Utrip uličnega gledališča

Utrip uličnega gledališča

Radio Študent, 23. julij 2019 ― Dan pred 22. Mednarodnim festivalom uličnega gledališča Ana Desetnica, ki je potekal med 2. in 7. julijem po več krajih v Sloveniji, smo se z Gorom Osojnikom in Vido Cerkvenik Bren pogovarjali o uličnem gledališču - kaj so njegove specifike in v čem se razlikuje od drugih gledaliških zvrsti.

Recenzije muzejskih razstav

Društvo za domače raziskave, 23. julij 2019 ― Dieta od aprila 2019: enkrat mesečno recenzija muzejske razstave v časopisu Dnevnik. Razstave so v muzejski dejavnosti le vrh ledene gore, a tudi o njem je treba razmišljati. Pri likanju besedil in določanju naslovov člankov pomaga urednica Tanja Lesničar Pučko. [april 19] Moja Ljubljanica Bogata preteklost, nasmetena sedanjost Moja Ljubljanica na Vrhniki je edina stalna muzejska razstava, posvečena slovenski reki. Obiskovalcu ponuja topografski vpogled v civilizacijske dosežke prebivalstva, ki je živelo oziroma še živi v njenem porečju od prazgodovine do danes … https://www.dnevnik.si/1042883865 Razstavišče: Kulturni center Vrhnika Producent: Muzej in galerije mesta Ljubljane Kustosinja: Irena Šinkovec http://mojaljubljanica.si/ [maj 19] Šport …

Hana Černivec: Opravek

Koridor, 23. julij 2019 ― Še zmeraj nisem zašil luknje v žepu svojega plašča. Vsako šesto, sedmo jutro pozabim nanjo, in ko na poti, kamorkoli že, sežem po vžigalniku, moja dlan zatipa le mrzel zrak. Ne bom je zašil danes. The post Hana Černivec: Opravek appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
THE BODY

THE BODY

Radio Študent, 23. julij 2019 ― V začetku julija smo se mudili po Madžarski z namenom uzreti koncert zasedb Full Of Hell in The Body, ki sta nastopili v Budimpešti, v Durer Kertu. V tokratnem terminu bomo prisluhnili intervjuju z legendarnim frontmanom Chipom zasedbe The Body. 
Snemi, tukaj in zdaj

Snemi, tukaj in zdaj

Airbeletrina, 23. julij 2019 ― Snemi, tukaj in zdaj, z ramen svoj grob in daj življenju še eno priložnost, da popravi zgodbo. Ni vsa ljubezen smrt in zemlja ni večen izgon. Morda bo prišla priložnost in pozabiš na stari medeni pik, kot da bi ljubil dekle, ne vedoč, če te ljubi ali ne, ne vedoč, zakaj te ljubi ali ne ... Ali pa boš začutil, ko sloniš na stopnicah, da si nekdo drug
Nagovor direktorja 19/20

Nagovor direktorja 19/20

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― ZA!Spet smo se znašli pred izzivom, izzivom generaciji izjemnih umetnikov, ustvarjalcev, organizatorjev. Naše mesto Ptuj se je odločilo za kandidaturo za Evropsko prestolnico kulture leta 2025. Izziv se je pokril z mojim tretjim začetkom mandata vodenja Mestnega gledališča Ptuj, ko sem se znašel pred izzivom, kako v tem novem mandatu preseči dosežke preteklih dveh, ki sta bila izjemna po sadu. Ja, je res, po sadu spoznamo drevo in naše Mestno gledališče Ptuj je bogato rodilo.
Zgodovina nasilja

Zgodovina nasilja

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Édouard LouisZGODOVINA NASILJADramaKoprodukcija Mestnega gledališča Ptuj in Mini teatra LjubljanaPremiera na Ptuju 7. september 2019Premiera v Ljubljani 25. december 2018Režija IVICA BULJANIgrajo PETJA LABOVIĆ, BENJAMIN KRNETIĆ, SAŠA PAVLIN STOSIĆ, ROBERT WALTL, BORIS VLASTELICA
Hevreka!

Hevreka!

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Koncept in avtorji Nik Škrlec, Lena Hribar, Urban KuntaričHEVREKA!Znanstveni cirkusPredstava za mlade od 11. leta daljeKoprodukcija Mestnega gledališča Ptuj in Zavoda Margareta SchwarzwaldPremiera na Ptuju 12. september 2019Igrajo NIK ŠKRLEC, LENA HRIBAR, URBAN KUNTARIČ
Jami distrikt

Jami distrikt

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Abonma PREMIERA | Abonma IZVENMilena BogavacJami distriktProdukcija Bitef teatra Beograd s koproducentiPredstava je v srbskem jeziku z nadnapisiPonedeljek, 21. oktobra 2019, ob 19.30 za abonma Premierain izven ter izbirna predstava za abonma IzvenRežija Kokan MladenovićIgrajo Isidora Simijonović, Vanja Nenadić, Nina NeškovićGlasba Vrooom (Jamal al Kiswani, Marko Grubić)Pripovedovalka Danica GrubačkiJami distrikt je gledališka predstava, ki problematizira vprašanje narodov in nacionalnih držav v visokotehnološkem svetu 21. stoletja. Izhajajoč iz dejstva, da je narod konstrukt in pojem, izmišljen v 19. stoletju, uprizoritev nagovarja gledalca s vprašanji: kako je „izumu“ iz 19. stoletja uspelo, da je videti, kot da je tu od nekdaj? Bo ideja naroda končala na smetišču zgodovine ali bodo tam končali tisti, ki še verjamejo vanjo? Kaj bo zamenjalo narode in nacionalne države? In kaj je slabše: narod ali korporacija? Izhodišče uprizoritve je izmišljen (toda povsem mogoč) dogodek o odkritju najstarejše paleolitske naselbine v zgodovini človeštva v vasi Jamena na tromeji Srbije, Hrvaške ter Bosne in Hercegovine ... 
Mala Murska deklica

Mala Murska deklica

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Abonma KRESNIČKA | Abonma ZVEZDICAUrška RaščanMala murska deklicaGostuje gledališče KU-KUC BeltinciSobota, 5. oktobra 2019, ob 10.00 za abonma Kresnička in izvenob 11.00 za abonma Izven in izvenMala Murska deklica je nežno vodno bitjece, ki prebiva pod gladino reke Mure in si najbolj na svetu želi videti daljne kraje. Štrk Joži je veliki popotnik, ki ji bo vlil poguma za veliko potovanje, na katerem bomo skupaj na najbolj zabaven način spoznavali kulturno dediščino in skrite kotičke naše čudovite dežele. 
Človeški glas

Človeški glas

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Čas za MONOJean CocteauČloveški glasLa Voix humaine, 1930Intimna igra poslavljanjaGostuje Slovensko narodno gledališče Nova Gorica Petek, 18. oktobra 2019, ob 19.30 za izvenRežija Ajda ValclIgra Helena PeršuhMonodrama Človeški glas se osredotoča na zapuščeno žensko, ki ob telefonu pričakuje poslednji klic bivšega ljubimca, da bosta uredila še zadnje podrobnosti skupnega življenja ter se za vedno poslovila. Čustveno nabit telefonski pogovor, ki ga zaradi motenj na omrežju ljubimca ne moreta nemoteno izpeljati, je osnova za razburkano in večplastno zgodbo, ki poleg zgodovine njunega odnosa razkriva tudi moralno etična vprašanja vrednotenja ljubezni in pasti telefonskega pogovora kot sredstva komunikacije. 
CABAres CABArei

CABAres CABArei

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Čas za MONOZijah A. SokolovićaCABAres CABAreiMonokomedijaPredstava je v srbskem jezikuSobota, 9. november 2019, ob 19.30 za izvenIgra Zijah A. SokolovićV monokomediji CABAres CABArei igralec z mojstrsko mimiko in popolnim obvladovanjem glasu pripoveduje zgodbe o življenju malega človeka, ki se zaveda svojih osebnih stisk in velikih zablod človeštva. Prepletata se veliki, vsakomur poznani temi - ljubezen in smrt.
Čarobna vililandija

Čarobna vililandija

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Abonma KRESNIČKA | Abonma ZVEZDICAMiša Gerič ŠpacapanČarobna vililandijaGostuje Miškino gledališče KU-KUC LendavaSobota, 2. november 2019, ob 10.00 za abonma Kresnička in izvenob 11.00 za abonma Zvezdica in izvenTo je predstava o pisanem svetu odraščanja, kot ga vidijo otroške oči. Pravljična predstava nas popelje v čudežno deželo Vililandijo, kjer je vse mogoče, tudi zrasti čez noč. A tako kot pri nas, imajo tudi v Vililandiji pravila. In kdor ne uboga mu zraste ... Zgodba o dveh Malinih, ki sta imela nenavadno željo postati velika čez noč, vas bo nasmejala, hkrati pa spomnila, kako lepo je biti otrok. 
Zabava za Borisa

Zabava za Borisa

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ―  PREMIERA | Abonma PREMIERA | Abonma IZVENThomas BernhardZabava za BorisaDramaKoprodukcija Mestnega gledališča Ptuj in Prešernovega gledališča KranjTorek, 12. november 2019, ob 19.30 za abonma Premiera in izvenSreda, 13. november 2019, ob 19.30 za abonma Izven in izven Režija SNEŽANA TRIŠIĆIgrajo DARJA REICHMAN, VESNA SLAPAR, SIMON ŠERBINEK k. g., BORUT VESELKO, BRANE GRUBAR k.g., BLAŽ SETNIKAR, MIHA RODMAN, CIRIL ROBLEK k. g., JUDITA POLAK k. g. 
Glumac je ... je glumac ... je glumac

Glumac je ... je glumac ... je glumac

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Čas za MONOZijah A. SokolovićaGlumac je ... je glumac ... je glumacKultna monodramaPredstava je v srbskem jezikuPetek, 8. november 2019, ob 19.30 za izvenIgra Zijah A. SokolovićPriljubljeni bosanski umetnik Zijah A. Sokolović je svojo kultno monodramo premierno uprizoril že leta 1978 v Sarajevu. Predstava Glumac ... je glumac ... je glumac izziva protagonista in avditorij s temeljnim vprašanjem, kdo je igralec, kaj je umetnost igre, od kod prihaja in do kod seže umetnost odra. Več o igralcu in predstavi kliknite na ta link
Kubanska rapsodija

Kubanska rapsodija

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Baletna predstavaKubanska rapsodijaZgodovinsko dogajanje na Kubi od njenega odkrija do danesSobota, 30. november 2019, ob 19.30 za izvenNastopajo Anamaria Radanovič, Rosa Laura Perez, Abrahan Quiñones, Leandro Elutil in Društvo baletnih plesalcevKoreografija Anamaria Radanovič
Aloha - Freestyle comedy

Aloha - Freestyle comedy

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Stand up Tadeja TošaAloho, comedy showČetrtek, 5. december 2019, ob 19.30 za izven RAZPRODANOIgra Tadej TošTadeja Toša poznamo. Vemo, da govori hitro in veliko. Vemo, da njegov dolgi jezik ne prizanaša nikomur – niti njemu samemu ne. Le kaj bomo slišali tokrat? Smeh je zagotovljen!
Dovč & Gombač

Dovč & Gombač

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Janez Dovč in Boštjan GombačDovč & GombačKoncertna turneja 2019Četrtek, 28. november 2019, ob 19.30 za izvenGostujeta vrhunska glasbenika in ljudska godca 21. stoletja - harmonikar, skladatelj in fizik Janez Dovč ter multi instrumentalist in skladatelj Boštjan Gombač. Popeljala vas bosta na izjemno zvočno popotovanje, s svojo virtuoznostjo in hudomušnostjo pa predstavila slovensko ljudsko glasbo v sodobnih priredbah.
Ne bodi, kar nisi

Ne bodi, kar nisi

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Ditka in Feri LainščekNe bodi, kar nisiGlasbeno literarni dogodekČetrtek, 13. februar 2020, ob 19.30 za izven RAZPRODANOKDitka vam bo prepevala predvsem ljubezensko poezijo Ferija Lainščka. Rada ima ljubezen, saj je sila, ki vse povezuje. Pesnik pravi, da on ljubezen razume, ker je starejši, ona pa zato, ker je mlada. Predstavila bo album Ne bodi kar nisi skupaj s pesnikom Ferijem Lainščkom in glasbeno zasedbo Gorazd Čepin – klaviature, spremljevalni vokal, Jan Lužnik – električna kitara, spremljevalni vokal, Ilj Pušnik – kontrabas in David Slatinek – bobni.
Snežna vila

Snežna vila

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Abonma KRESNIČKA | Abonma ZVEZDICADamjana Golavšek in Karel NovakSnežna vilaGostuje Damjana Golavšek in Muzikalček, društvo za spodbujanje ustvajalnosti otrok na področju glasbene kultureSobota, 7. december 2019, ob 10.00 za abonma Kresnička in izven RAZPRODANOob 11.00 za abonma Zvezdica in izven RAZPRODANOGlasbeno animacijski program s pesmicami o zimi, čarobnih bitjih in dobrih možeh, ki v prazničnem decembru obiščejo otroke. Zima je včasih muhasta. Ravno tedaj, ko vsi, še posebej otroci, pričakujejo sneg, ga noče in noče natrositi. Še dobro, da obstajajo pravljična bitja, ki znajo delati čudeže. Snežna vila ima za obiskovalce na voljo veliko glasbe, na katero lahko zapojejo čisto sami, če si to seveda želijo. Še posebej vesela je, če se otroci naučijo pesmico o jelenčku Rudiju z rdečim nosom.
Trobla in ključ

Trobla in ključ

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Lea MenardTrobla in ključGostuje Lea MenardSobota, 1. februar 2020, ob 10.00 za abonma Kresniča in izvenob 11.00 za abonma Zvezdica in izvenTrobla in ključ je lutkovno igrana predstava z elementi plesa in glasbe. Je zgodba o prijateljstvu, ljubezni in ljubosumju. Cirkusanta Trobla in Beno sta nerazdružljiv par. Skupaj preživljata prosti čas, denar pa služita s plesno-glasbenimi nastopi. Nekega dne na njun oder zaide čudovita plesalka Ajša ...
Seks z neznanci

Seks z neznanci

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Laura EasonSEKS Z NEZNANCIProdukcija Mestnega gledališča Ptuj. LATE NIGHT PREDSTAVA ČETRTEK18.JUNIJ Laura Eason SEKS Z NEZNANCI ob 21.00 za izven v Mestnem gledališčui Ptuj SOBOTA20.JUNIJ Laura Eason SEKS Z NEZNANCI ob 21.00 za izven v Mestnem gledališčui Ptuj .Režija RENATA VIDIČIgrata HELENA PERŠUH, DOMEN VALIČ
ŠKOFJELOŠKI PASIJON

ŠKOFJELOŠKI PASIJON

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ―   Oče Romuald/Lovrenc MarušičŠKOFJELOŠKI PASIJONKoprodukcija Mestnega gledališča Ptuj in Prešernovega gledališča Kranjkliknite na SPOREDRežija Jernej LorenciIgrajo Doroteja Nadrah k. g., Darja Reichman, Miha Rodman, Blaž Setnikar, Miranda Trnjanin k. g., Gregor Zorc k. g.    
VSI PTICE

VSI PTICE

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Wajdi MouawadVSI PTICEKoprodukcija Mestnega gledališča Ptuj, Mini Teatra in Festivala Ljubljanakliknite na SPOREDRežija Ivica BuljanIgrajo Milena Zupančič, Ivo Ban, Nataša Barbara Gračner, Robert Waltl, Saša Pavlin Stošić, Aleksandra Balmazović, Jose, Gal Oblak, Lina AkifVznemirljiv dramski tekst Wajdija Mouawada Vsi ptice je po svetu zaslovel v prejšnji sezoni. Kanadski avtor libanonskega rodu, ki živi v Franciji, v družinski sagi o judovski družini z mednarodnimi koreninami izpostavlja Drugega kot absolutno idejo. Iz globine zgodovine vznikne lik muslimanskega diplomata, ki je ujet in izročen papežu kot darilo ter prisiljen preiti v katoličanstvo. Dogajanje v knjižnici univerze v New Yorku, kjer mladi raziskovalec genetike spozna doktorandko zgodovine, nas bliskovito popelje v teroristični napad v Jeruzalemu: Wahida raziskuje življenje arabskega diplomanta pred 500 leti, Eitan s svojo družino, s katero živi v Berlinu, išče izgubljeno babico. Vsi ptice je triler, aktualna politična uganka in čustveno nabita ljubezenska zgodba, ki v metaforični sliki človeštva kot planeta z vsemi pticami poskuša narediti korak dlje v izpraševanju vesti o vojni odgovornosti. Ivica Buljan se z gledališko režijo ukvarja od leta 1995 in režira tako v Sloveniji, rodni Hrvaški kot številnih evropskih državah. Za svoje delo je večkrat prejel mednarodne gledališke nagrade: je nagrajenec Borštnikovega srečanja, Prešernovega sklada in prejemnik francoskega viteza reda za umetnost in leposlovje. Od leta 2019 je direktor Hrvaškega narodnega gledališča v Zagrebu.
LUNAPARK KUGA

LUNAPARK KUGA

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Jure Ivanušič, Matjaž LatinLUNAPARK KUGAProdukcija Mestnega gledališča Ptujkliknite na SPOREDNa vrtiljaku našega razigranega lunaparka so se okužili dramski dialogi, spisani in prirejeni po drami Karla Čapka Bela bolezen, odlomki iz Kuge na Slovenskem dr. Vladimirja Travnerja, Maske so padle in Nujna vladna obvestila Lovra Matiča, Apologus carminicus Jurija Hauptmaniča. Na vrtiljaku se vrtijo tudi Boccaccio, Rabelais, dr. Gabelhofer, Avguštin, Mozart, Poe, Camus, Cave, Nicole …, in sicer v izvedbi igralske družine, navedene po abecednem redu:Jure Ivanušič, Maja Pihler Stermecki, Nenad Nešo Tokalić, Gorazd ŽilavecRežija Matjaž Latin
LUNAPARK KUGA

LUNAPARK KUGA

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Jure Ivanušič, Matjaž LatinLUNAPARK KUGAProdukcija Mestnega gledališča Ptujkliknite na SPOREDV našem LUNAPARKU KUGAste dobrodošli vsi brez izjeme,bogati in revni, verni, neverni,mladi in stari, celo s karantene,dvomljivi, iskreni in licemerni!Na razigranem vrtiljaku se vrtijoigralci, muzikanti,plešejo migranti, prevaranti,kreatorji, diktatorji,čarovniki, duhovniki,glumači, zabavljači,gobezdači in sanjači –glavo vam razkužijoin srce okužijo!Režija Matjaž LatinAvtor originalnih songov in glasbe Jure IvanušičIgrajo Jure Ivanušič, Maja Pihler Stermecki - Bilbi, Nenad Nešo Tokalić, Gorazd ŽilavecScenografija Mateja KapunKostumografija Mira StrnadKoreografija in oblikovanje maske Maja Pihler Stermecki – BilbiIzbor dodatne glasbe Matjaž LatinAvtor besedil „Maske so padle“ in „Nujna vladna obvestila“ Lovro MatičLektor Simon ŠerbinekOblikovalec plakata in letaka Jernej GojkovičFotograf Stanislav ZebecTehnično osebjeTehnični vodja Sandi Žuran, lučni mojster Simon Medved, tonski mojster Danijel Vogrinec, rekviziterka in garderoberka Irena Meško, odrski mojster Andrej Cizerl Kodrič
LUNAPARK KUGA

LUNAPARK KUGA

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Jure Ivanušič, Matjaž Latin, Karel ČapekLUNAPARK KUGAProdukcija Mestnega gledališča Ptujkliknite na SPOREDV našem LUNAPARKU KUGAste dobrodošli vsi brez izjeme,bogati in revni, verni, neverni,mladi in stari, celo s karantene,dvomljivi, iskreni in licemerni!Na razigranem vrtiljaku se vrtijoigralci, muzikanti,plešejo migranti, prevaranti,kreatorji, diktatorji,čarovniki, duhovniki,glumači, zabavljači,gobezdači in sanjači –glavo vam razkužijoin srce okužijo!Režija Matjaž LatinAvtor originalnih songov in glasbe Jure IvanušičAvtor besedil iz drame Bela bolezen Karel ČapekIgrajo Jure Ivanušič, Maja Pihler Stermecki - Bilbi, Nenad Nešo Tokalić, Gorazd ŽilavecScenografija Mateja KapunKostumografija Mira StrnadKoreografija in oblikovanje maske Maja Pihler Stermecki – BilbiIzbor dodatne glasbe Matjaž LatinAvtor besedil „Maske so padle“ in „Nujna vladna obvestila“ Lovro MatičLektor Simon ŠerbinekOblikovalec plakata in letaka Jernej GojkovičFotograf Stanislav ZebecTehnično osebjeTehnični vodja Sandi Žuran, lučni mojster Simon Medved, tonski mojster Danijel Vogrinec, rekviziterka in garderoberka Irena Meško, odrski mojster Andrej Cizerl KodričFlajer spredaj linkFlajer zadaj linkFoto iz vaj Stanislav Zebec{phocagallery view=category|categoryid=39|limitstart=0|limitcount=0|imageshadow=none|fontcolor=#ffffff|bgcolor=#ffffff|bgcolorhover=#cccccc|imagebgcolor=#ffffff|bordercolor=#ffffff|bordercolorhover=#cccccc|detail=6|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageordering=3}

Obvestilo Škofjeloški pasion za obiskovalce

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Spoštovani obiskovalci Mestnega gledališča Ptuj,Mestno gledališče Ptuj in Prešernovo gledališče Kranj vas obveščata, da je bil program izvedbe premiernih uprizoritev predstave Škofjeloški pasijon spremenjen, tako bo prva premierna predstava 10.septembra v Kranju, na Ptuju pa bo predstava premierno izvedena v oktobru, termini se še usklajujejo in ga bomo naknadno sporočili. Do tega je prišlo zaradi skrbi za vaše zdravje, saj se je zaradi stika z okuženo osebo enega od članov ekipe sprejela odločitev, da se delo na predstavi za potreben čas samoizolacije prekine in veseli smo, ker so testiranja pokazala, da je oseba negativna in da do prenosa okužbe ni prišlo. Vseeno pa smo prepričani, da je bila naša odločitev, da na prvo mesto postavimo zdravje ostalih članov ekipe, zaposlenih in tudi vas v teh okoliščinah povsem pravilna in upamo, da boste z razumevanjem sprejeli te spremembe. Vidimo se kmalu, najprej 10.septembra na odru PG Kranj, nato pa oktobra še na odru MG Ptuj.S spoštovanjem!Mirjam Drnovšček, direktorica PG Kranj in Peter Srpčič, direktor MG PtujNakupljene vstopnice bodo tako veljale za ogled omenjene predstave v nadomestnih terminih. V kolikor bi želeli vračilo kupnine za vstopnice je le-to mogoče do vključno srede, 30. septembra 2020 na blagajni Mestnega gledališča Ptuj v delovnem času. V kolikor ste vstopnice kupili preko spletnega nakupa je mogoče vračilo preko teh istih ponudnikov storitev do vključno srede, 30. septembra 2020.Hvala, da nam zaupate in nas podpirate, ter z razumevanjem sprejemate vse spremembe in prilagoditve.Mestno gledališče Ptuj

Obvestilo Škofjeloški pasion za abonente

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Spoštovani abonenti in abonentke,Mestno gledališče Ptuj in Prešernovo gledališče Kranj vas obveščata, da je bil program izvedbe premiernih uprizoritev predstave Škofjeloški pasijon spremenjen, tako bo prva premierna predstava 10.septembra v Kranju, na Ptuju pa bo predstava premierno izvedena v oktobru, termini se še usklajujejo in ga bomo naknadno sporočili. Do tega je prišlo zaradi skrbi za vaše zdravje, saj se je zaradi stika z okuženo osebo enega od članov ekipe sprejela odločitev, da se delo na predstavi za potreben čas samoizolacije prekine in veseli smo, ker so testiranja pokazala, da je oseba negativna in da do prenosa okužbe ni prišlo. Vseeno pa smo prepričani, da je bila naša odločitev, da na prvo mesto postavimo zdravje ostalih članov ekipe, zaposlenih in tudi vas v teh okoliščinah povsem pravilna in upamo, da boste z razumevanjem sprejeli te spremembe. Vidimo se kmalu, najprej 10.septembra na odru PG Kranj, nato pa oktobra še na odru MG Ptuj.S spoštovanjem!Mirjam Drnovšček, direktorica PG Kranj in Peter Srpčič, direktor MG PtujPredstava Škofjeloški pasijon je še zadnja predstava iz cikla abonmaja sezone 2019/2020. Abonentske kartice tako veljajo za ogled omenjene predstave v nadomestnih terminih. Vam pa spoštovani abonenti ponujamo možnost, da si namesto predstave Škofjeloški pasijon ogledate predstavo Vsi ptice (več o predstavi na www.mgp.si ) v naslednjih terminih:sreda, 9. september 2020, ob 20.00 uri v Mestnem gledališču Ptujčetrtek, 10. september 2020, ob 20.00 uri v Mestnem gledališču PtujV kolikor bi želeli to možnost izkoristiti vas prosimo, da se predhodno oglasite na dnevni blagajni Mestnega gledališča Ptuj v delovnem času (od ponedeljka do petka med 9.00 in 13.00 uro, v sredo do 17.00 ure) do najkasneje torka, 8. septembra 2020. Število sedežnih mest je po navodilih NIJZ in pristojnih služb omejeno.Hvala, da nam zaupate in nas podpirate, ter z razumevanjem sprejemate vse spremembe in prilagoditve.Mestno gledališče Ptuj

Obvestilo Vsi ptice

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Od kolegov koproducentov iz Mini Teatra Ljubljana smo prejeli obvestilo, ki se nanaša tudi na Ptujski premieri naše nove skupne produkcije Vsi ptice, ki smo jih planirali za 9. in 10. september na odru Mestnega gledališča Ptuj. Kolegom želimo čim prejšnje okrevanje, o nadomestnih terminih pa vas bomo pravočasno obvestili.Obvestilo Miniteatra : Zaradi bolezni so predstave Vsi ptice do nadaljnega odpovedane, o novih terminih vas bomo obvestili, hvala za razumevanje, vaš Mini teater.

OBVESTILO

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Spoštovani,v skladu z ukrepi za zajezitev epidemioloških tveganj smo z 19. oktobrom 2020 primorani do nadaljnjega predstaviti vse predstave in prireditve. Za vse informacije smo na voljo na naslovih tajnistvo@mgp.si in info@mgp.si ter po telefonu na 02 749 32 50 in 041 220 080. V upanju, da bomo lahko čim prej spet odprli vrata naše gledališke dvorane in gostovali po Sloveniji, vas lepo pozdravljamo in vam želimo, da ostanete zdravi.Se zahvaljujemo za vaše razumevanje in podporo.Vaše Mestno gledališče Ptuj

25 let Mestnega gledališča Ptuj Nagovor direktorja

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― 25. obletnica ponovne profesionalizacije gledališča na Ptuju, 4. december 2020 Več kot desetletje že služim tej hiši. Služim pravim, ker ji nisem prišel vladat. Ponižen sem pred veličino izročila, ki presega teh 25 let zadnje poklicne zgodbe, saj hiša sama tukaj stoji od 1786, in je najstarejša v Sloveniji, kjer ves čas živi tako in drugačno gledališče. Ponižen pred vsemi velikani, ki so v tem času pisali to zgodbo. V neusahljiv navdih mi je veličastna zgodba našega mesta in njegovih sedmih tisočletij. Veličastnost zapuščine tisočletnega vretja življenja na tem mestu, kjer je zahodna civilizacija imela svoja vrata na vzhod, ki je kot multikulturna sredina ustvarila bogastvo snovne in nesnovne dediščine. Številne zgodbe, miti in legende, ki čakajo, da jih skozi svojo umetnost vrnemo v življenje.Hvaležen sem vsem, ki so prinesli tole plamenico v moje roke. Branka, ki je s svojim delom posejala seme iz katerega so vzniknile generacije odličnih umetnikov. Postavila temelj, da smo začeli sanjat. Samu in Franciju, ter vsej ostali ekipi, s katero smo predrzno vrnili Ptuju poklicno gledališče. Ki sta nosila breme tega, da je gledališče shodilo, in se v slovenski prostor umestilo, dokazalo svojo živost in potrebnost. Branku Brumnu, Vojtehu Rajherju, Kristini Šamperl Purg in vsem v takratni ptujski občini, ki so prepoznali vrednost našega zanosa, in podprli našo drzno željo, da se je lahko uresničila. Hvaležen Štefanu Čelanu, da je zastavil svoj ugled in našel način za prenovo te hiše. Reneju, da je dal svojemu času poseben pečat.Posebna hvaležnost, ki je več kot to, je bratstvo in pajdaštvo, norost in genialnost, neuničljiva zvestoba in globoka povezanost me veže na eni strani na peščico ljudi : Anico, Ireno, Marjana, Tomaža, Matejo, Heleno, Petro, Simona, Andreja, Danija, Sabino, Majo, Sandija, Sašota, to malo stalno ekipo MG Ptuj, ki vsa ta leta dela ta teater, Iz malega ustvarja odlične pogoje za umetniško ustvarjanje vseh, ki pridejo na Ptuj. Umetniki vas ne morejo preh

25 let Mestnega gledališča Ptuj VIRTUALNA PREDSTAVITEV

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Za počastitev 25. obletnice ustanovitve Mestnega gledališča Ptuj smo pripravili virtualno predstavitev gledališke stavbe in spregovorili o delovanju gledališča v obdobju preteklega četrt stoletja in tudi širše. Projekt obsega album 360 stopinjskih prostorskih fotografij, album klasičnih fotografij, prostorski 360 stopinjski video in video pogovora o gledališču med Mihaelom Tošem in Petrom Srpčičem, z voščilom županje Nuške Gajšek, prav tako posnet v prostorski, 360 stopinjski tehniki.Mihael Toš je tudi avtor kronike gledališča Stadttheater Pettau 1786 – 1918, ki bo za jubilej Mestnega gledališča Ptuj objavljena v sodobnih digitalnih oblikah. Prve vsebine bodo dostopne v drugi polovici decembra, z nadaljevanji vse do junija 2021.Projekt je nastal v sodelovanju med Agencijo Toš, Mestnim gledališčem Ptuj in Mestno občino Ptuj.Termini: 4. 12. 2020 – Mestno gledališče Ptuj VR 360 video 9. 12. 2020 – Mestno gledališče Ptuj VR 360 foto 12. 12. 2020 – Mestno gledališče Ptuj, pogovor 26. 12. 2020 – Kronika Stadttheater Pettau 1786 – 1918, 1. fazaOb 25.obletnici Mestno gledališče Ptuj pogovor s prvim direktorjem gledališča Francijem Mlakarjem. Pogovor je posnel njegov naslednik in soustanovitelj Samo M. Strelec. Pogovor z aktualnim direktorjem Mestnega gledališča Ptuj Petrom Srpčičem, ob 25-letnici zavoda.PREDSTAVE:Prava babaVsakih sedem valovZabava za BorisaZgodovina nasiljaKurentNajstarejša obrtNaš razred
ALJAŽ LESJAK & BAND

ALJAŽ LESJAK & BAND

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― ALJAŽ LESJAK & BANDkliknite na SPORED Mladi perspektivni domačin Aljaža Lesjak z bendom vabi na samostojni koncertni dogodek. Na odru se mu bodo pridružili tudi glasbeni gosti. Kaja Maroh & Petra Kavaš & Nina Horvat & Kristjan Kika Jurič.
KONCERT PRIMOŽA VIDOVIČA

KONCERT PRIMOŽA VIDOVIČA

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― KONCERT PRIMOŽA VIDOVIČA Z ZASEDBO: SENCEkliknite na SPOREDKONCERT PRIMOŽA VIDOVIČA Z ZASEDBO: SENCE26-letni pevec, kantavtor in prejemnik zlatega priznanja 18. Kantfesta z zasedbo predstavlja Sence, koncert avtorskih šansonov in popevk.V zbadljivih satirah, melanholičnih baladah in grotesknih pripovedkah so zbrani drama in cinizem kabareja, strasti in ritmi tanga, džezovska sozvočja in klasična ubranost. V pesmih pripoveduje in se izpoveduje o sodobnem človeku, ki med razočaranji in ideali išče svojo pot, v tem svetu in onstran.ZASEDBAMatjaž Balažic (Piazzolleky, Flat Hats), harmonikaLuka Herman Gaiser (Bilbi, Stefan Milenkovich), kontrabasTimi Krajnc (Mascara Quartet, Piazzolleky), kitaraOGLED KONCERTA JE MOŽEN LE S PCT POGOJEM IN ZAŠČITNO MASKO
TADEJ TOŠ ČETRTI NA-VAL

TADEJ TOŠ ČETRTI NA-VAL

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― TADEJ TOŠ ČETRTI NA-VALkliknite na SPOREDKer smo vsi željni kulture in smeha, smo za vas pripravili predstavo z naslovom ČETRTI NA-VAL enega in edinega, »našega« Tadeja Toša. Upamo, da ste pripravljeni na najhitreje govorečega in gostobesednega Ptujčana, ki vas bo nasmejal do solz.OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN LE S PCT POGOJEM IN ZAŠČITNO MASKO.  
KLOVNA NE BO

KLOVNA NE BO

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Avtorski projektKLOVNA NE BOkliknite na SPOREDLutkovno-cirkuška predstava 9+Predstava traja 45 minut in nima odmora.Režiser Matija Solce ZasedbaNatalia SultanovaRavil SultanovOstarelima klovnoma se priprave na nastop nepredvidljivo zapletajo in tik pred dvigom zastora ju zanese v preteklost. Postaje spominov vijugajo od ranega otroštva preko odraščanja v skromnih razmerah odrekanja in drsenja na skupno umetniško pot do sedaj, ki se udejanja v parafrazi življenjskih sanj o nedosegljivi mojstrski briljanci. Namesto popolno zasnovane predstave nehote preigrata svoji življenjski zgodbi, zaznamovani s potovanjem do cilja v času in prostoru, ki mu lahko končno rečeta dom. Minimalistične lutkovne prvine in neobičajne žonglerske točke z običajnimi predmeti prelivajoče gradijo poetične gibalno-vizualne spominske slike. Njihov skupni jezik je animacija: predmetov, lutk, telesa in delov telesa, prostora, zvoka, svetlobe, ritma. Predstava temelji na raziskovanju skupnih točk predmetno-lutkovnega gledališča, ki ga na svojstven način razvija Matija Solce, s tradicijo ruskega cirkusa, ki ga v spregah z modernim dramskim teatrom gojita Natalia in Ravil Sultanov.
KRHKOST

KRHKOST

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Jean-Claude CarrièreKRHKOSTkliknite na SPOREDMonopredstava, ki ponuja razmislek o življenju, od vprašanj bivanja in naše minljivosti do tistega temeljnega – kaj nas kot ljudi najbolj določa?Igra: Simon ŠerbinekRežija: Matjaž LatinŽivimo v intenzivnem času – v poplavi informacij, nadvladi tehnologije, odtujenosti in izgubljenosti v novi realnosti. Neposredni odraz tega časa je predstava, v kateri igralec Simon Šerbinek interpretira izbrane odlomke iz knjige filozofskega eseja Krhkost svetovno priznanega scenarista in pisatelja Jeana-Clauda Carrièra. Svojevrstno ugledališčeno predavanje igralec podaja skozi osebno izkušnjo, ki je v veliki meri izoblikovala in zaznamovala njegovo življenje. Predstava Krhkost je primerna za različne generacije, od srednješolcev pa vse do ljudi, ki doživljajo jesen življenja. Lahko se srečamo v različnih ambientih: tako v knjižicah ali kulturnih domovih kot tudi v gledališčih, na prostem, pod krošnjami dreves … »Pri Šerbinkovi interpretaciji velikega avtorja je nenehno navzoč tisti žlahtni občutek globinskega uvida interpreta. Preprosto čuti material, živi ga, razume do tančin. In to najbolj fascinira – ob krvavi surovi ranljivosti protagonista … Takih monoprojektov nam v bistvu manjka danes, ki s tehtnostjo in nepretencioznostjo segajo daleč in globoko. Carrière nam ponuja toliko vsega – poskusiti je vredno spreminjati svet tam, pravi, kjer smo, svet, ki ga vidimo, čeprav na še tako neznaten način. Navidezna moč nas oddaljuje, krhkost zbližuje. Prav zaradi nje je naš svet sicer minljiv, a lep, v njej je skrita veličina človeškega.« (Iz kritike Melite Forstnerič Hajnšek v Večeru, junij 2021) OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN LE S PCT POGOJEM IN ZAŠČITNO MASKO.

LJUBEZEN GRE SKOZI ŽELODEC

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Jernej ČampeljLJUBEZEN GRE SKOZI ŽELODECkliknite na SPOREDVedno lačna ... komedijaAvtor in režiser: Jernej ČampeljIgrajo: Urška Vučak Markež, Saša Klančnik, Maja Martina MerljakDramaturgija: Simona Hamer, kostumografija: Tina Bonča, koreografija: Anja Robida, glasbena in zvočna oprema: Dejan Markič, produkcija: Smejmo se & Jernej ČampeljLjubezen gre skozi želodec ali Rajši 60 let srečen kot 90 tečen je zgodba o odnosih. O odnosih med ljudmi, odnosu do prehranjevalnih navad, odnosu do družbenih norm in standardov. V zgodbi spremljamo 36-letno Meto, ki se želi osamosvojiti od svoje nadvse gospodovalne mame, prepričane v to, da hči ne dosega ustreznih družbenih standardov. Nima partnerja, nima otrok, nima družabnega življenja, ne ukvarja se s športom, jogo … Vse, kar Meta premore, je po – maminem mnenju – preveč kilogramov. A Meta ima v resnici veliko več. Ima veselje do življenja in je s seboj zadovoljna kljub materi, ki jo hoče prepričati o nasprotnem. Na drugi strani spremljamo Bojana, ki po ločitvi začenja novo življenje. Življenje, kjer sta pomembna le mir in poln hladilnik. Čeprav bi na prvi pogled to težko rekli, mu je v zakonu obojega kronično primanjkovalo. Življenji dveh sorodno-dobrodušnih duš se začneta zabavno in obetavno prepletati. A kaj, ko se z ene in druge strani »z najboljšimi nameni« vmešavajo še tisti tretji. Mar za srečo in zadovoljstvo v življenju res vsi ljudje potrebujemo iste stvari?OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN Z ZAŠČITNO MASKO.

POTOVANJE PINGO PINGVINA

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Otroška predstavaPOTOVANJE PINGO PINGVINAkliknite na SPOREDGostuje Zavod Enostavno PrijateljiPrvi pingvin, ki je stopil na severni pol Pingo pingvin je najboljši plesalec »Pingo plesa« na južnem polu. A Pingu slava južnega pola ni dovolj in nenehno sanja, da bi odpotoval na drugi konec sveta in kot prvi pingvin stopil na severni pol ter zaslovel tudi tam. Nekega dne ledena ploskev na južni pol prinese Eskima Intija, ki ves izgubljen spozna novega prijatelja Pingo pingvina, s katerim se odpravita na pustolovščino na drugi konec sveta. Posebnosti predstave: Pingo pingvin zapleše neverjetni Pingo ples, nato pa se ledena ploskev odlomi in želja se uresniči.Trajanje predstave: 30-35 minut, primerna od 3 do 10 let. OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN LE S PCT POGOJEM IN ZAŠČITNO MASKO (pogoj PCT ne velja za mlajše od 15. let).
SoulGreg Artist & BigLights Band

SoulGreg Artist & BigLights Band

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Ekskluzivni koncertSoulGreg Artist & BigLights Bandkliknite na SPOREDSoulGreg Artist je priljubljen, vrhunski in izkušen slovenski glasbenik. Poleg tega, da je pevec in virtuozni kitarist, je prav tako skladatelj in producent z zelo širokim opusom ustvarjanja, kar se odraža v edinstvenem zvoku njegove glasbe. SoulGreg Artist v zadnjem letu doživlja veliko priljubljenost, njegova glasba pa viralen odziv s strani ljudi. V zadnjem letu imajo njegove skladbe na njegovi Facebook strani tako že več kot 3,5 milijone ogledov.SoulGreg Artist nastopa s svojo spremljevalno skupino BigLights Band, zato so njegovi koncertni nastopi zelo močni, udarni in nabiti s pozitivno energijo. Več o njegovem življenju in o njegovi glasbi je na njegovi spletni strani https://soulgregartist.com/ ter na njegovi Facebook strani https://www.facebook.com/soulgreg.artist/V zasebnem življenju je SoulGreg Artist predan in ljubeč mož in oče ter velik človekoljub in humanitarec. Ob svoji življenjski tragediji, izgubi dve in pol leti starega sina Viljema Julijana, sta z ženo Nino ustanovila Društvo Viljem Julijan, s katerim pomagata otrokom z redkimi boleznimi in njihovim družinam (https://viljem-julijan.si/ in https://www.facebook.com/SkladViljemJulijan).Nekaj primerov glasbe SoulGreg Artista:Hallelujah: https://fb.watch/5Cjy8oEU_F/Se bastasse una canzone: https://fb.watch/5Zttl77WVw/Lean on me: https://fb.watch/61yIWJss4F/Purple Rain: https://fb.watch/61yHNOalR4/We are the World: https://fb.watch/61yJY5-R2b/O, bog, povej: https://fb.watch/5CjDrlQEF8/Med iskrenimi ljudmi: https://fb.watch/5CjAnBh9-G/The Prayer: https://fb.watch/5CjwZhrB5L/Še živim: https://www.youtube.com/watch?v=PPD3cf4ikHkVsa njegova glasba je zbrana tu: https://soulgregartist.com/glasba/OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN LE Z ZAŠČITNO MASKO.
Mama

Mama

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Florian ZellerMAMA (La Mère)Koprodukcija z Mestnim gledališčem Ptuj in Prešernovim gledališčem Kranjkliknite na SPOREDRežiser Ivica BuljanIgrajo Darja Reichman, Borut Veselko, Blaž Setnikar, Doroteja NadrahZellerjeva Mama je vrhunsko, večplastno in pretresljivo dramsko besedilo, ki govori o bolečini in osamljenosti Mame, ki se sooča s sindromom »praznega gnezda«. Florian Zeller na stilno prepoznaven in izpiljeno minimalističen način, s skopimi, a enigmatično dvoumnimi stavki v tekočem dialogu, predvsem pa z neprestanim spreminjanjem perspektive izrekanja »objektivne resnice« razgrinja pred nami čustveno izvotljene odnose v družini, katerih posledica so Mamina osamljenost, njeno boleče soočanje s sinovim odhodom od doma in slutnja moževega varanja oziroma njegova čustveno odsotnost. Avtor se spretno poigrava z realnostjo izrečenega, ki jo gledalec po koščkih sestavlja iz prizora v prizor skozi labirint Mamine stiske. Zeller namreč preigrava najrazličnejše variacije dialogov med akterji te osupljive drame o razpadu družine ter posledično o »razpadu psihe« oziroma nevzdržni čustveni razrvanosti naslovne junakinje. Ob »variacijah« pogovorov med Mamo in Očetom, Mamo in Sinom, Očetom in Sinom ter Mamo in Dekletom se skupaj z Mamo tudi mi izgubljamo v blodnjaku različnih scenarijev, ki jih »zapisuje« njeno hrepenenje po izstopu iz nevzdržne spirale osamljenosti, v kateri se vrtinči na tanki meji stvarnosti in imaginacije, norosti in bolečine, materinske ljubezni in bolestne posesivnosti.Trajanje predstave 85 min, brez odmoraOGLED PREDSTAVE JE MOŽEN Z ZAŠČITNO MASKO.
PRAZNIČNI ULALUUU!

PRAZNIČNI ULALUUU!

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Otroška predstavaPRAZNIČNI ULALUUU!Gostuje Miškino gledališčeHumorna praznična predstava za vse generacije.kliknite na SPOREDVolk je pravljični lik, ki je doma v skoraj vseh pravljicah sveta. Vsako leto napiše Božičku pismo, a kaj, ko se pri njem pismonoša nikoli ne ustavi, saj se boji, da ga bo požrl. Tako pismo nikoli ne pride do severnega pola, volk pa vsako leto ostane brez darila. Zato letos za pomoč zaprosi otroke in si zaželi prav posebno željo. Za en dan, bi rad v vseh pravljicah sveta nastopal kot prijazni volkec, ki ga imajo vsi radi. Zaželi si, da bi z babico zavijal darila in krasil jelko, pomagal Rdeči kapici delati snežaka, s sedmimi kozlički plesal rokenrol, z mamo kozo srkal čaj in se kepal z lovcem. Želja se mu za en dan uresniči, a kaj, ko zaradi tega nastane velika pravljična zmešnjava. Kako bo volk za en dan postal volkec in s tem vse pravljice obrnil na glavo, si oglejte v naši novi humorni predstavi na kvadrat. Trajanje predstave: 30-35 minut, namenjena otrokom od 3 let naprej. OBVESTILO: Zaradi boljše vidljivosti so vrste od 1 do 3 (sedeži 2-8) rezervirane za otroke.OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN LE Z ZAŠČITNO MASKO IN PCT POGOJEM, TER OSEBNIM DOKUMENTOM.Pogoja PCT ni treba izpolnjevati: osebam, ki so mlajše od 12 let.  
ZRELOSTNI IZPIT

ZRELOSTNI IZPIT

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Jera IvancZRELOSTNI IZPITKoprodukcija:  Mestno gledališče Ptuj, KUD S.N.G. in Cankarjev dom domakliknite na SPOREDNastopata Nik Škrlec, Domen Valič V predstavi se igralca na svoj način lotita enega najbolj stresnih trenutkov v življenju mladostnika: šolanje oz. zrelostni izpit ob zaključku šolanja. Predstava želi gledalce najprej z duhovitostjo sprostiti in razbremeniti šolskih perspektiv šolanja in zaključnega izpita, potem pa z raziskovanjem gledališkega izraza odpreti vprašanje odraščanja. Kdaj je človek pravzaprav zrel? Predstava je primerna za III. VIO osnovne šole, vse letnike srednjih šol, s poudarkom na zaključnih letnikih.Kolofon Avtorica besedila Jera IvancNastopata Nik Škrlec, Domen ValičDramaturginja Jera IvancOblikovalec luči Ian StergarScenografinji  Sara Slivnik, Maruša MaliLektor Simon ŠerbinekTehnično osebjeTehnični vodja Sandi Žuran, lučni mojster Simon Medved, tonski mojster Danijel Vogrinec, rekviziterka in garderoberka Irena MeškoZaradi spoštovanja ukrepov imamo prilagojen sedežni red. V kolikor bi potrebovali skupaj več sedežev nas prosim pokličite na 02/749 32 50.OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN LE Z ZAŠČITNO MASKO IN PCT POGOJEM, TER OSEBNIM DOKUMENTOM. 
POD PRAZNIČNIM DEŽNIKOM

POD PRAZNIČNIM DEŽNIKOM

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Otroška predstavaPOD PRAZNIČNIM DEŽNIKOMGostuje KU-KUC Gledališčekliknite na SPOREDMedo Edo in pingvinček Pin sta najboljša prijatelja na svetu. Čeprav živita milijone kilometrov narazen, sta se letos odločila, da se srečata na pol poti in novo leto 2022 počakata skupaj. Cesta ju bo peljala skozi praznično okrašena mesta, deževni gozd, čez tovarno igrač, do največjega vrtiljaka na svetu in na koncu morda, če bodo pomagali otroci, do objema, voščila in velikega spoznanja. Solze in smeh, milijoni lučk, gumijasti hamburgerji, opičje arije in kitajske ure … so samo utrinki s prazničnega potovanja, ki ga ne boste nikoli pozabili. Ko prijateljstvo objame svet. Najbolj primerna za: Vrtec 1-3, Vrtec 3-6, OŠ I. triada, OŠ II. triada, OŠ III. TriadaČas trajanja: cca 35 minOBVESTILO: Zaradi spoštovanja ukrepov imamo prilagojen sedežni red. V kolikor bi potrebovali skupaj več sedežev iz istega gospodinjstva nas prosim pokličite na 02/749 32 50.OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN LE Z ZAŠČITNO MASKO IN PCT POGOJEM, TER OSEBNIM DOKUMENTOM.Pogoja PCT ni treba izpolnjevati: osebam, ki so mlajše od 12 let.  
FRANČIŠEK

FRANČIŠEK

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Jernej Lorenci, Matic StarinaFRANČIŠEKPo motivih romana Božji ubožec Nikosa KazantzakisaRežija: Jernej LorenciIgrata: Tamara Avguštin in Janez Škofkliknite na SPOREDFrančišek Asiški je velika religiozna, mitološka, zgodovinska, umetniška figura. Obdaja ga nepresežen svetniški obstret. Postal je simbol. V stoletjih je prerasel geografsko okolje, šel je celo onkraj krščanstva, osvojil je velik del sveta. Postal je velikan, neštetokrat upodobljeni, literarizirani, mitizirani nadčlovek, takorekoč angel, skoraj bog. Pa vendar se za Velikim Frančiškom iz Asizija skriva nekoč zdavnaj živeči zgolj-človek z imenom Frančišek, ki je na svet in samega sebe pogledal na nov način in na nov način začel tudi živeti. Videl je onkraj materialnega, onkraj ambicije, onkraj pohlepa in poželenja. In tako živel. (Bil je, kar je nadvse pomembno, neprestano v praksi: in od sebe je zahteval največ). In trpel. Ker se je boril. In boril se je s seboj, ne z drugimi. Jemal je nase, ne obmetaval drugih. Sprejemal je vse in vsakogar, ni delil in ni sodil. Zavedal se je, da je vsak človek en in edini, neponovljiv. Da pa smo tudi nerazdružljivo povezani. In povezani tudi z naravo (lahko bi mu rekli prvi ekolog). Vse živi, vse diha, vse je eno. Prav ta človeški element bo ključen za našo uprizoritev. Vsi tisti momenti človeškega, ki so še kako poznani vsem nam (le da je bil Frančišek pripravljen morda iti dlje in globlje). Demitologizirani, počlovečeni Frančišek torej. Frančišek, ki, kot pravi G. K. Chesterton, »ni ljubil človečnosti (nasploh), ampak človeka (vsakega posebej); tako tudi ni ljubil krščanstva, ampak Kristusa.« Frančišek ni hotel moči in oblasti, so pa moč in oblast v njegovem imenu zlorabljali. Ni hotel spremeniti sveta, ponudil pa je način, kako je mogoče spremeniti sebe. In lasten odnos do drugih.Razglašal je novo norost. In njegova nova norost je – ljubezen. OBVESTILO: Zaradi spoštovanja ukrepov imamo prilagojen sedežni red. V kolikor bi potrebovali skupaj več sedežev iz istega gos
TADEJ TOŠ PETI NA-VAL

TADEJ TOŠ PETI NA-VAL

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― TADEJ TOŠ PETI NA-VALkliknite na SPOREDKer smo vsi željni kulture in smeha, smo za vas pripravili predstavo z naslovom PETI NA-VAL enega in edinega, »našega« Tadeja Toša. Upamo, da ste pripravljeni na najhitreje govorečega in gostobesednega Ptujčana, ki vas bo nasmejal do solz.OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN Z ZAŠČITNO MASKO.
FRANČIŠEK

FRANČIŠEK

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Avtorja priredbe Jernej Lorenci in Matic Starina po romanu Božji ubožec Nikosa Kazantzakisa v prevodu Jaroslava NovakaFRANČIŠEKProdukcija Mestnega gledališča PtujRežija: Jernej LorenciIgrata: Tamara Avguštin in Janez Škofkliknite na SPORED Frančišek Asiški je velika religiozna, mitološka, zgodovinska, umetniška figura. Obdaja ga nepresežen svetniški obstret. Postal je simbol. V stoletjih je prerasel geografsko okolje, šel je celo onkraj krščanstva, osvojil je velik del sveta. Postal je velikan, neštetokrat upodobljeni, literarizirani, mitizirani nadčlovek, tako rekoč angel, skoraj bog. Pa vendar se za Velikim Frančiškom iz Assisija skriva nekoč zdavnaj živeči zgolj-človek z imenom Frančišek, ki je na svet in samega sebe pogledal na nov način in na nov način začel tudi živeti. Videl je onkraj materialnega, onkraj ambicije, onkraj pohlepa in poželenja. In tako živel. (Bil je, kar je nadvse pomembno, neprestano v praksi: in od sebe je zahteval največ.) In trpel. Ker se je boril. In boril se je s seboj, ne z drugimi. Jemal je nase, ne obmetaval drugih. Sprejemal je vse in vsakogar, ni delil in ni sodil. Zavedal se je, da je vsak človek en in edini, neponovljiv. Da pa smo tudi nerazdružljivo povezani. In povezani tudi z naravo (lahko bi mu rekli prvi ekolog). Vse živi, vse diha, vse je eno. Prav ta človeški element bo ključen za našo uprizoritev. Vsi tisti momenti človeškega, ki so še kako poznani vsem nam (le da je bil Frančišek pripravljen morda iti dlje in globlje). Demitizirani, počlovečeni Frančišek torej. Frančišek, ki, kot pravi G. K. Chesterton, »ni ljubil človečnosti (nasploh), ampak človeka (vsakega posebej); tako tudi ni ljubil krščanstva, ampak Kristusa«. Frančišek ni hotel moči in oblasti, so pa moč in oblast v njegovem imenu zlorabljali. Ni hotel spremeniti sveta, ponudil pa je način, kako je mogoče spremeniti sebe. In lasten odnos do drugih. Razglašal je novo norost. In njegova nova norost je – ljubezen.Premiera: 2. februar 2022. Predstava traja 3 ure i
SMETIŠČNI ŠKRAT

SMETIŠČNI ŠKRAT

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― SMETIŠČNI ŠKRATGostuje KU-KUC Gledališče Aleksandra Pinterič, Urška Raščankliknite na SPOREDEKO otroška predstava primerna od 3. leta starosti Izvirna EKO predstava je nastala v sodelovanju z Zavodom Vista, njeno iskrivo zgodbo pa je ubesedila priznana pisateljica Aleksandra Pinterič. Napeto dogajanje pred vrati živalskega vrta popestri avtorska glasba, preplet igre in lutk ter aktivna vloga gledalcev. V naš živalski vrt se je namreč prikradel Smetiščni škrat, ki smeti tudi drugod. Slon, papiga in opica ne zmorejo brez otroške domišljije in navihanosti, ki najdejo prebrisano pot do rešitve. Ob smehu in glasbi bomo v preddverju našega malega živalskega vrta rešili »največjo ekološko zagato na svetu« in z njo vso naravo pred onesnaževanjem. OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN Z ZAŠČITNO MASKO (VELJA ZA STAREJŠE NAD 6 let).
POKUK V POUK

POKUK V POUK

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― POKUK V POUKkliknite na SPOREDNa ptujski Gimnaziji obstaja zdaj že dve leti tudi umetniški oddelek (poleg splošnih in športnih).Dijaki - »umetniki" (poševnica oz. kakor bi rekli oni: sleš) / "geledališčniki« - imajo na urniku tudi predmet DIG. Ne, DIG ne pomeni, da se pri njem učijo o digniteti ali digresiji; tudi o digitalnosti ne. Polno ime predmeta "DIG" se glasi: Dramska igra in govor.Igrati se vendar zna vsak froc!In vsi smo se že kot majhni otroci naučili govoriti!Zakaj potem sploh igra in govor v resni šoli? Halo?!Pokukajte v naš pouk ... in boste izvedeli, pardon, izvideli odgovor. ;-)Čisto zares: Vabljeni v Mestno gledališče Ptuj, kjer bomo 14. marca 2022 odprli "vrata našega razreda".Videli boste, kaj počnejo naši dijaki, dijaki pa pa bodo z vašo prisotnostjo imeli čisto »zaresno" gledališko izkušnjo: v pravem gledališču, s pravim občinstvom, s pravo tremo!Ob 17. uri - 1. letnikOb 19. uri - 2. letnikVeselimo se vas.Hvala direktorju Mestnega gledališča Ptuj, g. Srpčiču, in ravnatelju Gimnazije, g. Šerugi, da sta se dogovorila za sodelovanje obeh zavodov.(Zavidljivo zavedanje o povezanosti in zavezanosti razvoju skupne skupnosti.)Samo M. Strelec, učitelj"Včasih slišimo, da je gledališče luksuz. Potemtakem je tudi vlada luksuz. Kdaj pa kdaj se sprašujemo, kateri luksuz bi lahko lažje pogrešali? Jaz seveda nisem proti vladam, temveč sem za luksuz. Ni nepredstavljivo, da gledališče proizvede dobiček. Ampak načeloma ni naravnano k temu. Donosnost in sposobnost preživeti samega sebe nista odločilna kriterija umetnosti. Gledališče je nujna in nenadomestljiva dimenzija našega življenja, našega sobivanja, naše kulture. Regija, večje in manjše mesto bi lahko izgubilo svoj identiteto,         če bi bili prisiljeni zapreti svoje gledališče. Če bi hoteli opustiti tradicije in regije naše raznolike, žive gledališke krajine, če bi hoteli opustiti načelo javnega financiranja naše kulture, potem bi s svojo kulturo in s svojim pojmovanjem, kaj je biti človek, bili na koncu.
C'est la vie

C'est la vie

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Baletno-glasbena predstavaC'est la vieBalerina in koreografija: Anamaria RadanovičHarmonika: Gregor ZupaničKlavir: David Krajnckliknite na SPOREDPtuj je mesto z mitično avro, ki skupaj z veličastnim gradom in mitreji že od pradavnine dalje predstavlja pravo zibelko arhitekture, kulture, dogodkov in festivalov. Zaradi svoje zdrave ustvarjalne klime, medsebojnega sodelovanja, povezovanja in bogatega prepletanja kultur daje zatočišče številnim umetnikom. Po dolgem zatišju zaradi pretečih okužb z novim koronavirusom in številnih socialnih omejitev se je nekaj ptujskih ustvarjalcev odločilo, da bodo s svojim občinstvom delili svojo umetniško pripoved.»C'est la vie«, ki v prevodu pomeni »To je življenje«, je baletno-glasbena predstava, s katero bodo umetniki posredovali občinstvu svoj pogled na institucionalno umetnost, družbo in bližnjo naravo, ki jih obdaja. Prizorišče dogajanja je ptujski mestni park, ki je blagodejno vplival na razvoj njihove ustvarjalnosti. Z navdihujočim žarom in energijo pripovedujejo zgodbo o umetnikih, ki vztrajajo v nameri, da v družbeno in kulturno okolje vtisnejo svoj umetniški slog, angažiranost in izraz protesta. Z izvirno preobleko svetovno znanih skladb iz klasične, tango in popularne glasbene zakladnice želijo pripraviti občinstvo do razmisleka, kdo in kaj smo.Zato njihova umetniška projekcija občutenj skozi klavir, harmoniko in baletno predstavo ni več zgolj obramba in negacija neprodušno zaprte kulture, temveč način preoblikovanja okolja, ki se utaplja v potrošništvu in brezštevilnih informacijah. Zavedajo se, da je uživanje v umetnosti za človeka zelo pomembno, saj umetnost deluje nanj z močjo, ki izvira iz življenja samega.OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN LE Z ZAŠČITNO MASKO.
POKUK V POUK

POKUK V POUK

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― POKUK V POUKkliknite na SPOREDNa ptujski Gimnaziji obstaja zdaj že dve leti tudi umetniški oddelek (poleg splošnih in športnih).Dijaki - »umetniki" (poševnica oz. kakor bi rekli oni: sleš) / "geledališčniki« - imajo na urniku tudi predmet DIG. Ne, DIG ne pomeni, da se pri njem učijo o digniteti ali digresiji; tudi o digitalnosti ne. Polno ime predmeta "DIG" se glasi: Dramska igra in govor.Igrati se vendar zna vsak froc!In vsi smo se že kot majhni otroci naučili govoriti!Zakaj potem sploh igra in govor v resni šoli? Halo?!Pokukajte v naš pouk ... in boste izvedeli, pardon, izvideli odgovor. ;-)Čisto zares: Vabljeni v Mestno gledališče Ptuj, kjer bomo 14. marca 2022 odprli "vrata našega razreda".Videli boste, kaj počnejo naši dijaki, dijaki pa pa bodo z vašo prisotnostjo imeli čisto »zaresno" gledališko izkušnjo: v pravem gledališču, s pravim občinstvom, s pravo tremo!Ob 17. uri - 1. letnikOb 19. uri - 2. letnikVeselimo se vas.Hvala direktorju Mestnega gledališča Ptuj, g. Srpčiču, in ravnatelju Gimnazije, g. Šerugi, da sta se dogovorila za sodelovanje obeh zavodov.(Zavidljivo zavedanje o povezanosti in zavezanosti razvoju skupne skupnosti.)Samo M. Strelec, učitelj"Včasih slišimo, da je gledališče luksuz. Potemtakem je tudi vlada luksuz. Kdaj pa kdaj se sprašujemo, kateri luksuz bi lahko lažje pogrešali? Jaz seveda nisem proti vladam, temveč sem za luksuz. Ni nepredstavljivo, da gledališče proizvede dobiček. Ampak načeloma ni naravnano k temu. Donosnost in sposobnost preživeti samega sebe nista odločilna kriterija umetnosti. Gledališče je nujna in nenadomestljiva dimenzija našega življenja, našega sobivanja, naše kulture. Regija, večje in manjše mesto bi lahko izgubilo svoj identiteto,         če bi bili prisiljeni zapreti svoje gledališče. Če bi hoteli opustiti tradicije in regije naše raznolike, žive gledališke krajine, če bi hoteli opustiti načelo javnega financiranja naše kulture, potem bi s svojo kulturo in s svojim pojmovanjem, kaj je biti človek, bili na koncu.
ZAJČEK SLADKO IN ZDRAVA PREHRANA

ZAJČEK SLADKO IN ZDRAVA PREHRANA

Mestno gledališče Ptuj, 23. julij 2019 ― Otroška predstavaZAJČEK SLADKO IN ZDRAVA PREHRANABio, eko in lokalnoGostuje: Zavod Enostavno Prijatelji (ZEP)kliknite na SPOREDZajček Sladko je pravi mojster za sladkarije. Čokolade, lizike, bonbone jedel bi na tone. Zelju, repi in korenju pa fuj govori, saj to njegova hrana ni. Mama Zajklja, namazana z eko nasveti, se trudi na vse načine, da bi zajčka Sladka naučila jesti zdravo. Rada bi ga navdušila za bio sadje, eko zelenjavo in ostalo lokalno pridelano hrano, a vse zaman. Bolj kot ga prepričuje, bolj se zajček Sladko navdušuje za sladkarije. Kaj še mama lahko stori, da zajček Sladko ne zboli?Najbolj primerna od 3 leta naprej, trajanje od 30 - 35 minut.OGLED PREDSTAVE JE MOŽEN LE Z ZAŠČITNO MASKO.
Etno glasba na Bledu in filmi v Motovunu

Etno glasba na Bledu in filmi v Motovunu

ARS Svet kulture, 23. julij 2019 ― Predstavljamo 29. festival etno glasbe Okarina in 22. filmski festival Motovun Na festivalu Okarina bodo do 3. avgusta nastopili najrazličnejši glasbeniki z vsega sveta. Kot prva bo nastopila španska zasedba Vigüela, ki glasbo ustvarja z ljudskimi inštrumenti in kuhinjskimi pripomočki. Hrvaški Motovun bo naslednjih nekaj večerov v znamenju filmske umetnosti. 22. izvedbo festivala bo odprl slovenski celovečerec Ne bom več luzerka režiserke Urše Menart. V oddaji bo govor tudi o 100-letnici Univerze v Ljubljani. Vabljeni k poslušanju!
Zunanji delovni prostori na PIFcampu

Zunanji delovni prostori na PIFcampu

PIFcamp, 23. julij 2019 ― Imate dovolj zaprtih prostorov? Pridružite se Oliviji Kotsifi in si ustvarite svoj lasten studio v naravi! Olivia Kotsifa je oblikovalka, ustvarjalka in arhitekta, ki veliko potuje, zato je večina njenega umetniškega dela usmerjena v preučevanje in oblikovanje mobilnih delovnih okolij. Na letošnjem PIFcampu se bo osredotočila na izdelavo zunanjega pohištva, ki bo udeležencem tabora omogočalo … Preberi več o Zunanji delovni prostori na PIFcampu The post Zunanji delovni prostori na PIFcampu appeared first on PIFcamp.
Pismenost in kultura Kijevske Rusije

Pismenost in kultura Kijevske Rusije

ARS Arsov forum, 23. julij 2019 ― Politika, vera in identiteta v najstarejši vzhodnoslovanski državi skozi prizmo pridig, življenjepisov svetnikov in zakonikov, nastalih v 11. stoletju Nekako ob koncu 9. stoletja je v ravnicah vzhodne Evrope, med Baltikom in Črnim morjem, začela nastajati prva državna tvorba vzhodnih Slovanov, tako imenovana Kijevska Rusija. Ta je svoj vrhunec dosegla nekje v sredini 11. stoletja, nato je začela zlagoma slabeti, dokončno pa je propadla pod pritiskom mongolskih vdorov v 13. stoletju. Toda teh 400 let Kijevske Rusije je pustilo neizbrisen pečat v kulturni, verski in politični zgodovini slovanskega vzhoda in še danes se Belorusi, Ukrajinci in Rusi – kadar pač mislijo svojo preteklost in identiteto – sklicujejo natanko na zgodnjesrednjeveško državo v porečju Dnjepra. S čim je torej Kijevska Rusija tako zaznamovala ta prostor, da danes, v času zaostrenih odnosov med Rusijo in Ukrajino, med tamkajšnjimi intelektualci – še bolj pa menda med politiki – plamti debata o tem, čigava naj bi Kijevska Rusija pravzaprav bila, kdo si jo sme lastiti in, kajpada, kakšne politične konsekvence bi morali iz posedovanja te preteklosti potegniti v geopolitičnih razmerah zgodnjega 21. stoletja? To je vprašanje, ki nas zaposluje v tokratnem Arsovem forumu, pri čemer pa se, menda razumljivo, bolj kakor sedanjosti in politiki posvečamo preteklosti in kulturi. Pred nedavnim je namreč pri Znanstveni založbi Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani izšla knjiga Pismenost in kultura Kijevske Rusije, ki prinaša prevode in komentarje izbranih spomenikov vzhodnoslovanske pismenosti 11. stoletja. Kako je v luči teh dokumentov, zdaj prvič dostopnih v slovenščini, videti Kijevska država, se bomo pogovarjali z Aljažem Glaserjem in dr. Simonom Malmenvallom, ki sta stara besedila prevedla in bogato komentirala, ter z dr. Blažem Podlesnikom, ki je za pričujočo knjigo poskrbel po uredniški plati in ji pripisal spremno besedo. V oddaji bomo ponovili pogovor, ki je bil na sporedu na 1. programu,  5.7.201

Mariborski baletniki s Peer Gyntom v Moskvi

SiGledal Novice, 23. julij 2019 ― Balet SNG Maribor s predstavo Peer Gynt koreografa Edwarda Cluga gostuje v slovitem ruskem gledališču Bolšoj v Moskvi. Sodobni balet, ki je praizvedbo doživel leta 2015 v Mariboru, bodo mariborski baletniki v eni najpomembnejših opernih in baletnih hiš na svetu izvedli danes in v sredo. Naslovno vlogo bo odplesal Denis Matvijenko.

Maja Delak in poletna križarjenja po SiGledalovem Repertoarju

SiGledal Novice, 23. julij 2019 ― Dragi obiskovalci portala, to poletje se skupaj z vami potapljamo v globine SiGledalovega sklopa Repertoar, ki ga vsebinsko ureja Slovenski gledališki inštitut. Rdeča nit potapljanja so nagrajenci iztekajoče se sezone, današnji zaliv pa je Maja Delak, ki je na festivalu Gibanica prejela nagrado Ksenije Hribar za avtorski koreografski opus. Pri brskanju po Repertoarju je lahko v pomoč iskalnik, ki omogoča tudi navzkrižne poizvedbe. Tako se pred nami razgrne kar nekaj zanimivosti o umetnici Maji Delak.

Sinja Ožbolt in poletna križarjenja po SiGledalovem Repertoarju

SiGledal Novice, 23. julij 2019 ― Dragi obiskovalci portala, to poletje se skupaj z vami potapljamo v globine SiGledalovega sklopa Repertoar, ki ga vsebinsko ureja Slovenski gledališki inštitut. Rdeča nit potapljanja so nagrajenci iztekajoče se sezone, današnji zaliv pa je Sinja Ožbolt, letošnja prejemnica nagrade Ksenije Hribar za življenjsko delo. Pri brskanju po Repertoarju je lahko v pomoč iskalnik, ki omogoča tudi navzkrižne poizvedbe. Tako se pred nami razgrne kar nekaj zanimivosti o Sinji Ožbolt.
Na Bledu se začenja 29. festival Okarina

Na Bledu se začenja 29. festival Okarina

Misli, 23. julij 2019 ― S koncertom španske zasedbe Vigüela se drevi na Bledu začenja 29. festival Okarina. Na tradicionalnem festivalu etno glasbe, katerega organizator je Zavod za kulturo Bled, se bo letos do 3. avgusta zvrstilo 12 glasbenih večerov z glasbenimi skupinami in posamezniki z vseh koncev sveta. Vsi koncerti se bodo pričeli ob 20.30 in bodo brezplačni.
1933 Gorenje Otave – Nastopajoči v igri Razvalina življenja

1933 Gorenje Otave – Nastopajoči v igri Razvalina življenja

Stare slike (Cerknica), 23. julij 2019 ― Gledališka skupina Društva kmečkih fantov in deklet Gorenje Otave, iz leta 1933. Na sredini sedita učitelj Metod Mervič in njegova žena Pavlina. Prva v stoječi vrsti je Marija Repar oziroma Katernova Mima, zadnji v tej vrsti pa je eden od Srnelovih fantov – Kovačič Jože ali Janez. Drugih na fotografiji sedanja generacija ni prepoznala. Za dvig […]
Mariborski baletniki s Peer Gyntom v Moskvi

Mariborski baletniki s Peer Gyntom v Moskvi

Misli, 23. julij 2019 ― Balet SNG Maribor s predstavo Peer Gynt koreografa Edwarda Cluga gostuje v slovitem ruskem gledališču Bolšoj v Moskvi. Sodobni balet, ki je praizvedbo doživel leta 2015 v Mariboru, bodo mariborski baletniki v eni najpomembnejših opernih in baletnih hiš na svetu izvedli danes in v sredo. Naslovno vlogo bo odplesal Denis Matvijenko.

Pop-Upstart: RAVNIKAR GALLERY SPACE

MAO, 23. julij 2019 ― Tokrat bo našo pisarno začasno prevzela in v svoj razstavni prostor spremenila ljubljanska galerija RAVNIKAR GALLERY SPACE, ki jo vodi Piera Ravnikar. Predstavili bomo pred kratkim izdano knjigo PERSONAL OUTSIDES: mapiranje ljubljanske umetniške scene.
Darja Kerec: Prekmurska zavest in slovenstvo

Darja Kerec: Prekmurska zavest in slovenstvo

ARS Esej na radiu, 23. julij 2019 ― Zgodovinarka Darja Kerec je docentka na pedagoški fakulteti v Ljubljani in Kopru. Zgodovinarka Darja Kerec je docentka na pedagoški fakulteti v Ljubljani in Kopru. Doktorirala je iz srednjeveške zgodovine Prekmurja. Ukvarja se z zgodovino 19. in 20. stoletja, regionalno zgodovino in zgodovino vsakdanjega življenja. V oddaji boste slišali referat, ki ga je imela oktobra 2002 na zborovanju slovenskih zgodovinarjev v Mariboru: Prekmurska zavest in slovenstvo. Besedilo bereta napovedovalca Jasna Rodošek in Matjaž Romih, glasbeni vrinki so odlomki priredbe skladbe za klarinet in klavir Janija  Goloba Ne ouri ne sejaj v izvedbi ansambla Duo claripiano. Tonski mojster je bil Maks Pust, urednika oddaje pa sta Mihael Kozjek in Andrej Rot.
Za nami je 8. teden kitare v Postojni

Za nami je 8. teden kitare v Postojni

SIGIC - Novice, 23. julij 2019 ― Radostni poklon kitari je letos potekal v drugem tednu julija v Postojni, ko so domači in tuji profesorji kitare ves teden vodili mojstrske tečaje za aktivne udeležence festivala, ob večerih pa so se vrstili koncerti uglednih kitaristov in kitarskih ansamblov.
še novic