Ptuj: Razstava Natalije Šeruga Golob Salve Regina II

Štajerski tednik, 19. september 2018 ― V Miheličevi galeriji na Ptuju je do 7. oktobra na ogled likovna razstava Natalije Šeruga Golob, profesionalne slikarke, samostojne ustvarjalke na področju kulture, ki jo je že ves čas zanimajo minevanje, razkroj, večni krogotog življenja, nekaj novega, ne samo vsebina, temveč tudi, kako so stvari narejene; oboje skuša spraviti na skupni imenovalec, da se kaj in kako združita, to je tisto, kar jo namreč najbolj zanima v slikarstvu.

Lusterdam – Lepo mi godrnjaš

RockOnNet, 19. september 2018 ― Lusterdam so nadarjeni četverec, ki bi lahko spravil na plan malce več umazanije, provokativnosti, stvari, ki se jih bojimo, a k njim stremimo. Kar ponuja prvenec Lepo mi godrnjaš je lep sveženj neškodljivih lepih spominov, lepih sličic, ki pa vsaj mojega morja zavedanja ne razburkajo preveč.

19. septembra 1917 je umrl Fran Maselj - Podlimbarski, slovenski častnik in pisatelj

Kamra.si, 19. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...19. septembra 1917 je v Pulkavi (Avstrija) umrl Fran Maselj (nadimek Podlimbarski), slovenski častnik in pisatelj. Rodil se je 23. novembra 1852. Rodil se je srednjemu kmetu v Spodnjih Lokah pod Limbarsko goro (zato je kasneje izbral psevdonim Podlimbarski). Ljudsko šolo je obiskoval v Krašnji, gimnazijo pa v Ljubljani. Skozi šolska leta se je spopadal z velikimi gmotnimi težavami. Od doma je prejemal skromno pomoč, ki je komaj zadostovala za stanovanje. Za hrano in obleke je moral poskrbeti sam, zato je pozneje zapisal, da se mu vse življenje sanja o raztrganem obuvalu. Svoje slabo materialno stanje je zato poskusil izboljšati z inštrukcijami, vendar ga je zaradi tega doletela nesreča, ki je korenito spremenila njegovo življenje. Bil je po krivem obtožen, da je v prepovedanem razmerju z dekletom, ki ga je inštruiral. Čeprav je obtožba bila lažna, je bil Maselj izključen iz gimnazije. Ker je bil dovolj star, so ga 1872 poklicali k vojakom. Tri leta je služil v Mariboru, na Slovaškem in Moravskem. 

19. septembra 1851 se je v Trzinu rodil Ivan Hribar, slovenski bančnik, politik, diplomat in publicist

Kamra.si, 19. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...19. septembra 1851 se je v Trzinu rodil Ivan Hribar, slovenski bančnik, politik, diplomat in publicist. Umrl je 18. aprila 1941 v Ljubljani. Rodil se je v Trzinu, v družini s šestimi otroki. Oče Hribar je bil prekupčevalec s posestvi, zato se je morala družina večkrat seliti. V otroštvu je bil Ivan bolehen otrok, oboleval je za padavico. Njegova mati je bila zelo verna žena, zato je z otrokom romala k Svetemu Valentinu po pomoč in to naj bi naredilo konec njegovi božjasti. V šoli se je hitro učil in napredoval. Pri vpisu v nižjo gimnazijo je lahko preskočil prvi razred nižje gimnazije v Ljubljani. Med študijem se je težko prebijal, zato je inštruiral druge študente in prevajal razne tekste, tako si je zaslužil nekaj dodatnih goldinarjev.

Prijatelji iz Celja

Kamra.si, 19. september 2018 ― KUD Svoboda Griže vabi v petek, 21. septembra 2018, ob 19. uri na odprtje likovne razstave članov Likovne skupine Prijatelji iz Celja.  Razstava bo na ogled do 28. septembra 2018 ob delavnikih od 10. do 12 ure in 16. do 18. ure. 
ŠUM#5 / Marko Bauer: Go with the flux

ŠUM#5 / Marko Bauer: Go with the flux

ŠUM, 19. september 2018 ― Go with the flux[1] Kladnik & Neon, razstava Acta Non Verba Baudrillard, ki se ga v zvezi z akceleracionizmom nekam zapostavlja, že malodane zataja, pravi:[2] odkar je umetnost soočena s poblagovljanjem vsega (oziroma odkar umetnost kot moderna umetnost sploh je, saj se kot taka vzpostavi ravno na trgu in z njim), svoje izjemnosti, izdvojenosti, svojega […]
Pogled na odprto znanost

Pogled na odprto znanost

Biblioblog, 19. september 2018 ― 8. strokovno srečanje slovenskih nabavnih konzorcijev mednarodne znanstvene literature  POGLED NA ODPRTO ZNANOST   (Ljubljana, 11.september 2018)  Dne 11. 9. 2018 je v konferenčni dvorani Centralne tehniške knjižnice potekalo 8. strokovno srečanje slovenskih nabavnih konzorcijev mednarodne znanstvene literature z naslovom Pogled na odprto znanost. Kratki povzetki predavanj sledijo v nadaljevanju. Open Science and academic libraries: managing the change Paul Ayris, Univerza v Londonu, Velika BritanijaPredstavitev je obravnavala 8 stebrov Open Science, kot jih je opredelila Evropska komisija. LERU (League of European Research Universities) je izdal časovni načrt, na katerem je 41 priporočil za evropske univerze o tem, kako lahko vključujejo načela, politike in prakse na področju odprtih znanosti. Gibanje se osredotoča na objavljanje odprtega dostopa, upravljanje podatkov o raziskavah in odgovorno uporabo meritev pri vrednotenju raziskav. Bistvena za uvajanje Open Science je kulturna sprememba, knjižnice pa imajo ključno vlogo pri izvajanju te spremembe.The foundations of an effective Open Access strategy  Colleen Campbell, pobuda Open Access 2020, digitalna knjižnica Max PlanckVse zainteresirane strani, ki se ukvarjajo z raziskavami in razširjanjem rezultatov, morajo priznati svojo vlogo pri postavljanju temeljev odprtega dostopa, zlasti pa so knjižnice opremljene in pooblaščene z orodji za oblikovanje in izdelavo trdne strategije odprtega dostopa.Pri proučevanju finančnih vidikov pobude OA2020 so ugotovili, da je v založništvu revij denarja dovolj, da se omogoči prehod na odprt dostop, ki bo vsaj stroškovno nevtralen.Ključ do uspeha pri preoblikovanju iz trenutnega naročniškega modela na založništvo Open Access je v rokah svetovnih raziskovalnih organizacij, saj se skupaj s svojimi knjižnicami odločajo, kako dodeliti svoja sredstva. Potrebno je široko, globalno soglasje med temi organizacijami, naj umaknejo vsa sredstva iz naročnin v revijah in prerazporedijo v

A propos: Kultura in umetnost, politika in oblast; APT in LGM, Berger in Macedoni

Radio Kaos, A propos, 19. september 2018 ― Tokrat smo se odpravili v Novo mesto in v oddajo najprej povabili Matjaža Bergerja ravnatelja najmlajšega slovenskega poklicnega gledališča Anton Podbevšek teater, ki je s predstavo Boštjana Videmška in Matjaža Pograjca Lau(f) Story pravkar začelo z jesenskim delom nove repertoarne sezone. APT, kot ljubkovalno in skrajšano poimenujejo ta novomeški umetniški kolektiv s predstavami pogosto gostuje […]

Tatjana Kerčmar: Poslovni prostori Borger-Gremo

OUTSIDER, 19. september 2018 ― Pod nove poslovne prostore podjetja Borger-Gremo d.o.o v Ljubljani se je podpisala arhitektka Tatjana Kerčmar. Podjetje Borger-Gremo se ukvarja s selitvami, prevozi in oddajo vozil. Njihovo delo je dinamično in nepredvidljivo – stranke se menjujejo vsak dan, prav tako lokacije in vsebina dela. Kakovosten pregled nad tako veliko količino spremenljivk po novem nudi njihov glavni…

Oktobrska filmska čajanka bo izjemoma drugo sredo v mesecu

Mestni kino Ptuj, 19. september 2018 ― V sredo, 10. oktobra, ob 10.00 vabimo na filmsko druženje za (ne samo) upokojence Filmska čajanka. POZOR! Oktobrska Filmska čajanka bo izjemoma drugo sredo v mesecu (običajno se dobivamo prvo sredo v mesecu). Ogledali si bomo film Louise pozimi – o gospe Louise, ki zadnji dan poletja ugotovi, da je zadnji vlak pred zimo odpeljal brez nje. Pretanjena in nežna človeška zgodba bo ganila tudi tiste

NAPOVEDUJEMO – OČE, PREMIERA 28. SEPTEMBRA

SLG Celje, 19. september 2018 ― Florian ZellerOČETragična farsa Igra francoskega dramatika srednje generacije Floriana Zellerja (1979) Oče (2012) je izmuzljiva pripoved o dementnem očetu in njegovih najbližjih, ki se soočajo in spopadajo s to srhljivo boleznijo. Avtor je zanjo prejel vse najprestižnejše evropske nagrade, od Molièrove do vseh britanskih nagrad za dramatiko. Igrajo jo povsod po Evropi, celo na londonskem West Endu in na newyorškem Broadwayu. Po prodornosti in uspešnosti ga primerjajo s francosko gledališko »zvezdo« Yasmino Reza.

NAPOVEDUJEMO – KOSOVIRJA NA LETEČI ŽLICI, PREMIERA 5. OKTOBRA

SLG Celje, 19. september 2018 ― Svetlana Makarovič KOSOVIRJA NA LETEČI ŽLICI Predstava za otroke   Radovedna kosovirka Glili si nekega dne želi odpotovati proti severojugovzhodu, kjer bi rada v živo spoznala čudna bitja, ki hodijo po dveh nogah, katerih mladičem se vidijo popki in ki sami sebi pravijo ljudje, živijo pa v Človekariji. S seboj povabi tudi prijatelja Glala. Popotne dogodivščine razposajena kosovirčka vodijo čez krokodiljo deželo preko Sovirije, kjer srečata Sovo, nato še Goske, Vohljačka, Cepetalo, Deževno teto itd., in se po razočaranem soočenju s »človekarji« vesela vrneta domov v Kosovirijo.
še novic