12 Angry Men (1957)

12 Angry Men (1957)

Deseta umetnost, 2. november 2018 ― Ena soba in dvanajst jeznih mož. Nekdo izmed njih je drugačen. Kdo bi si mislil, da je lahko sodna drama tako intenzivna in napeto hipnotična. Sidney Lumet je razsodno sobo napolnil s fantastičnimi karakternimi igralci na čelu s Henryjem Fondo, film obogatil z zanimivim in koherentnim scenarijem, za popolno izvedbo pa je dodal še izjemno […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Predator (1987)  Silent House (2011)  Križanje  Hrestač in štiri kraljestva  Le magasin des suicides (2012) Copyright © Deseta umetnost [12 Angry Men (1957)], All Right Reserved. 2018.
Od serijskega morilca do TV serij

Od serijskega morilca do TV serij

Deseta umetnost, 2. november 2018 ― V sodobnih zahodnih kulturah v zvezi s serialnostjo velja dvoje: princip serilanosti dominira popkulturni estetiki in njenim reprezentancijam; hkrati pa je serialnost ali serijskost dobila pejorativen oziroma zlovešč pomen – serijska monogamija, serijska proizvodnja, serijski umor. Zakaj je tako? Kaj je v aktu tako zelo grozljivega, da se je serijski umor ločil od ostalih vrst […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Side Effects (2013)  The Florida Project (2017)  Léon (1994)  Sicario: Day of the Soldado (2018)  Cannes 2018 - Spike Lee in Lars von Trier napovedala kvalitetnejšo drugo polovico festivala Copyright © Deseta umetnost [Od serijskega morilca do TV serij], All Right Reserved. 2018.

Raziskava o enakosti spolov v kulturi

Asociacija, 2. november 2018 ― Evropska mreža Culture Action Europe, katere članica je tudi Asociacija, je pred časom pripravila raziskavo na temo enakosti spolov v kulturi. V njej neuravnoteženo dostopnost za vse spole ugotavljajo skozi prizmo človekovih pravic, trajnostnega razvoja in transformativne moči kulture. V kontekstu varovanja človekovih pravic raziskava poudarja, da je pravica do enakega dostopa do participacije v … Preberi več o Raziskava o enakosti spolov v kulturi
Umetnica Teja Tegelj z motivom iz rojstne Planine v Budimpešti

Umetnica Teja Tegelj z motivom iz rojstne Planine v Budimpešti

Notranjsko primorske novice » Kultura, 2. november 2018 ― Postojna – Na razstavi Neznana bližina, sodobno slovensko slikarstvo, na kateri se do 16. novembra v Budimpešti predstavljajo slovenski ustvarjalci, je tudi prostorska slika Ob reki Unici, delo mlade umetnice Teje Tegelj, Postojnčanke, ki živi v Cerknici. Kot je povedala, je domače okolje pomembno oblikovalo njeno avtorsko identifikacijo v umetniškem polju. Tegljeva se je že predstavila na samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini, eno svojih slik pa je podarila gasilsko-reševalnemu centru v Postojni. Teja Tegelj, Ob reki Unici, akril na platnu, les, volna, laks, 100 x 70 cm, 2017 Tegljevo, sicer profesorico likovne umetnosti in magistrico znanosti, je povabilo na razstavo v galeriji Proféta v Budimpešti, ki jo je pripravila Fundacija Dan madžarskega slikarstva v sodelovanju z Zvezo društev slovenskih likovnih umetnikov in Galerijo-Muzejem Lendava, izredno razveselilo. Na Madžarskem se predstavlja z delom Ob reki Unici. »To delo mi je še posebej ljubo, ne le zaradi novega pristopa k mediju, temveč tudi zaradi motiva, vezanega na krajino, ki ne le da pomembno vpliva na življenje okoliškega prebivalstva, temveč je pomembno sooblikovala tudi mojo avtorsko identifikacijo v umetniškem polju.« Prostorska slika Ob reki Unici je grajena iz dveh vzporednih svetov – frontalnih ravnin. Prvi je platno kot snovni nosilec (pod)slike, drugi pa so prosojne niti kot nesnovni nosilec risbe. Zdi se, da risba lebdi v zraku; odmaknjena je od podlage in edini stik, ki ga svetova zmoreta vzpostaviti med seboj, je prek sence, ki se poraja v medprostoru. »Zdi se, da se tudi med človekom in naravo v današnjem času pojavlja medprostor, v katerega nenehno segamo, a se ne moremo zares dotakniti tistega, po čemer hrepenimo – osrčja narave, osrčja nas samih,« razmišlja Tegljeva. »Reka Unica, ki se rojeva v moji rojstni vasi Planina in teče prek njenega polja, se občasno razliva in poplavlja do nivoja, ki je ogrožajoč za ljudi. Navidezna horizontalna linija med pastozn
O ljubezni in filmu

O ljubezni in filmu

ARS Svet kulture, 2. november 2018 ― Predstava O čem govorimo, ko govorimo o ljubezni v režiji Maše Pelko ter razstava o italijanskemu igralcu Marcellu Mastroianniju v Rimu V današnji oddaji se dotikamo teme ljubezni – spregovorili bomo o premieri predstave O čem govorimo, ko govorimo o ljubezni v režiji Maše Pelko. Dramaturgijo podpisuje Jaka Smrekolj Simoneti, predstava, ki si za osnovo jemlje izbor dvanajstih kratkih zgodb Raymonda Carverja, pa je nastala pod okriljem Drama Laboratorija. Predstavljamo tudi razstavo, posvečeno igralcu Marcellu Mastroianniju, legendi zlatega obdobja italijanskega filma. »Latinskemu ljubimcu«, ki se je vse življenje otepal te oznake, so v rimskem muzeju Ara Pacis zdaj posvetili veliko spominsko razstavo.
Janez Škof, dobitnik Borštnikovega prstana

Janez Škof, dobitnik Borštnikovega prstana

ARS Kulturna panorama, 2. november 2018 ― Slišali bomo dva gledališčnika: Janeza Škofa, dobitnika Borštnikovega prstana in devetdesetletnika režiserja Mileta Koruna V Kulturni panorami bomo slišali dva gledališčnika: Janeza Škofa, dobitnika Borštnikovega prstana in devetdesetletnika režiserja Mileta Koruna. V oddaji bo po Petru Pavlu Vergeriju odmeval dan reformacije. 29. oktobra je minilo sto let od nastanka Države Slovencev, Hrvatov in Srbov, zato je v Narodnem muzeju razstava o tem. Na Kromberku pa si lahko ogledamo razstavo o Viktorju Ullmannu, priči in žrtvi apokalipse«. Pogledali bomo v filmski svet: pogovarjali se bomo s Tino Poglajen, dobitnico nagrade Ekran za mlado kritičarko, napovedali bomo 29. ljubljanski mednarodni filmski festival.
FESTIVAL STIČNA 2018

FESTIVAL STIČNA 2018

Festival Stična, 2. november 2018 ― Med 17. novembrom in 8. decembrom v Stični obilica razovrstnih kulturnih poslastic Vsi, ki imate radi glasbo, gledališče, likovno umetnost ter potovanja in izobraževanja, vabljeni na 19. Festival Stična, ki bo med 17. novembrom in 8. decembrom 2018. Festival Stična želi s kulturno ponudbo poskrbeti za...

Kdaj stavba postane ruševina?

OUTSIDER, 2. november 2018 ― Kdaj stavba postane ruševina? To sem se spraševal ob obisku gradu Podčetrtek. Grad namreč še stoji. In to zelo dobro stoji. Njegovi zidovi, ponekod debeli več metrov, se še ne bodo vdali tako hitro. Se je pa mestoma že vdala lesena medetažna konstrukcija, grajena iz impresivnih lesenih tramov. Pri tem so utrpele škodo baročne štukature.…

Experimental Jetset: “Grafično oblikovanje je inherentno politično”

OUTSIDER, 2. november 2018 ― Experimental Jetset je ime oblikovalskega kolektiva iz Amsterdama, ki so ga leta 1997 ustanovili Marieke Stolk, Erwin Brinkers in Danny van den Dungen – njegovi člani so še danes. Pravijo, da delujejo kot dobro uigrana nogometna ekipa: vsak igralec je na svoji poziciji nepogrešljiv, a hkrati zamenljiv. V tričlanskem kolektivu ni fiksnih vlog, temveč pri…

V Mali drami avtorski projekt po motivih Raymonda Carverja

Misli, 2. november 2018 ― V Mali drami bodo nocoj premierno uprizorili avtorski projekt iz programa Drama Laboratorij, v katerem se posvečajo razmislekom o inovaciji, raziskovanju in mnogovrstnosti sodobnega gledališča. Predstava O čem govorimo, ko govorimo o ljubezni je nastala po motivih kratke proze ameriškega literata Raymonda Carverja, režirala je Maša Pelko.
še novic