PIFcamp crowd is back and ready to create DIYstractiON!

PIFcamp crowd is back and ready to create DIYstractiON!

PIFcamp, 9. avgust 2021 ― After last year’s Covid-resilient pocket edition PIFcamp is back in its full glory! A crowd of sixty familiar and new faces of artists, hackers, musicians, engineers, memsters and their inhuman friends gathered at the now traditional location in the Soča Valley to launch the seventh edition of PIFcamp, a one-week production lab that combines art, … Continue reading PIFcamp crowd is back and ready to create DIYstractiON! The post PIFcamp crowd is back and ready to create DIYstractiON! appeared first on PIFcamp.
MIHA GODEC: Con·d/s·ense

MIHA GODEC: Con·d/s·ense

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 9. avgust 2021 ― Intermedijska zvočno-prostorska instalacija z naslovom Con·d/s·ense je igra dveh besed, kondenz (condense) in soglasje (consensus), s katerima avtor namiguje na soglasje ljudstva pri tem, kako ravnamo z vodo in odnosa tehnologije do okoljevarstvenih problemov. Glavno vprašanje je, ali lahko tehnologija odreši človeka odgovornosti do slabega ravnanja z okoljem in pripomore pri reševanju človeških problemov, s katerimi se srečujemo v okolju. Intermedijska zvočno-prostorska instalacija Con·d/s·ense je del Godčevega niza instalacij, ki se ukvarjajo s problematizacijo antropogenih vplivov na vodne ekosisteme, eksperimentirajo s čiščenjem vode in z raziskovanjem sonifikacijskih lastnosti vode. Naprava združuje pridobivanje vode in njeno sonifikacijo ter doda časovno dimenzijo h gledalčevi izkušnji. Instalacija uporablja termoelektrični pretvornik oz. Peltierjev spoj za pridobivanje vode iz zraka, pri tem pa sledi kondenzacijskim načelom za ustvarjanje čiste vode. Kondenzacija je fizična sprememba stanja snovi, v tem primeru vode. Na spodnjem hladnem aluminijastem stožcu se kondenzirajo vodne kapljice, na konici stožca pa se združijo v eno kapljico. Ko kapljica postane dovolj velika, pade v skledo, kjer odmeva zvok kapljanja. Resonančna posoda je moderna različica japonskega Suikinkutsu, (水 琴 窟, dobesedno "vodna kotova jama") torej variacija japonskega ornamenta in glasbene naprave, ki ustvarja zvok. Sestavljen je iz obrnjene posode z luknjo na vrhu. Voda kaplja skozi luknjo v majhen bazen vode v notranjosti lonca, kar ustvarja prijeten zvok, ki odmeva v notranjosti, podobno kot zvon ali japonske citre. Japonski Suikinkutsu vsebuje idejo o filozofiji opazovanja delikatnih oz. neopaznih zvokov narave. Zvok, ki ga proizvaja, pomaga gledalcu izostriti svoje čute in opaziti majhno nevidno lepoto narave, kot je zvok vetra, žuželk, padanje listov, vodne kapljice, itd. Miha Godec s svojo instalacijo subtilne naravne in tradicionalne zvoke postavlja v kontekst medijske umetnosti i
Arjan Pregl: Dolga zgodba

Arjan Pregl: Dolga zgodba

MMC Knjige, 9. avgust 2021 ― Pisatelj in akademski slikar Arjan Pregl je z Dolgo zgodbo tudi drugič napisal skorajda brezhibno zbirko kratkih zgodb. Te so namreč slogovno in jezikovno vešče izpeljane in, kar je tudi bistveno, imajo svoj patos.

Kratki zgodbi

Vrabec Anarhist, 9. avgust 2021 ― »Ko bi vsaj imel kaj početi.« Svetujem: »Oprimi se kakšne knjige.« »Ne berem. Iz principa. Literaturo so mi zagnusili v šoli.« »Pa poglej kakšen film.« »Brezveze. Nikakvi so. Še posebej slovenski.« »Pojdi na sprehod.« »Ne da se mi.« The post Kratki zgodbi first appeared on Vrabec Anarhist.

Čudežnih deset let Križnikovega pravljičnega festivala

Kamnik.info, 9. avgust 2021 ― Deset Križnikovih pravljičnih festivalov v skupni organizaciji Motnika in Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik je oživilo ter ovrednotilo delo Gašperja Križnika, ki se je rodil in umrl v Motniku (1848 – 1904). V domačem okolju in daljni okolici je zbiral in zapisoval folklorno gradivo od pesmi, pravljic, pripovedk do običajev, pregovorov … Svoje zapise je objavljal ... Prispevek Čudežnih deset let Križnikovega pravljičnega festivala je bil izvorno objavljen naportalu Kamnik Info.
V Pavlovčevi galeriji razstavljata Celjana

V Pavlovčevi galeriji razstavljata Celjana

Notranjsko primorske novice » Kultura, 9. avgust 2021 ― V Pavlovčevi galeriji razstavljata Celjana Featured Ilirska Bistrica – Aktivnosti v Pavlovčevi galeriji v Ilirski Bistrici se tudi v poletnih mesecih ne zaustavijo. 9. avgusta so občanom in drugim obiskovalcem na ogled postavili razstavo likovnih del dveh ljubiteljskih slikarjev. Alica Javšnik in Vlado Čepin iz Celja sta pripravila zanimivo pregledno razstavo svojih likovnih del. 21 del je na ogled do 2. septembra. Razstava , Pavlovčeva galerija, Ilirska Bistrica, 9. avgust–2. september 2021 Foto: Petar Nikolić Slikarka Alica Javšnik stanuje v Celju in je do upokojitve delala kot administratorka v zdravstvu. Želja po risanju in slikanju se je pri njej pojavila že v otroških letih, aktivno pa se s slikanjem ukvarja zadnjih 30 let. Z izbrano tehniko in s strukturirano površino koloriranega tekstilnega izraza je pozneje razvila svoj stil v poznavanju tekstilne tehnologije. Vztrajno se izpopolnjuje v lastnih izraznih sredstvih in ne posega po tujih vzorih. Njen cilj je izraziti lastna videnja. Njene podobe slonijo na koloritu in mehkih prehodih. Izbrala si je svoj svet, ki je po eni strani značilno ženski, po drugi pa vselej obetaven. Slika podvodni svet, cvetje in vegetabilne kompozicije v ploskvi. Alica nas popelje čez čeri klasične risbe z barvo, okus jo vodi v svet hladnejše barvitosti mešane z oker in rumenimi odtenki. Vse to kaže na primarni občutek avtorice na naravnanost, ki ji sledi in ji podreja vse učinke sestavin, ki bi praviloma zahtevale več šolske perfekcije. Slednjo Alica nadomesti z okusom, občutkom in z radostno vitalnostjo, ki seva iz njenih slik. Ponosna je na svojih 125 samostojnih razstav, kar 36-krat pa je sodelovala tudi na skupinskih. Je prejemnica številnih nagrad in priznanj za ustvarjena likovna dela, za delo na kulturnem  področju in za sodelovanje v humanitarnih akcijah in prireditvah. Vlado Čepin, rojen v Črni na Koroškem, živi v Celju in je po poklicu steklobrusilec – graver ravnega stekla. Z risanjem se ukvarja že od m
V Novem mestu prihodnji teden 21. Jazzinty

V Novem mestu prihodnji teden 21. Jazzinty

Misli, 9. avgust 2021 ― V Novem mestu se bosta v organizaciji tamkajšnjega občinskega Zavoda Novo mesto v ponedeljek začela 21. Mednarodna glasbena delavnica in festival Jazzinty. Tega enotedenskega glasbenega izobraževanja se bo udeležilo 50 slušateljev iz desetih evropskih držav, festivalski del delavnice bo postregel s šestimi festivalskimi večeri in desetimi koncerti.

9. avgusta 1932 se je rodila Berta Golob, slovenska pisateljica.

Kamra.si, 9. avgust 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...9. avgusta 1932 se je rodila Berta Golob, slovenska pisateljica. Diplomantka slavistike na Filozofski fakulteti v Ljubljani se je kot učiteljica zaposlila na osnovni šoli v Preddvoru; v tem obdobju je nastala njena prva knjiga, zbirka pretresljivih drobnih zgodbic o otrocih, njenih učencih iz preddvorskega Prehodnega mladinskega doma (Sovražim vas, 1976). Po tem prvem izletu v pisateljske vode je pisateljevanje postalo stalnica, ob redni zaposlitvi ter kasneje po upokojitvi ves čas piše in izdaja. Berta Golob je v aktivnem obdobju zamenjala kar nekaj zaposlitev oz. poklicev: po letih poučevanja je štiri leta kot knjižničarka vodila pionirski oddelek knjižnice v Kranju, zatem lektorirala na radiu Ljubljana, v letih pred upokojitvijo pa opravljala delo pedagoške svetovalke v kranjski enoti Zavoda RS za šolstvo. Ves čas živi (in piše) v rojstni hiši v Struževem pri Kranju. Spomine na otroška in šolska leta ter leta poučevanja je zbrala pod naslovi Skrinja iz babičine bale (1986), Drobne zgodbe (1980), Šolske razglednice (1990). S področja slovenskega jezika, slovnice, pravopisa je izdala več poljudnih priročnikov in učbenikov, namenjenih predvsem mlajšim učencem: Igrarije – besedne čarovnije, Sporočanje: vaje za slovenski jezik, Jezikovni vozli (vse 1988), Žive besede (1982) itn. Je avtorica odličnih knjig z (i)zbranimi portreti slovenskih avtorjev: Znani obrazi (1980), Srce ustvarja, roka piše (1983), Od zvezd in nazaj (1995). Sodelovala je pri izboru besedil za osnovnošolska berila ter prispevala številne spremne besede v knjigah pisateljskih kolegov. Ob leposlovnih in strokovnih vsebinah je izdala okrog 20 knjižic z nabožno tematiko, med njimi tudi pobarvanke za otroke. Vir: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/golob-berta/ Avtorica gesla: Jana Bešter, Mestna knjižnica Kranj

Naprej k zemlji, Dobrava pri Škocjanu, 2.–8. avgust 2021

OUTSIDER, 9. avgust 2021 ― Kaj je projekt Naprej k zemlji? Projekt Naprej k zemlji smo zasnovali štirje partnerji in poteka v okviru programa Erasmus+. Vsak od partnerjev ima svojo vlogo: Zelena centrala se že več let ukvarja z delavnicami za mlade na področju gradnje z zemljo, Retzhof je avstrijska institucija, ki izvaja neformalna izobraževanja, Terraepaglia je italijansko podjetje, ki…

Milena Rudež: Intervju s Muniamom Alfakerom: Potrebna je sila protiv kapitalističkih, religijskih, medijskih i vojnih sila – Prometej, 7. avgust 2021

Poiesis, 9. avgust 2021 ― Dne 7. avgusta 2021 je skrajšano verzijo Pogovora z Muniamom Alfakerjem, ki ga je za Poiesis pripravila Milena […] The post Milena Rudež: Intervju s Muniamom Alfakerom: Potrebna je sila protiv kapitalističkih, religijskih, medijskih i vojnih sila – Prometej, 7. avgust 2021 appeared first on POIESIS.

EU v vrtnicah – razstava vrtnic držav Evropske unije

Ministrstvo za kulturo, 9. avgust 2021 ― V Arboretumu Volčji Potok so na pobudo Ministrstva za kulturo in v počastitev slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije pripravili razstavo vrtnic držav Evropske unije z naslovom EU v vrtnicah. Dosedanji nasad vrtnic so v sodelovanju s strokovnimi društvi držav članic dopolnili s sortami vrtnic, ki so nastale v državah Evropske unije. Razstava je na ogled do 31. oktobra 2021.

Matevž Granda: Sedem dejstev o gradnji z zemljo

OUTSIDER, 9. avgust 2021 ― V sodobni arhitekturi je vse bolj prisotna nova tehnika gradnje z zbito zemljo, ki pravzaprav ni nova, saj gre za eno najbolj arhaičnih, kar jih človeštvo pozna. Zemlja je namreč material, ki je prisoten povsod in ki za uporabo ne potrebuje nobenih tehnoloških postopkov, razen stiskanja. V Evropi se je ta način že pred stoletji…
Begunje 1974/75 – 1. razred

Begunje 1974/75 – 1. razred

Stare slike (Cerknica), 9. avgust 2021 ― Učenci 1. razreda v šolskem letu 1974/75 iz podružnične šole v Begunjah, so se slikali ob svoji šoli. Tokrat jih je fotograf postavil v križišču ob šoli tako, da so gledali proti cerkvi. Za njimi se lepo vidijo hiše ob glavni cesti po Begunjah. Številčno generacijo je spremljala razredničarka Ana Šmalc. Zgodilo se je na […]

Imamo Spotify playlisto – KRDR priporoča

Koridor, 9. avgust 2021 ― Glasbena redakcija Koridorja bo vsak drugi ponedeljek v mesecu izbirala in priporočala najboljše aktualne domače in tuje skladbe. The post Imamo Spotify playlisto – KRDR priporoča appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
še novic