V Cannesu zlata palma za japonski film Shoplifters

V Cannesu zlata palma za japonski film Shoplifters

Misli, 19. maj 2018 ― Na 71. filmskem festivalu v Cannesu je zlato palmo prejel japonski film, družinska drama Shoplifters (Tatiči), ki ga podpisuje Hirokazu Koreeda. Režiser velja za japonskega Kena Loacha, ki pripoveduje zgodbe malih, običajnih ljudi. Zmagovalni film govori o obrobnežih v Tokiu, ki zgradijo alternativno družino in so nekakšni moderni Oliverji Twisti.

Schwentner in njegov čas

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 19. maj 2018 ― V soboto, 19. 5. 2018, nas je v Občinski knjižnici Vransko ddr. Igor Grdina z Inštituta za kulturno zgodovino ZRC SAZU popeljal v 2. pol. 19. st., v čas, ko je živel in ustvarjal Lavoslav Schwentner in čas, ko je bilo Vransko še največje središče v Spodnji Savinjski dolini, saj je štelo več prebivalcev kot Žalec. Železniška proga Celje-Velenje, ki je bila zgrajena leta 1891, je povzročila bliskovit razvoj krajev (predvsem Žalca), ki so potekali ob progi, na drugi strani pa je povzročila tudi zaostajanje krajev, ki so bili oddaljeni od ...
A Pit of Koelse | Luknja Koelse: Sublimacija znoja

A Pit of Koelse | Luknja Koelse: Sublimacija znoja

Cirkulacija 2, 19. maj 2018 ― Koelse vabi: v sredo, 30. maja 2018 ob 21.00 v Cirkulaciji 2 | Tobačna Ljubljana: “Sublimacija znoja” kar je vrhunec desetdnevne nanizanke s finsko savno, le izbrancem odkritim notranjim krogom vpogleda v sodobno vero v tehnologijo – in razstavo paranormalnih naprav. Vse to se bo tega dne zaključilo z naslednjimi povednimi besedami: “Morda smo se spustili. Dizintegracija skozi vključitev. Luknja renči globčeje.” Koelse (Association of experimental electronics – Kok...

1881 – Rojen Kemal Atatürk

Zgodovina na dlani, 19. maj 2018 19. maja leta 1881 se je v Solunu (tedaj v Osmanskem cesarstvu, danes Grčija) rodil osmanski in turški vojaški poveljnik, revolucionar in politik, Kemal Paša Atatürk. Že v mladih letih je bil proti-monarhistično usmerjen, ter bil več krat aretiran od strani osmanskih oblasti. Bil je podpornik mladoturškega gibanja in je … Preberi The post 1881 – Rojen Kemal Atatürk appeared first on Zgodovina na dlani.

Ravnikar Potokar: Trg pod gradom in igrišče Zamorc

OUTSIDER, 19. maj 2018 ― Škofjeloški otroci se lahko po novem zabavajo na prijetnem igrišču pod gradom, ki so ga oblikovali v arhitekturnem biroju Ravnikar Potokar. Zgodba je pomemben element vsakega arhitekturnega projekta, in Trg pod gradom z otroškim igriščem Zamorc v Škofji Loki se lahko pohvali s prav posebno zgodbo. Takole gre: nekoč je menda freisinški gospod Abraham jezdil…

A propos: Kultura in umetnost, politika in oblast; Samobor in Lubej, Drama in Solidarnost

Radio Kaos, A propos, 19. maj 2018 ― V tokratni oddaji A propos: kultura in umetnost, politika in oblast, ki je del projekta, ki ga z javnim denarjem iz tako imenovanega medijskega razpisa sofinancira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, sodelujeta Igor Samobor, ravnatelj SNG Drama Ljubljana in predsednik stranke Solidarnost – za pravično družbo Uroš Lubej. Čeprav je naš prvi sogovornik naslovil sklepno […]
Filmska recenzija: LBJ

Filmska recenzija: LBJ

MMC Film, 19. maj 2018 ― Teksaški politik Lyndon Baines Johnson je bil v začetku 60. let strankarski tekmec Johna F. Kennedyja, ki ga je po predsedniški zmagi politično modro imenoval za svojega podpredsednika.

Aleš Jelenko: Infiltrirana stvarnost

Koridor, 19. maj 2018 ― Odprl je okno na avtomobilu, da mi je svež veter napolnil nosnice. Drugačen je kot včeraj in predvčerajšnjim in pred-predvčerajšnjim in pred-pred-pred-vče …   Tokrat po sivih stezah vijuga v povsem drugo smer: Dovolj ima ponavljanj. Več let se ponavlja in iz dneva v dan lupi čebulo. Že dolgo ima občutek, da mi nič ne manjka, a se […] The post Aleš Jelenko: Infiltrirana stvarnost appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Misli, 19. maj 2018 ― Mladinska knjiga je izdala drugo knjigo instapoetinje Rupi Kaur Sonce in njeno cvetje, založba UMco pa Triglavske poti Sama Ruglja ob 240-letnici prvega vzpona na Triglav. Pri založbi *cf je izšla knjiga Catherine Samary Komunizem v gibanju: zgodovinski pomen jugoslovanskega samoupravljanja, pri založbi Miš pa Konec skrivalnic Lesleyja Choycea.
1965 Cerknica – Štalca

1965 Cerknica – Štalca

Stare slike (Cerknica), 19. maj 2018 ― Fotografija prikazuje Štalco na Mali gasi v Cerknici okrog leta 1965. Drnulcove hiše na Mali gasi, ki je stala pred drugo svetovno vojno med Nikolovo in Zajcevo in je pogorela 19. 9. 1943, ko so Nemci požgali Cerknico, po vojni niso obnovili. Na drugi strani Male gase pa je stal Drnulcov skedenj z velbanim hlevom. […]

19. maj 1580, Karel II. Avstrijski je podpisal pogodbo o prevzemu Lipice

Kamra.si, 19. maj 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...19. maja 1580 je Karel II. Avstrijski podpisal pogodbo o prevzemu Lipice, kjer je nastala znamenita kobilarna Ta datum šteje kot datum ustanovitve Kobilarne Lipica in začetka reje lipicanske pasme konj. Lipicánec je pripadnik pasme konjev, vzrejene v Lipici. Je eden od slovenskih simbolov, upodobljen je na slovenskem evro kovancu za 20 centov. "Vzreja lipicanca se je najprej začela iz potrebe po dobrem vojaškem konju. Kmalu so se pokazale njegove odlike in sposobnosti za učenje in nastopanje. Tako so z načrtnim križanjem in umetnim izborom izoblikovali lipicanca, kot ga poznamo danes. To je srednje velik, toplokrven konj, baročnega tipa. Ima srednje veliko, plemenito glavo z velikimi temnimi in živahnimi očmi, srednje velikimi uhlji ter širokimi, polnimi nozdrvami. Vrat je visoko nasajen in usločen. Viher je lepo izražen, hrbet dolg in raven, križ pa mišičast in lepo položen. Prsi so globoke in široke ter izražajo njegovo moč. Griva in rep imata gosto, koštato, vendar kot svila tenko žimo. Korak lipicanca je visok, prožen, energičen in eleganten. Po značaju je lipicanec inteligente, ponosen in dostojanstven, a hkrati skormen in vzdržljiv, zato je zelo primeren za visoko jahalno šolo.Danes poznamo lipicanca predvsem kot belega konja. Vendar so konji, ki jih imenujemo beli konji, v resnici večinoma. sivi. Povsem beli so le beličniki (albini), ki nimajo barvila v dlaki, očeh ali kopitih, a so zelo redki. Lipicanci se skotijo temni. Zaradi mutiranega gena pa kmalu osivijo. Zato so občutljivi za različne kožne bolezni, a te zanje niso tako nevarne, saj napredujejo počasneje kot pri ljudeh.Nekdaj so bili odrasli lipicanci vseh barv. Tudi danes so lahko črni ali rjavi, a jih je malo. Le bele lise na temni podlagi pri lipicancih niso zaželene." (LIPIKUM, str. 20-21)
Misija (ne)mogoče - Vesolje, me slišiš? Jack Cheng. Mladinska knjiga, 2018 (prevedla Ana Ugrinović). (Veronika Šoster)

Misija (ne)mogoče - Vesolje, me slišiš? Jack Cheng. Mladinska knjiga, 2018 (prevedla Ana Ugrinović). (Veronika Šoster)

Trubarjeva hiša literature, 19. maj 2018 ― Aleks Petroski iz Kolorada se zanima za vesolje. Pa ne samo zanima, pravzaprav ga obožuje tako zelo, da hoče z lastno raketo tja poslati posnetke, da bi lahko inteligentna vesoljska bitja spoznala, kakšna je Zemlja. Na raketnem tekmovanju je sicer neuspešen, a spozna ogromno novih prijateljev, ki ga spremljajo v Las Vegas, da bi poiskal sled za odtujenim očetom. Namesto njega najde polsestro Terro, izgubi pa svojega psa. Tu pa se težave pravzaprav šele dobro začnejo ...
Suški vestern

Suški vestern

Odzven, 19. maj 2018 ― Tri leta po prvencu in zlati kanti na Kantfestu 2016 sta škofjeloška Drajnarjuva vampa kar sama izdala svoj drugi dolgometražni album z naslovom Divji zahod. Ta je v lokalno-globalnem družbenem, političnem in intimnem kontekstu ter po svoji obešenjaško-groteskni, zajebantski, a v pravih trenutkih tudi resno emotivni drži še sočnejši od prvenca.
še novic