Iz prve vrste: KUD Ljud

Asociacija, 8. januar 2019 ― V tokratni številki Kulturosfere med člani Asociacije izpostavljamo KUD Ljud, ki je poznan predvsem po visoko kvalitetnih gledaliških predstavah na prostem ter intenzivnim delom na polju kulturno-umetnostne vzgoje. Z njimi smo se pogovarjali o izzivih dela v NVO, ki s svojim prodornim delom ne ustreza kalupu razpisnih kriterijev, kar kljub profesionalnemu delu in prepoznavni kvaliteti … Preberi več o Iz prve vrste: KUD Ljud

Slovenščina oživljena in druge zmage zadovoljnega Kranjca Valentina Vodnika

OUTSIDER, 8. januar 2019 ― Prvi del prenovljene stalne razstave o Vodniku je svež primer predstavitve pomembne zgodovinske osebnosti na sodoben način. Snovalci razstave so se s premišljenim prepletom arhitekture, ilustracije in grafičnega oblikovanja odmaknili od tradicionalnejše logike spominskih sob, ki običajno vključuje aranžersko postavitev plakatov s suhoparnimi informacijami na stenah in mizo s predmeti na sredini sobe. Vodnikovo življenje,…

Kulturna premišljevanja: Urška Jež

Asociacija, 8. januar 2019 ― Za dolgoročno preživetje in stabilnost nevladnih organizacij v kulturi je diverzifikacija proračunov izjemnega pomena. Več stabilnih finančnih virov tudi povečuje neodvisnost, saj se zmanjšuje vezanost na enega samega financerja. Pridobivanje zasebnih virov se v tej luči torej zdi nujno, a še zdaleč ne enostavno. K pisanju o potencialih in pasteh sodelovanja med gospodarstvom in kulturo … Preberi več o Kulturna premišljevanja: Urška Jež

Svet kulture: VALENTIN VODNIK – 200. OBLETNICA SMRTI

Kino Šiška, 8. januar 2019 ― Danes mineva 200 let od smrti slovenskega jezikoslovca, pesnika, učitelja, časnikarja in duhovnika Valentina Vodnika. Spomnili se ga bomo tudi v oddaji Svet kulture in predstavili mnenja nekaterih strokovnjakov o njegovem življenju in delu. Prelistali bomo tudi literarizirano biografijo o Jožetu Plečniku ter vas povabili na razstavo vizualne umetnice Đejmi Hadrović, ki je na ogled v Kinu Šiška.
Noč kratkih filmov 2018

Noč kratkih filmov 2018

Koridor, 8. januar 2019 ― Dan, ko se zemlja okrog sonca vrti po najkrajši tirnici, je dan, ko se je najbolje dobro namestiti in se pustiti popeljati – v svet kratkometražnih filmov. Sedaj že tradicionalen in mednaroden filmski festival je svoje prve korenine na pobudo kulturnega ministra Frédérica Mitterranda pognal v Franciji leta 2011, potem pa se je po vzoru francoskega […] The post Noč kratkih filmov 2018 appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Vice (2018)

Vice (2018)

Deseta umetnost, 8. januar 2019 ― Kadar se Hollywood loteva življenja politikov, je situacija ponavadi takšna; če gre za levo usmerjene, bodo prikazani v karseda kičasti in navdihujoči luči (ne držite me za besedo, ampak mislim, da je v zadnjih dveh letih nastalo vsaj pet sentimentalnih filmov o življenju Baracka Obame), medtem ko so republikanski politiki pospremljeni z mnogo več kritičnega, […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  2 comments on this item You might be interested in this:    Donnie Darko (2001)  Bergman: A Year in a Life (2018)  Silence (2016)  Nevesta  A Clockwork Orange (1971) Copyright © Deseta umetnost [Vice (2018)], All Right Reserved. 2019.
The Casualties se vračajo na Mostovno!

The Casualties se vračajo na Mostovno!

SPRP, 8. januar 2019 ― The Casualties veljajo za institucijo ameriškega punk rocka že 25 let. Svoj deseti studijski album, "Written in Blood", so izdali pri legendarni založbi LA label. Posneli so ga v svojem studiju Blasting Room z novim vokalistom Davidom Rodriguezom, potem ko je originalni Jorge Herrera zapustil skupino v letu 2017 iz osebnih razlogov.  The Casualties bodo predstavili svoj deseti studijski album! Hard-core punk band Odpisani je nastal leta 1995. Oder so si delili s Faith No More, Lurkers, GBH, Clawfinger, The Exploited, Total Chaos, Booze & Glory... Koncertirali so po Nizozemskem, Nemčiji, Hrvaški, Bosni in Hercegovini, Slovaški, Madžarski in Sloveniji. V letu 2018 se je skupina spet odpravila v studio in posnela material za album "Prva vrsta", ki je izšel v oktobru pri Petroleum Beat Records. Album je podprla tudi ZPP - Založba Punk Portala, sproduciral pa ga je legendarni  Tue Madsen izpod njegovih rok pa zvenijo tudi bendi kot so Madball, Sick of it all, Hatesphere, Moonspeel, Tiamat itd. Koncert bodo ogreli tudi punkerji Vivere Merda iz Vidma. Začetki benda segajo že v sredino 90. let. Ne glede na menjave članov benda in prekininitve delovanja, so spet aktivni in polni brezkompromisnega old-school navdiha. Piše: mostovna.com
Igram, sem, Prijatelja za vedno, Zdaj ali nikoli, Ralph ruši internet: Razbijač Ralph

Igram, sem, Prijatelja za vedno, Zdaj ali nikoli, Ralph ruši internet: Razbijač Ralph

ARS Gremo v kino, 8. januar 2019 ― Ocenjujemo filme Igram, sem, Prijatelja za vedno, Zdaj ali nikoli in Ralph ruši internet: Razbijač Ralph 2 V središču pozornosti bo novi film Miroslava Mandića Igram, sem. Ocenili bomo še ameriško priredbo francoske uspešnice Prijatelja z naslovom Prijatelja za vedno, film Zdaj ali nikoli z Jennifer Lopez v glavni vlogi in animirani film Ralph ruši internet: Razbijač Ralph 2. Vabljeni k poslušanju!
Abonma Simona Semenič

Abonma Simona Semenič

ARS Oder, 8. januar 2019 ― Premiero je doživela predstava še ni naslova, ki jo je v Slovenskem mladinskem gledališču režiral Tomi Janežič Slovenska dramska pisateljica, performerka in dramaturginja Simona Semenič, lanska prejemnica nagrade Prešernovega sklada, je v zadnji tretjini minulega leta več odrske pozornosti dobila s programom Abonma Simona Semenič, na festivalu Mesto žensk, v okviru katerega smo si lahko ogledali in premislili nekatera njena zadnja dela. Prav tako je premiero doživela predstava še ni naslova, ki jo je v Slovenskem mladinskem gledališču režiral Tomi Janežič, druga premiera v Slovenskem gledališču ima naslov jerebika, štrudelj, ples pa še kaj in jo je režiral Janez Janša, tik pred koncem leta pa je Simona Semenič v gledališču Glej uprizorila maratonsko branje svojih del, poimenovala ga je prečiščevalni ritual, z naslovom Do zadnjega. Med drugimi se je delu Semeničeve teoretsko temeljito posvetila teatrologinja Alja Lobnik. V besedilu, ki ga bomo slišali v oddaji Oder, avtorica govori bom o praksi pisanja Simone Semenič, ki se izrazito veže na njeno performativno prakso, torej na tisti del njenega pisanja, ki ga tudi sama izvaja in v katerem se do nerazpoznavnosti zapleteta dramsko besedilo in dogodek: pogosto ne vemo prav dobro, ali dogodek porodi besedilo ali besedilo sproži dogodek, včasih pa celo zavzame druge načine obstoja – recimo besedilo kot prostorska instalacija. V središču zanimanja so njeni solistični performansi, avtobiografsko samouprizarjanje, nekakšni izseki že napisanih besedil iz realnega življenja. Sem med drugim sodijo: Jaz, žrtev, 2007; Še me dej, 2009; Kapelj in Semenič v sestavljanju (2012), Semenič in Bulc naprodaj (2013); drugič, 2014. Dva izmed naštetih performansov sestavljata trilogijo žrtve, jaz, žrtev in drugič, tretjega menda pričakujemo leta 2021, na istem prostoru, kot sta bila izvedena že prva dva – v klubu Gromka. Simona Semenič se ne uprizarja tako, da bi napravila vprašljivo telesno oziroma fizično mejo, kot je značilno recimo zla

Problem z Angleži: Anglija noče biti le še en član ekipe

Razpotja, 8. januar 2019 ― Nicholas Boyle Glede referenduma o Brexitu se prodaja velika laž: da je izrazil voljo britanskega ljudstva. Vzorec glasovanja je pokazal velikansko razhajanje med Anglijo in njenim valižanskim priveskom na eni ter Škotsko in Severno Irsko na drugi strani. To razhajanje je bilo veliko pomenljivejše od katerekoli delitve med »metropolitskimi elitami« in »tistimi, ki jih je globalizacija pustila za sabo«. Ali v Edinburgu ali Belfastu ni elit? Ali ni globalizacija nikogar pustila za sabo v škotskih in irskih obrobjih? In tudi če je tovrstna delitev prisotna po vsem Združenem kraljestvu in celo v vsem zahodnem svetu, kar očitno je, zakaj se je le v Angliji izrazila v obliki tako silovitega odpora do EU?

Dan odprtih vrat slovenskih startup in tehnoloških podjetij – 11. 1. 2019

Fakulteta za dizajn, 8. januar 2019 ― Prejeli smo: Drage študentke in študenti, Radi bi vas spomnili, da vse trdo delo, pot in solze, ki ste jih vlagali v svoje izobraževanje vendar niso bili zaman. Slovenska tehnološka podjetja bodo odprla svoje magične portale in vam omogočila, da raziščete svet najboljših med najboljšimi v veji novega IT-ja. Če se, drage študentke in dragi […]
Bobrov dnevnik

Bobrov dnevnik

Kinodvor, 8. januar 2019 ― Bober Bor tudi letos z otroki obiskuje Festival Bobri. V Bobrovem dnevniku, ki ga brezplačno dobijo vsi mali in malo večji obiskovalci festivala, že čaka kup zabavnih, gibalnih in raziskovalnih nalog. Pridi, igrajva se skupaj!
Krečič v novi monografiji o Plečniku s strokovne in človeške plati

Krečič v novi monografiji o Plečniku s strokovne in človeške plati

Misli, 8. januar 2019 ― Peter Krečič, dolgoletni preučevalec dela velikega slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika, je v novi monografiji Plečnik: Živeti za popolnost (Beletrina) Plečnika predstavil na izčrpen in poljuden način, ki pa po besedah urednika dela Aleša Štegra "ne skriva literarnih ambicij". Posebno oblikovano delo je obogateno z več kot 100 fotografijami.

Kam z vso to Dramo?

OUTSIDER, 8. januar 2019 ― Zgodovina prihodnosti novega ljubljanskega gledališča   Slovenski kulturni prostor je nadvse bogat, pa naj gre za institucionalno ali alternativno, profesionalno ali amatersko kulturo – tu mislimo na prostor v prenesenem pomenu. Kako pa je z dejanskim, fizičnim prostorom, ki je kulturi namenjen? V Ljubljani deluje lepo število gledališč, med njimi so menda največja SNG Drama,…

Ekslibrisi in male grafike: razstava del Arpada Šalamona

Kamra.si, 8. januar 2019 ― Vse ljubitelje umetnosti ekslibrisov in male grafike vabimo na odprtje razstave Arpada Šalamona v sredo, 9. 1. 2019, ob 17.00 v preddverju MKL - Slovanske in bežigrajske knjižnice na Einspielerjevi 1. Razstava je na ogled od 3. do 31. januarja 2019.  Arpad Šalamon (1930) je likovni pedagog, grafik, slikar in modelar. Velik del svojega umetniškega ustvarjanja je posvetil mali grafiki in ekslibrisu ter se uvrstil med svetovno uveljavljene umetnike tega žanra.  Arpada Šalamona dandanes poznamo predvsem kot odličnega grafika, ustvarja pa tudi v olju in akvarelu. Samostojno je razstavljal na več kot dvesto razstavah doma in v tujini. Izredno je ponosen na svoja pedagoška leta. Je avtor številnih strokovnih člankov, knjig o modelarstvu, za svoje delo pa je prejel že več domačih in tujih nagrad. V Slovenskih Konjicah, kjer prebiva z družino, je še vedno zelo aktiven v likovnih društvih in humanitarnih društvih, z ženo pa redno ustvarjata in tudi obiskujeta razne likovne kolonije.  
še novic