Vse se spreminja, tudi odnos do kulture

Vse se spreminja, tudi odnos do kulture

ARS Arsov forum, 20. december 2019 ― Je Slovenijo zajel val globalne kulturne regresije? Slovenska družba ima zanimiv odnos do kulture. Zdi se, da je delež državljanov, ki kulturne vsebine dojema kot potrebne in smiselne, vse manjši. Politična elita pri tem ne zagotavlja svetlega vzora, saj le redki politiki obiskujejo gledališke premiere, ali na družabnih omrežjih sporočajo, katero leposlovno ali stvarno knjigo so pred kratkim vzeli v roke. Še več, raziskava Knjiga in bralci VI kaže, da je pravih bralcev vse manj, saj je v Sloveniji spet toliko nebralcev, kot jih je bilo pred štiridesetimi leti. Tudi profesorji na univerzah opažajo, da so pisni izdelki študentov vse slabši. Študenti, celo izobraženci z doktoratom znanosti, ne berejo več. Krčenje intelektualne elite pomeni, da smo kot družba manj sposobni odgovarjati na izzive sodobnosti. Ali se v Sloveniji soočamo z dejstvom, da ljudje manj berejo, manj obiskujejo kulturne prireditve in nasploh kulturnim vsebinam (skupaj z mediji) namenjajo malo pozornosti? Je naša država del globalne kulturne regresije? Kam so izginili tradicionalni odjemalci kulturnih vsebin in kakšne vsebine danes pritegnejo ljudi? Gosta Arsovega foruma sta zgodovinar ddr. Igor Grdina in profesor založniških študij na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Miha Kovač. Muzeji, muzejske zbirke in galerije v Sloveniji so po podatkih Statističnega urada v letu 2018 pripravili 1.446 razstav. Ogledalo si jih je več kot 2,7 milijona obiskovalcev, kar je v povprečju približno 7.500 obiskovalcev na dan – v primerjavi z letom 2017 se je število obiskovalcev zmanjšalo za pol milijona. “Ali je alternativna kulturna scena v Sloveniji tako močna in prodorna, kot je bila pred štiridesetimi leti? Gotovo ne!” – ddr. Igor Grdina V letu 2018 je bilo tudi v kulturnih domovih, gledališčih, glasbenih ustanovah 25.109 prireditev. Ogledalo si jih je več kot 4,7 milijona obiskovalcev – kar je približno 400.000 obiskovalcev več kot leta 2017 “Primerjava z Norveško, ki ima zgolj še enkrat več

Za koga se iz brloga pomoli smrček – Céline Claire. Zavetje. Zala, 2019. Ilustrirala Qin Leng. Prevedla Mateja Seliškar Kenda / Veronika Šoster

Trubarjeva hiša literature, 20. december 2019 ― Francoska avtorica Céline Claire se z Zavetjem v slovenščini predstavlja prvič, za slikanico pa se je povezala s Qin Leng, ilustratorko kitajskega porekla, ki živi in dela v Kanadi. Skupaj sta ustvarili prikupno zgodbo o sebičnosti in gostoljubnosti, ki po osnovni premisi spominja na nekatere, ki so se nam že precej usidrale v zavest. Gre namreč za zgodbo o živalih, ki se pripravljajo na hude čase (po navadi zima, tokrat nevihta), kopičijo zaloge in se obnašajo nadvse odgovorno, potem pa med hudo uro nekdo, ki se iz znanih ali neznanih razlogov ni pripravil, ostane zunaj, sredi hude ure, in prosi za pomoč, za zavetje. Tu je že slovenska basen Muren in mravlje, ko brezskrbni muren lenari in se zabava, mravlje pa se marljivo pripravljajo na slabše dni. Potem pa sta seveda zelo sorodni še pravljici Mojca Pokrajculja in Rokavička. Je pa med njimi vseeno kar nekaj bistvenih razlik, h katerim se še vrnem.

Razstava Nejke Selišnik

Knjižnica Postojna, 20. december 2019 ― Vabimo na ogled razstave, ki jo je postavila naša ilustratorka in pravljičarka NEJKA SELIŠNIK. Iz njenih slikovitih gozdnih pravljic so prišle na obisk živali, pod njimi pa so zacvetele ledene rože, ki kličejo pravo zimo za otroške radosti.
Sneguljčica in sedem palčkov

Sneguljčica in sedem palčkov

Mestno gledališče Ptuj, 20. december 2019 ― Družinsko gledališče KolencSneguljčica in sedem palčkovGostuje Družinsko gledališče Kolenc VačeSobota, 4. januar 2020, ob 10.00 za abonma Kresnička in izvenob 11.00 za abonma Zvezdica in izvenV stari mamini skrinji je obleka, ki je čisto primerna za Sneguljčico. Janja, ki je pravljico pravkar prebrala, je hitro smuknila vanjo, pravljico pa skuša predstaviti bratcu Lovru. Med tem, ko jo bratec nejeverno opazuje, pa se je spremenila v čisto pravo pravljično Sneguljčico!
Srečno 2020!

Srečno 2020!

Galerija Photon, 20. december 2019 ― Dragi prijatelji, obiskovalci, ljubitelji fotografije, galerija Photon bo času novoletnih praznikov zaprta, obiščete nas lahko spet od 6. 1. 2020 naprej. Če slučajno razmišljate o darilu za Photon, pa imamo za vas idejo :) Ob koncu leta bi se sem vam radi zahvalili za pozornost in spremljanje programa Photona – Centra za sodobno fotografijo. Poleg tega pa bi vas želeli spomniti, da lahko ob koncu koledarskega leta del svoje dohodnine namenite tudi za donacije nevladnim organizacijam. Zato vas poziv...

Matej Bogataj: Lov na tujca

Sodobnost, 20. december 2019 ― Arthur Miller: Lov na čarovnice. Režija Janusz Kica. Drama SNG Maribor, ogled oktobra. /…/ Kiceva režijska pisava je prepoznavna, precizna, njegova mizanscena, kjer nastajajo med govorci različne linije in se – tudi skupinsko – postavljajo v različne pozicije in grupacije,…

Ljuba Jakimčuk: Pesmi

Sodobnost, 20. december 2019 ― Ljuba Jakimčuk   Imam krizo zate   prižgal si cigareto a ni zagorela bilo je poletje in mimoidoča dekleta so žarela toda jaz nisem več žarela zate   – najina ljubezen je izginila – razlagam prijatelju izginila je med eno najinih…

Matija Koncilija: Neostik

Sodobnost, 20. december 2019 ― Stal je sredi prostorne dnevne sobe in se potil, kot da bi pravkar opravil z vzdržljivostnim treningom olimpijskega atleta. Resnica je bila povsem drugačna. Ni bil olimpijski atlet in prav nobenega treninga ni opravil, ne danes, ne včeraj, ne prejšnji…

Diana Pungeršič s Petrom Semoličem

Sodobnost, 20. december 2019 ―   /…/ Pungeršič: Je vaše pisanje torej bolj ustvarjanje ali iskanje glasu?   Semolič: Koncept pesniškega glasu je kar problematičen. Sam ga zelo rad uporabljam, a na način znanosti, znanosti v tistem delu, ko ta nekaj privzame. Zelo težko je identificirati,…

Igor Divjak: Mit o dobrem bratu Romulu

Sodobnost, 20. december 2019 ― Ali literatura še ustvarja kolektivne mite? Ali ustvarja zgodbe in podobe, ki jih vsi prepoznamo, osrednje like, ne ravno junaške, ampak take, s katerimi se identificiramo malo dlje kot le za čas branja, morda do njih vzpostavimo kritično distanco, take,…

Tuhinjska dolina v pesmi in besedi mavričnega večera

Kamnik.info, 20. december 2019 ― Tuhinjska dolina v pesmi in besedi, sobota 14. 12. 2019 ob 19. uri, telovadnica OŠ Šmartno v Tuhinju. Bil je prelep večer, ko smo v goste povabili ustvarjalce, ki prihajajo iz Tuhinjske doline:  Ljudske pevce iz Tuhinjske doline, Godbo Tuhinjska dolina, ansambel bratov Poljanšek ter predstavnika  Kulturnega društva Motnik, ki sta predstavila življenjsko zgodbo  Gašperja ...

Resolution Song – Pesem zaobljube #Resolution2020

ŽPZ Kombinat, 20. december 2019 ― Tako kot skupine z vsega sveta tudi mi pojemo Resolution Song – Pesem zaobljube. Skupaj pozivamo k takojšnjemu ukrepanju proti podnebni krizi. Ponosne smo, da smo del tega projekta in tudi v Sloveniji imamo svoje okoljske probleme. Zato smo si za lokacijo, kjer smo pesem zapele, izbrale Salonit Anhovo. Prebivalci in prebivalke Anhovega, ki je […]

Resolution Song – Pesem zaobljube #Resolution2020

ŽPZ Kombinat, 20. december 2019 ― Tako kot skupine z vsega sveta tudi mi pojemo Resolution Song – Pesem zaobljube. Skupaj pozivamo k takojšnjemu ukrepanju proti podnebni krizi. Ponosne smo, da smo del tega projekta in tudi v Sloveniji imamo svoje okoljske probleme. Zato smo si za lokacijo, kjer smo pesem zapele, izbrale Salonit Anhovo. Prebivalci in prebivalke Anhovega, ki je […]
Greta Thunberg bo dobila svoj dokumentarec

Greta Thunberg bo dobila svoj dokumentarec

MMC Film, 20. december 2019 ― Že ko je Greta Thunberg še kot neznano dekle leta 2018 z napisom Šolska stavka za podnebje prvič stopila pred švedski parlament, so začeli nastajati zametki dokumentarca, ki bo predstavil, kako vpliven je lahko posameznik, če vztraja v svojem prepričanju.
še novic