Izbor pesmi

Izbor pesmi

KUD Logos, 24. avgust 2018 ― Iz zbirke KRVAVI POT (1933-1935) Realist Nepredstavljiva jesenska svetloba gre čez vaše pogrebne tlakovce, prijatelji, in prestrašeni dan, dan noči, vzdrgeta od dolgá vrhov, od dolgá svobod in srce v vaših priprtih prsih – krvaveči kot statisti stopate naprej.   Kristal Parfum požara in pogorel vrt prvobitnega sveta; vzporedno s svetom je kristal sveta moder […]
Mladost levov in prijateljstvo

Mladost levov in prijateljstvo

ARS Svet kulture, 24. avgust 2018 ― 105. rojstni dan pisatelja Borisa Pahorja, ki je izdal knjigo, posvečeno prijateljstvu z Edvardom Kocbekom Zaradi sodelovanja Radia Slovenija na Nočeh v Stari Ljubljani in prenosa prireditev, današnji Svet Kulture, v katerem bomo obeležili 105. rojstni dan pisatelja Borisa Pahorja, ki je izdal knjigo, posvečeno prijateljstvu z Edvardom Kocbekom in začetku festivala Mladi levi, oddajo predvajamo le na spletu.

1814 – Britanci zavzamejo Washington

Zgodovina na dlani, 24. avgust 2018 24. avgusta leta 1814 so britanske enote po zmagoslavju nad ameriškimi enotami v bitki pri Bladensburgu vstopile v prestolnico ZDA Washington. Med plenjenjem so britanske enote pod poveljstvom generala Roberta Rossa zažgale več pomembnih poslopij ameriške vlade, med drugim tudi Belo hišo in Kapitol. Britanski napad na Washington je sledil … Preberi The post 1814 – Britanci zavzamejo Washington appeared first on Zgodovina na dlani.
Leonard Bernstein /4/ Simfonije religioznosti

Leonard Bernstein /4/ Simfonije religioznosti

ARS Skladatelj tedna, 24. avgust 2018 ― Ob stoletnici skladateljevega rojstva Bernsteinova glasba ima veliko navdušencev in marsikateri njegova dela povezujejo z idejo religioznosti. Toda religiozni naboj navadno pripišejo le znanim Clihshestrskim psalmom in Maši. Tak pogled ne razkriva celovite mešanice glasbe in globokega religioznega nagnjenja. Drugačna srečanja s tistim drugim izraža trojica simfonij, ki vedno bivajo v okolju programske glasbe; taka glasbena govorica namiguje na stvarne dogodke in jih dopolnjuje. Simfonija št. 1 se dotika življenja preroka Jeremije. Druga simfonija orisuje človekovo duševnost v iskanju bivanjske opore. Tretja simfonija, ki gradi na sporazumevanju z Bogom, poslušalca napoti iz zemeljskega sveta in ga nato spet povleče vanj. Oddajo je pripravil Lev Fišer.
Leonard Bernstein /5/ V raziskovanju notranjih svetov

Leonard Bernstein /5/ V raziskovanju notranjih svetov

ARS Skladatelj tedna, 24. avgust 2018 ― Ob stoletnici skladateljevega rojstva V zadnji oddaji cikla Skladatelj tedna, ki so ga v okviru tabora Glasbene mladine Slovenije pripravili udeleženci tečaja glasbene publicistike, obravnavamo Bernsteinova pozna dela. Posvetili se bomo religioznima skladbama: Chichestrskim psalmom, prvi kompoziciji, ki je nastala po udarni tretji simfoniji, in Maši, skladateljevemu najtehtnejšemu delu. Oddajo je pripravila Ina Puntar.
Leonard Bernstein /3/ Ameriški Kandid

Leonard Bernstein /3/ Ameriški Kandid

ARS Skladatelj tedna, 24. avgust 2018 ― Ob stoletnici skladateljevega rojstva Želja marsikaterega ameriškega skladatelja, navdušenega nad jazzom in popularno glasbo je bila napisati opero kot tehtno glasbeno delo, ki bi dobilo priložnost na resnejših umetniških odrih. Leonardu Bernsteinu se je leta 1953 tako ponudila priložnost, da bi uglasbil delo, ki ga je predlagala takratna znana libretistka Lillian Heilman. K ideji so jo napeljale družbenopolitične razmere takratnega časa, saj so petdeseta leta prejšnjega stoletja močno zaznamovali odnosi med Združenimi državami Amerike in Sovjetsko zvezo. Različni interesi teh dveh svetovnih velesil so vodili v hladno vojno, propagando, psihološke operacije, vohunstva ter merjenja moči v tehnološkem razvoju, vse to pa je odsevalo predvsem v oboroževanju… Oddajo je pripravila Tina Strnad Fajfar.
Leonard Bernstein /2/ Iz gledališča na filmsko platno in nazaj na koncertne odre

Leonard Bernstein /2/ Iz gledališča na filmsko platno in nazaj na koncertne odre

ARS Skladatelj tedna, 24. avgust 2018 ― Ob stoletnici skladateljevega rojstva V tokratni oddaji bomo skladatelja tedna, Leonarda Bernsteina, predstavili z mojstrovinami, ki so v zlati dobi Hollywooda očarale filmsko občinstvo, skladatelju pa prinesle svetovno slavo in popularnost. Slišali boste odlomke iz Zgodbe z zahodne strani, muzikala, ki ga marsikateri prištevajo k največjim glasbenim stvaritvam, in to ne samo v okviru glasbenega gledališča, temveč vseh glasbenih zvrsti preteklega stoletja. Najprej pa vabimo k spoznavanju glasbe iz skladateljeve edine izvirne filmske partiture za film Elie Kazana Na pristaniški obali ter Treh plesnih epizod iz prvega skladateljevega muzikala V mestu. Oddajo je pripravila Jelena Grazio.
Šum#5 / Nejc Slukan: Ritem (ne)človeštva

Šum#5 / Nejc Slukan: Ritem (ne)človeštva

ŠUM, 24. avgust 2018 ― Ritem (ne)človeštva Nejc Slukan tuc Enakomerni ritem strojev fordistične produkcije dobi svoj glasbeni ekvivalent v repetitivnem ritmu popularne glasbe povojnega dvajsetega stoletja. Z današnjega stališča se zdi pulz Motown popevk izraz nekega samoniklega življenja in telesne spontanosti, saj ga lahko primerjamo z neposrednim prenosom zvoka težke mašinerije v glasbo od konca sedemdesetih dalje, ko so […]
Leonard Bernstein /1/ Ustvarjalec

Leonard Bernstein /1/ Ustvarjalec

ARS Skladatelj tedna, 24. avgust 2018 ― Ob stoletnici skladateljevega rojstva Leonard Bernstein, ki ga številni poznajo predvsem v vlogi dirigenta, se nam bo tokrat predstavil kot skladatelj. Leonard Bernstein, sprva imenovan Louis, seje rodil v mestu Lawrence 25. avgusta leta 1918. Njegovi starši so bili Judje ukrajinskega rodu, ki so že pred njegovim rojstvom emigrirali v Združene države Amerike. Njihova vera je močno vplivala na kulturni in religiozni razvoj osebnosti mladega Bernsteina ter se tudi pozneje izražala v njegovih glasbenih delih. V življenju Bernsteinove družine glasba ni imela pomembne vloge, zanimanje mladega Lennyja je vzbudil šele klavir, ki ga je teta pripeljala v hišo, ko je imel deset let. Začel se je učiti klavir in je zelo hitro napredoval. Kljub očetovemu nasprotovanju glasbeni karieri je diplomiral iz klavirja na Harvardu, ob tem pa veliko nastopal, da si je z zasluženim denarjem lahko plačal študij. V obdobju študija na harvardski univerzi je spoznal skladatelja Aarona Coplanda. Ta je nanj naredil velik vtis, pogosto mu je svetoval in Bernstein ga je imel za svojega edinega učitelja kompozicije… Avtorica oddaje: Teja Turk.  

Muanis Sinanović: Kako je punk preživel in umrl v Zrečah?

Koridor, 24. avgust 2018 ― Pri izletih v ruralno Slovenijo se v meni po pravilu miksata občutka blagega strahu ter enako blagega vznemirjenja. Tako je bilo tudi, ko me je prijatelj povabil na mali festival v svoj okoliš. Izvora strahu ni treba posebej pojasnjevati, navsezadnje je v teh krajih Slovenska nacionalna stranka dobila precej visok odstotek glasov. Vznemirjenje pa je […] The post Muanis Sinanović: Kako je punk preživel in umrl v Zrečah? appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
L.A. Confidential (1997)

L.A. Confidential (1997)

Deseta umetnost, 24. avgust 2018 ― Streljanje v nočnem lokalu in nato preiskava s strani treh izslednikov na noir ulicah Los Angelesa, ki kar kričijo z zatemnjenimi predeli, kriminalno nevarnostjo in barvnim kontrastom. Vsak se dela loti na svojevrsten način, rezultat pa je čudovito delo v moderni kriminalni fikciji. Režiser Curtis Hanson se je v 90. letih prejšnjega stoletja uveljavil kot eden najmočnejših pri upodabljanju srednje meščanske […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    The Meg (2018)  Avengers: Infinity War (2018)  Dial M for Murder (1954)  Nevesta  The Exorcist (1973) Copyright © Deseta umetnost [L.A. Confidential (1997)], All Right Reserved. 2018.
Agi Mishol - pesnica, ki v svet izvaža kakije in svetlo poezijo

Agi Mishol - pesnica, ki v svet izvaža kakije in svetlo poezijo

Misli, 24. avgust 2018 ― Agi Mishol je častna gostja letošnjih Dnevov poezije in vina. Najsrečnejša je obkrožena z drevesi in živalmi ter kakiji, breskvami in granatnimi jabolki, ki jih vzgajata s soprogom. Njena poezija, ki jo piše v hebrejščini in, kot je povedala v pogovoru za STA, včasih kar med vožnjo z avtomobilom, je svetla in duhovita, a hkrati zaznamovana z vojno.
Festival stare glasbe v Radovljici, Dnevi poezije in vina na Ptuju, Festival Mladi levi v Ljubljani …

Festival stare glasbe v Radovljici, Dnevi poezije in vina na Ptuju, Festival Mladi levi v Ljubljani …

ARS Kulturna panorama, 24. avgust 2018 ― Festival stare glasbe v Radovljici, Dnevi poezije in vina na Ptuju, Festival Mladi levi v Ljubljani, razglasitev nagrajenk in nagrajencev Arsovega natečaja za kratko zgodbo, […] Festival stare glasbe v Radovljici, Dnevi poezije in vina na Ptuju, Festival Mladi levi v Ljubljani, razglasitev nagrajenk in nagrajencev Arsovega natečaja za kratko zgodbo, kratek pogovor z nemškim pisateljem, pesnikom in založnikom Michaelom Krügerjem ter zdravica ob 105. rojstnem dnevu Borisa Pahorja – vsemu temu in še čemu bomo posvetili zadnjo avgustovsko Kulturno panoramo.
Umrl pesnik in akademik Ciril Zlobec

Umrl pesnik in akademik Ciril Zlobec

Misli, 24. avgust 2018 ― V 94. letu starosti je umrl pesnik in akademik Ciril Zlobec, je poročal Radio Slovenija. Bil je zadnji še živeči pesnik slavne četverice, ki je po vojni presekala takratno pesniško usmeritev z intimistično zbirko Pesmi štirih. Podpisal je približno 30 zbirk poezije, številna njegova dela so prevedli v tuje jezike. Ukvarjal se je tudi s politiko.
še novic