Gotti (2018)

Gotti (2018)

Deseta umetnost, 29. junij 2018 ― Filmske biografije o življenju Johna Gottija, vplivnega kriminalca in vodje mafijske družine Gambini, si sprva nisem nameraval ogledati tako hitro, vendar me je k temu pritegnil medijski cirkus, ki je izbruhnil ob izidu filma. Ta je bil namreč deležen katastrofalnih ocen (na spletni strani Rotten Tomatoes se trenutno drži pri famoznih 0%), ustvarjalci filma pa so […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Prisoners (2013)  All the Money in the World (2017)  God Bless America (2011)  Gringo  Inglourious Basterds (2009) Copyright © Deseta umetnost [Gotti (2018)], All Right Reserved. 2018.

1797 – Rojen Friderik Baraga

Zgodovina na dlani, 29. junij 2018 29. junija leta 1797 se je v zaselku Mala vas pri Dobrniču (občina Trebnje) na Dolenjskem rodil slovenski misijonar, škof, popotnik in slovničar Friderik Irenej Baraga. Izobraževal se je v Ljubljani in na Dunaju, najbolj pa je znan po svojem delu v Severni Ameriki. Leta 1830 je prispel v ZDA … Preberi The post 1797 – Rojen Friderik Baraga appeared first on Zgodovina na dlani.
Prostori, ljudje, ki jim (ne) pripadamo

Prostori, ljudje, ki jim (ne) pripadamo

Literatura v živo, 29. junij 2018 ― Amerika. Namestitve so ločene po spolih in alkohol strogo prepovedan. Razen v stavbi, kjer si je bivši ameriški predsednik ob obisku zaželel spiti svoje pivo – od takrat hiša ne spada več na ozemlje kampusa, kar pomeni, da lahko v njej spijejo kozarec virginijskega vina tudi pesniki. Pravila so od nekdaj ekskluzivno raztegljiv koncept.
Sonja Prosenc in Zgodovina ljubezni, Whitney Houston, Križanje, Nevarne igre, Film pod zvezdami

Sonja Prosenc in Zgodovina ljubezni, Whitney Houston, Križanje, Nevarne igre, Film pod zvezdami

ARS Gremo v kino, 29. junij 2018 ― Sonja Prosenc in Olmo Omerzu v Karlovih Varih. V oddaji se pogovarjamo s Sonjo Prosenc, režiserko filma Zgodovina ljubezni ob njegovi premieri v Karlovih Varih. Med filmi na rednem sporedu ocenjujemo dokumentarec o Whitney Houston, grozljivko Križanje in rusko znanstveno fantastično pustolovščino Nevarne igre ter napovedujemo Film pod zvezdami na ljubljanskem gradu.
Novice: Spominska cerkev Sv. Duha v Javorci - Sto let "bazilike miru" - Gostovanje razstave v Pragi

Novice: Spominska cerkev Sv. Duha v Javorci - Sto let "bazilike miru" - Gostovanje razstave v Pragi

Tolminski muzej, 29. junij 2018 ― Tolminski muzej je v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Slovenije v Pragi, Grajsko stražo (Hradní stráž) in Vojaškim zgodovinskim inštitutom v Pragi (Vojenský historický ústav Praha) organiziral gostovanje razstave o izjemnem kulturnem spomeniku v Posočju, Javorci, kraju evropskega spomina, v Pragi na Češkem. Avtorica razstave je mag. Damjana Fortunat Černilogar, za likovno ...

Seward ponovno z Against Me! | Novica

13. brat, 29. junij 2018 ― Nedavno se je skupina Against Me! na odru ponovno združila z nekdanjim basistom Andrewom Sewardom. Vsi so se spraševali ali to pomeni njegovo vrnitev, po tem, ko je skupino zapustil leta 2013. Na veselje mnogih je skupina novico potrdila preko Instragrama pevek Laure Jane Grace. pevek Laure Jane Grace.
POČITNIŠKE LIKOVNE DELAVNICE V GALERIJI MURSKA SOBOTA

POČITNIŠKE LIKOVNE DELAVNICE V GALERIJI MURSKA SOBOTA

Galerija Murska Sobota, 29. junij 2018 ― Dragi ustvarjalci, tudi v poletnih mesecih vas vabimo na zanimive likovne delavnice! Začnemo naslednji teden, v četrtek, 5. julij 2018, med 10.00 in 12.00 s fotografsko delavnico pod mentorstvom fotografinje Nataše Kos. Med ogledom fotografske razstave Dolgočasje s kavča nam bo avtorica predstavila, na kakšen način nastajajo njene fotografije, ob tem pa nas bo hkrati […]

Preživetje teleologije

Kriterij.si, 29. junij 2018 ― Preživetje teleologije Matija Ferlin: Staging a Play: Antigona Urednik Fri, 06/29/2018 - 14:18 Preživetje teleologije Antigona je, vsaj v sodobnih interpretacijah, zaznamovana z nečim, kar koncept Walterja Benjamina imenuje božansko nasilje. Pojasnjeval ga je s primeri stavk: obstajajo stavke, ki so odprte za različne kompromise, kamor prihajajo socialdemokratski politiki, pri katerih delavci želijo izpogajati majhne koncesije. Obstajajo pa tudi splošne stavke, ki ne dopuščajo nobenega pogajanja, ki zavračajo obstoječe institucije, politični in ekonomski red v celoti: te stavke so v svoji zavrnitvi tako radikalne, da imajo možnost ponuditi podlago za preobrazbo sveta in uvedbo novega reda. S svojo odpovedjo so nasilne do obstoječega: njihovo nasilje je božansko nasilje. Podobno je z Antigono, ki po smrti brata tega želi pokopati; ne zanimajo je navade, zakoni, nasveti in prepričevanja. Onkraj vsakega sprejetega pravila svojega okolja brata pokoplje in njena želja je tako velika, da raje umre, kot da tega ne bi storila. Podobno kot stavkajoči delavci stavijo na vse ali nič, popolno obubožanje ali revolucijo, je tako tudi z Antigono, za katero preostaneta samo možnosti smrti ali bratovega pokopa. Misel jo je povzdignila v heroino, v princip, ideal. Udobno nameščeni misleci, ki sami pogosto stojijo na strani obstoječega reda, pridigajo o Antigoni. Matija Ferlin je v svoji uprizoritvi kanonskega dela, se zdi, storil potreben korak naprej. Tekst drame v angleščini poslušamo na desni: prebran je dokaj monotono, z enim glasom. Medtem pa se na odru začne tavanje Antigone, konkretne, utelešene osebe. Kriči, njen obraz je spačen, vendar iz nje ne prihaja glas: namesto nje govori rahlo zdolgočasen glas tradicije, samoumevnosti. Okoli nje so razporejeni artefakti opustelega sveta. Lesene klade, vojaška čelada, enostavna kopja, stol in tako naprej. Ta svet je svet Antigone po smrti brata, po njeni odločitvi za pokop in po dejanskem pokopu. Lahko ga razumemo tudi heidegg

DIVA v Celju, Zagrebu in Varšavi (2018-06-27)

DIVA video arhiv, 29. junij 2018 ― Maja in junija je Postaja DIVA veliko potovala in v različnih formatih gostovala v treh evropskih mestih: v Celju na razstavi Zavihajmo rokave! v Likovnem salonu Celje, v Zagrebu na projekciji izbora Svet te je dolžan živeti II v okviru programa Klubvizija v Multimedijskem centru, v Varšavi pa na konferenci Revisiting Heritage v Narodnem muzeju. Na razstavi Zavihajmo rokave! v Likovnem salonu Celje sta kustosinji (Vesna Bukovec in Maja Hodošček) izbor video del črpali tudi...

Plesna mreža Aerowaves vabi k prijavam

Španski borci, 29. junij 2018 ― Plesna mreža Aerowaves sprejema prijave mladih plesnih avtorjev za svoj izbor 20 ustvarjalcev, ki jih bo predstavljala v letu 2019 (Aerowaves Twenty19). Izbrani ustvarjalci bodo imeli priložnost svoje delo predstavljati preko mreže Aerowaves, medtem ko partnerji mreže lahko izbirajo dela, ki jih želijo predstavljati, med vsemi prijavljenimi deli. Pozdravljeni plesni ustvarjalci na področju Slovenije! V imenu mreže Aerowaves vabimo zainteresirane ustvarjalce plesnih predstav, da...

Naslednji mesečnik šele avgusta

Kinodvor, 29. junij 2018 ― Mesečnik lahko zaradi prenove Dvorane v juliju pričakujete šele avgusta. Do takrat pa prelistajte knjižico s programom Filma pod zvezdami in v naši Mali dvorani ujemite kak glasbeni dokumentarec z letošnjega Kinodvorišča.

Instagramski iluzionizem

OUTSIDER, 29. junij 2018 ― Zasnova letošnjega paviljona Serpentine v Londonu je bila zaupana mehiški arhitektki in umetnici Fridi Escobedo. Avtorica pred štirinajstimi dnevi odprte arhitekture v Hyde Parku je tako komaj tretja ženska med devetnajstimi posamezniki in kolektivi, ki jih je od leta 2000 naprej doletela čast postaviti začasni paviljon na eni najprestižnejših lokacij britanske prestolnice. Namen paviljona Serpentine…
Mejne štorije

Mejne štorije

Airbeletrina, 29. junij 2018 ― Zdi se, da ima literarni center do svojih periferij precej ambivalenten odnos. Če je Feri Lainšček postal klasik, ker je v kanonu nacionalne književnosti ustoličil pokrajino ob Muri, potem je Marjan Tomšič napravil magično deželo iz slovenske Istre. Za izsrediščna branja so njuni romani visoka literatura, ker znata stvarnost potujiti do mere eksotičnosti in mistike z begom v pretekle čase, in avtorja zmoreta temu bralskemu okusu tudi gostoljubno streči. Mnogo manj je v matičnem centru resničnega interesa za vso tisto literaturo, ki jo literarna zgodovina pospravi pod oznako zamejska. Staroste, kot so Florjan Lipuš, Boris Pahor ali Alojz Rebula, imajo tako rekoč že vlogo relikvij, ki se jih časti, a se jih ne dotika; precej mlajši Marko Sosič je kot sijajen stilist deležen zme
ALLEY CATSS

ALLEY CATSS

Radio Študent, 29. junij 2018 ― Gost današnjega RŠ intervjuja je madžar Máté Janky, ustanovitelj založbe daddypower. Poznan med drugim pod aliasom Alley Catss, bo producent, DJ in vizualni umetnik, jutri nastopil v ljubljanskem Pritličju, kjer naš hišni Ḿ̹͎̝̟̜̞O̶͙͎̮͈̙D̵̻̠͔͈E͕͉͇̯M̩͖̟͈̀͟ͅ začenja novo serialko manifestacij internetnih muzik IRL.

Državni pogreb za igralko Štefko Drolc

SiGledal Novice, 29. junij 2018 ― Vlada je na današnji dopisni seji sklenila, da bodo za v ponedeljek preminulo igralko Štefko Drolc organizirali državni pogreb z vojaškimi častmi. Štefka Drolc je bila ena največjih igralk in ena najžlahtnejših in najbolj plemenitih mentoric ter prijateljic številnih generacij igralcev in sodelavcev gledališča, filma, televizije in radia.
še novic