Reservoir Dogs (1992)

Reservoir Dogs (1992)

Deseta umetnost, 18. september 2018 ― Perfekten režiserki prvenec Quentina Tarantina, ki nam je približal klasične “gone-wrong” trilerje in pronicljiv dialog, kot ga zmore le danes svetovno poznani mojster stiliziranega filmskega nasilja. Raznovrstni, zanimivi in vpadljivi liki, intenzivna kulisa in pa neverjetno krvavi prizori, ki na gledalcu pustijo določen surov pečat. Pet tujcev se združi za popoln zločin, ampak nekaj ne […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Inglourious Basterds (2009)  Star Wars: Last Jedi (2017)  Megalodon: Predator iz globin  Deset let Viteza teme  Incredibles 2 (2018) Copyright © Deseta umetnost [Reservoir Dogs (1992)], All Right Reserved. 2018.

Na sceni: MrFy – Story

Kino Šiška, 18. september 2018 ― Po nekajletnem preigravanju, ustvarjanju in odkrivanju svojega smisla v svoji novomeški bazi, so člani skupine MrFy posneli prvo skladbo Klic in z njo močno opozorili nase. Na prvencu Story predstavljajo svoje videnje glasbenega ustvarjanja, ki pluje izven okvirov, časa, prostora in pravil. S katerimi zgodbami so dodobra osvežili slovensko sceno, sta razložila pevec in kitarist Gregor Strasbergar ter kitarist Tomaž Zupančič. Na pogovor ju je povabil urednik in voditelj Jernej Vene.

Predstavitev zbornika ob 100-letnici PGD Sv. Lovrenc

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 18. september 2018 ― Prostovoljno gasilsko društvo Sv. Lovrenc letos praznuje sto let uspešnega delovanja. Obletnico so zaznamovali že junija, ko so v domačem gasilskem domu pripravili slavnostno sejo, na kmetiji Golenač-Razpotnik so izvedli taktično vajo, pri kateri je sodelovalo več kot 70 gasilcev, na praznovanju dneva gasilcev Gasilske zveze Prebold pa so še slovesno prevzeli novo gasilsko vozilo za prevoz moštva. Spomin na sto let uspešnega delovanja društva so želeli ohraniti, zato so ob tem posebnem jubileju izdali zbornik. V torek, 18. septembra 2018, so ga predstavili tudi v Občinski knjižnici Prebold. Zbrane je ...
Sto let osrednje galerije

Sto let osrednje galerije

ARS Svet kulture, 18. september 2018 ― Pred 100 leti so bili postavljeni temelji za sedanjo Narodno galerijo, ki hrani več kot 15.000 likovnih del Pred 100 leti so bili postavljeni temelji za sedanjo Narodno galerijo, ki hrani več kot 15.000 likovnih del, nekaj zelo izstopajočih, približno 600,  je tudi razstavljenih. V okviru jubileja so v Narodni galeriji izdali tudi monografijo o Ivani Kobilca. Pri nas in drugod gledalci zelo dobro sprejemajo film Gajin svet, čeprav se pravi premierni dogodek te mladinske romantične komedije za domače gledalce v Cankarjevem domu šele napoveduje.
Dnevi evropske kulturne dediščine – 2018

Dnevi evropske kulturne dediščine – 2018

Muzej Žiri, 18. september 2018 ― Vabljeni na dogodke, ki bodo v okviru DEDK 2018, potekali tudi v Žireh: Perje je frčalo – kje bo nova žirovska župnijska cerkev september  ob 19.00, Žiri, prezbiterij stare župnijske cerkve, pri parkirišču gostilne Lengar. Dramatizacija dogajanja o zidavi nove žirovske cerkve pred sto leti, predstavo bo uprizorila zasedba mladih žirovskih, idrijskih in škofjeloških igralcev, […]
Darko Štante: Posledice

Darko Štante: Posledice

Radio Študent, 18. september 2018 ― Film Posledice je brutalna saga o deklinkventnih mladcih, ki jih življenjska pot pripelje do skupnega bivanja v prevzgojni instituciji. O filmu smo se pogovarjali z Darkotom Štantetom, režiserjem filma.

NAPOVEDUJEMO – OKROGLA MIZA NAŠE SKRIVNOSTI, V SREDO, 10. OKTOBRA, OB 18.00 V MNZC

SLG Celje, 18. september 2018 ― Gostje: prof. dr. Iztok Podbregar, prof. dr. Bojan Zalar, Vojko Belšak O spremembi političnih sistemov, vplivu tajnih služb na življenje posameznika, tabujih, s katerimi se soočajo posamezniki tako v lastnem življenju kot tudi v okolju različnih režimov, in psiholoških učinkih deviantnega vedenja v razmerju posameznik – družba bodo govorili nekdanji načelnik generalštaba Slovenske vojske in direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije, trenutno predavatelj na več fakultetah Univerze v Mariboru, prof. dr. Iztok Podbregar, generalni direktor Psihiatrične klinike Ljubljana prof. dr. Bojan Zalar in dramski igralec Vojko Belšak. Pogovor bo vodil dr. Tonček Kregar, direktor Muzeja novejše zgodovine Celje.   Sreda, 10. oktobra, ob 18.00 v Muzeju novejše zgodovine Celje
Kitajski prevod slovenske knjige o nesnovni dediščini in filmu

Kitajski prevod slovenske knjige o nesnovni dediščini in filmu

SEM, 18. september 2018 ― Center kitajskega spomina pri Narodni knjižnici Kitajske je prevedel knjigo Slovenskega etnografskega muzeja Dokumentiranje in predstavljanje nesnovne kulturne dediščine s filmom (2015). V četrtek, 20. septembra 2018, jo bodo predstavili na drugem Forumu strokovnjakov s področja nesnovne kulturne dediščine Kitajske ter srednje in vzhodno evropskih držav v mestu Hangzhou. Gospod Tian Miao iz Centra kitajskega spomina je k besedi povabil direktorico SEM dr. Tanjo Roženbergar in eno od avtoric, hrvaško etnologinjo dr. Mirelo Hrovatin.  V kitajskem mestu Hangzhou med 17. in 22. septembrom 2018 poteka drugi Forum strokovnjakov s področja nesnovne kulturne dediščine Kitajske ter srednje in vzhodno evropskih držav (The second China & Central and Eastern European Country’s Expert Forum), včasih označen tudi kot 16+1. Tema Foruma so predvsem obrtna in ročna znanja (Creating Cultural Memories with Hands). Slovenski etnografski muzej zastopa dr. Tanja Roženbergar z referatom Tradicionalna obrt v Sloveniji in njen vzdržnostni razvoj. V četrtek, 20. septembra ob 19.30, bo sodelovala tudi pri predstavitvi kitajskega prevoda monografije Dokumentiranje in predstavljanje nesnovne kulturne dediščine s filmom, ki v kitajskem prevodu izgleda takole: 非物质文化遗产的影像记录与呈现—欧洲的经验, 清华大学出版社. Osnovnemu naslovu so dodali podnaslov Evropske izkušnje, naslovnica pa vsebuje še podatke, da je knjigo uredila Nadja Valentinčič Furlan, da so jo prevedli v Projektnem prevajalskem centru za serijo kitajskih prevodov spomina in da jo je izdala založba Tsinghua University v seriji Kitajski prevodi spomina leta 2018. Pobudo za prevod knjige je dal gospod Tian Miao, namestnik direktorja Centra kitajskega spomina (China Memory Center) pri Narodni knjižnici Kitajske, ki je koordiniral dogovarjanje, prevajanje in pripravo na tisk ter prispeval dodaten predgovor. V njem razkriva, da je prevod rezultat skupnih prizadevanj prvega foruma leta 2016 v Varšavi, kjer je Tanja Roženbergar predstavila delo slovens

QUICKIE S SVEMIRKOM

Kino Šiška, 18. september 2018 ― Hrvaški emo-mačo zajebant Svemirko je najprej razprodal našo manjšo dvorano, nato pa v naši večji dvorani priredil nepozaben žur sanjavega indie popa. Spoznajte enega najbolj vrelih regionalnih izvajalcev ta hip pobliže v našem novem Liveurope Quickieju.

Predavanje ob Tednu otroka

Mestni kino Ptuj, 18. september 2018 ― V četrtek, 4. oktobra, ob 16. uri bo v dvorani Mestnega kina Ptuj potekalo brezplačno predavanje dr. Leonide Zalokar Osebnostne motnje med nami. Ob prvi obletnici prejetja naziva »Ptuj – otrokom prijazno Unicefovo mesto« dogodek v Tednu otroka 2018 organizira Mestna občina Ptuj v sodelovanju s Centrom za socialno delo Ptuj, Društvom Ars Vitae in Mestnim kinom Ptuj. Priznana predavateljica dr. Leonida Zalokar bo spregovorila o tem, kako lahko
Mariborsko gledališče za uvod v sezono s premiero Somraka bogov

Mariborsko gledališče za uvod v sezono s premiero Somraka bogov

Misli, 18. september 2018 ― Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor bo v petek v Stari dvorani letošnjo sezono odprla s predstavo Somrak bogov v režiji Daliborja Matanića. Gre za gledališko priredbo filmskega scenarija Luchina Viscontija, ki ga je za mariborske odrske deske priredil hrvaški dramatik Ivor Martinić. Za scenografijo je poskrbel Marko Japelj.

1918 – Ustanovitev Društva Narodna galerija

Zgodovina na dlani, 18. september 2018 18. septembra leta 1918 je bilo v zadnjih mesecih I. svetovne vojne in obenem tudi Avstro-Ogrske v Ljubljani ustanovljeno Društvo Narodna galerija. Tedaj je bil sklican občni zbor društva. Najbolj zaslužni za ustanovitev društva so bili slikar Rihard Jakopič, tedanji župan Ivan Tavčar in bivši župan Ivan Hribar. Sprva je … Preberi The post 1918 – Ustanovitev Društva Narodna galerija appeared first on Zgodovina na dlani.

Vesna Hauschild: Massimo

OUTSIDER, 18. september 2018 ― Massimo Leonida: »Tu je bil včasih dom za ljudi s posebnimi potrebami. Last organizacije, kjer sem bil zaposlen kot socialni delavec. Projekt ni bil finančno donosen, lokalne oblasti pa niso želele pomagati. Trudil sem se, a smo ga morali zapreti. Stavba je bila leta in leta prazna. Ločil sem se in za seboj pustil hišo,…

18. septembra 1869 je v Celovcu umrl Anton Janežič, slovenski literarni zgodovinar, slavist, slovničar, slovaropisec, urednik leposlovnih glasil.

Kamra.si, 18. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. septembra 1869 je v Celovcu umrl Anton Janežič, slovenski literarni zgodovinar, slavist, slovničar, slovaropisec, urednik leposlovnih glasil. Rodil se je 19. decembra 1828 v Lešah pri Št. Jakobu v Rožu. Anton Janežič je začetno šolo obiskoval v Št. Jakobu, nato pa je šolanje nadaljeval na celovški normalki. Dokončal je gimnazijo in licej. Ko so leta 1848 uvedli v srednje šole slovenščino kot učni predmet, se je javil za učitelja slovenščine na gimnaziji v Celovcu. Sprejet je bil za začasnega gimnazijskega učitelja brez plače, saj ni imel ustrezne izobrazbe. Denar si je služil z učnimi tečaji za slovenski jezik za uradnike in pravnike. V letih 1850–53 se je dodatno ukvarjal še s prevajanjem deželnih zakonov in uradnih razglasov za Deželni zakonik in vladni list za Koroško kronovino. Njegova želja biti učitelj je bila tako močna, da je v poletnem semestru leta 1851 odšel na dunajsko vseučilišče, kjer je postal Miklošičev učenec. Leta 1854 je opravil izpit, s katerim je uradno postal profesor slovenskega, leto kasneje pa še nemškega jezika. Medtem je že postal profesor pripravnik za slovenščino, nemščino, zgodovino in zemljepis na celovški realki. Ves čas je poučeval tudi na gimnaziji. Kmalu je zbolel, lotevati se ga je začela jetika in vedno bolj je slabel, zato je leta 1866 opustil poučevanje slovenščine na gimnaziji, v šolskem letu 1868/69 pa se je upokojil in umrl. Pokopali so ga v Celovcu, kjer je umrl, kasneje pa so ga prekopali v domačo župnijo v Št. Jakob.

Agata Tomažič: Tik pod Nebotičnikom

OUTSIDER, 18. september 2018 ― V mestu obstajajo kraji, katerih blagodejnosti se zares zavemo šele v sezoni monsuna. V vremensko ugodnejših razmerah jim namenimo kvečjemu pogled, bolje rečeno ošvrk, ko drvimo mimo njih ali skoznje; šele ob povodnji sprejmemo zavetje, ki nam ga že ves čas tako širokogrudno ponujajo. Eden takih krajev je pasaža pod Nebotičnikom, ki ji posvečam ta…

18. septembra 1918 je bila ustanovljena Narodna galerija

Kamra.si, 18. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. septembra 1918 je bila ustanovljena Narodna galerija Narodna galerija Slovenije je osrednja galerija slovenskih likovnih del. Ustanovljena je bila leta 1918. Hrani največjo zbirko umetnin, ki so nastale na slovenskem ozemlju v obdobjih med srednjim vekom in modernizmom. Svoje prostore ima v stavbi ljubljanskega Narodnega doma na Cankarjevi cesti. Iz zgodovine ...Septembra leta 1869, po Vižmarskem taboru, se je skupina slovenskih rodoljubov zavezala, da bodo zgradili Slovenski dom. V ta namen so nabirali prostovoljne prispevke ter prirejali veselice. Društvo Narodna galerija je bilo ustanovljeno 18. septembra 1918. Del prostorov je prevzelo leta 1919, potem ko je eno leto razstavljalo umetnine v ljubljanski Kresiji. 
Whiplash (2014)

Whiplash (2014)

Deseta umetnost, 18. september 2018 ― Če nas je delno biografska drama mladega režiserja Damiena Chazellea naučila kaj, je da za napredek ni bolj škodljivih besed kot tiste, ki hvalijo. V iskanju popolnosti se skriva iskra utopične norosti. Obsesija. Manično zasledovanje cilja. Trdoživi mentor Flecther, ki ga tako izjemno odigra J.K. Simmons, je besneč nasilnež, ki od svojih učencev zahteva popolno […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  1 (One) on this item You might be interested in this:    Star Wars: Return Of The Jedi (1983)  [Pozor, hud prizor] - The Shawshank Redemption (1994)  All the Money in the World (2017)  Thor: Ragnarok (2017)  Večerna šola Copyright © Deseta umetnost [Whiplash (2014)], All Right Reserved. 2018.
Ste za novo edicijo hrupnega večera?

Ste za novo edicijo hrupnega večera?

RockOnNet, 18. september 2018 ― Po krstni ediciji festivala Hrupni dnevi je čas za novo dozo hrupa! Specialka bo v sodelovanju z društvom Kapa v Gala Hali na Metelkovi 2. oktobra 2018 gostila britanske noise rock prvoligaše Part Chimp, ki jim bodo družbo delali naši najljubši domači razgrajači Nikki Louder.
ŽITO 70 let, priložnostna razstava SEM

ŽITO 70 let, priložnostna razstava SEM

SEM, 18. september 2018 ― Podjetje Žito v letošnjem letu praznuje svojo 70 letnico obstoja, ki jo obeležuje z več dogodki. Osrednje slavnostno praznovanje te obletnice bo v soboto, 13. oktobra 2018 od 10.00 na Pogačarjevem trgu v Ljubljani, kjer se bo odvil Žitov jubilejni Kruhfest. K praznovanju se je na Žitovo pobudo priključil tudi Slovenski etnografski muzej z raziskavo in priložnostno razstavo ŽITO 70 LET, ki bo na ogled na dogodku. Razstava razkriva zgodovino Žita od njegovih začetkov pa vse do danes. Slovenski etnografski muzej na ta način nadaljuje sodelovanje s slovenskimi podjetji, ki se zavedajo pomena tradicije in ohranjanja kulturne dediščine svojih blagovnih znamk.
»Dobesednost [kot] proces neskončnega širjenja pomenov«

»Dobesednost [kot] proces neskončnega širjenja pomenov«

Airbeletrina, 18. september 2018 ― Poezija – in misel – Jureta Detele presunljivo ustrezata sedanjemu družbenemu momentu; Detela je v svoji poeziji raziskoval možne odnose do »bitij iz tujih svetov« in v svoji misli izražal nujo po solidarnosti. Njegove nedavno izdane Zbrane pesmi 1 in 2, ki jih je po dvajsetih letih intenzivnega, natančnega preučevanja Detelove poezije zbral in uredil Miklavž Komelj, zajemajo opus, ki s seboj prinaša izjemno lucidnost ter nič manj kot alternativno tvorjenje svetov.

18. septembra 1837 se je v Šoštanju rodil Mihael Vošnjak

Kamra.si, 18. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. septembra 1837 se je v Šoštanju rodil Mihael Vošnjak, gospodarstvenik, bančnik in politik. Umrl je 2. julija 1920 v Glionu pri Territetu (Švica). Rodil se je v usnjarski družini, ki je dala nekaj pomembnih ljudi (starejši brat Josip je bil znan slovenski politik), v Šoštanju. Šolal se je najprej v domačem kraju, od tretjega razreda normalke pa v Celju. Realko je zaključil v Gradcu, študij politehnike pa na Dunaju. Tam se je veliko družil z bratom Josipom ter Benjaminom in Gustavom Ipavcem, ki sta v tem času študirala medicino.Čeprav se mu je zaradi uspešnega študija odpirala univerzitetna kariera, ga je bolj navduševalo praktično delo – predvsem ga je pritegnila takrat izredno aktualna gradnja železnic. Kot železniški inženir je delal nekaj časa po različnih krajih monarhije in bil celo načelnik velike železniške postaje v Zagrebu, nato pa so ga iz političnih razlogov premestili na Dunaj. Tam je dobil nalogo, da prouči komercialne možnosti za progo Celje – Dravograd, vendar se je zaradi slabega zdravja že leta 1879 upokojil in se za stalno naselil v Celju. Za zgodaj upokojenega inženirja se je začelo novo – gospodarsko politično obdobje.

PREDSTAVITEV NA CELJSKEM SEJMU MOS

Fakulteta za dizajn, 18. september 2018 ― V sredo 12.9. 2018 smo se v okviru projekta “Po kreativni poti do praktičnega znanja” predstavili na sejmu MOS. Na razstavni prostor Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije, so nas povabili kot primer dobre prakse. Obiskovalcem sejma smo se predstavili z dvema projektoma in sicer projektom za podjetje Alples z naslovom “Pohištvo za […]

18. september 1869, v trgovski register je vpisana Kranjska industrijska družba

Kamra.si, 18. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. september 1869,  v trgovski register je vpisana Kranjska industrijska družba Kranjska industrijska družba (KID) je bila tretja delniška družba na Kranjskem, ustanovljena leta 1869. Imela je vlogo predhodnice Železarne Jesenice. Ob svojem nastanku je združevala različne gospodarske panoge: metalurgijo, mokarstvo, rudarstvo, koksiranje premoga, premogovništvo in izkoriščanje ter predelavo lesa.

18. september 1869, v trgovski register je bila vpisana Kranjska industrijska družba

Kamra.si, 18. september 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. september 1869, v trgovski register je bila vpisana Kranjska industrijska družba Kranjska industrijska družba (KID) je bila tretja delniška družba na Kranjskem, ustanovljena leta 1869. Imela je vlogo predhodnice Železarne Jesenice. Ob svojem nastanku je združevala različne gospodarske panoge: metalurgijo, mokarstvo, rudarstvo, koksiranje premoga, premogovništvo in izkoriščanje ter predelavo lesa.
V CD slavnostna premiera mladinske romantične komedije Gajin svet

V CD slavnostna premiera mladinske romantične komedije Gajin svet

Misli, 18. september 2018 ― V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma (CD) bo nocoj ob 19. uri v sklopu Naši filmi doma na vrsti slavnostna premiera mladinske romantične komedije Gajin svet. Film je režiral Peter Bratuša, ki je scenarij napisal s Špelo Oblak Levičnik. V ospredju je 11-letna Gaja (Tara Milharčič), ki je pogumna in odločna, prava Pika Nogavička sodobnega časa.

Postani del festivalskega dogajanja

Borštnikovo srečanje, 18. september 2018 ― Festival Borštnikovo srečanje je že desetletja osrednja prireditev na področju gledališke ustvarjalnosti, ki v drugi polovici oktobra na mariborskih gledaliških odrih in drugih mestnih prizoriščih predstavi izbor kakovostnih slovenskih in tujih gledaliških predstav ter bogat spremljevalni program.  Priprava in izvedba festivala ponuja številne priložnosti za pridobivanje izkušenj in novih znanj, spoznavanje novih vsebin in ljudi, s tem pa tudi razvoj osebnih kompetenc. Zato tudi letos k sodelovanju vabimo prostovoljke_ce, ki bi bili pripravljeni_e postati del festivalskega dogajanja in okrepiti festivalsko ekipo, s tem pa dobiti vpogled v skrivnosti zaodrja ter festivalskih priprav in izvedbe.  Letošnji festival se bo odvijal med 12. in 25. oktobrom na različnih lokacijah po Mariboru, področja, na katerih boste lahko prostovoljci_ke pomagali_e, pa se med seboj razlikujejo tako po naravi dela kot po času dela (npr. delo v dopoldanskem času, delo v večernem času, delo na info točki festivala, spremljanje in pomoč gostov festivala, pomoč pri pripravi prizorišč, pomoč strokovni žiriji festivala, skrb za razstavo ...), pri tem pa bomo kolikor se da upoštevali želje vključenih prostovoljcev_k.  Pogoj za sodelovanje je starost 18 let na dan prijave ter sodelovanje pri vsaj šestih aktivnostih festivala (številka se lahko do usposabljanja spremeni, saj je odvisna od števila vključenih prostovoljcev_k).  Prostovoljcem_kam ponujamo: •  sklenjen dogovor o prostovoljskem delu,  •  zavarovanje v času opravljanja prostovoljskega dela, •  potrdilo o opravljenem prostovoljskem delu z navedbo ur in opisa del, ki ga lahko uporabite kot referenco,  •  mentorsko podporo in pomoč, •  povrnjene potne stroške v višini mesečne vozovnice za mestni avtobusni prevoz (30 €),  •  povrnjene stroške za prehrano v primeru več kot strnjenega 4 urnega prostovoljskega dela na dan v višini 4,10 €/dan,  •  brezplačen ogled gledaliških predstav v okviru festivalskega programa, skladno z
Razstava Begunske zgodbe od Bovca do Devina uvod v niz dogodkov v spomin na konec 1. svetovne vojne

Razstava Begunske zgodbe od Bovca do Devina uvod v niz dogodkov v spomin na konec 1. svetovne vojne

Misli, 18. september 2018 ― Z odprtjem razstave Begunske zgodbe od Bovca do Devina drevi ob 18. uri v galeriji Kulturnega centra Lojze Bratuž se bo začel niz dogodkov z naslovom Spomini/Memorie 1918-2018, ki je poklon KC Lojze Bratuž letošnji obletnici konca 1. svetovne vojne. Dogodki - koncerti, predavanja, okrogle mize - bodo potekali na Goriškem, Tržaškem in Videmskem.

V Kunstmuseum Bern Hodlerjeva teorija paralelizma

Misli, 18. september 2018 ― Ob 100-letnici smrti Ferdinanda Hodlerja je Kunstmuseum Bern v sodelovanju z Muzeji umetnosti in zgodovine Ženeva pripravil veliko razstavo njegovih del. Razstava predstavlja okoli 80 del tega švicarskega umetnika iz nove perspektive, iz perspektive njegove teorije paralelizma.
Zgodbe dreves – Nina Laloš (razstava)

Zgodbe dreves – Nina Laloš (razstava)

Trubarjeva hiša literature, 18. september 2018 10. september8. oktober, Trubarjeva hiša literature Rišem v svojem prostem času, da sproščam in izražam svoja čustva. Rišem, da se razbremenim vsakodnevnih napetosti. Rišem, da z narisanimi potezami povem vse tisto, česar ne morem povedati z besedami. Za nekatera čustva, razpoloženja in misli ni pravih besed, toda so barve in različne besede, ki jih lahko zelo dobro nadomestijo. Pri risanju mi je od končnega izdelka pomembnejši proces njegovega nastajanja, vse tisto, kar se med tem dogaja v meni in na papirju. Kadar rišem, se potopim v svoj notranji svet. Takrat obstajamo samo jaz, papir, svinčnik, barvice, čopiči in moje misli. Družbo mi dela le maček. Taca po mizi, vohlja stvari, ki ležijo na njej, ter na koncu zaspi na nastajajoči sliki z glavo, naslonjeno na mojo roko. Rastejo ideje, rastejo zgodbe in rastejo moja drevesa. Šelestenje drevesnih krošenj je melodija njihovih zgodb. Čopiči in barvice v pisanih barvah packajo nagrbančeno drevesno skorjo, zlomljene veje, nežno zelene brste in rosne, rumene cvetove, zvezde, sonce in mavrico. Dogodki življenja, polomljena drevesa, radosten smeh sreče, jesensko listje v vetru, mladi poganjki, zamišljenost, skrivnosti in ljudje, ki mi križajo pot. Vse to so moja drevesa s svojimi zgodbami. To je moje življenje. {fshare id=3347}

NAPOVEDUJEMO – JESENSKI GLEDALIŠKI TROJČEK

SLG Celje, 18. september 2018 ― Sobota, 27. oktobra, ob 19.30 na Velikem odru SLG Celje   Prešernovo gledališče Kranj v koprodukciji z Mestnim gledališčem Ptuj in Mini teatrom Ljubljana Tadeusz SłobodzianekNAŠ RAZREDRežiserka Nina Rajić Kranjac Naš razred je ta hip eno izmed najbolj uprizarjanih in odmevnih besedil sodobne poljske dramatike. Zgodba temelji na resničnem dogodku, ki se je zgodil na Poljskem med drugo svetovno vojno, ko so v majhnem poljskem mestu Jedwabne na krut način ubili, po nekaterih navedbah 300, po drugih pa 1.600 Judov. Dolgo prikrivana resnica o tem dogodku – da so pomor dejansko izvršili njihovi poljski someščani in ne nacisti – je prišla na dan šele pred nekaj leti, saj so po vojni ta grozljivi pomor seveda zamolčali, preživeli pa so – tako rablji kot žrtve – morali sobivati še naprej, z vsemi osebnimi ranami, krivdo in maščevanji.   Izbirna predstava za abonente in izven     Četrtek, 22. novembra, ob 19.30na Velikem odru SLG Celje   Prešernovo gledališče Kranj David IvesVENERA V KRZNU Režiser Primož Ekart   Venera v krznu (Venus in Pelz) je ena izmed najslavnejših novel avstrijskega pisatelja Leopolda von Sacher-Masocha. Delo je napisal leta 1870, v njem je avtor opisoval razmerje med dominantno žensko in šibkim, ponižanim in podrejenim moškim, kar je bilo za tiste čase nekonvencionalna in šokantna podoba moško-ženskega razmerja. Prototip dominantne, erotično vznemirljive in vseh konvencij osvobojene ženske je Sacher-Masoch izoblikoval prav z osrednjo junakinjo novele Venera v krznu, fatalno Wando. Njena upodobitev je v času nastanka novele pomenila popoln odklon od ustaljene predstave o ženskah nasploh – bila je diametralno nasprotje takratni družbeno in seksualno zatrti ženski, ki je bila moškemu podrejena in ki sta ji bili namenjeni le vlogi matere in/ali žene.Na gledališki avdiciji se namreč med Wando in režiserjem splete nevarna erotična zveza, ki plast za plastjo razkrije pasti mešanja fikcije in realnosti ...   Izbirna predsta

JESENSKI GLEDALIŠKI TROJČEK – NAŠ RAZRED, V SOBOTO, 27. OKTOBRA, OB 19.30

SLG Celje, 18. september 2018 ― Prešernovo gledališče Kranj v koprodukciji z Mestnim gledališčem Ptuj in Mini teatrom Ljubljana Tadeusz SłobodzianekNAŠ RAZREDRežiserka Nina Rajić Kranjac Naš razred je ta hip eno izmed najbolj uprizarjanih in odmevnih besedil sodobne poljske dramatike. Zgodba temelji na resničnem dogodku, ki se je zgodil na Poljskem med drugo svetovno vojno, ko so v majhnem poljskem mestu Jedwabne na krut način ubili, po nekaterih navedbah 300, po drugih pa 1.600 Judov. Dolgo prikrivana resnica o tem dogodku – da so pomor dejansko izvršili njihovi poljski someščani in ne nacisti – je prišla na dan šele pred nekaj leti, saj so po vojni ta grozljivi pomor seveda zamolčali, preživeli pa so – tako rablji kot žrtve – morali sobivati še naprej, z vsemi osebnimi ranami, krivdo in maščevanji.   Sobota, 27. oktobra, ob 19.30 na Velikem odru SLG Celje    Izbirna predstava za abonente in izven
še novic