Rok Vilčnik rokgre: Drame

Koridor, 31. maj 2019 ― Zbirka Drame je smiselno nadaljevanje avtorjeve dramatske poti, hkrati pa predstavlja njegovo zaokroženo in precej plodno obdobje ustvarjanja, saj se je v tem desetletju (2010–2019) še bolj uveljavil kot eden izmed bolj vidnih predstavnikov sodobne slovenske dramatike. The post Rok Vilčnik rokgre: Drame appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Uspešen zaključek 6. Drama Festivala

SiGledal Novice, 31. maj 2019 ― Mednarodni festival, ki je letos prvič pripeljal v Ljubljano izključno tuje gostujoče uprizoritve, s programskim poudarkom na hrvaški gledališki ustvarjalnosti in številnimi spremljevalnimi prireditvami, je obiskalo več kot 2.500 obiskovalcev. Nagrado Jerneja Šugmana za najboljšo festivalsko predstavo po izboru občinstva prejme uprizoritev Moč teme Narodnega pozorišta u Beogradu v režiji Igorja Vuk Torbice.
Goriške Glasbe sveta in Šaleški akademski zbor

Goriške Glasbe sveta in Šaleški akademski zbor

ARS Svet kulture, 31. maj 2019 ― Z nastopom seksteta trobentača Enrica Rave se bo v nedeljo v goriškem Avditoriju začel etno in jazz festival Glasbe sveta. Predstavili bomo goriški festival Glasbe sveta, ki se bo začel v nedeljo, ter jutrišnji praznični koncert Šaleškega akademskega zbora. Objavili bomo komentar iz zamejstva: Marij Čuk je obiskal 15. zgodovinsko srečanje pod imenom Estoria oziroma Jezgodovina.  
Ogolela odrešitev

Ogolela odrešitev

Odzven, 31. maj 2019 ― Prvenec Botox je bil oznanilo nečesa, kar je človeški naravi prirojeno, vendar dostikrat ravno tako tudi izrojeno. Novi album Save As sicer ne ponuja dokončne evolucijske (od)rešitve, a se iz labirinta umetno poustvarjenih spodbud in nenehne napetosti čustev, ki jih Warrego Valles skozi skladbe razkriva, zrcali končni obračun nas z nami.

Postelja UniSeks S

OUTSIDER, 31. maj 2019 ― Pred časom smo poročali o tem »kako je neki arhitekt miško in Autocad zalučal skozi okno in postal varilec«. Ta arhitekt je Tomaž Čeligoj. Odprl je svojo varilsko delavnico in jo poimenoval TOJO.I.TO.  V teh skoraj štirih letih, od kar se je osvobodil miške in Autocada, smo videli že kar nekaj njegovih varilskih izdelkov. Znano… The post Postelja UniSeks S appeared first on OUTSIDER.

Pesem o sebi (odlomki)

Vrabec Anarhist, 31. maj 2019 ― Skoz mene zvenijo številni davno onemeli glasovi, glasovi brezmejne generacije zapornikov in sužnjev, glasovi bolnikov in obupancev in tatov in pritlikavcev. The post Pesem o sebi (odlomki) appeared first on Vrabec Anarhist.
Nāgārjuna in njegovi Temeljni verzi o srednji poti

Nāgārjuna in njegovi Temeljni verzi o srednji poti

ARS Ars humana, 31. maj 2019 ― Ob prevodu temeljnega dela budističnega filozofa V knjižni zbirki KUD Logos je kot petinšestdeseta knjiga izšlo delo Temeljni verzi o srednji poti indijskega filozofa Nāgārjune. Delo so poslovenili Ana Bajželj, Sebastjan Vörös in Gašper Kvartič, spremno besedo sta napisala prvoomenjena prevajalca. V spremni besedi sta orisala osnove Budovega nauka, nato Nāgārjunovo življenje in nekatere najpomembnejše elemente njegove »filozofije praznine«, ki sta jo tudi interpretirala z naslonitvijo na francoskega zgodovinarja filozofije Pierra Hadota – ta poudarja, da moramo filozofska »besedila vpeti v živeto prakso, iz katere izhajajo.« Več o Nāgārjuni in bivanjsko-idejnem ozadju njegovih Temeljnih verzov o srednji poti bosta v oddaji Ars humana povedala dr. Nina Petek in dr. Sebastjan Vörös, slišali pa bomo tudi izjavo dr. Ane Bajželj.
Nov predsednik DSP Dušan Merc

Nov predsednik DSP Dušan Merc

ARS Kulturna panorama, 31. maj 2019 ― Nekaj minut namenjamo tudi 15. bralnemu festivalu Knjižnica pod krošnjami. V današnji oddaji boste najprej slišali o načrtih novega predsednika Društva slovenskih pisateljev Dušana Merca. Napovedali bomo festival Mesto knjige, ki se začenja v Novi Gorici. Opozorili bomo na eno od razstav fotografij Wilhelma Heiligerja, ki je na ogled v Pilonovi galeriji v Ajdovščini. Spomnili bomo na stoletnico prve uprizoritve Cankarjevih Hlapcev, ki so jo v Slovenskem gledališkem inštitutu zaznamovali z izidom zbornika. Nekaj minut bomo namenili letošnji prejemnici Lavrinove diplome Darji Betocchi, ki so jo pri Društvu slovenskih književnih prevajalcev nagradili za pomemben prispevek na področju posredovanja slovenske književnosti v druge jezikovne kulture. Omenili bomo še gostujočo razstavo Posavskega muzeja Brežice v Muzeju Krško. Razstavo z naslovom Franjo in Iva Stiplovšek: razvoj muzealstva v Posavju so pripravili  ob 120 – letnici rojstva Franja Stiplovška in kot uvod v obeležitev 70-letnice Posavskega muzeja Brežice. Zadnjih nekaj minut pa bomo namenili tudi 15. bralnemu festivalu Knjižnica pod krošnjami.

Očarljive trojnosti

Kriterij.si, 31. maj 2019 ― Očarljive trojnosti Tina Valentan, Maja Kalafatić, Nina Pertot Weis, Polona Maher, Barbara Novakovič: Tri verzije prostora Urednik Fri, 05/31/2019 - 11:07 Očarljive trojnosti V okviru trilogije Dinamike prostorov 2016–2018 smo si v Stari mestni elektrarni lahko ogledali njen zadnji del z naslovom Tri verzije prostora. Vse tri predstave (Pendulum, Točka osi, Tri verzije prostora) so ustvarile dvojice koreografinje in likovne oz. vizualne umetnice, pri Treh verzijah prostora sta bili to Tina Valentan in Maja Kalafatić. Njuno soustvarjanje je porodilo neobičajno improvizacijsko formo in izredno gledljivo dogajanje na odru, ki je med drugim zanimivo zaradi vseh trojnosti (naključnih, ali ne), ki se pojavijo. V Treh verzijah prostora namreč plešejo tri plesalke, zgodijo se tri pomembnejše spremembe svetlobe in tri pomembnejše spremembe postavitev papirnatih inštalacij, trikrat pa se zgodijo tudi kostumografske spremembe. Očarljive trojnosti sicer niso poglaviten vidik, zato pa poudarjajo čutno estetiko predstave. Začetek je z vstopom vseh treh izvajalk tih in mehak, kar podpirata tudi projekcija oblakov, ki se razprostira po odru, ter postavitev šestih papirnatih skulptur. Pet jih je položenih na tla, največja pa visi s stropa. Izvajalke se nežno premaknejo mednje in skupaj z njimi s svojimi telesi ustvarijo nekakšen objekt. Takoj pomislimo na telo, ki je hkrati pasivno in aktivno; se premika ali premika. Izvajalke namreč druga drugo telesno manipulirajo, to pa počnejo tudi z objekti v prostoru in to dvoje nas spodbudi k razmisleku o namenu plesnega telesa v prostoru, ki je lahko tam postavljeno kot skulptura, lahko je izredno aktivno in se giba, lahko pa povzroči premikanje objektov. V Treh verzijah prostorov je opazna fuzija teh treh možnosti, ki prostor konstantno spreminja glede na položaj skulptur, teles in razmerij med njimi. Sledenje vsemu dogajanju je, predvsem zaradi improvizirane oblike predstave, intenzivno, a nenaporno, saj se posamezni elementi med s
Novice: Druga koža - Odprtje razstave

Novice: Druga koža - Odprtje razstave

Tolminski muzej, 31. maj 2019 ― V Tolminskem muzeju odpiramo gostujočo razstavo Druga koža, ki govori o razvoju spodnjega perila od konca 19. stoletja do danes. Avtorica Nastja Dejak jo je leta 2016 postavila v Muzeju Ribnica, tokratna postavitev pa je dopolnjena s kosi iz oblačilne zbirke Tolminskega muzeja ter zgodbami in spomini posameznikov iz Zgornjega Posočja. Razstava Druga koža nas vodi skozi zgodovino spodnjega perila, nepogrešljivih kosov oblačil, ki nas spremljajo zadnjega pol tisočletja. ...

Dušan Sterle – Pod drobnogledom časa

Kamnik.info, 31. maj 2019 ― Galerija Miha Maleš je bila sinoči polna, kot že dolgo ne. Ne le obiskovalcev, ki so prišli na odprtje razstave »Pod drobnogledom časa«, ampak predvsem likovnih del kamniškega slikarja Dušana Sterleta, ki je, brez najmanjše trohice dvoma, bržkone eden izmed najbolj plodovitih, iskreno srčnih ter pronicljivih, predvsem pa (kritično) izpovedno močnih slovenskih likovnih ustvarjalcev. Ne ...
še novic