ART STAYS FESTIVAL : STRUCTURA

ART STAYS FESTIVAL : STRUCTURA

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 28. september 2021 ― Umetniki / Artists 2021: Herbert Hamak, Julia Mangold, Gal Weinstein, Dušan Fišer, Faig Ahmed, Duša Jesih, Mohammad Al-Hemd, Matej Andraž Vogrinčič, Radenko Milan & Roman Uranjek, Tamara Kvesitadze, Johannes Nielsen, Tomaž Plavec, Sasha Frolova, Milojka Drobne, Annalú, Kyoji Nagatani, Getulio Alviani, Mario Ballocco, Alberto BIasi, Enrico Castellani, Gianni Colombo, Dadamaino, Lucio Fontana, Carmelo Arden Quin, J. Hans Glattfelder, Morrison, Julio Le Parc, Bruno Munari, Yvaral, Oki Izumi, Tomo Stanič, Rok Horvat, Adi Brown, Einav Zeichner, Lilach Yaron, Neta Chavy, Nitsan Zimra, Noa Berant, Ron Yosef, Roni Binder, Tair Uria, Valeria Modalvski, Teo Annjee, Nur Fazera Binte Makrof, Edmund Kerk, Wee Xuan, Bevelyn, Tasfia Hasin Nawar, Danial Shafiq Bin Mohd Fauzi, Ina Loitzl, Suzana Brborović, Ana Skobe, Doroteja Dolinšek, Janja Kosi, Katja Pal, Maruša Meglič, Movimento Creative Label, Marek Schovanek, Art Stays Art team…
TWENTYTHREE

TWENTYTHREE

Radio Študent, 28. september 2021 ― V RŠ intervjuju tokrat gostimo darkerskega trap izvajalca pod imenom TWENTYTHREE, ki se je na poteh med rodno Avstralijo in Portlandom, kjer domuje in ustvarja, na kratko ustavil v Sloveniji. Na naša tla ga veže tesna naveza z domačim kolektivom Trash Gang, ki je poznan po promociji raznoraznih ustvarjalcev nišnih in podtalnih traperskih derivatov.

Art Yard - umetnost, ki gradi skupnost

SiGledal Novice, 28. september 2021 ― Med 28. 9. in 2. 10. 2021 se bo v stanovanjski soseski v Ljubljani premierno odvijal projekt sosedskega gledališča Art Yard, ki spodbuja interakcijo in sodelovanje med prebivalci blokovskih naselij – s ciljem, da se povežejo v skupnost. Častna gostja bo Simona Savickaitė iz Litve, koordinatorka podobnega projekta We, the people, ki bo del programa Evropske prestolnice kulture Kaunas 2022.
DRSEČI SVET NINE MEDVED

DRSEČI SVET NINE MEDVED

Revija Primus, 28. september 2021 ― Piše: Petra Koršič   Pesniška knjiga Drseči svet Nine Medved, nagrajenke Festivala mlade literature Urška 2019, je leta 2020 izšla v zbirki Prvenke (založila in izdala sta jo Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti in revija Mentor). Začne se kot napotilo za odhod, »kako moraš zares oditi«, ko se odpraviš na pot. Cilj bralske ...

28. septembra 1880 se je v Šentvidu v Vipavski dolini, sedaj Podnanos, rodil Stanko Premrl, duhovnik, skladatelj in glasbeni pedagog

Kamra.si, 28. september 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...28. septembra 1880 se je v Šentvidu v Vipavski dolini, sedaj Podnanos, rodil Stanko Premrl, duhovnik, skladatelj in glasbeni pedagog. Umrl je 14. marca 1965 v Ljubljani. Po končani osnovni šoli v domačem kraju je odšel na klasično gimnazijo v Ljubljano. Po maturi je odšel v bogoslovje in leta 1903 postal duhovnik. Šolanje je nadaljeval na Dunaju, kjer je študiral glasbo (kontrapunkt, kompozicija, orgle). Po zaključenem študiju se je vrnil v Ljubljano, kjer je poučeval in bil kar 32 let vodja orglarske šole, 31 let organist v ljubljanski stolnici, stolni kaplan, urednik glasbenih prilog Cerkvenega glasbenika in predavatelj na akademiji za glasbo kot redni profesor za orgle.Bil je zelo dejaven skladatelj predvsem na področju cerkvene glasbe, saj je zložil več kot 1000 cerkvenih vokalnih skladb in 600 partitur za orgle. Sodi med najbolj ustvarjalne slovenske skladatelje, saj je zapustil prek 2000 glasbenih del, med drugim tudi mnogo posvetnih pesmi.Njegovo ustvarjenje je razdeljeno na tri obdobja:1900-1916: študijska leta pa vse do Sončne pesmi sv. Frančiška, s katero sklene svoj glasbeni razvoj. V tem času je vodilna osebnost slovenske glasbe nasploh.1916-1939: komponira svoje najboljše in najbolj značilne skladbe.: ofertorij Ascendit Deus, velikonočni gradual s sekvenco, spremenljivi deli maše Kristusa Kralja, božična graduala in predvsem Missa s. Josephi. Značilnost te dobe je harmonska barvitost, ki se prevaja v alteriranih in vzporednih akordih.1930-1965: komponira v slogu, ki ga je dosegel v prejšnji dobi. Stanko Premrl je največja cerkvenoglasbena osebnost 20. stoletja. S svojimi skladbami je v cerkveni glasbi vpeljal novejše glasbene izraze in jo vsestransko temeljito prenovil, da je mogla vstopiti v korak z evropsko glasbo. Kot ravnatelj zbornega kora je vplival na razvoj slovenske cerkvene glasbe. Ustvaril je »Premrlovo šolo interpretacije«. Poznan je tudi po uglasbitvi Prešernove Zdravljice. Ta Prešernova pesem je bila

NEDOLOČENA FREKVENCA (27.10.2021 20:00)

Španski borci, 28. september 2021 ― N E D O L O Č E N A F R E K V E N C A je poglobljen dinamičen plesni koncert, ki ga izvajajo trije plesalci in štirje tolkalci. Občinstvo je povabljeno na potovanje po nenehno spreminjajočih se konstelacijah, po katerih se trojica plesalcev usmerja v dinamičnem spektru gibalnih kvalitet in stanj.

30. zborovanje Arhivskega društva Slovenije

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 28. september 2021 ― Arhivsko društvo Slovenije je skupaj z Zgodovinskim arhivom Celje priredilo 30. zborovanje Arhivskega društva Slovenije, ki je bilo v četrtek in petek, 30. septembra in 1. oktobra 2021, v Rimskih Toplicah, in sicer v hotelu Rimske Terme. Letošnja obravnavana tema je bila Hibridni arhivi pri javnopravnih osebah: pomisleki in težave zaradi sočasnega upravljanja z gradivom […] The post 30. zborovanje Arhivskega društva Slovenije first appeared on Zgodovinski arhiv Celje - Hiša pisanih spominov.

Domoznanski pomenki: Prehrambna kultura in kulinarična dediščina na širšem območju Maribora

Kamra.si, 28. september 2021 ― V sklopu Dnevov evropske kulturne dediščine in Tedna kulturne dediščine, ki letos nosijo naslov "Dober tek!", se bomo na tokratnih Domoznanskih pomenkih, ki bodo v četrtek, 30. septembra 2021, ob 18. uri v Sodnem stolpu na Lentu, pogovarjali o bogati kulturi prehranjevanja in kulinarični dediščini naših krajev. Sodelovale bodo dr. Maja Godina Golija, Milena Antonić in Urška Šobak, pogovor bo usmerjala dr. Jerneja Ferlež. Na prireditvi bomo s podelitvijo nagrad zaključili natečaj za najboljši stari kuharski recept, ki je v naši knjižnici potekal v poletnih mesecih. Vljudno vabljeni!

Odprtje razstave Mednarodni festival likovnih umetnosti 2021

Gorenjski muzej, 28. september 2021 ― Vabljeni na 10. mednarodni likovni festival na temo urbani pejsaž – razumeti naturo, na katerem sodelujejo 104 avtorji iz 26 držav. Osrednja razstava je posvečena Zoranu Mušiču in Toshihiru Hamanu. Na festivalu bo razstavljeno preko 300 likovnih del – slikarskih, kiparskih, grafičnih, instalacijskih, fotografskih ... Read More
7. oktober ob 18. uri: 500 let Kosove graščine: Gospodarska podoba Gornjesavske doline med 16. in 18. stoletjem

7. oktober ob 18. uri: 500 let Kosove graščine: Gospodarska podoba Gornjesavske doline med 16. in 18. stoletjem

Gornjesavski muzej, 28. september 2021 ― V sklopu praznovanja petstoletnice Kosove graščine vas v četrtek, 7. oktobra 2021, ob 18. uri vabimo na srečanje s kustosom dr. Markom Mugerlijem. Predaval bo o gospodarski podobi Gornjesavske doline med 16. in 18. stoletjem. Dejavnosti, povezane s fužinarstvom in trgovino, so pripeljale do socialnega razslojevanja in sprememb prehranjevalnih navad na podeželju. Nekateri podložniki so [...]

Maša Mertelj: Vedno obstaja rešitev zunaj okvirov znanega

OUTSIDER, 28. september 2021 ― Z Mašo Mertelj, soustanoviteljico Mertelj Vrabič Arhitekti, sva se v biroju na Einspielerjevi ulici za Bežigradom pogovarjali o temah, ki so specifične za način dela biroja, hkrati pa predstavljajo njen pogled na arhitekturo in delo arhitekta nasploh. Maša (roj. 1987) je predstavnica arhitektov mlade generacije, ki se šele izoblikuje in ki jo zaznamuje mantra, da…

Fotografska razstava Bojana Sobočana

Kamra.si, 28. september 2021 ― Knjižnica Ivana Potrča Ptuj in Center za socialno delo Spodnje Podravje vabita na ogled fotografske razstave Bojana Sobočana Zlomljena. Bojan Sobočan prihaja iz Gomilice in je član Fotokluba Maribor in Foto-video kluba Lendava. Sodeloval je na številnih skupinskih razstavah, pripravil pa tudi nekaj samostojnih. Z ljubiteljsko fotografijo veliko pozornosti posveča resnim in perečim družbenim temam. Razstavo posveča ženskam, žrtvam nasilja, hkrati pa osvešča družbo na nedopustnost takšnih dejanj. Otvoritev razstave bo za vabljene goste 1. oktobra 2021 ob 11. uri, krajši kulturni program bo pripravilo Kulturno-umetniško društvo Vitomarci. V razstavišču knjižnice bo razstava na ogled do 30. oktobra 2021.
Dornava: Kip sv. Janeza Nepomuka se je vrnil domov

Dornava: Kip sv. Janeza Nepomuka se je vrnil domov

Štajerski tednik, 28. september 2021 ― Dolgoletna prizadevanja za obnovo in oživljanje baročnega dvorca Dornava, ki je v tem delu Evrope edinstven, se z majhnimi koraki uresničujejo. Eden izmed pozitivnih dogodkov, ki kaže premik v pravo smer, je postavitev kopije kipa sv. Janeza Nepomuka na koncu dva kilometra dolge parkovne osi za grajskim gozdičem.
Swan Meat

Swan Meat

Radio Študent, 28. september 2021 ― Na Festival SONICA prihaja Swan Meat, ameriška producentka in DJ-ka, ki ustvarja filmsko karnalno glasbo od leta 2017.
V NUK razstava Kartografski zakladi slovenskega ozemlja

V NUK razstava Kartografski zakladi slovenskega ozemlja

Misli, 28. september 2021 ― V Narodni in univerzitetni knjižnici (NUK) danes odpirajo razstavo Kartografski zakladi slovenskega ozemlja. Na ogled bodo pomembnejši zgodovinski zemljevidi slovenskega ozemlja od prvih znanih samostojnih prikazov v 16. stoletju vse do znanega Zemljovida slovenskih dežel in pokrajin Petra Kozlerja iz leta 1853.
V MGL krstna uprizoritev predstave Nekoč se bova temu smejala

V MGL krstna uprizoritev predstave Nekoč se bova temu smejala

Misli, 28. september 2021 ― V Mestnem gledališču ljubljanskem (MGL) bodo drevi v režiji Anje Suša krstno uprizorili predstavo Nekoč se bova temu smejala hrvaške avtorice Ivane Sajko, ki je nastala po dramatizaciji njenega Ljubezenskega romana. Gre za predstavo o odnosu med partnerjema, igralko in pisateljem, v sozvočju z okolico, v podtonu pa je v ospredju gledališče samo.

Pol ure branja na dan prežene dolgčas stran

Kamnik.info, 28. september 2021 ― V Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik smo zaključili 4. sezono Poletavcev, poletnih bralcev med 7. in 12. letom starosti in 3. sezono NajPoletavcev – poletnih bralcev v starosti 13+, ki poleti berejo pol ure na dan. Letos se je našemu povabilu k poletnemu branju odzvalo 110 mladih bralk in bralcev. Vsak, ki je oddal pravilno izpolnjen ... Prispevek Pol ure branja na dan prežene dolgčas stran je bil izvorno objavljen naportalu Kamnik Info.

Refresh+ Creative Bootcamp Split

ZZMS, 28. september 2021 ― V Splitu je med 7. in 11. septembrom 2021, v okviru projekta Refresh+ Young art(ist)s refreshing heritage sites, pod okriljem Združenja zgodovinskih mest Slovenije, Culture Hub Croatia, Complexul Muzeal National Moldova Iasi, Fundacion Universitaria San Antonio iz Španije ter Turun ammattikorkeakoulu OY iz Finske, potekal kreativni bootcamp.  Glavni cilj bootcampa je bil, štirinajstim mladim umetnikom […] The post Refresh+ Creative Bootcamp Split appeared first on ZZMS.
1950 Vrhnika – Po dežju

1950 Vrhnika – Po dežju

Stare slike (Cerknica), 28. september 2021 ― To je še ena od slik, ki jih je shranila Ivanka Janežič. Na njej je središče Vrhnike, domnevno okoli leta 1950. Kdo je sliko posnel, ni znano. Lahko bi bil Lojze Tomec, a razen tega, da je pogosto fotografiral tudi v Vrhniki, ni nobenih dokazov za to. Fotograf se je postavil na pot pred Pirčevo hišo […]
V Londonu premiera bondiade Ni čas za smrt

V Londonu premiera bondiade Ni čas za smrt

Misli, 28. september 2021 ― Londonska dvorana Royal Albert Hall bo drevi gostila slavnostno premiero novega filma o agentu britanske tajne službe MI6 Jamesu Bondu Ni čas za smrt. Po napovedi se je bodo med drugimi udeležili igralci Daniel Craig, Rami Malek, Lea Seydoux in Naomie Harris ter režiser Cary Joji Fukunaga. Dogodku bodo sledile premiere filma v 57 mestih po svetu.

28. septembra 1920 se je v Murski Soboti rodil Jože Kološa - "Kološ", slovenski umetniški fotograf

Kamra.si, 28. september 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...28. septembra 1920 se je v Murski Soboti rodil Jože Kološa - "Kološ", slovenski umetniški fotograf. Umrl je 29. junija 1998 v  Semedeli. Osnovno šolo in gimnazijo je obiskoval v Murski Soboti, s fotografijo pa se je seznanil že v rani mladosti v krogu svoje družine (njegov dedek Josip Prahič je bil prvi prekmurski fotograf) oziroma v ateljeju svojega očima Dragutina Reescha, v Reeschevem ateljeju. Po končanem šolanju je leta 1940 opravil strokovni izpit v Ljubljani pri Združenju fotografov, leta 1943 pa še izpit za mojstra fotografije v Šopronu na Madžarskem. Istega leta se je tudi poročil. Po vojni, jeseni leta 1945, je v Murski Soboti organiziral okrajni fotografski laboratorij Komande prekmurskega vojnega območja v Šiftarjevem mlinu, v dvorani kazine SNG v Mariboru pa je imel prvo povojno fotografsko razstavo Pod svobodnim soncem. Nato je bil kot profesionalni fotograf nekaj časa zaposlen v Uradu za informacije pri predsedstvu vlade SRS v Ljubljani, po vrnitvi v Mursko Soboto pa je deloval kot fotoreporter pri Ljudskem glasu ter honorarno pri revijah Maneken in Tovariš. Leta 1951 je postal član Združenja umetnikov Slovenije, leto kasneje pa se je preselil v Koper, kjer se je njegova umetniška rast še poglobila. Tam je tudi organiziral in vodil fotoslužbo v tovarni Tomos, štiri leta kasneje pa je začel delovati kot svobodni fotograf. Leta 1972 je ustanovil skupino neodvisnih fotografov, kar pomeni tudi začetek mednarodne kolonije Koštabona (Umiranje vasi) ter bienalne prireditve pod istim imenom. Skupaj s sodelavci je leta 1975 organiziral prireditev Profoto in skupščino Europhot v Kopru in Portorožu. Ob tej priložnosti je bila v Kopru odprta tudi prva fotogalerija v Jugoslaviji, katere pobudnik je bil prav Jože Kološa – Kološ. V letu 1976 je organiziral številne potujoče fotografske razstave po istrskih vaseh, leta 1980 pa bil imenovan za častnega člana Kabineta slovenske fotografije. Naslednje leto je ustanovil in vodil fo
še novic