Nov evropski projekt za Zgodovinska mesta Slovenije

Nov evropski projekt za Zgodovinska mesta Slovenije

ZZMS, 20. junij 2018 ― Združenje kot vodilni partner začenja nov evropski projekt z naslovom REFRESH, Young art(ist)s refreshing heritage sites. Projekt, katerega partnerji so ob Združenju Zgodovinskih mest Slovenije še ITACA, razvojna agencija iz Cellino Attanasio, (Italija), Fundacija univerze San Antonio iz Murcie (Španija) in Nacionalnimi muzeji Moldova iz Iasija (Romunija), bo trajal do decembra 2019, v skupni vrednosti […] The post Nov evropski projekt za Zgodovinska mesta Slovenije appeared first on ZZMS.
Ivana Kobilca vabi v Narodno galerijo: Slikarija je vendar nekaj lepega

Ivana Kobilca vabi v Narodno galerijo: Slikarija je vendar nekaj lepega

Misli, 20. junij 2018 ― V Narodni galeriji so zvečer odprli pregledno razstavo opusa Ivane Kobilca, prvo po letu 1979, ki jo spremlja slikarkina misel "Slikarija je vendar nekaj lepega ..." Na ogled sta tako Poletje in Kofetarica kot širši javnosti manj znane umetnine, skupaj pa izkazujejo ustvarjalno moč slikarke, ki je 46 let preživela v evropskih umetnostnih središčih.
Ivana Kobilca

Ivana Kobilca

ARS Arsov forum, 20. junij 2018 ― Pogovor o življenju slikarke pred otvoritvijo razstave ob stoletnici Narodne galerije Slikarko Ivano Kobilco smo Slovenci še pred dobrim desetletjem poznali in sprejemali pretežno na emblematični ravni. Vsi smo poznali njeni Kofetarico (Ivana jo je prisrčno poimenovala Mamica kavopivka) in Poletje, bila je upodobljena na bankovcu za pet tisoč tolarjev. Je nismo bolje poznali, ker je bila ženska, uspešnejša od svojih moških kolegov, ker njene žanrske upodobitve in tihožitja nikoli niso odsevala realne stvarnosti in se je je držala le oznaka ‘meščanska’? V zadnjem času odkrivamo njen pomen, moč njenega značaja, njeno prodornost in izjemne dosežke v mednarodnem merilu. Zdaj vemo, da je spadala med evropsko slikarsko elito, cenjena je bila v Parizu, v središču umetniškega življenja. Knjiga njene nemške prijateljice Rose Pfäffinger, ki jo je ugonobil karizmatični danski ljubimec, razkriva tudi dolgo skrito plat življenja Ivane Kobilce. Ko je iz temnih tonov, izhajajočih iz slikarskih šol na Dunaju in v Münchenu, ki jih je obiskovala, začela razvijati kolorit in pastoznost, značilni za takrat brsteči impresionizem največjih mojstrov v Franciji, je od tam nenadoma odšla v umetniško provinco, v Sarajevo. O pravem vzroku poznavalci še zdaj niso povsem prepričani. Ivana Kobilca je bila in pomenila mnogo več, kot ji je javnost priznavala, zdaj pa se z veliko zbirko v Narodno galerijo vrača v velikem slogu. Z dolgoletnim kustosom iz Narodne galerije, dr. Ferdinandom Šerbeljem, se bo pogovarjala Vilma Štritof, ki je bila tudi koscenaristka in dramaturginja celovečernega igrano-dokumentarnega filma o Ivani Kobilci.

Preboldski drugošolci šolsko leto zaključili z bralnim druženjem v knjižnici

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 20. junij 2018 ― Sreda, 20. junija 2018, je bila za drugošolce Osnovne šole Prebold vznemirljiv dan. Že se je čutil pridih počitnic, ko bodo šolske torbe pospravljene v kot in bodo sončni žarki vabili na vesela potepanja, k igri in zabavi. Tudi k počitku v kakšni senci. Predvsem pa bo časa za nove vragolije s prijatelji na pretek. Vse to je bilo čutiti tisto sredo v Občinski knjižnici Prebold, ko so jo skupaj s starši in razredničarko Mojco Šketa napolnili šolarji 2. b. Bibliotekarka Lea Felicijan je vse zbrane uvodoma pozdravila in jim predstavila ...
TAMI T

TAMI T

Radio Študent, 20. junij 2018 ― Dve glasbeni redaktorki bosta v tokratni zgodnji ediciji RŠ intervjuja govorili s Tami T. Tami T - včasi znana pod imenom Tami Tamaki - je švedska glasbenica in producentka, ki skozi bleščeče EDM-ovske linije podaja globoka čustvena in občasno jezikovno 'umazana' besedila.
Florjan Lipuš: Gramoz

Florjan Lipuš: Gramoz

ARS Izšlo je, 20. junij 2018 ― Njegov pisateljski credo je samosvojost, najgloblja zavezanost besedilu, ki ga piše, njegovemu ritmu, gostoti, besedišču in dinamiki Florjan Lipuš je brezkompromisen pisatelj: zaveda se, da ustvarja nekaj, kar ne obstaja zunaj njegove literature, kar je samo njegovo in enkratno. Njegov pisateljski credo je torej samosvojost, najgloblja zavezanost besedilu, ki ga piše, njegovemu ritmu, gostoti, besedišču, dinamiki in vpeljavi različnih pripovednih drobcev in plasti, tudi esejističnih. Vse to velja tudi za njegov roman Gramoz. V njem je ubesedil avtobiografsko doživetje, doživetje, ki ga je v drugem umetniškem mediju, v fotografiji, artikuliral tudi njegov sin Marko, vendar ga je pisatelj ubesedil z veliko mero odmaknjenosti, zabrisanosti. V pogovoru z Markom Goljo, posnetim v zaselku Sele v Žitari vasi, kjer pisatelj živi v hiši z zelo lepim vrtom, je sicer nekoliko razkril naravo romana Gramoz, hkrati pa znova izrazil svojo zavezanost literaturi kot enkratnemu ustvarjalnemu dejanju. V oddaji bo pisatelj tudi prebral odlomek iz romana, zato – nikar ne zamudite.
V Novem mestu izjemna arheološka najdba prazgodovinskega knežjega groba

V Novem mestu izjemna arheološka najdba prazgodovinskega knežjega groba

Misli, 20. junij 2018 ― Arheološka ekipa Dolenjskega muzeja iz Novega mesta je po dobrem tednu letošnjih arheoloških raziskav na mednarodno znanem prazgodovinskem grobišču Kapiteljska njiva v Novem mestu v novo odkriti gomili našla starejše železnodobni knežji grob. Gre za grob premožnega bojevnika z železnim orožjem, bronasto čelado in uvoženo apulsko keramično posodo.

Na Ptuju julija že 16. festival Art Stays

Misli, 20. junij 2018 ― Ptujsko bogato poletno festivalsko dogajanje bo od 6. do 13. julija že 16. popestril tudi festival sodobne umetnosti Art Stays. Največji slovenski festival sodobne vizualne umetnosti bo letos potekal pod naslovom Fragile in bo v ospredje postavil lomljivost likovnih materialov in tako posredno nagovarjal krhkost odnosov ter čustev v sodobni družbi.
Sukanje niti modernih umetnikov

Sukanje niti modernih umetnikov

Loški muzej, 20. junij 2018 16. junija se je v okviru Muzejske poletne noči in 37. Festivala idrijske čipke v idrijskem Filmskem gledališču zgodila premiera dokumentarnega filma Sukanje niti modernih umetnikov, režiserke in scenaristke Rahele Jagrič Pirc. Pri nastajanju filma je sodeloval tudi Loški muzej.
ŠUM#9 / Miroslav Griško: Skrivni Jeruzalem

ŠUM#9 / Miroslav Griško: Skrivni Jeruzalem

ŠUM, 20. junij 2018 ― Smotrni vzrok Koncept vojne temelji na kvalitativni razliki v fiziki sile. Čeprav je vojna sila, se ne sklada s splošnim konceptom sile. Ta hipoteza sproži delo Carla von Clausewitza. Baron Antoine-Henri de Jomini, drugi velikan vojaške znanosti devetnajstega stoletja, v svojih Splošnih načelih umetnosti vojne zagovarja nasprotno stališče: „Vso strategijo nadzorujejo nespremenljiva znanstvena načela, ta […]
še novic