Бром / Brom

Бром / Brom

Radio Študent, 18. februar 2019 ― *foto: Митя Лялин Pred koncertom na serialki Level Up se bomo pogovarjali z moskovsko zasedbo Brom, ki že več kot deset let ustvarja unikatno glasbeno mešanico na presečišču free jazza, punka, noisa in stoner rocka.

Temni Marx akceleracionizma

Razpotja, 18. februar 2019 ― Aljaž Zupančič Eno najnedavnejših oživitev Marxove misli predstavlja miselni tok s težko izgovorljivim imenom akceleracionizem. Ker gre pri njem za nadvse heterogen pojav, se bom pri predstavitvi omejil na neko določeno potezo, za katero verjamem, da je bistvena. Pri tem bom zagovarjal stališče, da ima ta poteza akceleracionizma svoje poreklo v Marxovi kritiki politične ekonomije, pri čemer pa pozornost vzbuja dejstvo, da je prav to marksistično jedro akceleracionizma razlog za ogorčenje, ki ga je ta miselni tok ob svojem pojavu požel s strani teoretske levice. Povedano zaostreno: pokazati želim, kako je akceleracionizem razkril in poudaril določeno plat Marxovega dela, ki je za levico naravnost travmatična, ob tem, da je – in kar je še huje – ta plat osrednjega pomena tudi za samega Marxa. The post Temni Marx akceleracionizma appeared first on Razpotja.

Bogastvo jezikov

TV Kočevje, 18. februar 2019 ― 2,5 let. 22 brezplačnih jezikovnih tečajev. 300 učencev angleščine, nemščine, italijanščine in ruščine s Kočevskega in Ribniškega. Ste med njimi?

Eva Markun: Menažerija (Alenka Urh)

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Alenka Urh   Eva Markun: Menažerija. Ljubljana: Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti – Revija Mentor (Zbirka Prvenke), 2017.   Kratkoprozna zbirka Eve Markun je na lanskem knjižnem sejmu prejela nagrado za najboljši prvenec leta, že pred tem pa je…

Pierre J. Mejlak: Veleposlanica

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Veleposlanica   Pogreb ni bil ravno ogromen, vseeno pa dovoljšen, da je vso državo pahnil v velikansko politično krizo z nepredvidljivim dogodkom bombardiranja cerkve. Poleg predsednika republike in predsednika vlade je bil tam prisoten ves kabinet in na desetine poslancev.…

Helena Šuklje: Zapestnica

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Milenca se je smehljala in se vrtela v rožnatem krilu. Tanko blago jo je božalo po topli koži in mehak, slankast zrak, gost od zgodnjega večera, jo je podpiral, ko se je z dolgo paličico nagibala daleč čez kamniti pomol.…

Klarisa Jovanović: Banket

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Kairo I   Terasa mošeje je obdana s kamnito ograjo. Ograja je rjavo rumena, namesto oken line. Skozi eno od njih vidim deklico. Na sosednji terasi. Pod milim nebom se sprehaja. Njeni koraki so neslišni, duši jih preproga s cvetličnim…

Jana Bauer z Renato Zamida

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Bauer: Javna agencija za knjigo (JAK) je v desetletju svojega obstoja uspešno prebrodila bolj ali manj krizna obdobja, dobila nov veter v jadra s približevanjem Slovenije kot častne gostje na knjižnih sejmih v Frankfurtu in Bologni in, upamo, nove ideje…

Igor Divjak: Prešernovi pankrti

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Ob prebiranju antologije 125 pesmi iz knjižice udarijo nekonformističnost, subverzivnost in eksperimentalnost, ki še danes učinkujejo neverjetno sveže. To Antologijo Tribuninega pesništva 196 5–1970 sta uredila Miha Avanzo in Franci Zagoričnik, izšla pa je leta 1974. V roke mi je…

Geert Lovink: Vgrajena potrtost

Sodobnost, 18. februar 2019 ― René Char: »Solze v samoti niso zaman.« – Darcie Wilder: »Sinoči sem sanjala o samoizboljševanju.« – Mark Fisher: »Osebno je neosebno.«  – Motivacijski govorec: »Podrsaj v levo in pojdi naprej.«  – Napis na majici: »Lahka sem, a pretežka zate.« –…
Pavel Mihelčič s peticijo za spremembo odnosa do glasbe in umetnosti

Pavel Mihelčič s peticijo za spremembo odnosa do glasbe in umetnosti

Misli, 18. februar 2019 ― Skladatelj, profesor in dolgoletni glasbeni kritik Pavel Mihelčič je predstavil peticijo, s katero opozarja na po njegovem mnenju nevzdržen položaj za glasbeno ustvarjanje v Sloveniji. Njegova opažanja, s katerimi nagovarja k prebuditvi, so po njegovih besedah klic k spremembi stanja, ki zdaj ni naklonjeno umetniški glasbi, niti drugim zvrstem.
Valerija Skrinjar Tvrz: Kjer oljke cveto

Valerija Skrinjar Tvrz: Kjer oljke cveto

ARS Izšlo je, 18. februar 2019 ― Skoraj štirideset let je preživela v Sarajevu, vendar se je zaradi vojne v Bosni in Hercegovini leta 1992 preselila v Ljubljano Pisateljica Valerija Skrinjar Tvrz se je rodila 8. novembra 1928 v Zagorju. Med drugo svetovno vojno je bila partizanska učiteljica in šifrantka v operativnem štabu; po končani vojni je bila leta in desetletja novinarka. Skoraj štirideset let je preživela v Sarajevu, vendar se je zaradi vojne v Bosni in Hercegovini leta 1992 preselila v Ljubljano. Napisala je vrsto knjig za bralce vseh generacij, pred kratkim pa je pri koprski založbi Libris izšel njen najnovejši roman Kjer oljke cveto. V njem je opisala zgodovinske dogodke, ki jih je od blizu spremljala kot novinarka Tanjuga v coni B Svobodnega tržaškega ozemlja po drugi svetovni vojni, predvsem agrarno reformo. Vendar se kot pisateljica ni zadovoljila zgolj z reportažnim opisom dogodkov, ampak je naslikala njihovo širšo podobo in zgodovinski kontekst. Pred očmi bralk in bralcev tako zaživijo tudi usode Istranov v letih druge svetovne vojne. Več o romanu bo pisateljica povedala v oddaji Izšlo  je, v pogovoru z Markom Goljo. Nikar ne zamudite.

Ne globalno segrevanje ne meteor, pokončala nas bo birokracija

OUTSIDER, 18. februar 2019 ― Antični filozof Platon je v svojem znamenitem sokratskem dialogu Država postavil vzporednico med državo in telesom. Državo lahko razumemo kot organizem, ki ga tvorimo njeni prebivalci, vsak s svojo vlogo. Če posamezni deli med seboj delujejo usklajeno, potem država dobro deluje. Če ne, se lahko zgodi, da posamezni deli, ki so namenjeni doseganju skupnih ciljev,…
O resnici in topovih v ozadju

O resnici in topovih v ozadju

ARS Svet kulture, 18. februar 2019 ― Zgodbe in usode, ki se pletejo v leposlovnih knjižnih delih, izvirnih in prevedenih, bodo tudi tokrat našle mesto v oddaji Svet kulture Zgodbe in usode, ki se pletejo v leposlovnih knjižnih delih, izvirnih in prevedenih, bodo tudi tokrat našle mesto v oddaji Svet kulture po 16. uri. Roman In ljubezen tudi pisatelja Draga Jančarja, ki je lani za to delo prejel nagrado kresnik, je, kot še nekatera njegova druga dela, preveden v francoščino, včeraj pa so ga na bruseljskem knjižnem sejmu predstavili skupaj s pisateljevim širšim romanesknim opusom, poudarili njegovo univerzalno noto in ga primerjali s kontekstom sedanje Evrope. Ustavili se bomo tudi ob dveh romanesknih prvencih Jedrt Lapuh Maležič Vija vaja ven in Sama Ruglja Resnica ima tvoje oči, Rorschach pa je naslov zbirke Miha Avanza.
Berlinale 2019: Zlati medved 69. Berlinala drami Sinonimi!

Berlinale 2019: Zlati medved 69. Berlinala drami Sinonimi!

Deseta umetnost, 18. februar 2019 ― S podelitvijo nagrad je 69. mednarodni filmski festival v Berlinu dosegel svoj epilog in vrhunec. Kljub mrazu nam je letošnja edicija festivala postregla z več kot odlično filmsko letino. Morda res nismo videli izrazito izstopajoče mojstrovine, a če odmislimo 2-urno prepotentno nemško dramo Ich war zuhause, aber, je bila letošnja ponudba vseh sekcij zanimiva, raznolika […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)  Zelena knjiga  Berlinale 2019: Ob pomankanju velikih hollywodskih zvezd Bollywood zavzel Berlin  Amelie (2001)  Oz the Great and Powerful (2013) Copyright © Deseta umetnost [Berlinale 2019: Zlati medved 69. Berlinala drami Sinonimi!], All Right Reserved. 2019.
še novic