Novosti v katalogu kakovostnih uprizoritev na platformi Zlata paličica

Novosti v katalogu kakovostnih uprizoritev na platformi Zlata paličica

SLOGI, 6. januar 2020 ― Katalogu kakovostnih gledaliških predstav za otroke in mladino na platformi Zlata paličica smo dodali nove predstave: Jaka Andrej Vojevec, Barbara Polajnar: Vrvica, ki je rešila svet (KUD Transformator), Johanna Spyri: Heidi (Gledališče Celje), Wolfgang Amadeus Mozart: Čarobna piščal (SNG Opera in balet Ljubljana).   Spletna platforma Zlata paličica je referenčna baza za iskanje in prvo […] The post Novosti v katalogu kakovostnih uprizoritev na platformi Zlata paličica appeared first on SLOGI.

Okviren konferenčni program 2020

Šola in muzeji, 6. januar 2020 ― Programski odbor konference je pripravil okviren konferenčni program. Le-ta bo za razliko od preteklih let  bistveno »bogatejši«  predvsem pri plenarnih predavanjih. Mnogi udeleženci ste namreč predlagali, da bi  v obeh konferenčnih dneh  uvodoma dali večji poudarek na izbranih plenarnih temah. To smo tudi storili tako, da bomo vsak konferenčni dan uvodoma pričeli s tremi  plenarnimi […]
Med (samo)izgonom in (samo)izgradnjo

Med (samo)izgonom in (samo)izgradnjo

Vrabec Anarhist, 6. januar 2020 ― Ob intimnem (samo)izgonu se v tem dobrodošlo ves čas zapisuje tudi širša izkušnja in sicer izgon posameznika ali posameznice iz prostora varnosti v prostor tujosti in svobode. The post Med (samo)izgonom in (samo)izgradnjo appeared first on Vrabec Anarhist.
Tomaž Pengov. Sedem desetletij od rojstva samospevca

Tomaž Pengov. Sedem desetletij od rojstva samospevca

Odzven, 6. januar 2020 ― Septembra je minilo sedemdeset let od rojstva enega ključnih slovenskih glasbenih poetov. Tomaž Pengov, »pevec magičnega eksistencializma«, kot ga imenuje njegov dolgoletni prijatelj in pesnik Milan Dekleva, je v svojem ustvarjanju intuitivno združeval umetelno poezijo in učinkovito preprostost ljudskega izraza.

Šift: CARTHE BLANCHE (27.1.2020 20:00)

Španski borci, 6. januar 2020 ― Trasiramo novo sezono projekta Šift, ki se bo posvečal našemu razmerju do dela, našim užitkom, tesnobam in obsesijam povezanih z delom; ujetnikom lastnega dela in ekonomskemu suženjstvu, poblagovljenju dela kot vrednosti na trgu dela, normativnim diktatom družbeno koristnega dela-človeka-dejavnosti…

Šift: CARTE BLANCHE (27.1.2020 20:00)

Španski borci, 6. januar 2020 ― Trasiramo novo sezono projekta Šift, ki se bo posvečal našemu razmerju do dela, našim užitkom, tesnobam in obsesijam povezanih z delom; ujetnikom lastnega dela in ekonomskemu suženjstvu, poblagovljenju dela kot vrednosti na trgu dela, normativnim diktatom družbeno koristnega dela-človeka-dejavnosti…
Mladi umetnici iz regije razstavljata v Kranju

Mladi umetnici iz regije razstavljata v Kranju

Notranjsko primorske novice » Kultura, 6. januar 2020 ― Kranj – V Layerjevi hiši v Kranju so 20. decembra odprli v skupinsko razstavo Fin-de-siècle #III, na kateri sodeluje devet akademsko izobraženih umetnikov in umetnic mlajše generacije iz cele Slovenije, med katerimi sta tudi Bistričanka Andreja Kranjec in Postojnčanka Rebeka Petrovčič. Razstava je na ogled do 11. januarja v galeriji Layerjeve hiše in galeriji stolpa Škrlovec v Kranju. Andreja Kranjec – Razstava Fin-de-siècle #III, Layerjeva hiša, Kranj, Andreja Kranjec, 20. december 201911. januar 2020 Foto: Petar Nikolić Na razstavi se umetniki predstavljajo z različnimi mediji, od slik, grafik do prostorske postavitve, mladi umetnici pa se tokrat predstavljata s slikarskimi deli. Andreja Kranjec (1989) je leta 2018 magistrirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, deluje na področju slikarstva, videa in filma. V novi seriji slik in risb Vse v meni pleše  raziskuje ljubezen do plesa in giba. S potezami čopiča išče poetiko svobode gibanja, in z živahnimi in svetlimi barvami skuša gledalcu prenesti veselje in čudenje nad ustvarjanjem lepote skozi telo in ustavljanjem trenutka. Umetnica se igra z barvo in obliko, ki zaznamuje radost nad plesnim užitkom in pozami, ki potrjujejo igrivost. Razstava Fin-de-siècle #III, Layerjeva hiša, Kranj, Rebeka Petrovčič, 20. december 201911. januar 2020 Foto: Petar Nikolić Rebeka Petrovčič (1994) je leta 2017 diplomirala iz smeri slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, v Kranju pa se predstavlja s serijo Metamorfoza. Glavni navdih za svoja dela je umetnica črpala iz narave, živalskih in rastlinskih oblik. Avtorica je naslikala figure, ki niso ne ljudje ne živali, ampak so bitja, ki so ujeta v proces transformacije. Gre za personifikacijo razdrobljene človekove duše, ki se spreminja in  se želi osvoboditi. Petar Nikolić

Jože Peterkoč, Mima Suhadolc: Prenova mizarskih delavnic na Plečnikovih Žalah

OUTSIDER, 6. januar 2020 ― Nekdanje mizarske delavnice na Plečnikovih Žalah sta prenovila arhitekta Jože Peterkoč in Mima Suhadolc. “’Uredimo vrt poslednjega slovesa z rajnkimi, v njem v zelenju postavimo kapelice, ki naj bodo individualne mrtvašnice. Imenujmo jih po farnih patronih, tako da bo vsak našel zadnjo postajo v kapelici lastne fare.’ Tako je prostor poslednjega slovesa na Ljubljanskih Žalah,… The post Jože Peterkoč, Mima Suhadolc: Prenova mizarskih delavnic na Plečnikovih Žalah appeared first on OUTSIDER.

Ti! Ti zdaj poznaš te konje!

Urbani (Jaša Lorenčič), 6. januar 2020 ― Nekateri, ampak res samo nekateri, so nekaj kakor rojeni za Izštekane. Niso vsi. Pero Lovšin, recimo, e, on je bil. O, ja. Pa Niet. Pa še marsikdo. Ampak četudi na koncu vedno rata, jih ni nujno tako veliko »rojenih za to«, ne glede nato, da Jure Longyka zdaj že tradicionalno gladko nafila »svoj« minimundus domači […]

Ansambel: Stanovanje na Prulah

OUTSIDER, 6. januar 2020 ― Ansambel je skupina sedmih mladih kreativcev iz različnih panog, ki se že od študijskih let povezujejo in sodelujejo na najrazličnejših projektih. Gregor je arhitekt, Dan pa oblikovalec in umetnik; ko je Jure, sicer tudi sam oblikovalec, iskal nekoga, ki bi prenovil njegovo stanovanje, se je seveda najprej obrnil na njiju, vsi skupaj pa so v… The post Ansambel: Stanovanje na Prulah appeared first on OUTSIDER.
Rocco in njegovi bratje

Rocco in njegovi bratje

SNG Maribor, 6. januar 2020 ― V sredo, 8. januarja 2020, bo ob 19. uri v Veliki dvorani SNG Maribor veliko gostovanje Madžarskega narodnega gledališča iz Budimpešte s predstavo Rocco in njegovi bratje v režiji Attile Vidnyánszkega.

V kateri luži tiči duša?

Kriterij.si, 6. januar 2020 ― V kateri luži tiči duša? Gregor Strniša, Maruša Kink: Žabe Urednik Mon, 01/06/2020 - 10:12 V kateri luži tiči duša? Žabe v novi postavitvi Maruše Kink umeščajo Strniševo dramsko predlogo v območje prehajanja, dvojnosti, ki se stika v krčmi Žabe, kjer nas sprejme igralski kolektiv in nam postreže s šilcem ognjene vode. Krčma Žabe je tokrat preseljena v Sindikalno dvorano, obloženo z lesom, ki gledalcu pričara občutek domačnosti, a to prek preobloženosti s pisanimi lučkami preseljuje v potencialne prostore imaginacije (scenografija Tina Bonča). Z živopisanimi lučkami osvetljena tla se ponekod izgubljajo v megli, kar dodatno podkrepi prehajanje v druge asociativne prostore. Žabe so dogodek za štiri performerje, tri glasbenike in občinstvo, ki skuša in v svojem začetku tudi izvrstno nastavi razkroj teh binarnih pozicij (dramaturgija Daša Lakner). Razpeta med dramsko in performativno, med klasične in postdramske strategije, med Strnišev verz in prizemljeni govor, med zvoke oddaljenega barja in sintetično obarvano glasbo sedanjosti se predstava umešča v procesualno zaznamovan dogodek. V tej razpetosti smo združeni okoli vprašanja duše, slavnega motiva, ki ga iz svetovne literature najbolj poznamo po Goethejevem Faustu, ki ga uprizoritev postavlja kot ključni problem posameznika, danes in nekdaj. Postavitev kot slehernika ne postavlja Lazarja, ampak slehernika v vsakem od nas išče na presečišču Strniševega dramskega trikotnika (Lazar-Lucifer-Evica). Na Žabe torej pridemo, da bi se srečali, združili; sami s seboj ter nekje nad tem z uprizoritvijo in (vsaj) njenimi ustvarjalci. Zberemo se okoli podolgovatega odra, ki penetrira v občinstvo in uprostorja srž razprave, ki naj bi jo skupaj artikulirali. Obdano z občinstvom se začenja gledališče. Pod vodstvom Nejca Cijana Garlattija se nastavi kontekst skupnega bivanja, kjer smo potem priča dialogu med Žabami in ob ukvarjanju s tekstom asociativno nabranimi avtorskimi materiali. Ta uprizoritvena strategija v poetiki Mar

Cena udobja oziroma kako postati nekdo drug

Kriterij.si, 6. januar 2020 ― Cena udobja oziroma kako postati nekdo drug Gregor Strniša, Maruša Kink: Žabe Urednik Mon, 01/06/2020 - 10:00 Cena udobja oziroma kako postati nekdo drug Igra Žabe ali prilika o ubogem in bogatem Lazarju Gregorja Strniše je prvič izšla pred petdesetimi leti. Leto kasneje je bila krstno uprizorjena v ljubljanski Drami, kjer so nastopili Polde Bibič kot Točaj, Janez Hočevar kot Lazar in Lazarus ter Majda Kohek in Svetlana Makarovič kot Babici in Evici. Prav neverjetno je, kako sveže je Strniševo besedilo še danes. Loteva se ga režiserka Maruša Kink s svojo ustvarjalno ekipo na sodoben način, ki tekst seveda močno prireja, ga dopisuje itd., a Strniševa poanta je nenehno prisotna. In pomudimo se najprej ob njej. Strniša je v Žabah izpisal svojega Fausta oziroma je uporabil faustovski motiv. Pismonoša Lazar pride v krčmo Žabe na robu Barja, kjer sreča nenavadnega Točaja in Babico. Točaj se mu razkrije za hudiča in mu ponudi, da mu izpolni njegove sanje, da bi postal bogat. V zameno ne zahteva več njegove duše, pač pa njegove spomine. Lazar torej ni več razsvetljenjski subjekt, ki proda dušo hudiču, da bi dosegel spoznanje, moč ali oblast, pač pa je mali človek s svojim bednim življenjem, ki sanjari o tem, da bi bil nekdo drug. In prav v tem obratu je Strniševa aktualnost. Njegova prilika odlično opisuje današnji svet vrtoglavih vzponov in padcev, gospodarskih kriz, poslovnih goljufij in političnih mešetarjenj. Še več, zdi se, da opiše tudi nujni pogoj za premene, ki jih izvajajo njihovi protagonisti. Popolna izguba spomina. Najprej v smislu brisanja vsakršnih norm, saj je v imenu trenutnega projekta običajno dovoljeno vse. Spomnimo se samo zgodbe z bančno luknjo, ob kateri so nam najprej zagotavljali, da z njeno rešitvijo obstane ali pade tudi država, kasneje pa razlagali, da je bila vse skupaj prevara. A tu še ni konec te prilike. Lazar se sicer na začetku upira, sprašuje se o tem, kdo bo, če ne bo imel več spominov, če ne bo imel več svoje identitete, ve

Zajčja luknja

Membrana, 6. januar 2020 ― Fotografija, magija in resničnost Mednarodna fotografska razstava; Cankarjev dom – prvo preddverje, 20. jan. do 1. mar. 2020. Odprtje razstave 20. januarja 2020 ob 20. uri Razstavljajo: Marion Balac (Francija), Jojakim Cortis & Adrian Sonderegger (Švica), Miha Godec & Valerie Wolf Gang (Slovenija), Simon Menner (Nemčija), Špela […] The post Zajčja luknja appeared first on Membrana.

Jezero #3: Folija, sendvič, sneg, umor

Urbani (Jaša Lorenčič), 6. januar 2020 ― Prišel bo (em, v bistvu že je) dan za Taras Birsa, s.p. Naj bo to, za zdaj, zadosti. Da se ne bomo skupaj zaleteli v spoiler (kvarnik). Vse ostalo je itak že v Dolini rož, tretji knjigi Tadeja Goloba. Ampak, ja, prišel bo dan, ko bo Taras Birsa imel le en sendvič v predalu družinskega […]

Zgodbe domačih inovatorjev, muzejski večer

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 6. januar 2020 ― Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož v sodelovanju z društvom Antonovanje na Kogu v okviru dogodkov Antonovanje 2020, pripravlja muzejski večer Zgodbe domačih inovatorjev, ki bo v torek, 7. januarja 2020, ob 17. uri v Beli dvorani Grajske pristave Ormož. Gost muzejskega večera bo ljubiteljski zgodovinopisec in prleški izumitelj Rajko Topolovec. Za svoje izume je prejel […]
še novic