Pesmi s Prangerja v izboru kritikov

Pesmi s Prangerja v izboru kritikov

Vrabec Anarhist, 25. junij 2018 ― Aljaža Koprivnikarja, Barbaro Korun in Domna Sloviniča smo zaprosili, da od vsakega izmed pesnikov, ki so jih povabili na festival, izberejo eno pesem in svoj izbor utemeljijo. The post Pesmi s Prangerja v izboru kritikov appeared first on Vrabec Anarhist.
Marjan Rožanc: Zdravica

Marjan Rožanc: Zdravica

ARS Esej na radiu, 25. junij 2018 ― Slovenski pisatelj Marjan Rožanc je leta 1967 v tržaški reviji Most objavil prispevek z naslovom Zdravica Slovenski pisatelj Marjan Rožanc je leta 1967 v tržaški reviji Most objavil prispevek z naslovom Zdravica. Slišali ga bomo v današnji oddaji Esej na radiu. Bereta ga Jasna Rodošek in Bernard Stramič. Glasbeni vložki so odlomki iz skladbe Štefbet trilogija št. 2 Milka Lazarja v izvedbi skladatelja samega in Bojana Goriška. Oblikovalec zvoka je bil Gašper Loborec, glasbeno opremo je izbral Mihael Kozjek, urednik oddaje je Andrej Rot.
Silent House (2011)

Silent House (2011)

Deseta umetnost, 25. junij 2018 ― Še en ameriški remake, tokrat urugvajske psihološke grozljivke La Casa Muda iz leta 2010, posneta po resničnih dogodkih, ki se naj bi pripetili v 40. letih prejšnjega stoletja. Film, posnet v realnem času slabe ure in pol ter s kamero, ki neprestanoma sledi glavni junakinji, je dvignil nemalo pozornosti na mnogih festivalih, požel pa je […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Toy Story (1995)  [Pozor, hud prizor] - Goodfellas (1990)  Revenge (2018)  Družabni večer  Wonder Woman (2017) Copyright © Deseta umetnost [Silent House (2011)], All Right Reserved. 2018.
Suspiria (1977)

Suspiria (1977)

Deseta umetnost, 25. junij 2018 ― Hollywood se v pomanjkanju novih idej vsako leta zateka k uničevanju… pardon, reimaginaciji filmskih klasik. Letos bo to “čast” doletela kultna grozljivka Suspiria italijanskega mojstra groze in gražva Daria Argenta. Sicer mi ni jasno, na kakšen način bodo specifično povedano zgodbo prevedli v jezik, ki ga bi razumel povprečni čezlužni obiskovalec kinematografov, ampak zaenkrat bom […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Dial M for Murder (1954)  Videodrome (1983)  Avengers: Infinity War (2018)  Oskarji 2014  Thor: The Dark World (2013) Copyright © Deseta umetnost [Suspiria (1977)], All Right Reserved. 2018.
Lojzka Špacapan: Pišem pisma / Boris Jukič: Umetnost lokostrelstva / Jože Horvat: Na slepem tiru / Iztok Ilich: Brezmejna Slovenija / Jurij Kunaver: Pavel Kunaver – Sivi volk.

Lojzka Špacapan: Pišem pisma / Boris Jukič: Umetnost lokostrelstva / Jože Horvat: Na slepem tiru / Iztok Ilich: Brezmejna Slovenija / Jurij Kunaver: Pavel Kunaver – Sivi volk.

ARS S knjižnega trga, 25. junij 2018 ― Na praznični dan se bomo v oddaji S knjižnega trga posvetili pesniški zbirki Lojzke Špacapan Pišem pisma, kratki prozi Borisa Jukiča, Umetnost lokostrelstva, dnevniku Jožeta Horvata Na slepem […] Na praznični dan se bomo v oddaji S knjižnega trga posvetili pesniški zbirki Lojzke Špacapan Pišem pisma, kratki prozi Borisa Jukiča, Umetnost lokostrelstva, dnevniku Jožeta Horvata Na slepem tiru, etnološki monografiji Iztoka Ilicha Brezmejna Slovenija in biografiji Jurija Kunaverja Pavel Kunaver – Sivi volk. Recenzije so napisali Andrej Arko, Klemen Kordež, Robert Šabec, Milan Vogel in Iztok Ilich.

Katzenberške migrantske lastovke na sodu smodnika

Kamnik.info, 25. junij 2018 ― V atriju dvorca Katzenberg, nedavno tega na dražbi  (raz)prodane upravne stavbe smodnišnice, ki je v zadnjem letu, v okviru skromnih ter povečini improvizirano izkoriščenih danih možnosti, katerih glavni adut je predvsem dragoceni, žal pa najbrž že zapravljen in izgubljen prostor, se je v petek zvečer, nalivu navkljub, odvila imenitna, obenem pa grenko pomenljiva kabarejska predstava ... The post Katzenberške migrantske lastovke na sodu smodnika appeared first on Kamnik Info.

Spregledane iniciative

OUTSIDER, 25. junij 2018 ― Prejšnji konec tedna, 21. in 22. junija, je na Fakulteti za arhitekturo (UL), v Mestnem muzeju Ljubljana in Muzeju za arhitekturo in oblikovanje potekala konferenca z naslovom “Kolektivno bivanje: nove iniciative”. Že sam napovednik in program sta obetala strokoven in obsežen vpogled na precej široko in kompleksno stanovanjsko problematiko, zato sem se z veseljem odločil…
Esejisti o esejih in še čem

Esejisti o esejih in še čem

ARS Ars humana, 25. junij 2018 ― Gostje tokratne oddaje Ars humana bodo esejisti Peter Kovačič Peršin, Uroš Zupan in Jasmin B. Frelih Gostje tokratne oddaje Ars humana bodo esejisti Peter Kovačič Peršin, Uroš Zupan in Jasmin B. Frelih. V preteklih mesecih so objavili zanimive esejistične zbirke: Kovačič je v samozaložbi izdal Stopinje v pesku zgodovine, Zupan je v zbirki Novi pristopi pri LUD Literatura objavil zbirko Ene in drugi (v oklepaju je dodal oznako lepljenka), Jasmin B. Frelih pa pri Cankarjevi založbi zbirko Bleda svoboda. Že na prvi pogled se omenjene zbirke precej razlikujejo: Kovačič analizira našo civilizacijo in razmišlja o njeni prihodnosti, Zupan se vrača k pesmim in pesniškim zbirkam, ki jih je bral in h katerim se vrača vedno znova, Frelih pa v svojih esejih prepleta premislek o literarnem, političnem, družbenem in zgodovinskem. Vse tri avtorje vodijo različne poti do premisleka o smislu in tudi o svobodi. Več o eseju in njegovem razmerju do poezije, osebne izkušnje, družbenega in še čem bodo Peter Kovačič Peršin, Uroš Zupan in Jasmin B. Frelih povedali v oddaji Ars humana, in sicer v pogovoru z Markom Goljo. Nikar ne zamudite.
Cankar za mlade: Med suhimi hruškami, klancem in mamo na maratonu

Cankar za mlade: Med suhimi hruškami, klancem in mamo na maratonu

Misli, 25. junij 2018 ― Ob Cankarjevem letu ne mine mesec brez novega dogodka, ki obeležuje stoletnico smrti enega ključnih slovenskih avtorjev. Cankar je tudi tisti, ob katerem se v stroki zelo pogosto zalomi, ko pride do vprašanja, kako ga predstaviti mladim. Na splošno velja, da ga je šolski sistem mladim priskutil z deli, ki jih ne razumejo. A ni nujno tako.

VICTORIA VESNA (USA) in JAMES GIMZEWSKI (UK): Blue Morph

Speculum Artium, 25. junij 2018 ― Nanotehnologija v temelju spreminja našo percepcijo življenja. Blue Morph metulj torej ni samo čudovita modra barvna kompozicija sestavljena iz pigmentov in strukturnih vzorcev, ampak predvsem barvni energijski izraz sprememb znotraj osnovnih celic Blue Morph metulja. V nanocelično spektralno, barvno strukturo se vključuje tudi zvok metamorfoze vsega tega postopka, ki včasih ni prijeten za ušesa, je […]

Nakajima - Be nice to spiders | Recenzija

13. brat, 25. junij 2018 ― Mnogo glasbenih žanrov se v novem tisočletju vedno znova reciklira. Nemogoče je spremljati vse post punk klone, ki nam skušajo pričarati izgubljene čare moreče industrijske angleške pokrajine. Tako kot so v metalu že zmešali vse žanre, kar se jih je lahko našlo. So pa tudi žanri, ki so vsaj na neodvisni sceni bili nekaj časa zelo popularni, pa se jih sedaj le redki lotevajo. Med take štejem tudi noise rock, ki mogoče tudi zaradi svoje neprilagojenosti sredinskemu okusu, ostaja na margini. Eden redkih bendov, ki se na Slovenskem spogleduje z njim, so zagotovo velenjski Nakajima. Ker so člani pripadniki generacije, ki je odrašala ob zvokih s konca 80ih in začetka 90ih, to niti ni presenetljivo. Bogate glasbene izkušnje glasbenikov, ki so med drugimi igrali tudi v nekdaj vplivni post hardkor zasedbi It's not for sale, jim omogočajo suvereno poigravanje z že obdelanimi vzorci. Hkrati pa se čuti, da pri svojem ustvarjanju niso obremenjeni s pritiskom uspeha. Ker kdo pa lahko z glasbo uspe v Sloveniji? Be nice to spiders ni prvi izdelek skupine, je pa sedaj obeležen tudi na vinilu, tako da si ga bodo zbiralci in poznavalci lažje zapomnili. Analogno preprečuje izginotje v pozabi digitalnega. Kot dodatna prednost je tu še dejstvo, da vsebuje vinil bonus skladbo, ki je ni moč poslušati npr. na bandcampu. Sama glasba je povsem soliden poklon glasbi iz prej omenjenega obdobja. Mogoče pogrešam malo več nepredvidljivosti, ki je še največ najdem proti koncu tretje skladbe. V primerjavi s starejšimi izdelki pa se vsekakor čudi želja po bolj kompleksnih strukturah. Pa čeprav je ta želja morda nezavedna. Surovost in umazanost zvoka pa so kvaliteti, ki jih ta bend prinaša in jih v Sloveniji še kako pogrešamo. Zato je nabava tega vinila obvezna za vse, ki jih zanima glasba levo od sredine, ali pa ste vsaj vinil friki. Kar pa se pogosto, a ne nujno, tudi pokriva.

»Rojstvo« knjige Frankolovo skozi stoletja

Kamra.si, 25. junij 2018 ― Vsem, ki ste željni spoznavanja daljne preteklosti Frankolovega, naznanjamo, da je luč sveta ugledala nova, obsežna knjiga Frankolovo skozi stoletja. Avtorja Matija Založnik in Marija Trobec nam na 528 straneh ponujata v branje bogato in pestro zgodovino Frankolovega in njegovih prebivalcev od pradavnine naprej. V družbi soustvarjalcev, ki so sodelovali pri projektu, sta jo krajanom predstavila v nedeljo, 6. maja 2018, v Aletinem domu na Frankolovem.

Ptuj: Letni koncert Komornega moškega zbora

Štajerski tednik, 25. junij 2018 ― V Narodnem domu na Ptuju je zadnji majski dan z letnim koncertom navdušil Komorni moški pevski zbor, v katerem poje danes 17 članov, od leta 2016 pod taktirko Mihaela Roškarja. Pred njim pa so ga uspešno vodili prof. Jože Gregorc, prof. Branko Rajšter, polnih 26 let Franc Lačen, prof. Ernest Kokot in mag. Nina Lorber.

Sp. Podravje: Na Ptuju 21. vseslovenska prangerjada

Štajerski tednik, 25. junij 2018 ― Pred ptujskim prangerjem je 16. junija potekala letošnja 21. vseslovenska Prangerjada. Nad pravilnostjo razsodb ob prangerju, ob upoštevanju vseh členov starega mestnega statuta iz leta 1376, sta letos na Ptuju skrbela aktualni 16. princ karnevala Aleš Goričan – plemeniti Janez Maksimiljan Gregorič, ki je tudi protokolarna osebnost vseh prireditev na Ptuju, in 10. princ karnevala Stanko Vegan – plemeniti Turn in Valsasina, Turniški.

25. junija 1916 se je rodil Vlado Novak, literarni zgodovinar, bibliograf in bibliotekar

Kamra.si, 25. junij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...25. junija 1916 se je v Radovljici rodil Vlado Novak, literarni zgodovinar, bibliograf in bibliotekar. Umrl je 5. oktobra 1994 v Celju. Po osnovni šoli v domačem kraju je obiskoval klasično gimnazijo v Šentvidu nad Ljubljano, se posvetil študiju slavistike na Filozofski fakulteti v Ljubljani in ga uspešno zaključil neposredno pred izbruhom 2. svet. vojne. Že maja 1941 je pristopil k OF, delal kot asistent in knjižničar na fakulteti in kot pogodbeni učitelj na Šubičevi gimnaziji v Ljubljani.

25. junija 1895 je umrl Andrej Praprotnik, učitelj, pesnik ...

Kamra.si, 25. junij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...25. junija 1895 je v Ljubljani umrl Andrej Praprotnik, učitelj, pesnik, pisatelj in urednik. Rodil se je 9. novembra 1827 v Podbrezju. Njegov prvi učitelj in podpornik mu je bil podbreški župni vikar Franc Pirc, kasneje misionar v Severni Ameriki. Ko mu je bilo osem let, ga je poslal oče k svojemu bratu Jakobu, učitelju v Šenčurju pri Kranju. Tu je tri leta hodil v šolo in se učil tudi orglati. Leta 1838 je šel v šolo v Kranj, kjer se mu je zamerilo učenje na pamet in še v nemškem jeziku. Leta 1841 je šel v Ljubljano in v 2 letih končal četrti razred glavne šole. Nato je tam končal še dvoletno pripravnico za učitelje.

1950 – Začetek Korejske vojne

Zgodovina na dlani, 25. junij 2018 25. junija leta 1950 je vojska Severne Koreje prekoračila mejo z Južno Korejo na 38. vzporedniku. Tako se je začela več kot tri leta trajajoča korejska vojna. V prvih mesecih vojne je vojska Severne Koreje z omejeno vojaško pomočjo Sovjetske zveze napredovala in kazalo je že, da bo Južna Koreja … Preberi The post 1950 – Začetek Korejske vojne appeared first on Zgodovina na dlani.

Pazin krepi zaupanje z vključevanjem prebivalcev v sprejemanje proračuna

Inštitut za politike prostora, 25. junij 2018 ― To je zgodba o mestu, ki je začelo v oblikovanje in sprejemanje mestnega proračuna vključevati prebivalce, jih izobrazilo o delovanju lokalne uprave in tako okrepilo zaupanje med prebivalci in lokalno upravo. To je zgodba o participatornem proračunu, procesu demokratične razprave in odločanju, ki je oblika participativne demokracije, kjer prebivalci odločajo o razporejanju dela javnega proračuna. […]
Rakek 1967/68 – 8. razred

Rakek 1967/68 – 8. razred

Stare slike (Cerknica), 25. junij 2018 ― Pisalo se je šolsko leto 1967/68 in generacija je prispela do težko pričakovanega 8. razreda. Zaradi zelo velikega osipa učencev v sedmem razredu so ponovno združeni v en skupni razred, v dobrem in slabem … Pridružili so se tudi nekateri učitelji in učiteljice ter ravnatelj.  Planica, Planica že takrat je bila popularna Planica. Ob smučarskih […]

Kultna Bowiejeva fotografija podarjena muzeju Victoria in Albert

Misli, 25. junij 2018 ― Fotografija Davida Bowieja z naslikano strelo čez obraz, ki je krasila njegov album Aladdin Sane iz leta 1973, je postala del zbirke londonskega muzeja Victoria in Albert. Fotografijo na printu je muzeju poklonil arhiv fotografa Briana Duffyja v zahvalo za rekordno obiskano retrospektivo, posvečeno glasbeni legendi, ki je obkrožila svet.
V Podgorici odkritje Prešernovega spomenika

V Podgorici odkritje Prešernovega spomenika

Misli, 25. junij 2018 ― Na pobudo častnega konzula Črne gore v Sloveniji Vojislava Kovača so v Podgorici, v Moskovski ulici v novozgrajenem parku pri zgradbi črnogorske radiotelevizije, postavili spomenik pesniku Francetu Prešernu, ki ga bodo danes, ko Slovenija praznuje dan državnosti, tudi odkrili. Projektant parka in spomenika je arhitekt Rok Žnidaršič.
NEKAJ MINUT KASNEJE

NEKAJ MINUT KASNEJE

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 25. junij 2018 ― Voranc Kumar je tekom šolanja na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje nekaj časa dokumentiral jutranje dogajanje ob kuhanju prve kave v ateljeju. Iz zajetega materiala sta takrat nastala delo Prva kava (2014) in njegovo nadaljevanje oz. ponovitev Radijska igra: Prva kava (2015). Nekaj minut kasneje. se vrača k delu v nastajanju – v polje nejasnosti in necelovitosti. Z razstavo smo kuratorji in umetnik skupaj vnovič posegli v prvotni material, ki, razstavljen večkrat, niha med delom in nečim, kar to (še) ni. V različnih možnih realizacijah ustvarja tok začasnih pomenov, ki nakazuje mnoštvo potencialnih dovršitev dela. Kumar je izhajal iz problema, kako izmed nešteto stvari določiti objekt in s poskusom njegovega zajetja postopoma graditi delo. Svojo izbiro je zato namenoma omejil in ob začetku projekta postavil pravila, ki so pozneje postala pogoji dela. Petindvajset dni je v ateljeju iz treh zornih kotov minuciozno videodokumentiral dogajanje ob kuhanju prve jutranje kave. Nastalim videoposnetkom je odvzel originalni zvočni zapis in jim dodal naknadno posnete zvoke prostora (foley) in glasbo, ki se je v času snemanja predvajala v ateljeju. Vsakodnevni pogovori med prisotnimi so bili transkribirani in na delih potemnjeni. Pitje kave in vsebina zajetega materiala na tej točki nista bila bistvena, ključen je bil sam postopek. Pomemben del slednjega so medijski prenosi, katerim pri beleženju živega dogajanja neprestano nekaj uhaja, kar se izkaže kot ključno in formativno za vzpostavitev zainteresiranega pogleda. Kumar v praksi ne prehaja enosmerno k avtorskemu poseganju v material, temveč na vseh stopnjah procesa ohranja začetno odprtost, posamezni segmenti pa ne stremijo k enotni končni obliki. Kuhanje kave je v ospredju kot časovna enota, ki odpira dva nasprotujoča si, a neločljiva pogleda na Kumarjevo delo, v razliki med katerima je projekt sploh lahko vzniknil. Pripravo kave lahko po eni strani razumemo kot arbitraren pogoj, nekaj, kar je že del ateljeja in
še novic