Včasih dela, včasih ne. Važno je, da dila.

Včasih dela, včasih ne. Važno je, da dila.

Smetnjak, 16. julij 2019 ― Med branjem intervjuja z Benedictom Singletonom v Glass Bead smo se spomnili zgornje intervencije. Zoki oziroma njegov PR tim je že takrat adekvatno odvrnil, da je dilanje za vsako upravljanje mesta (kot podjetja) nujno potrebno oziroma da je preizkusni kamen … Continue reading →
Eksperimentiranje z mejami dobrega okusa in morale

Eksperimentiranje z mejami dobrega okusa in morale

ARS Svet kulture, 16. julij 2019 ― V Ljutomeru se začenja 15. Grossmanov festival fantastičnega filma in vina Do 20. julija si lahko v Ljutomeru ogledate filme, ki se ne bojijo ekscesov, politične nekorektnosti in preseganja tabujev. Grossmanov festival, ki že desetletje in pol vsako leto gosti odmevne goste iz sveta žanrskega filma, je po mnenju poznavalcev letos še zlasti premišljeno zastavljen. Ponuja zmes slovenskih premier odmevnih filmov, retrospektiv, pa tudi številne manj znane žanrske kuriozitete. Želja organizatorjev je, da bi s festivalom vsaj delno povrnili nevarnost in drznost sodobni kinematografiji. Letošnja častna gosta sta Sam Firstenberg, ki velja za legendo akcijskega filma 80. let prejšnjega stoletja, ter igralka in novinarka Christina Lindberg.

Poziv producentom

Društvo slovenskih režiserjev, 16. julij 2019 ― Zveza društev slovenskih filmskih ustvarjalcev  po pooblastilu ameriške Akademije za filmsko umetnost in znanost (AMPAS) poziva producente slovenskih celovečernih filmov k prijavi za kandidaturo za mednarodnega oskarja (najboljši mednarodni celovečerni film). Prijavite lahko vse slovenske celovečerne filme ali filme, nastale v večinski slovenski koprodukciji, ki so jih avtorsko večinsko ustvarili ustvarjalci s stalnim bivališčem v Sloveniji. […]
Slovenski ornament – lepota po naše!

Slovenski ornament – lepota po naše!

Planet Siol.Net, 16. julij 2019 ― V Sloveniji se ni nihče tako sistematično ukvarjal s slovenskim ornamentom, kot se je Jože Karlovšek. Raziskovalec slovenske ljudske umetnosti, gradbenik, pedagog in slikar, ki je svojo življenjsko pot začel v Šmarjeti pri Novem mestu in jo zaključil v Domžalah, se je s svojim gigantskim delom in neverjetnim opusom zapisal "med velike slovenske ljudi, o katerih se bo govorilo toliko časa, dokler bo obstal slovenski rod". Tako je zapisal Matjaž Brojan, novinar, publicist in zbiratelj, v predstavitvi Jožeta Karlovška kot "velikana slovenske narodopisne dediščine".

Najava javnega zbiranja ponudb za oddajo v najem poslovnih prostorov v gostinske in knjigarniške namene

Javna agencija za knjigo, 16. julij 2019 ― Javna agencija za knjigo Republike Slovenije (v nadaljevanju: JAK) na podlagi Zakona o Javni agenciji za knjigo Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 112/07, 40/12 – ZUJF in 63/13), Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št. 77/07 – UPB1, 56/08, 4/10, 20/11, 111/13 in 68/16), ter Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti (Uradni list RS, št. 11/18 in 79/18) objavlja Javno zbiranje ponudb za oddajo v najem poslovnih prostorov v gostinske in knjigarniške namene. Celotna razpisna dokumentacija z obrazci in osnutkom pogodbe bo na voljo na spletni strani www.jakrs.si.  Rok za oddajo prijav začne teči z dnem objave obvestila v Uradnem listu RS dne 19. 07. 2019 in se izteče dne 12. 08. 2019.   Javna agencija za knjigo RS Renata Zamida direktorica
Na Ljubljana festivalu danes Bach project

Na Ljubljana festivalu danes Bach project

Misli, 16. julij 2019 ― V sklopu Ljubljana festivala bo danes v SNG Opera in balet Ljubljana gostovala italijanska plesna družba Aterballetto s sodobnim baletnim diptihom Bach project koreografov Jiržija Kyliana in Diega Tortellija. Prvi se bo predstavil s koreografijo Sarabanda, drugi pa z Domus Aurea.
Razvoj človekovih pravic v pravnem redu evropske unije

Razvoj človekovih pravic v pravnem redu evropske unije

ARS Ars humana, 16. julij 2019 ― Kako pomemben je za varstvo človekovih pravic njihov zapis? So človekove pravice absolutne? Kako pomemben je za varstvo človekovih pravic njihov zapis? Kako je bil razvoj teh pravic v pravnem redu Evropske unije pogojen s političnimi okoliščinami, v katerih so se razvijale? Bi pristop Evropske unije h Konvenciji za človekove pravice in temeljne svoboščine dodatno okrepil varstvo človekovih pravic v Evropi? To so le nekatera od vprašanj, ki smo jih – na primeru razvoja človekovih pravic v pravnem redu Evropske unije – odprli v tokratni oddaji Ars Humana. Naš gost je bil prof. dr. Matej Accetto, izredni profesor za evropsko pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani in Gulbenkianov profesor na Católica Global School of Law v Lizboni.
70 let Posavskega muzeja

70 let Posavskega muzeja

ARS Arsov forum, 16. julij 2019 ― Pripovedi o muzejskih predmetih, o ljudeh, delu, umetnosti, vojni in miru Sedem desetletij Posavskega muzeja, ki domuje v Gradu Brežice in varuje kulturno dediščino ter v njem nakopičeno bogastvo iz zgodovine, bomo prikazali s pripovedmi muzejskih predmetov o ljudeh, delu, umetnosti, vojni in miru. O muzeju, ki ni zaprašen, ampak živi z ljudmi in krajem smo se pogovarjali v Viteški, najlepši baročni dvorani pri nas. Gostje so Alenka Černelič Krošelj, direktorica Posavskega muzeja, dr. Ivanka Počkar, kustosinja etnologinja, zaslužni profesor dr. Janez Bogataj, etnolog in umetnostni zgodovinar, in Aleš Vene, akademski restavrator, vodja restavratorsko konservatorske delavnice. Za tehnično izvedbo oddaje v Viteški dvorani so poskrbeli: Damjan Rostan, Matjaž Mastnak, Martin Florjančič, Jernej Pogačnik in Blaž Kumše. Ponovitev oddaje Studio ob 17h, ki je bila na sporedu 26. 06. 2019.
Mathias Rambaud: "Slovenci so me izredno lepo sprejeli, a človek mora včasih misliti tudi samo nase"

Mathias Rambaud: "Slovenci so me izredno lepo sprejeli, a človek mora včasih misliti tudi samo nase"

Airbeletrina, 16. julij 2019 ― Prišel je ravno v letu, ko se je Slovenija pridružila Evropski uniji. Odhaja v času, ko iz nje obotavljaje poskuša oditi Velika Britanija. In gre na novo delovno mesto prav v London. Ko je leta 2009 začel delati na Francoskem inštitutu v Ljubljani, sva se pogovarjala v francoščini, saj je bila njegova slovenščina še dokaj šibka. Po slabem desetletju so se stvari obrnile: slovenščino obvlada bolje, kot sem jaz kadarkoli francoščino. Intervju sva sprva nameravala opraviti v njegovi materinščini, saj si je sogovornik kot pisatelj in človek, ki prisluškuje besedam in jih skrbno tehta, želel čim jasneje izražati svojo misel. A se je izkazalo, da mu gre to enako dobro od rok tudi v slovenščini – kar je v svoji skromnosti večkrat poskušal zanikati. Mathiasa Rambauda, kulturnega atašeja Francoskega inštituta v odhajanju, bo pogrešal marsikateri slovenski kulturnik.
Odprti smo! na sejmu Maison et Objet

Odprti smo! na sejmu Maison et Objet

CZK, 16. julij 2019 ― Center za kreativnost predstavlja Odprti smo!, izbor pohištva iz novejše produkcije slovenskih oblikovalcev in neodvisnih proizvajalcev pohištva, ki ga prikazujemo v sklopu skupinske razstave v Parizu na sejmu Maison et Objet med 6. in 10. septembrom 2019.  Foto galerija >>>  

Miha Rodman in poletna križarjenja po SiGledalovem Repertoarju

SiGledal Novice, 16. julij 2019 ― Dragi obiskovalci portala, to poletje se skupaj z vami potapljamo po SiGledalovem sklopu Repertoar, ki ga vsebinsko ureja Slovenski gledališki inštitut. Rdeča nit potapljanja so nagrajenci iztekajoče se sezone, današnji zaliv pa je Miha Rodman, letošnji prejemnik julije, nagrade, ki jo Prešernovo gledališče Kranj v sodelovanju s časopisom Gorenjski glas podeljuje najboljšemu igralcu ansambla PGK v pretekli sezoni. Pri brskanju po Repertoarju je lahko v pomoč iskalnik, ki omogoča tudi navzkrižne poizvedbe. Tako se pred nami razgrne kar nekaj zanimivosti o mladem igralcu.
še novic