem podcastu Kulturosfere odpiramo vprašanje kulturnega turizma v kontekstu nevladniških programov in festivalov. Pred mikrofon smo povabili kustosnijo Festivala Svetlobna gverila Katerino Mirović. V Kulturosferinih podcastih sicer vsak mesec obravnavamo eno izmed širših tem, s katerimi se ukvarjajo nevladniki, in znotraj katere prepoznavamo primere dobre prakse, ki so vzor ostalim inštitucijam, tako javnim kot … Preberi več o Dobre prakse NVO: Svetlobna gverila

Mali festival psihodrame Krušče

SiGledal Novice, 14. julij 2019 ― Na Kruščah v bližini Cerknice se bo tudi letos odvijalo petdnevno poletno psihodramsko srečanje, nekakšen mali festival psihodrame na temo ustvarjalnosti. Posvečen bo predvsem razmerju (med)osebnih in umetniških procesov. Srečanje bo potekalo med 27. in 31. avgustom 2019.

Pet ugotovitev: Maribor vs. Triglav [1:2]

Urbani (Jaša Lorenčič), 14. julij 2019 ― Zakaj Maribor ni zmagal? Napad. Ne bomo najprej o sodnikih. Seveda so ključno vplivali. So. Brez dvoma. Vsi trije, pravzaprav štirje, ker bi tudi četrti sodnik lahko imel svoj šov. Ampak ne. Niso sodniki tisti, ki zabijajo gole. Rudi Požeg Vancaš, Martin Milec, Andrej Kotnik, Jasmin Mešanović, Nardin Mulahusejnović… In še je bilo strelov in […]
Naslednjega Sherlocka Holmesa bo režiral Dexter Fletcher

Naslednjega Sherlocka Holmesa bo režiral Dexter Fletcher

Misli, 14. julij 2019 ― Britanski režiser Dexter Fletcher, ki je s filmom Rocketman prikazal življenje glasbene ikone Eltona Johna, bo nadaljeval niz filmov o slavnem detektivu Sherlocku Holmesu. Nasledil bo svojega rojaka Guyja Ritchieja, je poročanje ameriške revije Variety povzela nemška tiskovna agencija dpa. V kinodvoranah bo predvidoma decembra 2021.
Na Ljubljana festivalu čas za likovno umetnost

Na Ljubljana festivalu čas za likovno umetnost

Misli, 14. julij 2019 ― Ljubljanske Križanke bodo od danes v sklopu Ljubljana festivala v znamenju likovne umetnosti. Pod selektorskim vodstvom Toma Vrana bo potekala 22. mednarodna likovna kolonija z domačimi in tujimi umetniki. Na svoj račun pa bodo prišli tudi najmlajši ustvarjalci.

Razstava v Opatiji bo obiskovalcem približala oblačila cesarice Sisi

Misli, 14. julij 2019 ― V Švicarski hiši v Opatiji bodo drevi odprli razstavo, ki bo obiskovalcem približala oblačila, ki jih je nosila avstrijska cesarica Elizabeta Bavarska, znana kot Sisi. Po besedah organizatorjev bo ponudila edinstven vpogled v garderobo cesarice, ki je leta 1886 obiskala Opatijo. Odprtje bo pospremila modna revija kopij cesaričinih oblačil.
MOJCA ZLOKARNIK: RAZSTAVA SLIK

MOJCA ZLOKARNIK: RAZSTAVA SLIK

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 13. julij 2019 ― Za slike in grafike, ki jih je Mojca Zlokarnik razstavljala v tem desetletju, sta značilna predvsem dva elementa – barve in proge. Seveda je jasno, da je skorajda vsaka slika sestavljena iz barv, ki so nanesene na neko podlago, in bi v tem primeru zaman iskali izjemnost njenega ustvarjanja. Njeno ustvarjanje je, kar zadeva barve, izjemno v tem, da barvo predstavi na zelo neposreden in skrajno nesramežljiv – včasih bi temu rekli kar žaljiv – način. Barva je nekaj izmuzljivega in brez specifične oblike, ki pa lahko prevzame obliko česarkoli. Zlokarnikova poskuša predstaviti barvo v teh izmuzljivih in fantomskih medprostorih. Na njenih slikah barva nima nobene specifične oblike, razen tiste minimalne, ki je potrebna za njeno reprezentacijo. Pa še te minimalne vezanosti na določeno obliko se barva hoče osvoboditi. Na prvi pogled se zdi, da so njene barve strogo zamejene v ustrezne geometrijske predale, barvne skale pantone ali vzorce blaga. Vendar pa pri njenih slikah ne gre za kozmetiko ali za naličenost barvne površine, saj se tisto, kar se nam sprva zazdi plosko in nepredirno, po določenem času strmenja v sliko razkrije kot odpiranje številnih prostorov in globin. Posamezna barva prav tako nikoli ni predstavljena v popolni samoizoliranosti, ampak je vedno postavljena v odnos do druge barve. Ta barvna razmerja še dodatno poudarjajo: premišljeni intervali vertikalnih črt ali newmanovskih zadrg (zips), razmerje do prostora, v katerega je slika postavljena, in razmerje do stene, na katero je obešena. Sodobni človek je v svojem prepoznavanju barv izredno skromen, saj njegovo življenje v glavnem ni več odvisno od subtilnih barvnih odtenkov, s pomočjo katerih bi razbiral jezik usodnih napovedi narave. Sodobnemu človeku subtilni barvni odtenki ne koristijo za njegovo preživetje in si zaradi tega ne zaslužijo njegove pozornosti. V industrijski kulturi večina ljudi lahko zazna in imenuje enajst barv: črno, belo, rdečo, rumeno, modro, rjavo, oranžno, rožnato, vijolično in sivo.

Avgust Demšar, prvo pero slovenske kriminalke: „V kriminalki vedno tekmuješ z glavnim junakom ...“

Štajerski tednik, 13. julij 2019 ― Avgust Demšar je lani izdal svoj deveti kriminalni roman Otok, v kratkem pa naj bi izšel že njegov deseti. Z njim se je dotaknil občutljive teme: finančnih mahinacij Cerkve, ki se začnejo na Ptujski Gori, dogajajo pa tudi na Ptuju. Avgust Demšar je sicer zgolj psevdonim, pod katerim se podpisuje Tomaž Zupančič, docent za likovno pedagogiko in didaktiko na Pedagoški fakulteti v Mariboru.

Ulično-gledališki ribolov v NEMČIJI!

Ana Monro, 13. julij 2019 ― V okviru Ane Desetnice 2019 smo že tretje leto zapored krepili partnersko sodelovanje z nemškim festivalom Von Nord Nach West, ki je naši Ani soroden v tem, da gostuje v različnih nemških mestih. Z njim se povezujemo od leta 2017, in sicer predvsem na nivoju izmenjave umetnikov. Letos smo tako na Ani Desetnici gostili nemško ... The post Ulično-gledališki ribolov v NEMČIJI! appeared first on Ana Monro.

Arheologi v Cerkljah odkrili slovanske grobove

Misli, 13. julij 2019 ― Pri izgradnji komunalne infrastrukture so v Cerkljah na Gorenjskem konec junija odkrili arheološko najdišče. Arheološka izkopavanja so prinesla odkritje več kot 30 slovanskih grobov iz 11. stoletja ter ostanke zidu iz časa turških vpadov. Arheologi, ki bodo z izkopavanji nadaljevali še prihodnji teden, so našli tudi več bronastih predmetov.

Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Misli, 13. julij 2019 ― Pri založbi LUD Šerpa je izšlo delo J. M. Coetzeeja Peterburški mojster, pri Mladinski knjigi pa delo Jonasa Jonassona Nove prigode stoletnika, ki je zlezel skozi okno in izginil. Založba Sanje je izdala delo Marka Pfistra in Simona Cella Bolezen je nekaj drugega!, založba Miš pa mladinsko delo Igorja Karlovška Ognjeno pleme: Pobeg.
1956 Kranj – Tri generacije

1956 Kranj – Tri generacije

Stare slike (Cerknica), 13. julij 2019 ― Moj ded Janez (Ivan) je prikolesaril iz Ljubljane v Kranj k nam na obisk. Takrat je imel že dobrih petinšestdeset let. Moja mati Mira nas je posnela nekega toplega sončnega dne leta 1956 pred stanovanjsko hišo za tovarno ISKRA, kjer smo takrat živeli. Ded Janez stoji na sredini, desno od njega moj oče Marjan, fantič […]

V Pulju se drevi začenja 66. filmski festival

Misli, 13. julij 2019 ― V znamenitem puljskem amfiteatru bodo z ognjemetom in dolgo pričakovano premiero filma o Anteju Gotovini, General režiserja Antuna Vrdoljaka, nocoj slovesno odprli 66. filmski festival. Celoten festival bo v znamenju zgodovinskih osebnosti, je pred začetkom prireditve povedala direktorica festivala Gordana Restović.

Predstava SNG Maribor Somrak bogov na festivalu Ohridsko leto

Misli, 13. julij 2019 ― SNG Maribor bo drevi na festivalu Ohridsko leto uprizorilo dramo Somrak bogov v režiji priznanega hrvaškega režiserja Daliborja Matanića. Aktualnost gledališke priredbe znamenitega Viscontijevega filma je, kot so zapisali v gledališču, v današnjem barbarskem kapitalističnem ustroju in v vzpenjajočih totalitarizmih zaskrbljujoča.
Retrospektiva Zore Plešnar v Umetnostni galeriji Maribor

Retrospektiva Zore Plešnar v Umetnostni galeriji Maribor

ARS Likovni odmevi, 13. julij 2019 ― Najvidnejša slovenska fotografinja sedemdesetih in osemdesetih let prejšnjega stoletja V Umetnostni galeriji Maribor je na ogled prva pregledna razstava fotografij Zore Plešnar, najvidnejše slovenske fotografinje sedemdesetih in osemdesetih let prejšnjega stoletja. Fotoklubu Maribor se je pridružila leta 1968 in dve leti pozneje – kot edina ženska – sodelovala na prelomni razstavi fotografske skupine Mariborski krog, ki si je prizadevala za avantgardni modernizem. V oddaji Likovni odmevi bomo predstavili razstavo Zore Plešnar, ki je skozi suveren avtorski izraz, v tri desetletja trajajočem delovanju slovensko fotografijo obogatila z odličnimi črno-belimi cikli. Razstavo, ki bo odprta le še do 4. avgusta, bosta v pogovoru z Aleksandro Saško Gruden predstavili avtorica Zora Plešnar in kustosinja razstave Andreja Borin.
še novic