TOP 50 romantičnih filmov – IV. del

TOP 50 romantičnih filmov – IV. del

Deseta umetnost, 26. marec 2019 ― Ljubezen vedno zmaga in prav je tako. Romantika pač mora biti. Sprehodimo se torej čez petdeset najboljših romantičnih filmov zadnjih nekaj desetletij. Seznam 50 celovečercev za zaljubljence. 20. Call Me By Your Name 17-letni Elio (Timothée Chalamet) preživlja sproščeno poletje s starši na italijanskem podeželju. Mirno počitniško vzdušje popestri visok, zagorel ameriški študent Oliver (Armieju Hammeru), […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Ukradena princesa  Edge of Tomorrow (2014)  Beneški filmski festival: Prvi favorit festivala je The Favourite  Vertigo (1958)  Suspiria (1977) Copyright © Deseta umetnost [TOP 50 romantičnih filmov - IV. del], All Right Reserved. 2019.

Pravljična ura z ilustratorko Urško Stropnik Šonc

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 26. marec 2019 ― V torek, 26. marca 2019, je bilo v Občinski knjižnici Prebold zelo zabavno. Na pravljično uro je prišla priznana slovenska ilustratorka Urška Stropnik Šonc, ki je otroke razveselila s prikupnimi sličicami. Medtem ko je knjižničarka Lea Felicijan prebirala pomladne zgodbice, so otroci z zanimanjem opazovali, kako so se na tabli pred njimi prikazali navihani pravljični junaki. Nato jim je ilustratorka predstavila svoj poklic. Otroci so izvedeli, da ima doma čisto pravi atelje, v katerem z barvami in čopiči spretno ustvarja številne risbe, ki jih vidimo v otroških slikanicah. V 20 ...

Po Vietnamu z ekipo PotPodNoge.si

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 26. marec 2019 ― V torek, 26. marca 2019 je v petrovški knjižnici Luka iz ekipe PotPodNoge.si obiskovalce popeljal po poti skozi Vietnam. Zabaven prepleten zanimivih dogodivščin in Lukove sproščene pripovedi je zares naslikal okuse, barve in doživetje Vietnama v pravem pomenu. Luka, sicer novopečeni Žalčan, je tokrat v Krajevni knjižnici Petrovče gostoval že drugič, a glede na odziv obiskovalcev in njegove vedno sveže popotniške izkušenje, se bo s svojimi barvitimi potopisi nedvomno še vrnil v goste.

Pravljična ura v Občinski knjižnici Tabor

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 26. marec 2019 ― Tokrat smo pravljično urico v Občinski knjižnici Tabor posvetili svetovnemu dnevu gledališča, ki ga praznujemo 27. marca. Zato smo se odločili, da preberemo in obnovimo pravljico o Rdeči kapici, nato pa izdelamo naprstne lutke in staršem še dramsko uprizorimo to poznano pravljico. Zgodba o Rdeči kapici je pravljica o odgovornosti in kazni, sicer večini poznana kot pravljica zbiratelja pravljic bratov Grimm, ampak avtor te pravljice je Charles Perrault, ki je med drugim napisal tudi Pepelko in Trnuljčico.
HANIA RANI

HANIA RANI

Radio Študent, 26. marec 2019 ― Pred koncertom v Kinu Šiška v okviru Piano Day 2019 se pogovarjamo s poljsko pianistko. O dogodku piše takole: 

Mednarodni nagradni natečaj Wienerberger Brick Award 2020

OUTSIDER, 26. marec 2019 ― Vabilo k sodelovanju na nagradnem natečaju Mednarodni nagradni natečaj Wienerberger Brick Award 2020: prijavite svoje opečnate projekte Družba Wienerberger že devetič razpisuje neodvisni natečaj Brick Award za izjemne opečnate zgradbe z vsega sveta in vas vabi, da prijavite svoje projekte. Rok za prijavo je 9. april 2019. Wienerberger Brick Award, mednarodno nagrado za izjemne primere…

BIO 26: Odprti poziv za oblikovalski maraton

Fakulteta za dizajn, 26. marec 2019 ― Prejeli smo: Rok za prijavo: 21. april 2019 Muzej za arhitekturo in oblikovanje objavlja odprti poziv za sodelovanje na 26. bienalu oblikovanja, ki bo potekal pod naslovom BIO 26 – Skupno znanje. Kustos bienala je avstrijski kustos in kulturni producent Thomas Geisler, njegova pomočnica pa je Aline Lara Rezende. V ospredju tokratnega bienala je eden […]

Festival BIG Arhitektura – 17. 4. 2019

Fakulteta za dizajn, 26. marec 2019 ― V Zavodu Big že dvanajstič zapored prirejajo Festival Big Arhitektura, ki bo letos potekal v sredo 17.4.2019, v sklopu naše najnovejše in navdihujoče platforme v razvoju – platforme BIG SEE, 18 držav JV Evrope, v Mestu oblikovanja, Dunajska cesta 123, Ljubljana. Tema letošnjega festivala je kompleksnost. Razdeljen je na tri sklope: 1. Izobraževalni, 2. Sejemski […]

Sodelovanje študentov pri projektu na UP

Fakulteta za dizajn, 26. marec 2019 ― Ponovno vas vabimo k sodelovanju pri projektu ŠIPK z UP – Turistiko: Univerza na Primorskem, Fakulteta za turistične študije – Turistica bo izvajala projekt »POČITNIKOVANJE DELAVSKEGA RAZREDA. PREZENTACIJA PRAKS IZ OBDOBJA SOCIALISTIČNE JUGOSLAVIJE NA PRIMERU OBČINE PIRAN« (ŠIPK). Predvideli smo vključitev enega  študenta 1. stopnje (VS).  Vsak študent bo imel 160ur, ki se porazdelijo v […]

Arhitekturni festival ODPRTE HIŠE SLOVENIJE – prostovoljstvo

Fakulteta za dizajn, 26. marec 2019 ― Prejeli smo: Si želiš izkušnje na področju javnega nastopanja in organizacije? Spoznati nove prijatelje, arhitekte, investitorje? Prijavi se za prostovoljca/ko na arhitekturni festival Odprte hiše Slovenije. Kaj obsega tvoje delo na festivalu Odprte hiše Slovenije? – ogledaš si svoje izbrane objekte na spletni strani OHS – pred dogodkom pokličeš arhitekta ter lastnika objekta (na katerem si […]

Natečaj Vizionar

Fakulteta za dizajn, 26. marec 2019 ― Prejeli smo: obveščamo vas, da so   prijave   za natečaj Vizionar odprte. Prijave so odprte do 29.3.2019. Na sledeči povezavi – linku – najdete letošnje primere. Prav tako vam pošiljamo povezavo do članka – članak -. Želimo vam uspešno prijavo.
Miroslav Mandić

Miroslav Mandić

Radio Študent, 26. marec 2019 ― Miroslav Mandić je režiser in scenarist, trenutno tudi predstojnik katedre za scenaristiko na podiplomskem študiju na AGRFT. Režijo in scenaristiko je študiral na Columbiji v New Yorku.

Nemški novi val (11.4.2019 20:00)

Španski borci, 26. marec 2019 ― V Center kulture Španski borce prihajata dve nemški produkciji, izbrani v top 20 mednarodne plesne mreže Aerowaves. Predstava Site Ostheimer , »MOLIMO« svojo inspiracijo zajema iz bogate kulture ameriškega plemena Miwok. Izraz MOLIMO v njihovem narečju predstavlja medveda, ki se počasi pomika iz svetlobe v senco in napeljuje na mistiko, dvoumnost in obskurnost. V drugem delu večera pa na oder stopata plesalka Julek Kreutzer in glasbenik Michelangelo Contini v predstavi Line Gómez,...

Studio Nplan: Savne Zlati klub

OUTSIDER, 26. marec 2019 ― Savne Zlati klub v parku Tivoli so zaživele v novi podobi, ki so jo zasnovale oblikovalke iz Studia Nplan. Prenova obstoječih prostorov savn je zajemala območje sprejemnice, recepcijskega pulta, garderob, kavarne in počivališč. Oblikovalke so kot ključen element prostora prepoznale vstopni del, saj na tej točki obiskovalec prestopi mejo med zunanjim in notranjim prostorom, ki…

Jure Grom in Jure Goršič: En passant 2 — Potencial geste

Koridor, 26. marec 2019 ― Grom in Goršič prihajata iz fotografske sfere, zato bi bilo pričakovati fotografsko razstavo. Ko vstopimo v prostor, vidimo pred sabo tri piedestale s tremi deli, na steni obešeno skulpturno risbo, na desni impozantno ploščo, namazano z gradbenim lepilom, in na levi leseno konstrukcijo. Brez spremnega besedila, uvodnega govora ali predhodnega poznavanja Gromovega in Goršičevega dela […] The post Jure Grom in Jure Goršič: En passant 2 — Potencial geste appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Kje so tiste Deklice?

Kje so tiste Deklice?

Airbeletrina, 26. marec 2019 ― Miha Avanzo je poseben fenomen, saj je na literarno sceno vstopil v sedemdesetih letih v okviru slovenske neoavantgarde, v razmaku nekaj let pa je izdal kar tri pesniške zbirke: Pravica skazica (1973), Deklice (1975) in Marnje (1978), zbi pričakovali, da se bo njegova pesniška pot le še nadaljevala navzgor, a je sledil štiridesetletni molk, ko se je Avanzo popolnoma posvetil prevajanju. Zdaj se vrača s pesniško zbirko Rorschach, ki je izšla v Jubilejni zbirki Mladinske knjige, saj poleg novih pesmi vključuje tudi izbor iz prvih treh zbirk, ki ga je opravil in v spremni besedi komentiral Igor Divjak. Kaj torej botruje Avanzovi vrnitvi? Na portalu Vrabec anarhist se pošali, da ga je muza Erato na lepem dala na čevelj, a se je »v teh letih počasi omehčala in me začela spet cukati za … brado.
Brez anestezije

Brez anestezije

ARS Svet kulture, 26. marec 2019 ― Danes bodo v Zagrebu odprli 54. zagrebški salon video umetnosti Tokratni salon v Zagrebu sta umetniško zasnovala hrvaška kustosinja Branka Benčič in slovenski kustos Tevž Logar. Krovna tema salona se glasi »Brez anestezije«. Podrobnosti v oddaji. Govorili bomo tudi o priznani poljski pisateljici Olgi Tokarczuk, ki bo nocoj nastopila na literarnem večeru v Novi Gorici. V svoji inovativni prozi avtorica raziskuje stanje sodobnega človeka in družbe. Za svoje literarno ustvarjanje je prejela  številne poljske in mednarodne literarne nagrade, med njimi tudi nagrado booker ter leta 2013 nagrado vilenica. Vabimo vas tudi na koncert cikla Sozvočje svetov.

Pripravite se na Brexit …

CED, 26. marec 2019 ― … je sporočilo Evropske komisije, ker je vse bolj verjetno, da bo Združeno kraljestvo 12. apr. 2019 zapustilo EU brez dogovora. Možna dva scenarija za organizacije, ki sodelujejo v projektih s podporo Ustvarjalne Evrope (MEDIA in Kultura).
Kratka povést od boshie poti na Sveti gori ...

Kratka povést od boshie poti na Sveti gori ...

Goriška knjižnica Franceta Bevka, 26. marec 2019 ― Zbirka Goriške knjižnice je bogatejša še za en redek, dragocen domoznanski tisk - drobno knjižico z naslovom Kratka povést od boshie poti na Sveti gori nad Solkanam blisu Gorize. V vzajemnem katalogu je v Sloveniji zabeleženih le osem izvodov. Knjižica je izšla leta 1843 v Vidmu pri tiskarju Dominiku Biasuttiju, gre za prevod iz italijanskega jezika, avtorstvo pa je pripisano Gasparju Pasconiju. Izvod smo kupili v antikvariatu. Njena vsebina je sicer lažje dostopna in razumljiva od leta 1993, ko je izšel ponatis Kratka zgodovina božje poti na Sveti gori nad Solkanom blizu Gorice s spremno besedo in prevodom v sodobno slovenščino.
True Detective – 3. sezona (2019)

True Detective – 3. sezona (2019)

Deseta umetnost, 26. marec 2019 ― Druga sezona kriminalne nadaljevanke True Detective je mnogim (vključno z mano) predstavljala veliko razočaranje. Nezanimivi liki, pogosto strašansko počasen tempo in površno spisana zgodba, ki je večino časa brez fokusa skakala sem ter tja so serijo, ki je v prvi sezoni izredno obetala, pahnili v območje kreativnega območja somraka, ravno zato pa se je njena prihodnost znašla […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Fargo (1996)  I, Frankenstein (2014)  Gaston Zgaga  [Pozor, hud prizor] - Saving Private Ryan (1998)  Good Will Hunting (1997) Copyright © Deseta umetnost [True Detective – 3. sezona (2019)], All Right Reserved. 2019.

Pripovedovalski večer na Selih

Kamnik.info, 26. marec 2019 ― Kaj je bolje, krivica ali pravica, kateri je najboljši mesec v letu, ali moški potrebuje možgane, če ima pametno ženo, si raje zajček ali lisička in še mnogo podobnih vprašanj, ki si jih postavljamo v življenju, se je na pripovedovalskem festivalu razjasnilo in lahko smo slišali razumne in smiselne odgovore. Prav tako smo prisluhnili nasvetom, ...
Film Olma Omerzuja Zimske muhe v Pragi pobral šest nagrad

Film Olma Omerzuja Zimske muhe v Pragi pobral šest nagrad

Misli, 26. marec 2019 ― Zimske muhe, celovečerni igrani film slovenskega režiserja, ki ustvarja na Češkem, Olma Omerzuja, je na sobotni podelitvi nacionalnih filmskih nagrad v Pragi pobral šest nagrad. Poleg nagrade za najboljši film še nagrade za režijo, scenarij in montažo, igralca Eliška Krenkova in Jan František Uher pa sta prejela nagradi za stranski vlogi.

Začelo se je v celjski "Žabji vasi", 26. marca 1946

Kamra.si, 26. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...Začelo se je v celjski "Žabji vasi", 26. marca 1946 Ni še minilo leto od konca druge svetovne vojne, ko so se na začetku pomladi, štirje mladeniči: Marijan Nunčič, Norbert Drugovič - Puba, Vendi Videc in Avgust Lavrenčič domislili, da bi lahko imeli svoj čisto pravi orkester. Večina njih je bila doma na Skalni kleti, predelu Celja, ki so mu takrat v šali pravili Žabja vas. Kmalu se je ustanovnim članom pridružilo še osem glasbenikov in orkester z vmesno osemletno (1963-1971) prekinitvijo deluje vse do danes. Z orkestrom so sodelovali mnogi znani slovenski solisti zabavne glasbe, med njimi so bili: Majda Sepe, Marjana Deržaj, Oto Pestner, Alenka Pinterič, Stane Mancin, Ditka Haberl, Alenka Godec, Irena Vidic, Mia Žnidarič, Miha Alujevič, Kristina Jokić, Kristina Oberžan in drugi. Poseben pečat so Žabam dali njihovi dirigenti. Orkester je vodil od začetka v letu 1946 do leta 1947 in v letu 1971 ustanovni član Vendelin Videc. Za njim je dirigentsko palico prevzel leta 1948 Norbert Drugovič, mlajši in ga vodil do leta 1958. Po ponovnem nastopu Žab leta 1971 je vodenje celjskega big benda prevzel celjska glasbena legenda Edvard Goršič, ki ga je z nekajletno vmesno prekinitvijo vodil kar štirinajst let. Orkester je deloval še pod taktirko Franca Kapusa, Tomaža Grintala, Lojza Krajčana in Klemena Repeta. David Jarh ga je vodil od 2005 do 2011, ko je dirigentsko palico prevzel Roman Fonda. Celjane razveseljuje s promenadnimi in tradicionalnimi božičnimi koncerti. V več kot sedemdesetletnem obdobju delovanja so orkestru predsedovali: Milan Gorjanc, Marjan Nunčič, Janez Gril, dr. Danijel Petrovič in Roman Fonda. Več https://www.kamra.si/digitalne-zbirke/item/biserna-zgodba-celjskega-plesnega-orkestra-zabe.html

26. marca 1944 je v Ljubljani umrl Anton Breznik, duhovnik, jezikoslovec in ravnatelj

Kamra.si, 26. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...26. marca 1944 je v Ljubljani umrl Anton Breznik, duhovnik, jezikoslovec in ravnatelj. Rodil se je 26. junija 1881 v Ihanu pri Domžalah. V svojem rojstnem kraju je šest let obiskoval ljudsko, v Ljubljani pa meščansko šolo in humanistično gimnazijo. Med njegovimi gimnazijskimi profesorji je bil Maks Pleteršnik, ki ga je učil grščino, neposredno po tem, ko je leta 1894 izdal znameniti Slovensko-nemški slovar. To delo je Breznik prebiral in ga dopolnjeval s svojimi opažanji. Vanj je vpisoval nove besede, ki jih je nabiral med ljudmi. Zapisal je nad 350 ljudskih pesmi iz Ihana. V gimnaziji se je pridružil projektu zbiranja slovenskih narodnih pesmi, ki ga je vodil Karel Štrekelj. Zbrane ljudske besede so dijaki objavljal v Domu in svetu pod naslovom Slovarski navržki. V tej reviji je ocenjeval in poročal o jezikoslovnih delih, podajal nabrano gradivo in začel samostojno posegati v jezikovna vprašanja s članki.

26. marca 1920 je v Mariboru umrl Avguštin Stegenšek, duhovnik, prvi slovenski umetnostni zgodovinar, filozof, konzervator in teolog

Kamra.si, 26. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...26. marca 1920 je v Mariboru umrl Avguštin Stegenšek, duhovnik, prvi slovenski umetnostni zgodovinar, filozof, konzervator in teolog. Rodil se je 7. julija 1875 v Tevčah nad Laškim.  Avguštin Stegenšek se je rodil v družini kočarja, kasneje mlinarja in tesarja Andreja Stegenška. O Stegenškovem otroštvu v Tevčah nad Laškim skorajda ni znanih virov. Starši so nadarjenega sina najprej poslali na gimnazijo v Celje (1887-1888), nato na dijaško semenišče v Mariboru, kjer je leta 1895 maturiral z odliko. Vpisal se je na mariborsko bogoslovje ter bil 25. julija 1898 posvečen v duhovnika, nato pa za kratek čas nameščen za kaplana in kateheta v Selnici ob Dravi. 15. februarja 1899 je kot semeniški duhovnik vstopil v III. red sv. Frančiška.

26. marca 1884 je v Trstu umrl Jovan Vesel (pravo ime Janez Vesel; psevdonim Koseski), slovenski pesnik, prevajalec in pravnik

Kamra.si, 26. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...26. marca 1884 je v Trstu umrl Jovan Vesel (pravo ime Janez Vesel; psevdonim Koseski), slovenski pesnik, prevajalec in pravnik. Rodil se je 12. septembra 1798 v Spodnjih Kosezah pri Moravčah. Rodil se je premožnemu kmetu Martinu in Mariji v Spodnjih Kosezah pri Moravčah. Šolal se je najprej v Ljubljani, kjer je obiskoval prva dva razreda normalke (1808-1810), sledila je 5-letna gimnazija v Celju (1811-1815). Nato se je vpisal na filozofijo v ljubljanskem liceju (1816-1818), potem pa na študij prava najprej na Dunaj (1818-1820) in nato v Gradec, kjer je 1823 študij končal. Služboval je kot konceptni praktikant na policijskem ravnateljstvu v Ljubljani, nato kot uslužbenec pri finančnem ravnateljstvu za Primorsko v Trstu, Tolminu in Gorici, kasneje pa je bil pri isti ustanovi finančni svetnik. Leta 1848 je bil nekaj časa predsednik tržaškega Slavjanskega zbora, ki je nastopal proti Italijanom. V Trstu se je poročil z Juliano Theresio Thomann, hčerko tamkajšnjega veletrgovca, s katero sta imela sedem otrok. Eden od njegovih vnukov je bil Julius Kugy, slovenski alpinist in pisatelj. Leta 1852 je Koseski zaradi neuspele operacije tura na licu tako zbolel, da so mu otrpnili udi, zato se je upokojil. Leta 1869 je postal častni član Slovenske matice, ki je leto kasneje je izdala knjigo Razne dela pesniške in igrokazne. Več https://sl.wikipedia.org/wiki/Janez_Vesel Priporočamo tudi: - http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi778833/  

26. marca 1838 se je vasi Brod pri Bohinjski Bistrici rodil Janez Mencinger, pisatelj, pesnik, prevajalec in odvetnik

Kamra.si, 26. marec 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...26. marca 1838 se je vasi Brod pri Bohinjski Bistrici rodil Janez Mencinger, pisatelj, pesnik, prevajalec in odvetnik. Umrl je 12. aprila 1912 v Krškem. Šolal se je v Bohinjski Bistrici (ljudska šola), v Ljubljani (gimnazija, do 5. r. je bil gojenec Alojzijevišča), na Dunaju (študij klasične filologije, kasneje prava, 1858-1862), v Gradcu (zadnji semester prava, doktorat 1864). V Brežicah je bil odvetniški pripravnik v pisarni dr. Radoslava Razlaga (1862-1871), v Kranju samostojni odvetnik (1871-1882), po smrti nekdanjeg sodelavca pri dr. Razlagu, dr. Karla Kocelija, je prevzel njegovo odvetniško pisarno v Krškem. Iz Krškega je bila tudi njegova žena Marija, roj. Barbo (poroka 1872). Imela sta veliko posestvo na Trški Gori pri Krškem. Politično je pripadal narodnemu liberalnemu taboru, vendar se je političnega življenja na širši ravni izogibal. 7. 1. 1866 je bil med ustanovitelji slovenske čitalnice v Sevnici, član občinske uprave v Kranju (1879-1882) in Krškem (1894-1896), kjer je bil tudi član Okrajnega šolskega sveta in krajevni šolski nadzornik, namestnik načelnika podružnice Družbe sv. Cirila in Metoda, aktivni član Bralnega društva, soustanovitelj Odbora za olepšanje mesta (1894). Bil je tudi član Deželne komisije proti trtni uši.
Lev Detela: Svet brez ljubezni in tolerance

Lev Detela: Svet brez ljubezni in tolerance

ARS Esej na radiu, 26. marec 2019 ― Na Dunaju živeči in delujoči slovenski pisatelj Lev Detela je prejšnji teden dopolnil osemdeset let Na Dunaju živeči in delujoči slovenski pisatelj Lev Detela je prejšnji teden dopolnil osemdeset let. Izmed številnih avtorjevih del smo za današnjo oddajo izbrali esej Svet brez ljubezni in tolerance. Objavljen je bil v knjigi Dunaj na poštni znamki, bereta ga Mateja Perpar in Igor Velše. Glasbena tema v oddaji so odlomki iz Koncerta za klavir in orkester št. 3 turškega pianista in skladatelja Fazila Saya. Izvajal je orkester Slovenske filharmonije in pianist Fazil Say pod vodstvom dirigentke Nil Venditti. Oblikovalec zvoka je bil Marko Krebs, urednika oddaje pa Mihael Kozjek in Andrej Rot.
še novic