Razstava Klavdij Tutta: Mediteranski popotnik

Razstava Klavdij Tutta: Mediteranski popotnik

Muzeji radovljiške občine, 11. marec 2019 ― Klavdij Tutta je uveljavljeni in priznani  slikar, risar, grafik, ilustrator in oblikovalec z avtorsko določljivo poetiko, naši in širši javnosti pa je znan tudi kot odličen organizator in pobudnik razstav, likovnih delavnic in festivalov. Njegov likovni opus preveva skrajno subjektivno občutena intimistična izrazna poetika in hkrati poseben odnos do primarnih elementov… ... več o tem

11. marca 1828 se je v Roždalovicah (Češka) rodil Gustav Adolf Lindner, pedagog

Kamra.si, 11. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...11. marca 1828 se je v Roždalovicah (Češka) rodil Gustav Adolf Lindner, pedagog. Umrl je 16. oktobra 1887 v Pragi Šolal se je v Pragi in Litomericah. Starši so želeli, da bi postal duhovnik, toda sam se je odločil za drugo pot. V revolucionarnem letu 1848 se šolal v Pragi, se sam udeležil dogajanja, poslušal na univerzi odlične predavatelje iz fiziologije, psihologije in slavistike in se usposobil za profesorja v srednjih šolah.  

11. marca 1962 je v Novem mestu umrl Vladimir Lamut, slikar in grafik

Kamra.si, 11. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...11. marca 1962 je v Novem mestu umrl Vladimir Lamut, slikar in grafik. Rodil se je 19. avgusta 1915 v Čatežu pri Brežicah. Rodil se je v učiteljski družini. Ko so leta 1922 očeta premestili v Novo mesto, je Vlado tu obiskoval osnovno šolo in gimnazijo. Starši so si zgradili dom v t. i. Koloniji, na sedanji Cankarjevi ulici. Od prvega do šestega razreda ga je na gimnaziji poučeval risanje akademski slikar Josip Germ.  

11. marca 1992 je v Ljubljani umrl Anton Ingolič, slovenski pisatelj, profesor in urednik

Kamra.si, 11. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...11. marca 1992 je v Ljubljani umrl Anton Ingolič, slovenski pisatelj, profesor in urednik. Rodil se je 5. januarja 1907 na Spodnji Polskavi.  Anton Ingolič se je rodil v obrtniško-kmečki družini. Bil je najstarejši otrok v družini, kjer jih je od 16 rojenih otrok le pet preživelo. Kot najstarejši naj bi prevzel družinsko obrt, vendar je bilo njegovo veselje do knjig močnejše. Prvo pesem je napisal v zadnjem razredu ljudske šole. S trinajstimi leti se je napotil v mariborsko realko. Začel je pisati in kot tretješolec ustanovil literarni list Žarki. V Parizu je preživel eno šolsko leto na pariški Sorboni in se vrnil z diplomo profesorja francoščine v inozemstvu. Že drugo visokošolsko leto v Ljubljani se je poročil z učiteljico Adelo. 

Koncert veteranov

TV Kočevje, 11. marec 2019 ― Big Band Veterani so tudi tokrat dokazali, kaj zmorejo in znajo. Lahko rečemo, da svoje področje obvladajo, saj občinstva niso pustili ravnodušnega. 
Zoran Poznič prevzel posle na ministrstvu za kulturo

Zoran Poznič prevzel posle na ministrstvu za kulturo

Misli, 11. marec 2019 ― Zoran Poznič, ki ga je DZ v petek potrdil za novega ministra za kulturo, je danes na ministrstvu prevzel posle od ministra za izobraževanje, znanost in šport v funkciji ministra za kulturo Jerneja Pikala. Kot je povedal po primopredaji, je nalog veliko. "Marsikaj je za postoriti v letošnjem letu in tudi seveda naprej," je dodal.

Domoznanska skupina

Kamra.si, 11. marec 2019 ― V četrtek, 14. marca 2019, ob 17. uri, bo v Knjižnici Toneta Seliškarja Trbovlje v sklopu rednih mesečnih srečanj Domoznanske skupine Pr`bukmandeljci predavanje Irene Ivančič  Lebar z naslovom Sava: od Argonautov do Južne železnice. Prijazno vabljeni.
Ženski liki Celjskih ob 8. marcu v Zagrebu

Ženski liki Celjskih ob 8. marcu v Zagrebu

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 11. marec 2019 ― V organizaciji Veleposlaništva Republike Slovenije v Zagrebu sta bila 8. marca 2019 Zgodovinski arhiv Celje in Pokrajinski muzej Celje gosta dveh dogodkov v hrvaški prestolnici. V Državnem arhivu v Zagrebu je bila odprta razstava ABC Arhivska Barbara Celjska avtorja dr. Aleksandra Žižka. Razstava predstavlja reprodukcije listin in dokumentov, ki pričajo o življenjski poti Barbare Celjske. Predstavljeno […]
Nova monografija o Križankah

Nova monografija o Križankah

ARS Svet kulture, 11. marec 2019 ― Pogled v zgodovino enega pomembnejših kulturnih spomenikov od antike do Plečnikove prenove, zlasti pa v zgodovino komende nemškega viteškega reda, ki je tam delovala sedem stoletij Križanke, kompleks nekdanjega samostana nemškega viteškega reda križnikov, so nam danes znane predvsem kot ljubljansko prizorišče kulturnih dogodkov. Zgodovino kompleksa sedaj prvič poglobljeno obravnava nova znanstvena monografija Križanke, ki jo je uredil Luka Vidmar. Številni pisci prinašajo vpogled v zgodovino enega najpomembnejših kulturnih spomenikov v Ljubljani in Sloveniji od antike do Plečnikove prenove, zlasti pa v zgodovino komende nemškega viteškega reda, ki je tam delovala sedem stoletij. Knjiga vsebuje razprave s področij umetnostne zgodovine, zgodovine, arheologije, literarne zgodovine in muzikologije. V oddaji pa tudi o retrospektivi Karpa Godine na bergamskem festivalu in knjižnih novostih založbe ŠKUC.

34. ZIMSKA PLESNA ŠOLA: PLESOČI MARIBOR

Revija Primus, 11. marec 2019 ― Piše: Jasmina Založnik Zimska plesna šola (ZPŠ) se je vzpostavila kot oblika intenzivnega izobraževanja za plesalce in pedagoge že leta 1985 v Mariboru. V času svojega nastanka je bila takšna oblika izobraževanja s ponudbo večjega števila raznolikih plesnih delavnic v slovenskem prostoru novost. Bila je ena redkih priložnosti za plesalce, da ob utrjevanju plesnega znanja, ...

Danska pisateljica Janne Teller v Ljubljani

CED, 11. marec 2019 ― Mladinska knjiga v sklopu projekta Spread the Words s podporo Ustvarjalne Evrope med 3. in 7. apr. 2019 gosti dansko aktivistko, nekdanjo svetovalko na konfliktnih območjih, esejistko in pisateljico avstrijsko-nemških korenin Janne Teller. Priložnost za srečanje z bralci na Festivalu angažiranega pisanja Itn. 5. apr. ob 11.00 v Kinu Šiška.

Gibanica 2019

Koridor, 11. marec 2019 ― Od 27. 2. do 2. 3. je na večih ljubljanskih odrih ter prizoriščih potekal Bienale slovenske sodobne plesne umetnosti – Gibanica. Na že 9. Gibanici se je tokrat predstavilo 10 predstav glavnega programa, ki so ga sestavile selektorice Ivana Ivković, Claire Verlet ter Petra Pikalo: Četrtek ob petih, Staging a play: Antigona, Chorus Radio hit, […] The post Gibanica 2019 appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Miljana Cunta: Svetloba od zunaj

Miljana Cunta: Svetloba od zunaj

ARS Izšlo je, 11. marec 2019 ― Pesnica še kako zanimivo pripoveduje o svoji tretji pesniški zbirki Pesnica in prevajalka Miljana Cunta je leta 2010 objavila pesniško prvenko Za pol neba, štiri leta pozneje Pesmi dneva s fotografijami Dušana Šarotarja in pred kratkim (v zbirki Nova slovenska knjiga pri založbi Mladinska knjiga) svojo tretjo zbirko Svetloba od zunaj.  Avtorica z najnovejšo objavljeno poezijo ne išče bližnjic, ne ponuja lažjih odgovorov in ne stavi na črno-bele obrazce, nasprotno. Več o svoji najnovejši zbirki je pesnica povedala v oddaji Izšlo je, v pogovoru z Markom Goljo, prebrala pa je tudi nekaj svojih pesmi. Vabljeni k poslušanju tukaj in zdaj.
Plesalka in performerka Nataša Živkovič

Plesalka in performerka Nataša Živkovič

ARS Oder, 11. marec 2019 ― Nagrada Ksenije Hribar za plesalko Nataša Živković že več kot dve desetletji ustvarja na različnih področjih uprizoritvene umetnosti; od sodobnega plesa, gledališča do performansa. Po končani Srednji baletni šoli v Ljubljani se je preusmerila v sodobni ples in sodelovala s številnimi koreografi in koreografinjami, v zadnjem času pa intenzivno deluje tudi na gledališki sceni. Za njen avtorski prvenec Prva ljubezen, drugič (Preboleti Naceta Junkarja) in njeno plesno-gledališko udejstvovanje je v letu 2009 prejela nagrado Zlata ptica. Je avtorica treh samostojnih odrskih del, sicer pa, od konca 90-ih let minulega stoletja, njena biografija šteje več kot štirideset predstav, ter številna sodelovanja s filmskimi in video ustvarjalkami in ustvarjalci. Nataša Živkovič je tudi plesna pedagoginja na Srednji vzgojiteljski šoli in umetniški gimnaziji v Ljubljani. Več o njenem delu bomo izvedeli v pogovoru, vabljeni k poslušanju!
Leopold Mozart /5/

Leopold Mozart /5/

ARS Skladatelj tedna, 11. marec 2019 ― Skladatelj Leopold Mozart, 5. oddaja Z začetkom glasbene kariere svojih otrok si je Leopold Mozart večkrat privoščil daljše potovalne počitnice. Za časa Hieronymusa Grafa Colloreda pa je bil vse bolj vezan na salzburški dvor. Prošnja za potovanje v Francijo mu je bila zavrnjena, tako oče kot sin sta bila zaradi tega odpuščena iz dvorne glasbene službe. Wolfgang Amadeus se je zatem odpravil v Francijo sam, s svojo materjo, ki je na potovanju umrla. Oče Leopold pa je bil sprejet nazaj na dvor, pod pogojem, da »bo s kapelnikom in drugimi pri dvorni glasbi tiho in miren«. V tej službi je ostal vse do svoje smrti, 28. maja 1787.
Leopold Mozart /4/

Leopold Mozart /4/

ARS Skladatelj tedna, 11. marec 2019 ― Skladatelj Leopold Mozart, 4. oddaja Oče Wolfganga Amadeusa Mozarta je avtor tudi precejšnjega števila vokalnih oz. vokalno-instrumentalnih del, večinoma nabožne vsebine. Ohranjenih je sedem maš, šest litanij, veliko krajših zborovskih del, pa tudi nekaj kantat in oratorijev, med njimi Der Mensch, ein Gottesmörder.
Leopold Mozart /3/

Leopold Mozart /3/

ARS Skladatelj tedna, 11. marec 2019 ― Skladatelj Leopold Mozart, 3. oddaja Mnenja glasbenih strokovnjakov o tem, kako uspešen je bil Leopold kot skladatelj, so različna. Vsekakor je bil poznan kot odličen pedagog in odločilna za njegovo uveljavitev je bila Violinska šola, ki jo je napisal leta 1755. Izšla je leto pozneje, v letu, ko se mu je rodil tudi sin Wolfgang Amadeus. In mu prinesla velik uspeh. Že kmalu je doživela dva ponatisa v nemščini – to se je zgodilo leta 1769 in 1787, leta 1766 je bila poleg tega prevedena v nizozemščino in leta 1770 v francoščino. V letih do 1760 pa je bil zelo plodovit tudi v ustvarjanju.
še novic