Kolesarsko potepanje Jožija Jermana po Škotski

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 12. marec 2019 ― V torek, 12. marca 2019, je v Občinski knjižnici Prebold domačin Joži Jerman predstavil svoje kolesarsko potepanje po Škotski, kjer je bil od 13. maja do 16. junija 2015. Start in cilj popotovanja je bil v Glasgowu, potoval pa je v smeri urinega kazalca. Prvi dan potovanja je bilo lepo vreme, toda naslednjih 25 dni sta ga spremljala dež in veter. To je bilo najslabše poletje v škotski zgodovini. Iz Glasgowa ga je pot popeljala do kanala Glencoe z izjemno lepo pokrajino. Naslednji cilj je bil prelepi otok Sky. Ob zahodni obali ga je pot vodila do Durnesa, ...

12. marec - gregorjevo

Kamra.si, 12. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...12. marec - gregorjevo  Gregórjevo ali Grickovanje je praznik, povezan z zaljubljenci. Tega dne se po ljudskem izročilu, 12. marca, ptički ženijo. Ko je veljal še stari julijanski koledar je Gregor, znan kot prinašalec luči, godoval prav na prvi spomladanski dan, ko je navadno že toplo. Ta svetnik je bil v resnici Gregor Veliki, rojen okoli 540 v Rimu in je veljal za idealnega papeža in cerkvenega učitelja. S tem, ko so leta 1582 spremenili koledarski sistem iz julijanskega v gregorjevega, se je gregorjevo premaknilo nazaj, zato ga sedaj praznujejo 12. marca in ne na prvi koledarski spomladanski dan. Gregorijanski koledar pa se ne imenuje po svetniku Gregorju Velikemu (ki ga praznujemo 12. marca), ampak po papežu Gregorju XIII., ki je živel približno tisoč let kasneje. Da se gregorjevo praznuje na god Gregorja uradno ne drži, saj je Cerkev leta 1969 njegov god prenesla na 3. september, dan njegovega škofovskega posvečenja. Stari god, ki je dan njegove smrti leta 604 v Rimu, je namreč padel na post, kar ni bilo najbolje.  

12. marca 1759 je v Ljubljani umrl Janez Valentin Metzinger, francoski baročni slikar, ki je živel in delal na Kranjskem

Kamra.si, 12. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...12. marca 1759 je v Ljubljani umrl Janez Valentin Metzinger, francoski baročni slikar, ki je živel in delal na Kranjskem.  Krščen je bil 19. aprila 1699, Saint-Avold, Lorena (Francija). Metzinger je od leta 1727 živel v Ljubljani. Delal je po vsem Kranjskem, tudi na Hrvaškem, nekaj slik pa je naredil za naročnike na Štajerskem, ena je evidentirana v Passauu. Metzinger je bil predvsem cerkveni slikar. Zaradi neizenačene kvalitete in velikega števila del se upravičeno ponuja misel, da je imel pomočnike.

Studio.a+v: Hiša za mizarja

OUTSIDER, 12. marec 2019 ― V Studiu.a+v so opremili novo hišo mizarju, s katerim tudi sicer sodelujejo pri projektih. Gre za nekoliko drugačno sodelovanje med arhitekti in izvajalci – slednji so bili tokrat namreč tudi v vlogi naročnikov. Mizar je na enem prejšnjih projektov, na katerem je sodeloval z arhitekti, vzljubil hotaveljski marmor, zato je bila ena prvih želja ob…
Camerata Salzburg

Camerata Salzburg

ARS Svet kulture, 12. marec 2019 ― Glasbeniki navdušujejo z impresivno igro in samosvojim tonom širokega dinamičnega razpona V Cankarjevem domu gostuje eden od vodilnih komornih ansamblov Camerata Salzburg. Glasbeniki navdušujejo z impresivno igro in samosvojim tonom širokega dinamičnega razpona. V oddaji tudi o razstavi Pametna bitja, na kateri se Benjamin Nachtigal sprašuje o praznini, ki jo povzročajo pametne tehnologije, in o skupnem ter povezovalnem, ki to praznino lahko zapolni. Druga razstava, ki jo bomo predstavili, pa se skozi lik igračk barbik sprašuje o stereotipih o neumnih plavolaskah in je na ogled v prostorih glavne tržaške pošte. Prelistali bomo še knjižne novosti založbe Sanje, med njimi je delo turške avtorice Elif Shafak Tri Evine hčere.

"Pomanjkanje drobiža med I. svetovno vojno"

Kamra.si, 12. marec 2019 ― V sklopu razstave Iz vojne v novo državo vas Pokrajinski muzej Celje vabi na predavanje priznanega numizmatika Vitomirja Čopa z naslovom "Pomanjkanje drobiža med I. svetovno vojno".Predavanje bo v četrtek, 14. marca 2019 ob 17. uri v dvorani Barbare Celjske, Knežji dvor, Celje.Avtor pravi: »V kriznih časih si lahko v žepu imel bankovec, da bi pri peku kupil ves kruh s polic, nisi pa imel drobiža za žemljico«.Zakaj je primanjkovalo drobiža? Zakaj so trgali bankovce in namesto denarja uporabljali znamke? Vse to in še več boste izvedeli na zanimivem predavanju.Vstop prost.
Simon Popek za STA: Program se velikokrat sestavi po naključju

Simon Popek za STA: Program se velikokrat sestavi po naključju

Misli, 12. marec 2019 ― Vodja filmskega programa Cankarjevega doma Simon Popek je pred začetkom 21. festivala dokumentarnega filma pojasnil nekaj tem in filmov, ki jih je uvrstil na spored. Med temi so ženske zgodbe, ki jih je izbral tako zaradi močne produkcije kot tega, da so jih posnele režiserke. Sicer pa se program velikokrat sestavi po naključju, je povedal za STA.
ALUO uho in ALUO+C2 praktikum

ALUO uho in ALUO+C2 praktikum

Cirkulacija 2, 12. marec 2019 ― Cirkulacija 2 – uvod + praktikum s študenti ALUO V petek, 15. marca 2019, ob 13.00, izjemoma v Projekcijski dvorani Mestni muzej Ljubljana, uvodna predstavitev konstelacije Cirkulacija 2. V nadaljevanju od ponedeljka 18. marca do četrtka 21. marca 2019: praktikum po izbranih predmetih/ zamislih. Kaj je Cirkulacija 2 Ker je Cirkulacija 2 prvotno imenovana kot iniciativa, bo identifikacija objekta potekala na nivoju razlage bistvenih smislov, ki so bili prisotni pri posameznikih (in v zr...
Beti Bricelj v Parizu tokrat z UV-odtisom na aluminiju

Beti Bricelj v Parizu tokrat z UV-odtisom na aluminiju

Notranjsko primorske novice » Kultura, 12. marec 2019 ― Pariz – Postojnska umetnica Beti Bricelj se med 6. in 16. marcem že tretjič predstavlja v Prizu. Tokrat je na razstavi ob tednu matematike v pariški galeriji Abstract Project razstavila UV-odtis na aluminiju z naslovom 630 RHY7HM. SLIKA Beti Bricelj_630 RHY7HN_ UV odtis na aluminiju Na razstavi z naslovom #82 – Art et Mathématiques – ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ oziroma Umetnost in matematika – Geometrija se poleg francoskih predstavljajo tudi mednarodni umetniki, ki v svojem ustvarjalnem delu razumno in intuitivno uporabljajo geometrijo, tako vizualni umetniki in arhitekti kot matematiki in izumitelji. Razstava je del tedna matematike, ki v Parizu poteka od 11. do 17. marca. »Vesela in počaščena sem, da imam spet priložnost predstavit svoje delo v eminentni družbi v enem od vodilnih svetovnih kulturnih središč,« pravi Bricljeva. UV-odtis na aluminiju je njeno tretje delo, ki ga razstavlja v Parizu. Lani je sodelovala na prestižnem salonu abstraktnih umetnosti Salon des Réalités Nouvelles, nato pa še v galeriji Abstract Project, kjer je njeno delo na ogled tudi marca. Tokrat se je odzvala povabilu kuratorja razstave Davida Apikiana. pet
Slovenski etnografski muzej na ogled postavlja gostujočo fotografsko razstavo iz Bosne in Hercegovine

Slovenski etnografski muzej na ogled postavlja gostujočo fotografsko razstavo iz Bosne in Hercegovine

SEM, 12. marec 2019 ― Sporočilo za medije Slovenski etnografski muzej                         Ljubljana, 11. marec 2019 Slovenski etnografski muzej na ogled postavlja gostujočo fotografsko razstavo iz Bosne in Hercegovine V četrtek, 14. marca 2019, ob 18.00 bo v Slovenskem etnografskem muzeju odprtje gostujoče fotografske razstave Med dvema imperijema – Bosna in Hercegovina na fotografijah Františka Topiča 1885-1919 iz Zemaljskega muzeja Bosne in Hercegovine. Razstava na ogled postavlja izbor več deset povečav fotografij Františka Topiča iz obsežne zbirke preko 5.000 steklenih plošč Zemaljskega muzeja BiH. Fotografije predstavljajo muzejske predmete, družbeno kulturo, stavbno dediščino in njeno opremo, prizore iz vsakdanjega življenja, oblačilno kulturo ter prizore iz narave. Topič, sicer Čeh po rodu, velja za enega od pionirjev fotografije v Bosni in Hercegovini, ki je dobršen del svoje delovne dobe preživel prav v Zemaljskem muzeju BIH. O razstavi Zemaljski muzej Bosne in Hercegovine (tj. Narodni muzej Bosne in Hercegovine) je najstarejša moderna znanstvena in kulturna ustanova v BiH in skrbi za nekaj milijonski fond predmetov. Ena najpomembnejših zbirk je redka zbirka več kot 6.000 negativov na steklu iz poznega 19. in zgodnjega 20. stoletja. Večino te zbirke tvorijo negativi, ki jih je ustvaril František Topič, eden najvidnejših pionirjev fotografije v Bosni in Hercegovini. Čeh po rodu je večji del aktivnega življenja posvetil delu v Zemaljskem muzeju BiH, najprej kot arhivist in nato kot knjižničar, tajnik in fotograf. Kvalitetne reprodukcije Topičevih fotografij, kakršne omogoča današnja napredna tehnologija, ponujajo širši uvid v fotografovo delo, še bolj pa so pomembne kot primarni vir za raziskave intimne zgodovine in geografije bosansko-hercegovske družbe na pragu ene največjih tragedij človeštva – prve svetovne vojne. Po besedah avtorja razstave dr. Mirsada Sijarića imajo  Topičeve fotografije, na katerih so bolj ali manj natančno, amatersko ali mojstrsko, dokumentar

Ingo Schulze: 33 trenutkov sreče

Koridor, 12. marec 2019 ― Preteklo soboto se je v Cankarjevem domu zaključil 16. Festival Literature sveta – Fabula 2019. Med letošnjimi pisateljicami in pisatelji je bil v fokusu festivala z naslovom Zidovi med nami tudi večkrat nagrajeni nemški pisatelj Ingo Schulze. V slovenščino je njegov prvenec 33 trenutkov sreče iz leta 1995 prevedla Mojca Kranjc, knjiga pa je v […] The post Ingo Schulze: 33 trenutkov sreče appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Stotnica Marvel

Stotnica Marvel

MMC Gledamo, 12. marec 2019 ― Če bi verjeli spletnim teoretiziranjem subkulture "incelov" (ang. involuntary celibate, neprostovoljni celibat), bi od Stotnice Marvel pričakovali, da bo vsaj feministični manifest, bojni klic k pogromu na moške, zakamufliran v vesoljsko opereto.
še novic